12 kroków do czystości – poznaj triki, które odmienią sprzątanie łazienki

Kamień, ślady rdzy, osady z wody i brzydki zapach. Fuga, która – zamiast uzupełniać estetyczny wystrój – szpeci. Chromowane baterie umywalkowe bez połysku i zatkane rury. To wrogowie numer jeden w walce o czystą łazienkę! Właśnie z nimi najczęściej w sobotnie popołudnia zmierzają się domownicy uzbrojeni w arsenał kosztownych środków i gąbek. Sytuacji nie ułatwiają wilgoć i wyższe temperatury, czyli idealne warunki do rozwoju bakterii oraz grzybów. Czy da się więc w ogóle wygrać higieniczną batalię, bez marnowania czasu i pieniędzy wydanych na agresywne detergenty? Wspólnie z GROHE mamy na to sposoby!

łazienka z płytkami imitującymi marmur

1. Domowe mikstury albo sprawdzona chemia łazienkowa

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem detergentów, których etykiety obiecują pożegnanie brudu, osadów i kamienia w zaledwie kilka sekund. Niestety, ich zakup może znacząco nadszarpnąć domowy budżet, zapach podrażniać i wywoływać niepożądane skutki uboczne, a zawarte substancje niszczyć baterie, ceramikę czy meble. Najlepiej więc albo sięgnąć po sprawdzone chemikalia, albo samodzielnie tworzyć różnego rodzaju mikstury na bazie składników, które znajdują się w kuchennej szafce. Mowa o occie, kwasku cytrynowym czy sodzie oczyszczonej.

nowoczesna łazienka

Woda i ocet pomogą usunąć nieestetyczne zacieki na szklanych powierzchniach kabin prysznicowych, wyeliminują osady widoczne na brodziku lub wannie, a także będą świetnym, naturalnym płynem do mycia płytek ceramicznych. Powierzchnie wystarczy wyczyścić roztworem w stosunku 2:1, a następnie przetrzeć miękką ściereczką. Jeśli receptura okaże się mało efektywnym ratunkiem, skorzystaj z potencjału kwasku cytrynowego. Wymieszaj łyżeczkę proszku z wodą i spryskaj miksturą problematyczne miejsca. Po 30 minutach kamień i rdza powinny zniknąć. Soda oczyszczona przyda się z kolei podczas czyszczenia toalety. Wsyp do miski WC pół paczki produktu, pozostaw na noc, a rano kilkukrotnie spłucz wodę.

czyste fugi

Wszystkie domowe recepty na czysta łazienkę są tanie, jednak wymagają nieco poświęcenia oraz czasu. Zamiast więc przeprowadzać eksperymenty ze składnikami znalezionymi w kuchni, dobrze jest również postawić na alternatywy w postaci sprawdzonych łagodnych środków chemicznych, takich jak Grohclean. Stworzono go na bazie kwasku cytrynowego, dzięki czemu pomaga zwalczyć osady wapienne, zacieki, tłuszcze oraz pozostałości po kosmetykach. Niewielka ilość produktu naniesiona na zabrudzone powierzchnie armatury sanitarnej, ceramiki, glazury czy kabiny prysznicowej pozwoli uporać się z uciążliwymi zabrudzeniami – znacznie szybciej i znacznie wygodniej!

2. Sekret czystych fug

Czyszczenie fug to zajęcie z kategorii tych mało przyjemnych oraz czasochłonnych, zwłaszcza jeśli mowa o jasnych spoinach, na których widoczne są choćby najmniejsze zabrudzenia. Jednak i na tę bolączkę jest skuteczna, domowa metoda – proszek do pieczenia! Jak go wykorzystać? Zmocz fugi, a następnie rozsyp proszek, tak aby się rozpuścił. Odczekaj godzinę. Po upływie tego czasu przetrzyj całość wilgotną ściereczką lub gąbką… i gotowe! Jeśli nie masz proszku, sięgnij po ocet z wodą (lub sodą oczyszczoną) wymieszany w proporcjach 1:1. Przy pomocy stworzonej mieszanki i szczoteczki do zębów wyczyść szczeliny.

3. Brzydki zapach? Zatkany odpływ? To przeszłość!

Jeśli w łazience unosi się brzydki zapach, przyczyna może tkwić w zatkanym odpływie. Zamiast jednak sięgać po inwazyjne chemikalia i agresywne środki żrące, lepiej poszperać w kuchennych szafkach. Receptą na pozbycie się niemiłych aromatów i udrożnienie rur będzie pół szklanki sody oczyszczonej (wysypanej w miejscu, gdzie odprowadzana jest woda) zalanej szklanką octu. Kiedy mikstura przestanie się pienić, spłucz wszystko gorącą oraz zimną wodą. W ten sposób upieczesz „dwie pieczenie na jednym ogniu” – odpływ będzie działał prawidłowo, a nieprzyjemna woń z rur stanie się przeszłością!

baterie umywalkowe

4. Klapa zawsze zamknięta

Deska sedesowa często jest kością niezgody pomiędzy parą mieszkającą pod jednym dachem. Ten odwieczny spór pomiędzy przedstawicielami przeciwnych płci ma jednak przełożenie na higieniczne kwestie i wpływa na czystość łazienki oraz bezpieczeństwo korzystających z niej osób. Dlaczego? W momencie naciśnięcia spłuczki, wraz z uruchomionym strumieniem, unoszą się groźne bakterie. Jeśli więc klapa jest otwarta, są one rozpylane nawet na odległość 2 metrów i osiadają na wszystkim, co znajduje się w pobliżu miski WC; ręcznikach, kosmetykach czy przyborach do mycia. Morał z tego taki, że zamykanie deski to konieczny element higienicznej łazienki!

toaleta wisząca

5. Systematyczność przede wszystkim

Na nic jednak zdadzą się najbardziej wymyślne domowe eksperymenty czy kosztowne detergenty, jeśli używane będą raz na jakiś czas. W zachowaniu perfekcyjnego wyglądu armatury czy ceramiki istotna jest systematyczność! Warto co dwa lub trzy dni przetrzeć baterie do sucha, spłukiwać wannę lub kabinę po każdej kąpieli czy przynajmniej raz w tygodniu zalewać miskę WC bakteriobójczymi płynami. Dzięki temu sprzątanie nie będzie kojarzyło się z mozolnym szorowaniem czy polerowaniem powierzchni. Wręcz przeciwnie – będzie miało przyjemniejszy przebieg i nie zajmie wiele czasu.

bateria umywalkowa

6. Połysk baterii bez szorowania

Troskę o higienę w łazience można też zacząć już na etapie kompletowania niezbędnych elementów wyposażenia, wybierając systemowe rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie czystości. Jednymi z takich udogodnień są baterie łazienkowe i akcesoria GROHE pokryte chromem GROHE StarLight. To standardowa powłoka ochronna wykonana w technologii PVD, zastosowana m.in. w produktach z linii GROHE Essence, Allure Brilliant oraz Eurosmart. Jej zadaniem jest utrzymanie nieskazitelnego wyglądu produktów, eliminacja występowania zabrudzeń i matowienia oraz ograniczenie konieczności częstego szorowania. Powierzchnie GROHE StarLight, dzięki procesowi galwanizacji, wyróżniają długotrwały połysk oraz zwiększona wytrzymałość na zarysowania, przez co sprzątanie jest zdecydowanie prostsze.

7. Powłoki, które strzegą czystości

Ceramika, podobnie jak armatura, może stać się elementem ułatwiającym osiągnięcie sterylnej czystości. GROHE w tym celu opracowało powłokę PureGuard, dostępną m.in. dla rozwiązań z kolekcji GROHE Essence Ceramic czy Cube Ceramic. To antybakteryjna warstwa ochronna, na którą składają się jony srebra zapobiegające rozwojowi 99,9% drobnoustrojów. Jest ona trwale związana z ceramiką i powoduje, że jej powierzchnia jest niezwykle gładka i nieporowata. PureGuard ogranicza przywieranie nieczystości i osadzanie się brudu, a tym samym prowadzi do tego, że lśniąca biel umywalki czy sedesu i brak bakterii są celami łatwymi do osiągnięcia.

ceramika łazienkowa

8. Koniec z kamieniem i osadami

Na walkę z kamieniem GROHE ma jeszcze jedną metodę – GROHE SpeedClean. Dysze prysznica w technologii GROHE SpeedClean wykonane są ze specjalnego silikonu, który pozwala na usuwanie zabrudzeń za pomocą… ręki lub szmatki! Wystarczy przetrzeć powierzchnię deszczownicy lub prysznica ręcznego, aby całkowicie wyeliminować osady oraz kamienne naloty, które odpowiedzialne są za nierównomierny przepływ pryskającego na boki strumienia. Rozwiązanie to znajdziesz w niemal wszystkich natryskach oferowanych przez GROHE – od deszczownic Rainshower i Euphoria, po prysznice Power&Soul i New Tempesta. Dzięki GROHE SpeedClean poza czystością zyskasz też dłuższą trwałość natrysku i większy komfort eksploatacji, bo woda nie będzie rozchlapywać się poza strefę kąpieli.

9. Higieniczna strefa WC

Zachowanie schludności i czystości w obszarze WC jest zajęciem czasochłonnym oraz pracochłonnym. Brud i bakterie zbierają się nie tylko po wewnętrznej stronie sedesu. Kurz nawarstwia się także wokół muszli oraz pod nią, w trudnodostępnych miejscach. Praktycznym sposobem na eliminację tego problemu jest więc wisząca miska WC zamontowana na stelażu podtynkowym. Ten dyskretny i estetyczny sposób instalacji gwarantuje całkowite odsłonięcie posadzki, dzięki czemu mycie podłogi polegać będzie wyłącznie na przetarciu mopem.

stelaż podtynkowy

A jak pozbyć się bakterii gnieżdżących się na obrzeżach miski WC? Z pomocą przychodzą bezkołnierzowe muszle klozetowe GROHE Euro Ceramic i Cube Ceramic! To sanitarny wynalazek, który w przeciwieństwie do tradycyjnej toalety gwarantuje wyższy poziom higieny. Brak rantu oznacza eliminację zakamarków i powierzchni, gdzie namnażają się bakterie i gromadzi brud. Strumień spłukiwanej wody dokładnie obmywa wnętrze misy, pozostawiając ją higienicznie czystą, a sama konstrukcja WC pozwala na szybkie i efektywne sprzątanie.

nowoczesna łazienka

GROHE proponuje również sposób na świeżość w toalecie – GROHE Fresh. Jest to system pasujący do stelaży GROHE, który pozwala na umieszczenie kostki odświeżającej w specjalnym rezerwuarze. Ta – dzięki prowadnicy ślizgowej – trafia do koszyczka znajdującego się w połowie wysokości zbiornika i w momencie naciśnięcia przycisku spłukującego wraz z wodą odświeża wnętrze miski WC. Sama instalacja kostki w toaletach GROHE Essence i Cube jest łatwa oraz higieniczna, bo nie wymaga żadnego kontaktu z powierzchnią sedesu. Wystarczy otworzyć płytę zbiornika, wsunąć kostkę, zamknąć panel i… spłukać!

10. Wypinana deska – szybki sposób na czystą toaletę

W przepisie na perfekcyjnie czystą toaletę nie powinno też zabraknąć wypinanej deski! Funkcja szybkiego demontażu – występująca we wszystkich produktach GROHE – pozwala jednym ruchem ręki zdjąć deskę z miski WC, wyczyścić zabrudzone powierzchnie, a następnie ponownie przymocować ją do toalety. Wszystko po to, by wyeliminować bakterie rozwijające się w niewidocznych miejscach na styku zawiasów i ceramiki. To również skuteczny sposób na mycie samej deski. Można ją opłukać w umywalce czy wannie i mieć pewność, że jest idealnie czysta.

11. Innowacyjne technologie potrafią więcej

Higiena w toalecie może być też zasługą innowacji, a właściwie potrójnego systemu spłukiwania GROHE Triple Vortex (dostępnego np. w miskach GROHE Euro Ceramic). Jego fenomen polega na tym, że mocny i ukierunkowany strumień – dzięki trzem wylotom wody – dokładnie myje całe wnętrze muszli, pozostawiając ją bezwzględnie czystą. Wir nie powoduje rozchlapywania się wody poza obręb WC, a także zapewnia jej ekonomiczne zużycie za sprawą technologii dwupojemnościowego spłukiwania. W praktyce oznacza to, że w trakcie standardowego spłukiwania przepływ wynosi 5 litrów, a podczas krótkiego – oszczędnego – 3 litry. Takie połączenie ograniczy więc nie tylko czas przeznaczony na sprzątanie, lecz także zmniejszy wydatki!

system potrójnego spłukiwania

12. Toaleta myjąca, czyli maksymalny poziom higieny

Żeby raz na zawsze pożegnać się z bakteriami oraz niewidocznymi zarazkami, warto sięgnąć po najlepszą broń XXI wieku – toaletę myjącą. To rozwiązanie, które oferuje najwyższy z możliwych poziomów higieny. Nowatorska propozycja GROHE Sensia Arena nie wymaga od użytkownika stosowania papieru toaletowego, bo to woda za pomocą kilku rodzajów strumienia odpowiada za mycie części intymnych ciała. Gwarantami czystości są również samoczyszczące się (przed i po każdym użyciu) dysze natryskowe oraz ceramika AquaCeramic pokryta powłoką GROHE Hygiene Clean składającą się z jonów srebra, które zapobiegają rozmnażaniu się aż 99,99% drobnoustrojów. Te i inne funkcje związane z możliwością personalizacji ustawień, usuwaniem nieprzyjemnych zapachów czy automatycznym otwieraniem i zamykaniem deski sprawiają, że korzystanie z WC staje się prawdziwie czystą przyjemnością!

toaleta myjąca

Choć sprzątanie łazienki rzadko kiedy jest ulubionym obowiązkiem, to wielu „brudnych” problemów można uniknąć, wybierając domowe sposoby na czystość albo sięgając po rozwiązania systemowe, czyli takie, które wymagają ingerencji w wystrój i wyposażenie wnętrza. Zwłaszcza dzięki tym ostatnim eliminacja plam, redukcja bakterii oraz wysoki poziom higieny staną się celami łatwymi do osiągnięcia. Wszystko dlatego, że innowacje, praktyczne udogodnienia i nowatorskie technologie zastosowane w sanitariatach to współcześni strażnicy schludności oraz bezpieczeństwa w przestrzeni łazienki!

>> GROHE <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze