Energooszczędny system ogrzewania - co warto wiedzieć przed montażem?

Współczesne wnętrza projektowane są z największą starannością oraz dbałością o każdy szczegół. Wybierając sofę, zwracamy uwagę nie tylko na modną formę, materiał i kolorystykę, ale i na podpierające ją nóżki. Decydując się na meble do wymarzonej kuchni, z uwagą dobieramy uchwyty, by stanowiły idealne dopełnienie aranżacji. A kupując niezwykle efektowny grzejnik, będący swoistą dekoracją eleganckiego salonu lub modernistycznie urządzonej łazienki… zapominamy o armaturze grzewczej. To błąd! Ten z pozoru niewielki element, może mieć znaczenie nie tylko dla końcowego efektu wizualnego, ale i komfortu cieplnego.

Za niespełna półtora roku, czyli 1 stycznia 2021 roku wejdą w życie nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące energooszczędności budynków. Z jednej strony będą określać maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla wszystkich rodzajów przegród zewnętrznych, z drugiej natomiast zdefiniują maksymalne roczne zapotrzebowanie całego budynku na energię (współczynnik Ep), służącą do ogrzewania domu oraz wody, wentylacji czy oświetlenia. To, z jednej strony, zobliguje inwestora do wykorzystania podczas budowy jedynie wysoce energooszczędnych materiałów. Z drugiej zaś, do wykorzystywania energii pochodzącej z bezpiecznych dla środowiska źródeł, najlepiej odnawialnych. Zatem każdy element systemu ogrzewania takiego domu będzie miał ogromne znaczenie, tym bardziej armatura grzejnikowa.

Technologia, która pozwala oszczędzać

Zawory oraz głowice termostatyczne są obowiązkowym elementem każdego grzejnika. I choć zazwyczaj traktowane są przez inwestorów, a często także projektantów wnętrz, z minimalną uwagą, to warto wiedzieć, że ich rola w domowym systemie ogrzewania jest znacząca. Dbają nie tylko o komfort cieplny domowników, ale i optymalizują koszty pozyskania energii. Na co należy zwracać uwagę wybierając te elementy?

Przede wszystkim na jakość wykonania, która bezpośrednio przekłada się na efektywność energetyczną. A ta pozwala tak sterować dostarczanym ciepłem, by w jak największym stopniu zminimalizować jego straty w codziennej eksploatacji. Głowice termostatyczne muszą też umożliwiać precyzyjną regulację temperatury i być w pełni bezpieczne dla użytkowników. Należy oczywiście sprawdzić, czy poszczególne elementy zestawu są kompatybilne z wybranym przez nas grzejnikiem oraz dopasowane do przepływu obliczeniowego danej instalacji. Warto też przyjrzeć się stylistyce ich wykonania – choć to niewielki i wydawać by się mogło niewidoczny element, nieodpowiednio dobrany może negatywnie wpłynąć na końcowy efekt wizualny całej aranżacji – podpowiada Marcin Olech, ekspert Vario Term, producenta armatury grzejnikowej.

Niewielki detal o dużym znaczeniu

Urządzając wymarzony dom, staramy się zwracać uwagę na każdy detal. Oczywiste jest, że nasza uwaga w pierwszej kolejności koncentruje się na najlepiej eksponowanych elementach wykończenia wnętrz – podłodze, aranżacjach ściennych czy meblach, od których w dużym stopniu zależeć będzie pierwsze wrażenie. Następnie starannie dobieramy dodatki dekoracyjne, dzięki którym nadajemy pomieszczeniom niepowtarzalny charakter, a przy tym podkreślimy wybrany kierunek stylistyczny. I choć wydawać by się mogło, że w takiej roli najlepiej odnajdą się przedmioty nieużytkowe, takie jak miękkie tekstylia czy pamiątki z podróży, to warto w tym aspekcie przyjrzeć się także urządzeniom wysoce funkcjonalnym.

Najlepszym takim przykładem są nowoczesne grzejniki. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii produkcji oraz różnorodnych materiałów, mogą być swoistą dekoracją salonu czy łazienki, w których grać będą pierwszoplanową rolę. Możemy wybierać spośród bogato zdobionych żeliwnych lub aluminiowych kaloryferów, które doskonale odnajdą się w klasycznych wnętrzach, albo postawić na niezwykle modne proste formy, idealnie uzupełniające minimalistyczną aranżację. Niezależnie jednak od wyboru, nieodłącznym elementem każdego grzejnika będzie armatura. Warto to podkreślić, ponieważ często nie tylko inwestorzy, ale i my – projektanci wnętrz, o tym zapominamy, pozostawiając jej wybór instalatorom. A to nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – przestrzega arch. Piotr Gajewski, z pracowni TAKA ARCHITEKCI. Dlaczego?

