Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Dąb sonoma – jaki to kolor? Jak urządzać wnętrza w najpopularniejszym odcieniu dębu? [poradnik]

Meble dąb sonoma nie wychodzą z mody. Ich kariera trwa nieprzerwanie od lat 90., kiedy to wdarły się przebojem na polski rynek. Jak wyglądają dzisiaj? Co sprawia, że tak chętnie do nich wracamy? Jak dobrać kolor ścian, podłogę i dodatki do mebli dąb sonoma? Zapraszamy do lektury!

Kolor sonoma – kilka słów o modnym odcieniu dębu

Dąb sonoma to wzór okleiny mebli, który imituje kolor i usłojenie jasnego drewna dębowego. Z reguły przyjmuje chłodny beżowy odcień, ale na rynku jest też dostępny jego ciemniejszy, brązowy wariant. Wzór dąb sonoma ma piękne, wyraźnie zarysowane słoje i sęki, które wyglądają bardzo naturalnie. Dzięki połączeniu tych cech jest chętnie wykorzystywany w meblarstwie, a także jako wzór paneli podłogowych, blatów kuchennych i drzwi.

Do czego pasuje kolor dąb sonoma?

Meble dąb sonoma mają uniwersalny charakter. Jasny kolor okleiny sprawia, że wyglądają lekko i zgrabnie mimo przysadzistych kształtów. Dzięki temu prezentują się równie dobrze w małym, zaciemnionym wnętrzu, jak i na dużej, otwartej przestrzeni. Większość dostępnych w sprzedaży modeli jest na wskroś nowoczesna; producenci chętnie stosują bezuchwytowe fronty i rezygnują z jakichkolwiek zdobień na rzecz oszczędnej, geometrycznej bryły. Zdarza się, że drewniane meble są częściowo przeszklone lub wzbogacone o wstawki w innym kolorze drewna.

Z uwagi na proste, funkcjonalne wzornictwo sprzęty w kolorze dąb sonoma stanowią idealne uzupełnienie wnętrz w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Ich walory docenią zwłaszcza te osoby, które szukają mebli praktycznych i łatwych w utrzymaniu. Jasna, niejednolita powierzchnia w kolorze dąb sonoma brudzi się wolniej niż ciemne drewno (na przykład wenge), które trzeba nieustannie wycierać z kurzu.

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Loreo z pojemnikiem beżowe boucle
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Loreo z pojemnikiem beżowe boucle

2729 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Sermide z pojemnikiem beżowe welur łatwoczyszczący
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Sermide z pojemnikiem beżowe welur łatwoczyszczący

2499 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem beżowe w tkaninie hydrofobowej
4.7 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem beżowe w tkaninie hydrofobowej

2199 zł
Bestseller
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Montaris z pojemnikiem beżowy welur hydrofobowy
5 / 5

Łóżko tapicerowane 140x200 cm Montaris z pojemnikiem beżowy welur hydrofobowy

1987 zł
Cena regularna: 2099 zł
Najniższa cena: 1963 zł

Meble dąb sonoma: jaki kolor ścian wybrać?

Jaki kolor pasuje do dębu sonoma? To pytanie, które powraca regularnie w internetowych dyskusjach. Jak w każdym przypadku, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Bezpiecznym rozwiązaniem jest połączenie mebli dąb sonoma z jasnymi ścianami w odcieniach szarości i bieli lub jednego z tych kolorów. Stosując taką paletę, można urządzić przytulne i gustowne wnętrze, która sprzyja odpoczynkowi. Warto jednak delikatnie przełamać spokojną bazę, wprowadzając do aranżacji kontrastowe akcenty, na przykład czarne ramki na zdjęcia, lampy i dekoracje.

Kolorem ryzykownym, którego lepiej unikać, jest popularny beż. Jasne meble dąb sonoma mogą zwyczajnie zaginąć na tle beżowej ściany, zwłaszcza, jeśli będą im towarzyszyć stonowane dodatki. W konsekwencji wnętrze wyda się nudne i pozbawione wyrazu.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest połączenie mebli dąb sonoma z farbą w mocnym kolorze. Jasne komody i szafy wyglądają zachwycająco na tle ciemnych, kontrastujących ścian. Do twarzy im zwłaszcza w przybrudzonych odcieniach niebieskiego i zieleni. Trafiony wybór stanowią kolory takie jak turkus, musztardowa żółć, oliwka czy modna butelkowa zieleń. Ponieważ ciemne barwy mogą optycznie zmniejszyć wnętrze, najbezpieczniej pomalować nimi tylko jedną ścianę (na tle której staną meble).

Dobierając kolor ścian do mebli dąb sonoma, warto wziąć pod uwagę nie tylko farby, ale również bogatą ofertę tapet. Egzotyczne liście, geometryczne figury i przeskalowane kwiaty to tylko niektóre z modnych wzorów, które mogą stać się pięknym tłem dla prostych i jasnych mebli w okleinie.

meble dąb sonoma jaki to kolor

Jaki kolor podłogi pasuje do mebli dąb sonoma?

Jeśli kolor ścian okaże się nietrafiony, można je szybko przemalować. Podłoga to wybór na lata – wymiana desek, płytek czy paneli pociąga za sobą niemałe koszty, dlatego ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Jaka podłoga pasuje do mebli dąb sonoma?

Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą podłogi drewniane lub imitujące drewno. Takie wykończenie świetnie współgra z meblami dąb sonoma, pod warunkiem, że kolor posadzki został dobrany prawidłowo. Podłoga może być o ton ciemniejsza lub jaśniejsza od mebli, ale z pewnością nie może mieć tego samego odcienia. W przeciwnym razie meble zleją się z nią, psując cały efekt. Równocześnie podłoga powinna być utrzymana w podobnej, chłodnej tonacji. Radzimy więc zrezygnować z desek i paneli o wyraźnie pomarańczowym lub czerwonym wybarwieniu. Znacznie lepiej sprawdzą się chłodne brązy, szarości i biele. Wzór podłogi powinien być stonowany, tak by nie odwracał uwagi od mebli. Panele o wyraźnie zarysowanych słojach i sękach mogą wprowadzić do wnętrza wizualny zamęt.

Co sprawdzi się lepiej: ciemna czy jasna podłoga? Jeśli nasz plan uwzględnia malowanie ścian na intensywny kolor, dobrym rozwiązaniem będzie wybór jasnej, stonowanej posadzki. Analogicznie w przypadku białych lub jasnoszarych ścian, mile widziana jest podłoga w ciemniejszym, kontrastującym z meblami odcieniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zestawić ze sobą białe ściany, białą podłogę i jasne meble dąb sonoma. Aby wnętrze zachowało wyrazisty charakter, wystarczy wprowadzić do aranżacji ciemne lub kolorowe dodatki, na przykład wzorzysty dywan, galerię zdjęć i plakatów czy soczyście zielone rośliny.

Dąb sonoma w kuchni – jaki blat i kolor ścian wybrać?

Kuchnia w kolorze dąb sonoma jest ładna i praktyczna. Meble kuchenne wykończone jasną, wzorzysta okleiną nie potrzebują ciągłego czyszczenia, bo ślady palców, kurz i drobne zabrudzenia są na nich ledwie widoczne. Oprócz tego wyglądają naturalnie i elegancko – zupełnie jak meble drewniane.

Urządzając kuchnię dąb sonoma, należy kierować się takimi samymi zasadami, jak przy urządzaniu salonu czy sypialni. Paleta kolorów może ograniczać się do szarości i bieli uzupełnionych o beżowe meble i czarne dodatki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wzbogacić ją o mocne odcienie zieleni czy niebieskiego.

Więcej wątpliwości niż wybór farby do ścian budzi wybór odpowiedniego blatu. Jaki blat kuchenny pasuje do mebli dąb sonoma? Jeśli w tym kolorze utrzymana jest cała zabudowa, zdecydowanie nie sprawdzą się płyty drewniane i drewnopodobne, zwłaszcza te o wyraźnym rysunku słojów. Meble dąb sonoma zaprezentują się znacznie lepiej w duecie z gładkim blatem laminowanym bądź kompozytowym.

Dębowa okleina może odgrywać w kuchni rolę drugoplanową. Wystarczy wykorzystać ją jako wykończenie blatu i ściany między kuchennymi szafkami. Jasny drewnopodobny wzór będzie idealnym dopełnieniem nowoczesnej białej zabudowy, która – sama w sobie – wygląda nieco surowo.

Dąb sonoma w salonie: jaki kolor narożnika do mebli dąb sonoma?

Przejdźmy do salonu. Meble dąb sonoma i modna kanapa to uniwersalna baza aranżacyjna, którą można wykorzystać, urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, loftowym czy nowoczesnym. Sprzęty w kolorze jasnego dębu zaprezentują się najlepiej w towarzystwie tapicerowanego narożnika lub sofy. Wybór koloru tapicerki to kwestia indywidualna. Do sprawdzonych pomysłów należy zakup szarej kanapy (w każdym możliwym odcieniu), która stanowi neutralne tło dla dekoracyjnych poduszek i wyrazistych dodatków. Bardzo udane połączenie tworzą meble dąb sonoma i kanapy w mocnych kolorach: takim jak turkus, mięta, oliwkowa zieleń, musztardowa żółć czy ciemny granat.

Wybierając sofę lub narożnik, warto wziąć pod uwagę nie tylko odcień mebli dąb sonoma, ale również ich kształt i jakość wykonania. Zestawienie prostej, sklepowej meblościanki z aksamitną kanapą w kolorze butelkowej zieleni może wywołać aranżacyjny zgrzyt. Zupełnie inny efekt zapewni elegancka zabudowa na wymiar, którą wykończono dębową okleiną.

Narożnik z funkcją spania Furie L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy lewostronny
4.8 / 5

Narożnik z funkcją spania Furie L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy lewostronny

3499 zł
Bestseller
Narożnik z funkcją spania Balze L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy prawostronny
5 / 5

Narożnik z funkcją spania Balze L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy prawostronny

3439 zł
Bestseller
Narożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur

Narożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur

2779 zł
Narożnik z funkcją spania Copertino L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szary welur hydrofobowy
5 / 5

Narożnik z funkcją spania Copertino L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szary welur hydrofobowy

2159 zł

Jakie dodatki wybrać do mebli dąb sonoma?

Dobór dodatków to kolejna istotna kwestia. Ze względu na prosty charakter mebli dąb sonoma radzimy unikać dekoracji o bogatym zdobieniu i stylizowanej formie. Znacznie lepiej sprawdzą się proste, dobrze zaprojektowane przedmioty ze szkła, czarnej stali, drewna, betonu czy ceramiki. Urządzając salon czy sypialnię, warto poszukać inspiracji w mieszkaniach skandynawskich, które słyną z prostoty, dobrego smaku, a zarazem z przytulnej atmosfery.

Meble dąb sonoma to sprawdzony wybór. W przeciwieństwie do ciemnych sprzętów wyglądają lekko i nowocześnie. Łatwo wtapiają się w tło, więc nie ma obaw, że urządzone nimi wnętrze wyda się ciasne i zagracone. Dzięki jasnej kolorystyce i prostym kształtom pasują zarówno do salonu, sypialni, jak i pokoju nastolatka. Można więc śmiało założyć, że przetrwają próbę czasu, a moda na meble dąb sonoma będzie nam towarzyszyć również w nadchodzących latach.


Inne artykuły w tej kategorii

Greenery kolorem roku 2017 - jak wprowadzić go do wnętrza, do czego pasuje, z czym łączyć?

Greenery kolorem roku 2017 - jak wprowadzić go do wnętrza, do czego pasuje, z czym łączyć?

Kolor niebieski we wnętrzach – jak zastosować odcienie niebieskiego w aranżacji?

Kolor niebieski we wnętrzach – jak zastosować odcienie niebieskiego w aranżacji?

Kolor lazurowy – jak wygląda i do czego pasuje lazurowy kolor we wnętrzach?

Kolor lazurowy – jak wygląda i do czego pasuje lazurowy kolor we wnętrzach?

Szare ściany – jakie wybrać dodatki?

Szare ściany – jakie wybrać dodatki?

Fokus na kolor: RÓŻOWY

Fokus na kolor: RÓŻOWY

Amarant – jaki to kolor i do czego pasuje we wnętrzach?

Amarant – jaki to kolor i do czego pasuje we wnętrzach?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.