Toaletka – poznaj historię najbardziej kobiecego mebla!

Czasem smukła, elegancka, wsparta na kabriolowych nóżkach. Innym razem designerska, nowoczesna, z pazurem. Toaletka, bo o niej mowa, to klasyczny kobiecy mebel, który potrafi w fantastyczny sposób podkreślić charakter swojej właścicielki! Zazwyczaj można spotkać ją w sypialnianych wnętrzach, chociaż zdarza się, że toaletka zawędruje również do łazienki. Jaka jest jednak jej historia? W jaki sposób lustrzana dama znalazła się na wytwornych salonach? I czy to prawda, że na popularność mebla największy wpływ miał pewien brytyjski dżentelmen, żyjący w czasach króla Jerzego IV? Odpowiedzi na te oraz inne intrygujące pytania możesz odnaleźć w prezentowanym tekście!

Skąd wywodzi się nazwa „toaletka”?

Kształt współczesnej toaletki wywodzi się od znanego wszystkim sekretarzyka, czyli mebla zaprojektowanego z myślą o pisaniu, przechowywaniu korespondencji i podręcznych drobiazgów. Kariera toaletki zaczęła się jednak nieco później, bo w XVIII wieku. Jej polska nazwa pochodzi od  francuskiego słowa toile, oznaczającego płótno, bądź toilette, co oznacza czynności związane z pielęgnacją urody. Dla wielu drugi wariant wydawałby się bardziej oczywisty, jednak nie wszyscy wiedzą, że dawniej konstrukcja mebla była na ogół przesłonięta… udrapowaną tkaniną. Taki zabieg miał zapewnić damom dyskrecję i jak najwięcej intymności. 

Kto spopularyzował toaletkę?
--
Jedną z największych ciekawostek dotyczących toaletki jest fakt, że spopularyzował ją… ...

Kto spopularyzował toaletkę?

Jedną z największych ciekawostek dotyczących toaletki jest fakt, że spopularyzował ją… mężczyzna! Był to angielski dandys, koneser pięknej garderoby, peruk i starannego makijażu, Beau Brummell. Jak głosi legenda, serdeczny przyjaciel króla Jerzego IV potrafił spędzić aż pięć godzin na ablucjach i pielęgnacyjnych rytuałach! Mężczyźnie potrzebny był zatem wygodny mebel wyposażony w obszerny blat i okazałe lustro. Miłośnik kosmetycznych zabiegów tak długo rozprawiał nad zaletami toaletki, że jej sława odbiła się w Anglii szerokim echem. Nie trzeba było długo czekać, aż smukłą elegantkę pokochały również kobiety z kręgów arystokratycznych! Nic zatem dziwnego, że nawet współcześnie, zarówno w Anglii, jak i w Stanach Zjednoczonych o toaletce mówi się właśnie beau brummel. Inną nazwą, jaką można spotkać, jest vanity table, co oznacza nic innego, jak „stół próżności”.

<< Kliknij i wybieraj do woli wśród najpiękniejszych toaletek >>

Jak wyglądały dawne toaletki?

Nowoczesne toaletki pod wieloma względami różnią się od tych, które pamiętają dwór króla Jerzego IV. Co ciekawe, dawniej toaletki eksponowało się raczej w salonach – dopiero później zawędrowały do sypialni i buduarów. Nie dziwi zatem fakt, że lustra zabytkowych mebli najczęściej ukrywano pod podnoszonym blatem. Oprócz tego, pod pulpitem umieszczano także skrytki pełne szufladek i przegródek. Bardzo często toaletka miała również wbudowaną specjalną szufladę, w której kryła się miska do napełniania wodą, po to, aby można było swobodnie opłukać twarz. Współcześnie próżno szukać tego typu rozwiązań – toaletki to zazwyczaj stylizowane konsole wyposażone w okazałe, często podświetlane lustra bądź klasyczne stoliki w towarzystwie dopasowanych do nich zwierciadeł.

Toaletka jest meblem, który stwarza fantastyczną przestrzeń do kobiecych, codziennych rytuałów. Można jej używać nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, ale również wykorzystywać jako dodatkowe miejsce do pracy. Oprócz tego, toaletka to piękna dekoracja każdej kobiecej sypialni! Na jej blacie można przecież eksponować nie tylko kosmetyki i perfumy w ozdobnych buteleczkach, ale również kwiaty, lampy stołowe czy eleganckie szkatułki.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze

Zobacz więcej produktów