Sprawdź katalog produktów >>

Grzejnik i zawór. Dobrze dobrana para

Instalatorzy systemów grzejnych znacznie większą wagę przykładają do funkcjonalności zaworów i głowic, niż estetyki produktów, co z ich perspektywy jest oczywiście słusznym podejściem. Wybór, niepoprzedzony konsultacją z projektantem, zwykle pada na proste, dobrze im znane uniwersalne urządzenia, dzięki którym montaż przebiega szybko i sprawnie. Niestety, takie rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z drogimi i designerskimi grzejnikami, nigdy nie będzie się dobrze prezentować, o czym przekonał się już niejeden inwestor.

Z myślą o najbardziej wymagających projektach, przygotowaliśmy bogatą ofertę reprezentacyjnej armatury grzejnikowej. Zestawy Eleganckie oraz Ekskluzywne to produkty najwyższej jakości, dostępne w różnorodnej modnej stylistyce oraz pełnej gamie kolorystycznej. Ich uzupełnieniem są tuleje i rozety maskujące rury instalacyjne, przedłużki oraz złączki, które z powodzeniem mogą być malowane na dowolny kolor dopasowany do zaworu lub samego grzejnika. Dzięki tak kompleksowemu podejściu do podłączenia instalacji, całość będzie prezentować się niezwykle estetycznie i spójnie – przekonuje ekspert firmy Vario Term.

Warto podkreślić, że o właściwy dobór armatury grzejnikowej najlepiej zadbać już na etapie projektu instalacji. Jakiekolwiek późniejsze zmiany w gotowej już instalacji będą nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne, a niekiedy wręcz niemożliwe.

Źle zamontowane zawory

Narzędzia wspierające architektów

Akcesoria do grzejników możemy wybierać sami lub poprosić o pomoc projektanta. Z myślą o komforcie prac architektonicznych, firma Vario Term udostępnia zdjęcia 3D oraz rysunki techniczne swoich rozwiązań, a produkty można odnaleźć w najpopularniejszych programach dla projektantów (CAD, 3D MAX, MAJA, Blender) oraz architektów (Audytor, Instalsoft). – Oferta armatury grzejnej firmy jest niezwykle szeroka. W zależności od potrzeb, możemy postawić na gotowe zestawy akcesoriów lub zdecydować się jedynie na wybrany element. Cztery klasy wykonania:

Ekonomiczne, Standard, Eleganckie i Ekskluzywne, bez problemu pozwalają dobrać produkt zarówno do standardu wykończenia wnętrza, jak i możliwości finansowych inwestora. A co ważne, producent oddaje do naszej dyspozycji praktyczne narzędzia projektowe, które znacząco ułatwiają pracę – rekomenduje architekt Piotr Gajewski.

Warto podkreślić, że rynkowa oferta tego typu rozwiązań jest ogromna, nie wszystkie jednak posiadają odpowiednie certyfikaty i deklaracje zgodności, które są gwarancją bezawaryjnej i efektywnej pracy. Dla firmy Vario Term, bezpieczeństwo użytkowania oraz zapewnienie domownikom maksymalnego komfortu jest absolutnym priorytetem. Wytwarzane przez Vario Term urządzenia uzyskały pozytywną opinię laboratorium WSP Lab w Stuttgarcie, a dzięki pozytywnym wynikom testów laboratoryjnych przeprowadzonych w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie, firma otrzymała certyfikat ETA. Od 2018 roku, produkty spełniają także zasadnicze wymagania ustawy o systemie oceny zgodności CE (Conformité Européenne). To wszystko sprawia, że produkty sygnowane marką Vario Term zyskują zwolenników nie tylko w Polsce, ale też innych krajach europejskich oraz w Azji i Ameryce Południowej.

Nowe Warunki Techniczne, jakie zostaną wprowadzone w 2021 roku, to dla polskiego budownictwa ogromne wyzwanie. Wyzwanie, które jednocześnie stwarza inwestorowi szansę na realne oszczędności. Ciepły dom to nie tylko komfort mieszkania, ale też – w dłuższej perspektywie – ulga dla portfela. Dlatego decydując się na system ogrzewania, warto dokładnie dobierać wszystkie jego elementy.

Vario Term >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów