Żaluzje fasadowe – nowoczesna osłona okien i sposób na upał w domu

Wiosenne i letnie dni to nie tylko błogi odpoczynek na zewnątrz i delektowanie się piękną pogodą. To również spędzanie czasu w środku – w domu i w pracy. Promienie słoneczne mogą dać się we znaki, szczególnie jeśli nieproszone wyrywają Cię rankiem ze snu, przeszkadzają w pracy i w błyskawicznym tempie nagrzewają wnętrza, sprawiając, że zaczynasz marzyć o chłodnym prysznicu. Jest jednak sposób na to, by skutecznie osłonić okna przed słońcem i to bez wprowadzania zmian w wystroju wnętrza – żaluzje fasadowe. To rodzaj osłony okien montowany na zewnątrz, który pasuje zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej zabudowy, a także sprawdza się doskonale w przypadku dużych przeszkleń. Żaluzje zewnętrzne mają wiele zalet – dlaczego warto je mieć w swoim domu? Odpowiadamy razem z marką Selt, producentem wewnętrznych i zewnętrznych systemów przeciwsłonecznych.

żaluzje fasadowe, zewnętrzne osłony okienne, osłony przeciwsłoneczne, żaluzje zewnętrzne do domu

Żaluzje fasadowe – zalety

  • Naturalna klimatyzacja i energooszczędność

Żaluzje zewnętrzne chronią wnętrza budynku przed nagrzaniem, pochłaniając promienie słoneczne. Dzięki temu przyczyniają się do ograniczenia kosztów związanych z używaniem klimatyzacji, a co za tym idzie – również energii elektrycznej. Tak zbudowane przeciwsłoneczne żaluzje zewnętrzne sprawiają, że pomiędzy osłoną a szkleniem nie tworzy się tzw. poduszka powietrzna. Powietrze jest wywiewane przez wiatr, przez co szyba pozostaje chłodna.

  • Komfort optyczny

Żaluzje fasadowe składają się z poziomych piór – lameli, które są ruchome. Regulując kąt nachylania lameli, możesz dostosować stopień zaciemnienia wnętrza do swoich indywidualnych preferencji. Możesz więc wpuścić do pomieszczenia dokładnie tyle światła, ile w danym momencie potrzebujesz – zasłonić okna całkowicie lub jedynie częściowo, dla jak najlepszych warunków optycznych.

  • Estetyka

Współczesna architektura rządzi się swoimi prawami, a nowoczesne formy i designerskie wykończenia potrzebują odpowiedniej oprawy. W tym wypadku żaluzje zewnętrzne sprawdzają się doskonale! Taka osłona podkreśli charakter nowoczesnej fasady, a możliwość wyboru kształtu lameli oraz koloru lakieru pozwala na idealne dopasowanie do stolarki okiennej i elewacji budynku.

  • Automatyka

Wybierając żaluzje fasadowe sterowane elektrycznie, zapewnisz sobie niebywałą wygodę użytkowania. Taka osłona może być również kontrolowana przy użyciu automatyki pogodowej – wtedy sama dostosuje stopień zaciemnienia wnętrza do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

  • Trwałość

Żaluzje fasadowe Selt wykonane są z aluminium lakierowanego proszkowo, a najwyższą jakość powłok lakierniczych potwierdzają certyfikaty jakości (Qualicoat i Qualicoat Seaside). Dla zwiększenia wytrzymałości systemu, sworznie odpowiadające za prowadzenie żaluzji w prowadnicy wykonano ze stopu cynku i aluminium. Tekstylia wykorzystane w konstrukcji są odporne na warunki atmosferyczne, rozciąganie i przecieranie, a drabinki wzmocniono Kevlarem®, jednym z najmocniejszych materiałów stworzonych przez człowieka.

  • Uniwersalność

Jakie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie najlepiej: żaluzje fasadowe podtynkowe czy żaluzje montowane na fasadzie? System żaluzji zewnętrznych Selt posiada oba warianty osłon, a dodatkowo z jego pomocą możesz tworzyć dowolną ilość połączonych ze sobą modułów.

żaluzje fasadowe, zewnętrzne osłony okienne, osłony przeciwsłoneczne, żaluzje zewnętrzne do domu
Tutaj znajdziesz żaluzje fasadowe Selt >>

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Przed tym pytaniem staje wiele osób, decydujących się na montaż osłon zewnętrznych. Które sprawdzi się lepiej? W przeciwieństwie do żaluzji fasadowych, rolety zewnętrzne nie pozwalają na regulację stopnia zaciemnienia. Może być to problematyczne, jeśli zależy nam nie tylko na możliwości całkowitego odcięcia pomieszczenia od promieni słonecznych, ale również na częściowym zasłanianiu okien. Nawet jeśli nie do końca opuścimy roletę, wpuszczając do wnętrza nieco światła – efekt nie będzie ten sam. Żaluzje fasadowe, dzięki lamelowej konstrukcji, nie ograniczają widoczności, dzięki czemu są bardziej funkcjonalne i zapewniają większy komfort użytkowania.

Co więcej, instalację większości rodzajów rolet zewnętrznych trzeba zaplanować już na etapie projektowania budynku – w przeciwnym razie konieczne może okazać się dostosowywanie wnęk okiennych lub wybór innego rozwiązania. Rolety nie zawsze komponują się również z fasadą nowoczesnych budynków, zaburzając minimalistyczny efekt nieciekawą, aluminiową konstrukcją. W przeciwieństwie do rolet żaluzje fasadowe prezentują się nowocześnie i atrakcyjnie. Całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a szeroka kolorystyka pozwala na idealny dobór żaluzji zewnętrznych do stylu elewacji.

Zaletą rolet zewnętrznych jest natomiast zmniejszenie zapotrzebowania na energię w zimie – szczelnie zamknięte rolety zapewniają mniejsze straty ciepła, przyczyniając się do oszczędności kosztów ogrzewania domu. Co więcej – zwiększają również izolację akustyczną, obniżając poziom hałasu.

żaluzje fasadowe, zewnętrzne osłony okienne, osłony przeciwsłoneczne, żaluzje zewnętrzne, dom z żaluzjami zewnętrznymi

Żaluzje zewnętrzne – jakie wybrać?

Selt oferuje wysokiej jakości żaluzje fasadowe C80 i Z90. Czym się od siebie różnią i które sprawdzą się lepiej w Twoim domu?

Żaluzje fasadowe C80 wyposażone są w lamele w kształcie litery C, a zawinięte brzegi zapewniają im dodatkową wytrzymałość, chroniąc tasiemki przed przetarciem. Wszystkie elementy tekstylne wykonane są z odpornego poliestru utrwalonego termicznie, a drabinka została wzmocniona Kevlarem®. Żaluzje zewnętrzne C80 mogą być montowane w zabudowie podtynkowej lub na fasadzie w dowolnej ilości modułów. Możesz wybrać ich kolor spośród 15 wariantów, obejmujących między innymi biel, różne odcienie szarości, beże, brązy, a także kolor czerwony, niebieski oraz żółty. W zależności od Twoich preferencji żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Model Z90 posiada lamele w kształcie litery Z, które zapewniają większe zaciemnienie. Elementy tekstylne wykonane są z trwałego poliestru, a drabinki wzmocniono dodatkowo Kevlarem®. Ten rodzaj żaluzji fasadowych jest wyposażony w profil wyciszający pracę systemu przy zamykaniu lameli, dzięki czemu konstrukcja pracuje bardzo cicho – możesz zdecydować się na napęd ręczny lub elektryczny. Żaluzje zewnętrzne Z90 mogą być montowane zarówno podtynkowo, jak i na elewacji, a z ich pomocą można tworzyć dowolną ilość modułów. Aluminiowe lamele lakierowane są na mokro w 12 kolorach do wyboru – neutralnych szarościach, beżach, bieli, brązie oraz czerni, a także przyciągających spojrzenia barwach głębokiej purpurowej czerwieni, niebieskiego oraz żółtego.

dom z żaluzjami fasadowymi, dom z żaluzjami zewnętrznymi

Nowoczesne żaluzje zewnętrzne to doskonały wybór zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Minimalistyczna konstrukcja podkreśli charakter nowoczesnych budynków, a także ochroni wnętrza przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. To inwestycja w codzienny komfort, a także sposób na zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem klimatyzacji. Pamiętaj, że dzięki zastosowaniu zewnętrznego systemu zaciemnienia, aż 80-90% promieni słonecznych pozostaje przed szybą – zyskaj pełną kontrolę nad ekspozycją wnętrza na słońce, a gwarantujemy, że w upalne dni poczujesz tę różnicę!

>> SELT <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze