Kuchnia w stylu skandynawskim na 5 sposobów. Zobacz wyjątkowe inspiracje!

Kuchnie w stylu skandynawskim to wnętrza, w których czuć przytulną atmosferę. Na próżno szukać w nich skomplikowanych połączeń, form oraz kształtów. Siłą kierunku jest prostota, a inspiracją natura. Tu rządzą paleta podstawowych kolorów oraz materiały zaczerpnięte wprost z przyrody. To miejsca funkcjonalne, jasne, przestronne i wygodne – zaaranżowane w taki sposób, że aż chce się w nich przebywać! Tylko jak osiągnąć taki efekt? Sekret tkwi w rozwiązaniach designerskich i praktycznych jednocześnie! Z pomocą przychodzi więc marka Russell Hobbs. Jeśli szukacie inspiracji scandi, zobaczcie jaki sprzęt AGD wybrać!

biała kuchnia w stylu skandynawskim
@odinspiracjidorealizacji

1. Biała kuchnia w stylu skandynawskim

Po czym rozpoznać styl skandynawski? Po kolorach! To królestwo bieli wszelkiego rodzaju. Na pierwszy rzut oka możemy pomyśleć, że takie odcienie będą receptą na nieco sterylne wnętrza, jednak nic bardziej mylnego! Pomieszczenia cechują kameralność i domowa atmosfera, bo – choć biele dominują – ocieplają je różnorakie dodatki tworzące klimat przestrzeni: tekstylia z graficznymi nadrukami, porcelanowe naczynia, zielone rośliny doniczkowe i drewniane akcesoria. Nie jest to też jedyna zaleta jasnych aranżacji scandi. Barwy tego typu doskonale odbijają światło, przez co optycznie powiększają metraż, a także gwarantują wrażenie lekkości oraz świeżości.

@basniowydom
@mono_chromatyczna

W kuchni skandynawskiej podstawą harmonijnego wystroju jest spójna kolorystyka, do której zaliczają się neutralne biele, pastele oraz beże. By w konfrontacji z jasną bazą, pomieszczenie nie stało się nazbyt nudne oraz monotonne, warto pokusić się o zestawienia oryginalnych faktur. Zabawy strukturą mogą obejmować witrynki i frezowane wykończenie mebli, płytki typu metro, rozwiązania o geometrycznym heksagonalnym wzorze lub białą cegiełkę w obszarze nad blatem, a także teksturowane powierzchnie tostera czy czajnika Inspire, które wyróżniają się linearnym motywem. Wykorzystanie bieli pod różnymi postaciami da zrównoważony i bezpretensjonalny efekt, dzięki czemu całość będzie prezentować się nietuzinkowo.

kuchnia w stylu skandynawskim  z białą cegłą nad blatem
@mieszkaniemarzen

2. Skandynawska kuchnia w szarościach

Jeśli nie biały, to może szary? Jest równie uniwersalny stylistycznie, jak i praktyczny. Mimo że kojarzy się najczęściej z surowym betonem, to ma też inne oblicza – zdecydowanie bardziej przyjemne. W kuchni scandi warto zastosować go w roli frontów zabudowy, zarówno tych jednolitych, gładkich i minimalistycznych, jak i klasycznych, którym uroku dodają subtelne frezowania. Będą one ciekawie korespondować z drewnianym blatem, a także stworzą oryginalne tło dla urządzeń AGD wykończonych w czerni lub miedzi. Pierwsze (np. z kolekcji Retro, marki Russell Hobbs) będą kontrastować z jasnymi płytkami na ścianie, wyraźnie odznaczając się na ich tle, natomiast miedziane warianty z serii Luna Copper otworzą pole do popisu dla połyskujących, metalowych detali wyszperanych na pchlim targu, dodając wnętrzu scandi nieco modnego, eklektycznego sznytu.

