Jak modnie urządzić pokój dziecka? Trendy 2019 w pokoju dziecięcym

Jak urządzić pokój dziecka, aby był modny, zgodny z zainteresowaniami malucha, a jednocześnie pozytywnie wpływał na uwagę i skupienie podczas nauki? I dlaczego warto w jego zaaranżowanie zaangażować dziecko? O tym, jakie są trendy 2019 roku w pokoju dziecięcym oraz o czym należy pamiętać, urządzając pokój ucznia, dowiesz się w dzisiejszym poradniku.

pokój dziecka z prostym biurkiem pod oknem

Pokój dziecka – słuchaj potrzeb i marzeń malucha

Urządzając pokój dla ucznia, często zapominamy, że jest to miejsce, które ma nie tylko służyć nauce, ale również wspomagać rozwój i zainteresowania dziecka. Z tego względu powinien podobać się przede wszystkim dziecku, bo to właśnie ono będzie spędzać w nim najwięcej czasu. Nie ma więc sensu na siłę wprowadzać np. modnych akcentów kolorystycznych, które nie podobają się Twojemu pierwszoklasiście.

Rozwój kreatywności poprzez aranżację pokoju dziecka

Jeśli pozwolisz dziecku decydować i współtworzyć jego pokój, szybko zauważysz, że kieruje się ono pewnymi prawidłowościami, które są bezpośrednio związane z jego indywidualnością i kreatywnością. Oczywiście nieskończone pokłady wyobraźni dziecka w wielu przypadkach będą całkowicie nierealne, ale za to mogą być świetną bazą do stworzenia inspirującej przestrzeni. Zatem jeśli planujesz przearanżowanie dziecięcego pokoju, nie zapomnij o konsultacji z głównym zainteresowanym i pozwól mu przejrzeć różne katalogi z przykładowymi rozwiązaniami.

Biurko o ciekawym kształcie w pokoju dziecięcym

Odrabianie zadań domowych nie należy do ulubionych zajęć dzieci. Zamiast się uczyć, najchętniej pobawiłyby się wraz z rodzeństwem lub zagrały w swoją ulubioną grę planszową. Aby jednak lekko zachęcić pierwszoklasistę do lekcji, warto rozważyć zakup ciekawego biurka. Najlepiej sprawdzą się proste modele, inspirowane nieco skandynawskim stylem, które nie przypominają nudnych i ciężkich konstrukcji.

pokój dziecka z biurkiem o ciekawym kształcie

Fototapeta z rysunkami zwierząt i roślin w pokoju dziecka

Na lekcjach pierwszoklasisty często jest poruszany jest temat szacunku do otaczającej nas przyrody. Dzieci chętnie uczą się rozpoznawać zwierzęta i proste rośliny. Warto więc rozważyć motyw fauny i flory w dziecięcym pokoju. Fajnym pomysłem jest więc wykorzystanie interesującej fototapety, na której będą znajdować się dinozaury, ptaki lub drzewa.

Trend 2019 – mocne akcenty kolorystyczne w pokoju dziecka

Pokój ucznia nie powinien być pstrokaty, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jego skupienie i działać rozpraszająco. Jednak z drugiej strony, kolory (zwłaszcza wyraziste) są dla dzieci niezwykle istotne, bo pomagają im wyrazić siebie i swoje emocje. Warto więc wprowadzić ulubioną barwę Twojej pociechy do aranżacji pokoju. Aby jednak zachować równowagę, pamiętaj o odcieniu dominującym, który będzie spokojny i wyważony, np. kość słoniowa lub jasny odcień szarości.

Minimalistyczne białe meble w pokoju dziecka

Dzieci doskonale się orientują w trendach aranżacyjnych i – podobnie jak ich rodzice – mają swoje oczekiwania dotyczące stylu, w jakim zostanie urządzony ich pokój. Minimalistyczna przestrzeń, która zawładnęła światowymi trendami, sprawdzi się również w przypadku sypialni ucznia. Białe meble, proste biurko i kolorowe dodatki może nie są dziecięcym standardem, ale z pewnością spełniłyby marzenia niejednego pierwszoklasisty.

Modny pokój dziecka – farba tablicowa na pierwsze notatki

Ściany pokryte tzw. „tablicówką” wciąż są w modzie, jeśli chodzi o aranżację dziecięcej przestrzeni. I choć pierwszoklasista nie będzie na niej rozpisywał skomplikowanych równań, to z pomocą rodziców może stworzyć swoją pierwszą kolorową mapę myśli. Ciekawe obrazki otoczone zadaniami z elementarza nie tylko będą oryginalną dekoracją pokoju, ale również pozwolą dziecku szybciej zapamiętać proste działania matematyczne, tj. dodawanie i odejmowanie.

pokój dziecka z farbą tablicową

Trendy w pokoju dziecka – półki o nietypowym kształcie

Dzieci uwielbiają nietypowe rzeczy. Są dla nich dużo bardziej interesujące niż proste meble, które są w salonie. Warto więc zadbać o to, aby w pokoju Twojego pierwszoklasisty nie zabrakło ciekawego regału na książki. Biblioteczka w kształcie domku lub z przymocowaną drabinką nie tylko sprawi, że sięganie po pierwsze podręczniki będzie ciekawsze, ale również pozytywnie wpłynie na kreatywność ucznia.

modne regały w pokoju dziecka

Jak urządzić mały pokój dla ucznia?

W przypadku małych pomieszczeń najważniejsze jest optyczne powiększenie przestrzeni. Projektując mały pokój dziecka, warto więc pamiętać o:

  • zastosowaniu jasnych barw – jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, dzięki czemu pokój będzie wydawał się bardziej przestronny niż w rzeczywistości;
  • prostych meblach – biurko lub regał na książki nie muszą być masywne lub tworzyć tzw. meblościanki. Warto więc wybierać proste modele, które nadadzą pomieszczeniu optycznej lekkości;
  • półkach wiszących – zasada aranżacji małych pomieszczeń wymaga od nas sporej kreatywności. Zamiast typowego regału podłogowego warto rozważyć zakup lekkich półek ściennych. Podobnie jest w przypadku biurka, które może być przedłużeniem parapetu. Nie tylko miejsce do nauki będzie lepiej oświetlone, ale również nie zabierzemy dziecku przestrzeni do zabawy;
  • schowkach i kolorowych pojemnikach – z czasem w pokoju dziecka będzie się pojawiać coraz więcej książek, zeszytów, przyborów oraz innych rzeczy, na które nie będzie miejsca. Warto więc przygotować się na zakup np. puf ze schowkami albo dekoracyjnych pojemników, które pomogą Ci utrzymać ład i porządek w pokoju dziecka;
  • ograniczeniu ilości kolorów – kolory są ważne w życiu dziecka, ale ich nadmiar może negatywnie działać na ich umiejętność skupienia się. Dodatkowo, barwy mogą optycznie pomniejszać przestrzeń. Warto więc ograniczyć ich ilość do maksymalnie trzech, aby nadać aranżacji spójności i nie wpłynąć na wizualną wielkość całego pokoju.
niebieska ściana w małym pokoju dziecka

Pokój dziecka jest szczególnym miejscem, ponieważ Twoja pociecha spędzi w nim znaczną część swojego dzieciństwa. Warto więc zadbać o to, aby był dla niego przyjazny pod wieloma względami. Pamiętaj również, aby nie zapomnieć o skonsultowaniu swoich pomysłów z najbardziej zainteresowanym, czyli dzieckiem. Być może podczas rodzinnych debat narodzi się niezwykle ciekawy pomysł, który będzie lepszy niż niejedna aranżacja rodem z katalogu.

Tu znajdziesz prawie 30 tysięcy inspiracji do pokoju dziecka >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze

Zobacz więcej produktów