Harmonogram prac remontowych w 5 krokach – jak zaplanować i przeprowadzić remont?

Remont mieszkania lub domu często traktujemy jak zło konieczne, po którym następuje ta przyjemniejsza część, czyli aranżacja. Z dobrze opracowanym harmonogramem prac remont wcale jednak nie będzie dla nas stresujący. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych czynności w czasie i ustalenie ich kolejności. Ważną rolę odgrywa też jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych, które powinny nam służyć przez lata. We współpracy z marką Porta Drzwi podpowiadamy, jak skutecznie zaplanować i przeprowadzić remont, by móc cieszyć się pięknym, odnowionym wnętrzem!

drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi z przeszkleniami

1. Określenie celów, czyli remontowy biznesplan

Przed przystąpieniem do działania najważniejszy jest dobry plan. Nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji i na spokojnie zastanówmy się, jakich efektów oczekujemy po metamorfozie naszych wnętrz. Skorzystajmy z porad architektów, którzy przedstawią nam najmodniejsze style, jakimi warto się inspirować i doradzą rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb. Nieodzowną częścią planu jest też kosztorys. Odpowiedzmy sobie na pytania: jakim dysponujemy budżetem? Czy stać nas na generalny remont mieszkania w jak najkrótszym czasie, czy wolimy rozłożyć go na etapy i finansować je z bieżących środków? Wykonujemy prace samodzielnie, z pomocą kogoś z rodziny lub znajomych, czy decydujemy się na wynajęcie profesjonalnej ekipy remontowej? Odpowiedzi warto przelać na papier i dokładnie opisać wszystko, co jest do zrobienia, i określić czas potrzebny na wykonanie tych zadań. Priorytetem powinny być zawsze najpoważniejsze, a więc i najdroższe prace. Na samym końcu wykonujemy zaś drobne prace montażowe, jak np. montaż oświetlenia, karniszy czy zabudowy na wymiar.

2. Czas na zakupy – kiedy zamówić niezbędne materiały?

Choć wydaje się, że półki w marketach budowlanych uginają się od materiałów wykończeniowych, a internet zalewa nas morzem ofert, zakupy warto zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Przed generalnym remontem dobrze jest zabrać się za nie nawet dwa miesiące wcześniej. Dlaczego? Część wybranych materiałów może być dostępna na zamówienie, którego realizacja może potrwać, a nie chcemy przecież rezygnować z wymarzonych płytek czy armatury albo ryzykować wydłużeniem czasu remontu. Jeśli prace przeprowadzamy samodzielnie, nie zapomnijmy o potrzebnych akcesoriach, które powinny być pod ręką, kiedy przyjdzie moment na ich użycie.

Pamiętajmy też, żeby zawczasu pomyśleć o wszystkich elementach wykończeniowych, nawet tych, które będą nam potrzebne dopiero na końcu remontu. Spersonalizowane produkty zawsze wymagają dłuższego czasu oczekiwania, ale rezultat zwykle jest wart tej ceny. Tak jest w przypadku drzwi produkowanych „na miarę”, które rozmiarem, kolorem, rodzajem pokrycia, przeszklenia czy wypełnienia idealnie wpasują się w charakter naszego wnętrza. Kiedy zamówić drzwi? Terminy realizacji drzwi wewnętrznych i wejściowych marki Porta Drzwi wahają się od kilku do kilkunastu tygodni. Dokładny czas wykonania drzwi można sprawdzić na stronie producenta przy każdej wybranej kolekcji i uwzględnić go podczas sporządzania harmonogramu. Funkcjonalnym i pięknym rozwiązaniem są również drzwi podwójne, które czasem wymagają poszerzenia otworu drzwiowego – tę czynność również należy uwzględnić w remontowym planie.

Sprawdź termin realizacji drzwi z kolekcji Porta Drzwi >>

3. Zrób miejsce na nowe!

Jeśli nie wykańczamy mieszkania znajdującego się w stanie deweloperskim, ale chcemy odnowić już kiedyś zaaranżowane wnętrze, najpierw trzeba się pozbyć niepotrzebnych elementów. Zacznijmy remont od skuwania niemodnych płytek, zrywania zakurzonych tapet i demontażu zużytej armatury. Wtedy nadejdzie odpowiedni czas na prace konstrukcyjne (np. burzenie lub stawianie ścianek działowych), prace przy instalacjach elektrycznych, gazowych i wodnych, prace hydrauliczne i montaż podtynkowych elementów w łazience. Jeśli w czasie remontu mieszkamy w domu, dobrze jest zacząć właśnie od łazienki i kuchni, a później przemieszczać się do poszczególnych pokoi. Jeżeli natomiast mamy ten komfort, że wyprowadzamy się z mieszkania na czas remontu, postarajmy się maksymalnie je opróżnić i wysprzątać.

4. Najpierw ściany, potem podłogi

Przed przystąpieniem do odnawiania ścian warto jeszcze przeprowadzić wymianę okien i parapetów wewnętrznych. Później można już przygotować ściany do malowania – w zależności od stanu ich powierzchni wykonać gipsowanie lub gruntowanie. Nakładanie tradycyjnych tynków podwyższa wilgotność powietrza, dlatego należy to zrobić przed montażem drewnianych podłóg czy drzwi. Nowego parkietu, płytek ceramicznych czy terakoty nie chcemy też zabrudzić farbą, dlatego najpierw zabierzmy się za malowanie – w pierwszej kolejności sufitów, potem ścian. Gwarancją sukcesu wykańczania największych powierzchni w każdym wnętrzu, czyli ścian i podłóg, jest zaczynanie od „mokrej roboty”.

5. Drzwi, czyli ostatni będą pierwszymi

Drzwi wskażą nam nie tylko wejście do mieszkania czy poszczególnych pomieszczeń, ale i… zbliżający się koniec remontu. To je należy zamontować w ostatniej kolejności, by nie uległy zabrudzeniu np. podczas malowania. Drzwi nie są też odporne na wilgoć, dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać o przechowywaniu ich w suchym miejscu, by uniknąć odklejania się okleiny. Najlepiej zaś skorelować termin montażu drzwi z czasem dostarczenia ich przez producenta. Do terminu podanego przy każdej kolekcji na stronie Porta Drzwi trzeba doliczyć ok. tydzień oczekiwania na dostawę. Krótkim, 4-tygodniowym terminem realizacji odznaczają się drzwi o skrzydłach ramiakowych. Na nieco dłuższe oczekiwanie przygotujmy się w przypadku zamówienia np. drzwi lakierowanych farbą akrylową UV (zastosowaną np. w kolekcji Porta DESIRE) czy fornirowanych (np. Natura GRANDE) oraz tych wykonywanych na specjalne, nietypowe życzenie.

Specjaliści zalecają przeprowadzenie odnowy mieszkania w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, ale pamiętajmy, że najlepszy czas na remont to czas dobrze rozplanowany. Choć jest to spore przedsięwzięcie logistyczne, na szczęście istnieją sposoby, by nie pogrążyć się w chaosie. Postępując zgodnie z harmonogramem przygotowanym według naszego poradnika, niezbędne prace możemy przeprowadzić szybko, sprawnie i w odpowiedniej kolejności. Tym sposobem idealna baza pod dobór mebli, akcesoriów i dodatków nie będzie okupiona stresem, ale zostanie stworzona w atmosferze spokoju i doskonałej organizacji.

>> PORTA DRZWI <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze