Plisy w domu, czyli jak osłonić wnętrze przed słońcem?

Zastanawiacie się nad osłonięciem okien przy pomocy plis? Razem z firmą ANWIS zebraliśmy najbardziej interesujące informacje na ich temat.

żółte plisy na oknie w salonie

Konstrukcja plisy

Żaluzje plisowane należą do najbardziej uniwersalnych rozwiązań wśród wewnętrznych osłon okiennych. Możemy je zastosować do każdego rodzaju okien oraz przeszklonych drzwi, również tych o dużych gabarytach i nietypowych kształtach. Poza doborem tkaniny możemy decydować o kolorze osprzętu, w skład którego wchodzą: aluminiowa konstrukcja oraz uchwyty sterujące.

szare plisy

W ofercie ANWIS znajdziemy, m.in. biel kremową, bazaltowy szary, antracyt, a także kolory drewnopodobne: złoty dąb i orzech. Są to najmodniejsze kolory stosowane przez producentów stolarki otworowej. Dzięki nim z łatwością dopasujemy osłonę do profili okien i drzwi w naszym domu. Najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem są plisy sterowane dwukierunkowo, a więc takie,w których możemy ustawić górne i dolne położenie żaluzji. Sterowanie może wówczas odbywać się przy pomocy uchwytów sterujących (umieszczonych bezpośrednio na aluminiowej rynnie), sznurka lub łańcuszka koralikowego.

duo plisy

Rodzaj tkaniny a nasłonecznienie pomieszczeń

Żaluzje plisowane posiadają szeroką gamę tkanin, które dobierzemy m.in. pod względem stopnia ekspozycji pomieszczenia na słońce. Tam, gdzie okna skierowane są w kierunku zachodnim i południowym, a więc najbardziej narażonym na promienie słoneczne, największym sprzymierzeńcem są tzw. duo plisy, a więc żaluzje składające się z dwóch warstw tekstylnych. Wyglądem przypominają plaster miodu. W ten sposób tworzą powietrzną warstwę izolującą, która poza zaciemnieniem, zmniejsza przenikanie ciepła.

Środek plisy może być wypełniony dodatkową warstwą materiału odbijającego światło – folią aluminiową. W ten sposób żaluzja zapewni odpowiednią ochronę przed uciążliwym słońcem, blokując przenikanie światła do wnętrza. Z kolei pomieszczenia usytuowane po stronie północnej oraz wschodniej przez większą część dnia nie są wystawione na działanie słońca. W takim przypadku doskonale sprawdzą się plisy z jedną warstwą materiału, o transparentnej strukturze. Dzięki nim udekorujemy okna, nie powodując efektu zaciemnienia. Możemy również zdecydować się na dwie tkaniny w jednej żaluzji (jedna nad drugą, rozdzielone aluminiową ruchomą rynną), z czego jedna będzie pełniła funkcję firanki, a druga zasłony. Takie rozwiązanie doskonale zafunkcjonuje w każdej sypialni.

szare plisy na oknie w sypialni
Tutaj znajdziesz swoje wymarzone żaluzje plisowane >>

Konserwacja i czyszczenie plis

W żaluzjach plisowanych ANWIS stosowane są głównie tkaniny syntetyczne, dzięki czemu możemy je czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Chcąc usunąć niewielkie zabrudzenia, np. wierzchnią warstwę kurzu, która osadziła się na materiale, możemy użyć ściereczki lub miotełki do kurzu. Większe zabrudzenia usuniemy przy pomocy środków piorących. Wystarczy, że wypniemy plisę z okna, a następnie zamoczymy ją w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Powinniśmy jednak unikać szorowania tkaniny, ponieważ w ten sposób możemy odbarwić materiał. Po około kwadransie plisę należy wypłukać pod strumieniem czystej wody, a następnie złożoną zawiesić z powrotem w oknie. Dzięki temu zabiegowi tkanina zachowa swój harmonijkowy kształt.

szare plisy na oknie w pokoju dziecka

Jeśli plamy okażą się zbyt uporczywe, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która przywróci naszym plisom dawny blask. W żadnym przypadku nie powinniśmy stosować inwazyjnych środków czyszczących, jak i zbyt wysokiej temperatury wody, co również może powodować odbarwienia, jak i odkształcenia materiału. Należy się również upewnić, że zastosowany rodzaj tkaniny umożliwia czyszczenie na mokro.

Żaluzje plisowane to praktyczne dekoracje okienne, które sprawdzą się w całym domu. W odróżnieniu od klasycznych rolet, oferują dwukierunkową obsługę, jak również możliwość montażu na każdym rodzaju okien. Harmonijkowy układ materiału o różnorodnej strukturze i kolorystyce wyróżni każde wnętrze, a łatwość ich użytkowania sprawi, że staną się nieodłącznym elementem wyposażenia domu.

>> ANWIS <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracje
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracje
Komentarze

Zobacz więcej produktów