O!Twórz Mieszkanie – jak zrobić piękne zdjęcia konkursowe? 3 proste wskazówki

Każdy dom to wyjątkowe wnętrza pełne życia, emocji i charakteru. Urządzamy je z radością, dbając o każdy szczegół i tworząc dla siebie idealny azyl, w którym czujemy się po prostu najlepiej. Kolorowe, oryginalne… piękne – takie są mieszkania Polaków! A jak wiemy, piękno ma różne oblicza – eklektyczny miszmasz, oszczędny minimalizm, skandynawska prostota, ponadczasowa klasyka… Co króluje w Twoich wnętrzach? Pokaż nam, jak mieszkasz i zawalcz o atrakcyjne nagrody – weź udział w akcji „O!Twórz Mieszkanie” organizowanej przez Porta Drzwi! Nie wiesz, jak fotografować mieszkanie, by uchwycić to, co w nim najlepsze? Skorzystaj z 3 prostych wskazówek i zrób piękne zdjęcia!

1. Przygotuj wnętrze

Przygotowanie wnętrza to bardzo ważny etap, którego nie powinniśmy pomijać przed wykonaniem fotografii. Przez przygotowanie rozumiemy uporządkowanie przestrzeni – i nie chodzi tutaj o usunięcie wszelkich śladów codziennego funkcjonowania domowników, a o uprzątnięcie przedmiotów, które mogą odwracać uwagę od istotnych elementów wyposażenia czy wystroju pomieszczenia. Jeśli wykonujemy zdjęcia salonu, ułóżmy rozrzucone na sofie poduszki, poskładajmy koc i zabierzmy ze stolika pozostałości przekąsek czy stosik czasopism. Jeśli sypialnię – postarajmy się estetycznie ułożyć pościel lub narzutę i zadbajmy o porządek na stoliku nocnym.

Zanieśmy na właściwe miejsce przypadkowe przedmioty, a powierzchnię mebli przetrzyjmy wilgotną szmatką – zdjęcia potrafią uwydatnić niewielkie zabrudzenia i kurz. Również z tego powodu warto odkurzyć i umyć podłogi, a także wyczyścić dokładnie wszystkie metaliczne i lustrzane powierzchnie, zadbać o czystość firan czy zasłon. Nie starajmy się jednak na siłę odtworzyć perfekcyjnych obrazów rodem z wnętrzarskich magazynów. Rodzinne pamiątki, zdjęcia i bibeloty to właśnie istota wnętrza, nie chowajmy ich więc przed czujnym okiem obiektywu, nie wyganiajmy domowego pupila z jego ulubionego miejsca na kanapie i pokażmy wnętrze takie, jakie jest naprawdę – nasze!

2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Światło potrafi wydobyć z naszych wnętrz to, co najlepsze. To, na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od tego, jakich efektów oczekujemy i jaki klimat najlepiej podkreśli charakter naszego wnętrza. Zazwyczaj będziemy polegać na naturalnym świetle wpadającym przez okna – w takim wypadku warto wykonać zdjęcia mieszkania rano lub po południu. W południe światło może być zbyt ostre, natomiast wieczorem zbyt słabe. Pochmurny dzień może być świetną okazją do zrobienia zdjęć – chmury zmiękczą światło słoneczne i pomogą nam uniknąć efektu „przepalonej” bieli np. okien czy jasnych elementów wyposażenia.

Jeśli zależy nam na nadaniu wnętrzu przytulnego klimatu, możemy pokusić się o wykonanie zdjęć z punktowym oświetleniem generowanym przez lampki nocne lub świece – nastrojowe światło podkreśli kameralny charakter sypialni czy salonu. Nie ma jednej recepty na ładne zdjęcie, ponieważ tak, jak różne są nasze mieszkania, tak każde z nich wymaga odpowiedniej oprawy oświetleniowej. Do fotografowania mieszkania warto więc podejść w sposób kreatywny i poeksperymentować! Spróbujmy zrobić kilka zdjęć w świetle dziennym, a później bawmy się natężeniem sztucznego światła. Warto wykonać zdjęcia w różnych konfiguracjach, by mieć z czego wybierać – delikatny półmrok, wnętrze pełne blasku, subtelna gra światła i cienia… postaw na rozwiązanie, które najlepiej podkreśli charakter konkretnego wnętrza.

Dowiedz się więcej o fotografii wnętrz >>

3. Wyeksponuj to, co najlepsze

Każde pomieszczenie ma w sobie coś niezwykłego. Zanim przystąpimy do robienia zdjęć, zastanówmy się, co chcemy podkreślić? Co jest w naszym wnętrzu najważniejsze, na czym warto się skupić, a co niekoniecznie chcielibyśmy uchwycić na pierwszym planie? Pamiętajmy, że często to właśnie detale odpowiadają za określony styl aranżacji, dlatego oprócz zdjęć ukazujących nasze wnętrze w całości, warto również wyeksponować oryginalne elementy, które odzwierciedlają charakter domowników. Sfotografowane detale będą doskonałym uzupełnieniem domowego portfolio, postarajmy się jednak traktować je jako element całości i nie robić katalogowego zdjęcia pojedynczego przedmiotu.

Weźmy do ręki aparat i wyruszmy w kreatywną podróż po naszych wnętrzach! Fotografujmy to samo pomieszczenie z różnych miejsc, by otrzymać zróżnicowane ujęcia. Dzięki temu znajdziemy najkorzystniejsze kadry i wyeksponujemy elementy, na których najbardziej nam zależy. Pamiętajmy również, że nie staramy się sprzedać naszego mieszkania, a jak najlepiej pokazać jego charakter, klimat, emocje i styl życia domowników. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć minimum 5, ale nie więcej niż 15 zdjęć w formie plików o rozszerzeniu .jpg, .jpeg, .png o rozmiarze max. do 10 MB – nie muszą być profesjonalne ani wykonane fachowym sprzętem. „O!Twórz Mieszkanie” to akcja dla każdego, nie zwlekaj – zgłoś się! Być może to właśnie Twoje mieszkanie zachwyci jury?

Zdjęcia gotowe? Świetnie! Teraz już tylko wystarczy wejść na www.otworzmieszkanie.pl, podać dane kontaktowe i opisać w kilku zdaniach wystrój, proces urządzania, dobór dodatków oraz swoją historię. Nie zwlekaj – termin nadsyłania zgłoszeń mija 28 lutego 2019 roku! Zwycięzca akcji „O!Twórz Mieszkanie” zostanie ogłoszony 29 marca 2019 w Dzień Dobry TVN, otrzyma 30 000zł oraz tytuł „Mieszkanie Roku by Porta”.

>> WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Konkursy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Konkursy
Komentarze