@pattihome
@becoffeestyle
Tutaj znajdziesz małe AGD, które podkreśli styl skandynawskiej kuchni >>

3. Kuchnia w stylu scandi i retro dodatki

Scandi korzysta z puli naturalnych materiałów, które można bez wahania ze sobą zestawiać, przez co pomieszczenie nabiera również szczypty rustykalnego, industrialnego czy klasycznego charakteru. Uniwersalna biel zabudowy kuchennej wypadnie dobrze w towarzystwie ściany z czerwonej cegły, a także drewna, a harmonię zapewnią całości lniane, bawełniane lub wełniane tekstylia i otwarte półki wypełnione ceramicznymi naczyniami i porcelanowymi kubkami. Kuchnia w takim wydaniu będzie emanować pozytywną aurą i wręcz zachęcać do spędzania w niej czasu!

kuchnia w stylu skandynawskim ze ścianą z czerwonej cegły
@ranczo.od.nowa
kuchnia w stylu skandynawskim ze ścianą z czerwonej cegły
@ocaroline88

Miłośnicy komponowania starego z nowym zazwyczaj sięgają po akcenty stylizowane, jakby wyjęte wprost z kuchni u babci, które pod osłoną dobrego wzornictwa kryją wiele funkcjonalnych udogodnień; usprawniają poranne przygotowania śniadania czy ułatwiają gotowanie. Patrząc od strony estetycznej na scandi wzorowane przeszłością, najlepiej zamienić prostą geometrię kształtów na lodówki vintage czy zaoblone, miękkie formy małego AGD z serii Retro wzbogacone dekoracyjnymi elementami charakterystycznymi dla lat 50. czy 60. Wniosą one do pomieszczenia nutkę sielskiej atmosfery i spotęgują wrażenie ciepła oraz przytulności, korespondując z mlecznymi beżami i drewnem. Dzięki nim skandynawska prostota zyska na niebanalności, stanowiąc ciekawy miraż nowoczesności z tradycją.

4. Skandynawski minimalizm w przytulnej kuchni

Scandi ma różne oblicza, a jego fenomen polega na dowolnym łączeniu charakterystycznych elementów kierunku z popularnymi trendami, zwłaszcza tymi o minimalistycznych korzeniach. Konfrontacja zredukowanego wzornictwa w postaci prostych, bezuchwytowych szafek oraz gładkich marmurowych powierzchni z akcentami, które ocieplą wystrój (np. len, wiklina, złoto czy drewno), da wrażenie uporządkowania i czystości, a jednocześnie nie pozbawi kuchni pożądanego, nastrojowego charakteru rodem z północnej części globu. W budowaniu skandynawskiego minimalizmu pomocne będę sprzęty AGD o zgeometryzowanej formie, jak chociażby te z kolekcji Inspire. Proste, poziome linie odznaczą się na neutralnym tle, a biały (lub czarny) kolor podkreśli elegancki klimat wnętrza i idealnie wpisze się w paletę podstawowych tonacji nurtu.

kuchnia w stylu skandynawskim z płytkami inspirowanymi marmurem
@kalina_szymanowicz

5. Skandynawska kuchnia z czarnymi dodatkami

Styl skandynawski nagminnie korzysta nie tylko z beżu, bieli i brązu drewnianych dekorów, ale też z czerni! Jeśli chcemy ożywić wystrój, barwa ta będzie odważnym posunięciem, który przełamie pastelową stylizację i sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej przejrzysta. Żeby spotęgować tę lekkość, najlepiej postawić również na ażurowe witrynki i dużą ilość przeszkleń. Gdzie więc miejsce dla intensywnej tonacji? Mocne akcenty należy wprowadzać w umiarkowanej ilości –jako granitowy blat roboczy lub okap albo w postaci mniejszych rozwiązań, takich jak uchwyty, akcesoria kuchenne, ścienne grafiki z biało-czarnymi zygzakami czy małe AGD Retro z kolekcji marki Russell Hobbs. To one nadadzą wnętrzu ostateczny charakter i będą ciekawym kontrastem dla jasnego tła. Dzięki nim kuchnia nabierze unikalnego wyrazu!

biała kuchnia w stylu skandynawskim z czarnymi dodatkami

W kuchniach inspirowanych północną estetyką wyraźnie czuć przytulną atmosferę. To niejednowymiarowy kierunek, któremu można dodawać indywidualnego charakteru za pomocą detali, takich jak sprzęty AGD. Te konieczne z funkcjonalnego punktu widzenia urządzenia mogą zamienić się w stylową dekorację wnętrza, która dopełni klimat pomieszczenia.

>> RUSSELL HOBBS <

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze