DOBRE ŻYCIE na Łódź Design Festival

Już 17 maja publiczność Łódź Design Festival spróbuje znaleźć sposób na DOBRE ŻYCIE. Podczas 13. edycji organizatorzy zaproszą wszystkich do złapania oddechu i zastanowienia się, co tak naprawdę daje nam poczucie szczęścia, spokoju, luksusu czy bezpieczeństwa. Pomogą w tym zaproszeni do Łodzi czołowi polscy i światowi eksperci.

Projektanci, architekci, artyści, twórcy. Czy oni i ich dzieła mogą nam zaprojektować dobre życie? I co ono, również w relacji z przedmiotami, oznacza – pyta Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. Ze świadomością gigantycznego wpływu, jaki design wywiera na środowisko naturalne i relacje społeczne, razem z zespołem ŁDF do współpracy przy nadchodzącej edycji zaprosił między innymi Jaime Hayona i Form Us With Love. Jaime Hayon wraca do nas po genialnej wizycie podczas ubiegłorocznej edycji, kiedy to zachwycił się festiwalem, miastem i poznał jego włókiennicze tradycje. Zainspirowany Łodzią i zauroczony klimatem festiwalu sam zaproponował przygotowanie u nas premierowej instalacji. Ponownie, po prawie 10 latach, gościmy także szwedzkie studio Form Us With Love. Wracają jako ugruntowane gwiazdy odpowiedzialnego, zrównoważonego i zaangażowanego projektowania, prezentując autorską wystawę poświęconą relacjom kultury i przemysłu – zapowiada Piernikowski dodając, że odpowiadanie na prawdziwe potrzeby ludzi i pomaganie w codziennej aktywności to główny cel, jaki powinien stać przed designem.

Gwiazdy Festiwalu

Jaime Hayona można z powodzeniem nazwać światową gwiazdą designu. Podczas 13. ŁDF projektant, którego prace wystawiane są m.in. w paryskim Centre Pompidou, zaprezentuje “MASQUEMASK Installation”. Koncepcją instalacji jest stworzenie szeregu masek inspirowanych moimi grafikami i osobistym, trójwymiarowym wszechświatem, kolorem, liniami i motywami. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą. Umieszczenie ich razem w jednym pomieszczeniu tworzy scenografię, w której twarze spoglądają na odwiedzających z wielu perspektyw, pozwalając podziwiać ich różne wpływy, kolorystykę i ekspresyjność – wyjaśnia Hayon.

Z kolei Form Us With Love to jedno z najsłynniejszych europejskich studiów projektowych, które swoją rozpoznawalność zbudowało m.in. dzięki Wallpaper* Design Awards, Elle Decoration Swedish Design Award, Red Dot Design Award oraz pracy z takimi markami jak Cappellini, IKEA Group i MDD. Wystawa "Na styku kultury i przemysłu" podczas nadchodzącej edycji Łódź Design Festival będzie kwintesencją ich działań i ideologii. Ponadto, podczas bloku DOBRE ŻYCIE (niedziela 26.05), współzałożyciel studia i gość specjalny festiwalu Jonas Pettersson weźmie udział w zorganizowanym w przestrzeni wystawy spotkaniu "In Conversation with Form Us With Love". Niedzielny blok wykładów DOBRE ŻYCIE pod patronatem Ceramiki Paradyż to pionierskie spotkanie edukacyjno-inspiracyjne, dostosowane do potrzeb osób aranżujących wnętrza oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się m.in. Maja Ganszyniec, HOLA Design, Robert Majkut i Piotr Kalinowski.

Równie interesujący będą goście tegorocznego ARCHIBLOKU, który upłynie pod hasłem DOBRE MIASTO. Do wzięcia udziału w dyskusji, którą jak co roku poprowadzi Filip Springer, organizatorzy zaprosili m.in. Zbigniewa Maćkówa, Natalię Paszkowską i Pawła Jaworskiego. Czy mówiąc w Polsce dobre miasto mamy na myśli to samo, co Duńczycy, Niemcy, Hiszpanie czy Brytyjczycy? W tegorocznym ARCHIBLOKU będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze, głównie unijne, wpompowane w przebudowę i modernizację polskich miast rzeczywiście uczyniły te miasta lepszymi – zapowiada prowadzący.

Warto zobaczyć

Wieloletni mecenas ŁDF świętuje w tym roku swoje 30-lecie, które zbiega się w czasie z obchodami stulecia Bauhausu. By docenić wkład tej przełomowej uczelni w rozwój współczesnej sztuki, wzornictwa przemysłowego i architektury, przygotowaliśmy wystawę “30” zainspirowaną plakatem Joosta Schmidta z 1923 roku oraz przestrzenią kawiarni „Café Samt und Seide”, zaprojektowaną przez Lily Reich wraz z Ludwigiem Miesem van der Rohe – tłumaczy Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Dużo nauczą się też odwiedzający wystawę "Miłosne reżimy" autorstwa Adiego Zaffrana i Bine Roth. Na siłowni uczuć potrenują komunikację cielesną: wręczą kwiaty, zrobią serce i pójdą na spacer po plaży, trzymając się za ręce.

To tylko część z obszernego programu wydarzeń, które na publiczność czekają w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3. Jak co roku organizatorzy Łódź Design Festival zaplanowali szereg działań na terenie miasta. Na terenie Łódzkiego Centrum Wydarzeń działać będzie Punkt Porad Roślinnych, w nowo powstałym hotelu PURO otwarta zostanie wystawa prezentująca plakaty inspirowane spuścizną Bauhausu, a w Galerii Willa będzie można przekonać się, jak słowa charakterystyczne dla Łodzi interpretują czołowi polscy ilustratorzy.

Więcej informacji oraz bilety wstępu można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu >>

Dla najmłodszych

Wiele festiwalowych wydarzeń przygotowano z myślą o jego najmłodszych uczestnikach. Po sukcesie na katowickim szczycie klimatycznym organizatorzy ŁDF postanowili zaprosić do Łodzi kolektyw Mamy Projekt, który przygotował rozbudowaną wersję popularnego Ekoeksperymentarium. To projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany. Wchodząc w przestrzeń przygotowanego specjalnie z tej okazji ekomieszkania można nauczyć się, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe.

Wyróżnione produkty

Jak co roku na Łódź Design Festival zostaną wręczone wyróżnienia w plebiscycie must have, który powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. To swego rodzaju rekomendacja konsumencka: wyróżniony przedmiot po prostu warto mieć. Wszystkie otrzymają nieodpłatny znak jakości must have, a festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć aż 59 z nich na wystawie zbiorowej.

Z pewnością wielu emocji dostarczy nam również moment wręczenia nagród w konkursie make me!, a szczególnie przyznanie nagrody głównej PARADYŻ AWARD 50.000 PLN, ufundowanej przez Mecenasa Festiwalu Ceramikę Paradyż. Walczy o nią 22 projektantów wyłonionych spośród blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły do nas całego świata, między innymi z Egiptu, Korei Południowej, Hong Kongu, Rosji, Kanady i Argentyny – wymienia Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF. Wręczenie nagród rozpocznie się podczas gali otwarcia festiwalu 17 maja (piątek) o godz. 17:00. Wszystkie projekty, które zakwalifikowały się do make me!, zostaną wyeksponowane na przygotowanej specjalnie z tej okazji wystawie pokonkursowej. Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Miasta Łódź.

Patronat nad tegoroczną edycją Łódź Design Festival objął serwis Homebook.pl

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze