Kawa filtrowana – jaka najlepsza? Przygotowana metodą manualną czy w ekspresie przelewowym?

Czy wiesz, że co sekundę na całym świecie, wypija się 5000 filiżanek kawy? To aż 300 000 kaw rozpoczętych w ciągu minuty! Całkiem imponująca liczba, choć z pewnością nie zdziwi żadnego miłośnika kawowych specjałów. Bez filiżanki gorącego napoju trudno przecież wyobrazić sobie pozytywne rozpoczęcie dnia! Czy jednak byłoby to możliwe, gdyby nie Melitta Bentz, która w 1908 roku wynalazła filtr do kawy, zapoczątkowując tym samym historię parzenia filtrowanej kawy?

Kawa filtrowana to napój uzyskany metodą przelewową, kropla po kropli. Można zaparzać ją manualnie lub w ekspresie przelewowym. Metoda znana od tylu lat powraca do łask, zachwycając miłośników kawy wyjątkową głębią aromatu! Jak zaparzyć idealną kawę filtrowaną?

kawa filtrowana

Filtry do kawy – niezbędny element parzenia dobrej kawy

Parzenie kawy metodą Pour Over wymaga trochę wolnego czasu oraz odpowiedniego wyposażenia. Jest to jednak klasyczny sposób, którego efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. By wydobyć z napoju jak najwięcej aromatu i osiągnąć spektakularny efekt, potrzebny jest odpowiedni filtr. Jaki? Taki, którego skuteczność potwierdza wieloletnie doświadczenie miłośników kawy.

**Filtry zaprojektowane przez Melittę Bentz** ponad 100 lat temu sprawdzają się doskonale do tej pory – w końcu co roku  ...

Filtry zaprojektowane przez Melittę Bentz ponad 100 lat temu sprawdzają się doskonale do tej pory – w końcu co roku na całym świecie zużywa się ich 20 miliardów! To około 120 miliardów filiżanek doskonałej kawy. Ale czy rodzaj filtrów ma znaczenie? Oczywiście. To przecież one odpowiadają za proces ekstrakcji kawy i w zależności od rodzaju przepuszczają mniej lub więcej aromatów i olejków kawowych oraz goryczki. Czym wyróżniają się filtry kawowe Melitta i które wybrać?

Filtry Melitta Classic:

  • Wykonane z wysokiej jakości papieru Aromapor®.
  • Nie są wybielane chemicznie, przez co mają naturalny kolor.
  • Posiadają trzy opatentowane strefy aromatu Aromazones®, dzięki którym kawa doskonale rozwija swój smak.
  • Produkowane są z poszanowaniem zasad FSC®, a więc z najwyższą troską o stopień zalesienia na świecie, są również w 100% biodegradowalne.

Filtry Melitta Premium:

  • Wykonane z wysokiej jakości papieru Aromapor® PLUS, który przepuszcza jeszcze więcej olejków kawowych.
  • Specjalna struktura papieru AROMAMAX® zapewnia dłuższy czas kontaktu wody z kawą – w rezultacie pozwalają zaparzyć mocniejszą i bardziej aromatyczną kawę.
  • Tak, jak filtry Melitta Classic, nie są wybielane chemicznie, są produkowane z poszanowaniem zasad FSC® i ulegają całkowitej biodegradacji.

Jak zaparzyć kawę metodą Pour Over?

Jeśli już dysponujesz odpowiednim filtrem, możesz zaparzyć ulubioną kawę manualną metodą Pour Over. Jak się do tego zabrać? Kieruj się trzema „szczęśliwymi liczbami”: 18, 300 i 96. Co oznaczają? To 18 g kawy i 300 ml wody o temperaturze 96°C – czyli przepis na zaparzenie naprawdę pysznej, aromatycznej i mocnej kawy. Poza filtrem, niezbędne okażą się także filiżanka lub dzbanek na gotową kawę, dripper, czyli specjalny lejek oraz kawa –używana w tej metodzie powinna być drobno zmielona.

Najpierw należy wsypać odpowiednią ilość kawy i zalać ją niewielką ilością wodą o określonej temperaturze. Warto trzymać się „szczęśliwych liczb”, by zrozumieć, dlaczego nadal tyle osób uważa, że Pour Over to najlepszy sposób parzenia kawy! Po minucie zalej kawę pozostałą wodą i pozwól jej swobodnie skraplać się w umieszczonym pod dripperem naczyniu. Przygotowując codzienną kawę w ten sposób, możesz naprawdę celebrować chwilę i sprawić, że stanie się ona Twoim osobistym rytuałem, na dobre wpisując się w plan dnia.

Ekspres przelewowy – kiedy warto w niego zainwestować?

Nie oszukujmy się, **parzenie kawy metodą Pour Over** wymaga trochę czasu, którego zwykle brakuje, zwłaszcza rano. Warto ...

Nie oszukujmy się, parzenie kawy metodą Pour Over wymaga trochę czasu, którego zwykle brakuje, zwłaszcza rano. Warto jednak wiedzieć, że kubek dobrej, filtrowanej kawy ma więcej kofeiny niż filiżanka espresso – zdecydowanie szybciej i bardziej skutecznie pobudzi do działania każdego miłośnika tego gorącego napoju!

Co jednak zrobić, jeśli nie masz czasu na manualne przygotowanie kawy? Nie musisz rezygnować z naprawdę dobrej, filtrowanej kawy – możesz zainwestować w ekspres przelewowy, który przygotuje ją specjalnie dla Ciebie, szybko i niemal automatycznie. To świetne rozwiązanie dla wszystkich niecierpliwych!

Pierwsze ekspresy Melitta stanęły na kuchennych szafkach już w 1965 roku, stając się niemałą sensacją. Legendarny model MA 120 w ciągu zaledwie sześciu minut przygotowywał aż osiem filiżanek doskonałej kawy. A dzisiaj? Melitta posiada w swojej ofercie całą gamę różnych ekspresów przelewowych. Możesz wybrać urządzenie, które będzie najlepiej odpowiadało Twoim wymaganiom – ze szklanym, lub termicznym dzbankiem, w wielu wariantach kolorystycznych i z różnymi funkcjami.

Posiadając ekspres przelewowy, będziesz cieszyć się doskonałym smakiem kawy filtrowanej, bez konieczności poświęcania czasu na jej przygotowanie.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, wszystkie akcesoria potrzebne do zaparzenia idealnej kawy filtrowanej znajdziesz w ofercie marki Melitta, obchodzącej w tym roku swoje 111 urodziny. Jeśli jesteś rytualistą, a przygotowanie kawy to dla Ciebie proces, który lubisz celebrować – wybierz metodę Pour Over. Dzięki trzymaniu się sprawdzonego przepisu ekspertów i użyciu niezawodnych filtrów Melitta na nowo pokochasz smak kawy filtrowanej! Jeśli jednak jesteś typem smakosza, który lubi bez wysiłku delektować się pobudzającym smakiem kawy – postaw na ekspres przelewowy, który zaparzy ją dla Ciebie!

>> MELITTA <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze