Czego szukasz?
Zobacz także
GROHE
GROHE
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mieszkanie przyszłości, czyli na co warto postawić podczas projektowania domu? Trendy we wzornictwie prosto z targów ISH 2019

Targi ISH we Frankfurcie to prezentacja możliwości wykraczających poza standardowe wzorce projektowania. Tegoroczne spotkanie odbywające się w dniach od 11 do 15 marca było konfrontacją najgorętszych trendów i jednocześnie wyznacznikiem tego, jak będą wyglądać mieszkania przyszłości. Na ponad 275 000 m² powierzchni wystawowej inspiracji szukało aż 190 000 odwiedzających z całego świata, a innowacyjne idee z dziedziny techniki instalacyjnej, ogrzewania, klimatyzacji, systemów domowych i wyposażenia wnętrz prezentowało aż 2532 wystawców, wśród których największym dostawcą była marka GROHE. Firma od wielu lat podąża za głosem klientów i instalatorów, tworząc rekordową liczbę rozwiązań na miarę inteligentnego domu XXI wieku. Poniżej inspirujące nowości producenta!

Słowo klucz: kompleksowość

Kształt i charakter tegorocznych trendów ściśle podyktowany był zachowaniami konsumentów, którzy wkroczyli w fazę pełnej kontroli nad tworzeniem idealnej przestrzeni życiowej. Wiąże się to bezpośrednio z holistycznym podejściem do projektowania i orientacją na systemy zintegrowane, gdzie słowem klucz jest: kompleksowość. W łazience, czyli przestrzeni spełniającej obecnie różne funkcje, oznacza to wygodę nieobarczoną koniecznością poszukiwania pasujących do siebie rozwiązań. Armatura, ceramika i elementy podłączeniowe dostarczane przez GROHE w myśl filozofii Perfect Match stanowią więc zbiór rzeczy komplementarnych – są zarówno gwarancją prawidłowego działania, jak i metodą na urządzenie spójnie stylistycznej przestrzeni.

Personalizacja łazienki

Ostatnie kilka lat branży wzorniczej to także całkowicie inne spojrzenie na wygląd łazienki. To już nie tylko miejsce o higienicznym przeznaczeniu, w którym design był wartością drugorzędną. Współcześnie to przestrzeń służąca odprężeniu – ważny element projektu, urządzony w zgodzie z charakterem całego mieszkania. Oznacza to eksperymentowanie oraz kształtowanie wnętrza w pełni odzwierciedlającego osobowość domowników, wiąże się z indywidualizacją i odrzuceniem kolorystycznych, powszechnie stosowanych standardów. GROHE tę ideę realizuje, dostarczając szeroki wachlarz asortymentu, dostępnego w dziesięciu zróżnicowanych wariantach wykończenia, z różnymi powłokami do wyboru – m.in. „SuperSteel”, CoolSunrise, WarmSunset, Nickel czy Hard Graphite w wersji błyszczącej lub matowej. Umożliwia to harmonijne dopasowanie produktów do różnych stylów łazienki, ale też nie ogranicza fantazji urządzającego.

Klasyczna linia GROHE Atrio, minimalistyczna wersja GROHE Lineare czy nowoczesne wzornictwo GROHE Eurocube oraz pozostałe warianty z portfolio marki GROHE – występujące w wielu opcjach kolorystycznych dla baterii, pryszniców, zestawów odpływowych i dodatków – to wstęp do odważnej aranżacyjnej zabawy. GROHE w personalizacji łazienki posunął się o krok dalej, tworząc także linię GROHE AtrioPrivate, która oprócz dostępności dziesięciu barw i wykończeń, pozwala na wybór typów uchwytów, a nawet pokrycie ich modnymi inkrustacjami z marmuru czy czarno-białego szkła. Te działania to wynik tego, że w branży wnętrzarskiej coraz wyraźniej czuć potrzebę realizacji nieszablonowych pomysłów.

Technologia w designie

Postęp technologiczny to siła napędowa rozwoju rynku, czego przykładami są inteligentne systemy ochrony przed zalaniem GROHE Sense oraz GROHE SenseGuard, przeznaczony nie tylko dla domów jednorodzinnych, lecz także dla mieszkań. Oddzielne moduły montowane na dojściu wody ciepłej i zimnej, odcinają ją po wykryciu wycieku, a intuicyjna aplikacja – wpisująca się w ideę Smart Home – pozwala na zarządzanie budynkiem za pomocą urządzeń mobilnych. Jej wykorzystanie wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem, ale również pozwala w pełni monitorować zużycie wody oraz świadomie zarządzać domowym budżetem. I w tej kategorii GROHE wyprzedza oczekiwania użytkowników, zapowiadając wprowadzenie kolejnych innowacyjnych rozwiązań, takich jak GROHE Sense Guard Pro, GROHE SenseFlex i GROHE SensePlus o jeszcze wyższym zakresie kontroli, obejmującym m.in. pomiar temperatury i wilgotności.

Druk 3D w... łazience!

Targi ISH we Frankfurcie były też okazją do zaprezentowania baterii wykonanych w technice druku 3D. GROHE jako pierwsza europejska firma wytworzyła designerskie połączenie najnowocześniejszych technologii i stylu – armaturę GROHE Atrio Icon 3D oraz GROHE Allure Brilliant Icon 3D. Imponujące formy wyprodukowane w oparciu o specjalną formułę granulek są scaleniem minimalistycznego wzornictwa z maksymalną użytecznością i stanowią redefinicję obowiązującej do niedawna tezy, że forma podąża za funkcją. Technika druku metalu w 3D to pewnego rodzaju rewolucja w branży sanitarnej, otwierająca drogę do niekończących się możliwości aranżacyjnych i jeszcze większej personalizacji przestrzeni.

„Mniej znaczy więcej”

Receptą na rozpowszechniający się konsumpcjonizm jest minimalizm. Także we wnętrzach wyraźnie widać tendencje ukierunkowane na redukcję niepotrzebnych elementów i „oczyszczanie” przestrzeni. Twórcy designu już dawno postawili na ograniczenie formy, a minimalistyczne koncepcje na targach ISH potwierdziły jedynie, że dobry projekt nie wymaga zbyt wielu ozdób! Prostota i naturalne piękno nowej linii GROHE Essence obronią się same, stanowiąc dekorację łazienki. Rozbudowana seria zawierająca umywalki naszafkowe, miski WC oraz trzy warianty wanien wykonanych ze stali tytanowej idealnie wpisuje się z filozofię Perfect Match, dając możliwość harmonijnego połączenia z armaturą Essence, Atrio, Plus i Lineare.

Wśród produktów reprezentujących trend nawołujący do zasady „mniej znaczy więcej” znalazł się również duet systemu GROHE SmartControl i elementu podtynkowego GROHE RapidoSmartBox, gdzie nowością są kompaktowe rozety SmartControl – dostępne w wersji okrągłej i kwadratowej, z powłoką chromowaną lub białym szkłem akrylowym MoonWhite.

W kuchni także minimalizm bierze górę, zwłaszcza jeśli obszar mycia wyposażymy w baterię zlewozmywakową GROHE SmartControl. Intuicyjna armatura daje swobodę użytkowania bez potrzeby obsługiwania tradycyjnej dźwigni. Producent uprościł wykonywanie codziennych obowiązków, wprowadzając przycisk, który dzięki możliwości przekręcania, gwarantuje precyzyjną regulację strumienia – począwszy od łagodnego, służącego do opłukiwania liści sałaty, po intensywny, który pozwoli usunąć zaschnięty tłuszcz z patelni. Technologii „naciśnij i przekręć” towarzyszy także inne przydatne udogodnienie, czyli wyciągana wylewka zwiększająca zasięg mycia.

Digitalizacja wody

Postępująca digitalizacja i rozwój innowacyjnych technologii to kolejne silne trendy branży. Cyfryzacja sprzyja poprawie wydajności energetycznej, umożliwia racjonalnie korzystanie z zasobów naturalnych, ułatwia wiele czynności i podwyższa jakość życia, co znakomicie widać na przykładzie nowości GROHE Plus. To inteligentna bateria wyposażona w czytelny wyświetlacz LED zintegrowany z powierzchnią wylewki obracanej w zakresie 90°.

Model pozwala na regulację temperatury, zapamiętuje ustawienia, kontroluje zużycie, a dzięki ekologicznym funkcjom GROHE EcoJoy ogranicza przepływ. Rozwiązanie oznacza też wygodę związaną z łatwością usuwania kamienia (GROHE SpeedClean) oraz stanowi uniwersalną stylistycznie pozycję do każdej łazienki – od nowoczesnej, po klasyczną.

Wyższy poziom higieny w toalecie

Strefa toalety również nie została pominięta, jeśli chodzi o wdrażanie postępowych rozwiązań. GROHE w celu osiągnięcia wysokiego poziomu higieny i bezpieczeństwa w obszarze WC proponuje deskę myjącą GROHE Sensia Arena. To produkt wykonany z solidnego duroplastu, którego działanie polega na wykorzystaniu ciśnienia doprowadzanej wody, a więc nie wymaga podłączenia prądu. System oferuje mnóstwo praktycznych funkcji, począwszy od regulacji strumienia za pomocą dźwigni, po automatyczne czyszczenie ramion natryskowych przed i po użyciu. Ten nowoczesny synonim czystości w łazience to znakomita alternatywa dla w pełni zintegrowanych systemów WC.

Tegoroczne trendy wyraźnie podążają w kierunku innowacyjności. Dowodzą jednocześnie tego, że nowatorskie przedmioty to inwestycja w wyższy komfort życia oraz pełną personalizację przestrzeni. Zarówno dla urządzających, jak i architektów oznacza to znacznie większą swobodę w tworzeniu projektów dopasowanych do osobistych wymagań użytkowników. Pojawiające się kiedyś dylematy odnoszące się do decyzji pomiędzy estetyką a funkcjonalnością odchodzą w zapomnienie, bo technologie skryte pod postacią dobrego designu są wyborem serca i rozumu.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności