Zatrzymaj słońce w swoim wnętrzu - zobacz OŚWIETLENIE DO -50%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Mieszkanie 25 m² – jak urządzić małe mieszkanie na wynajem?

Wraz z nadejściem nowego roku przypominamy o naszym cyklu artykułów związanych z konkursem MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności. Wyniki konkursu, który polegał na zaprojektowaniu jak najbardziej funkcjonalnego mikromieszkania o powierzchni 25 m² + antresola, zlokalizowanego we wrocławskiej inwestycji Minimaxy podaliśmy pod koniec lipca 2019 roku. Teraz jednak z bliska przyglądamy się każdemu z wyróżnionych projektów. Dziś pod lupę postanowiliśmy wziąć koncept zaproponowany przez warszawskie studio Projekt MIMO. Oto aranżacja nie tylko niebanalna, ale też funkcjonalna i z pazurem, inspirowana m.in. wrocławskimi smaczkami. Projekt powstał z myślą o młodych ludziach, którzy w czasie wakacyjnych wyjazdów decydują się na krótkoterminowy wynajem mieszkania.

Malwina Morelewska, Projekt Mimo

Malwina Morelewska, Projekt Mimo

Projektując nieduże przestrzenie można obrać dwie drogi. Albo szukać rozwiązań składanych (np. mebli, które pełnią wiele funkcji), albo wykorzystać wyposażenie małe gabarytowo. Na bazie naszych dotychczasowych doświadczeń i relacji inwestorów, którzy nierzadko korzystali z mebli do rozkładnia, w projekcie konkursowym postawiliśmy na drugą opcję. Punktem zwrotnym, który nam na to pozwolił, okazały się schody. Zamiana schodów na kręcone umożliwiła uzyskanie dodatkowej przestrzeni i wygodnie rozplanowanie rzutu mieszkania. Zmieściliśmy więc całą funkcję w komfortowym ustawieniu, nie szukając rozwiązań „składanych”, które po pierwsze generują koszty – jako produkt na wymiar, a po drugie wymuszają rezygnację z jednej funkcji na rzecz drugiej.

Aranżacja mieszkania na wynajem z różowymi akcentami

Po wejściu do apartamentu od progu wita nas jasna paleta barw przełamana czarnymi i różowymi akcentami. Pudrowy, aczkolwiek zdecydowany odcień różu okazuje się tu być kolorem uzupełniającym, który tworzy coś na kształt motywu przewodniego we wnętrzu. W niewielkim przedpokoju projektant wygospodarował przestrzeń na pojemną, zamykaną garderobę po lewej stronie od wejścia oraz łazienkę po stronie prawej. Oprócz tego w niewielkim holu zawisło okazałe lustro, które powiększa przestrzeń wizualnie i pozwala na obejrzenie całej sylwetki. Warto zwrócić uwagę, że choć mieszkanie utrzymane jest w jasnej, stosunkowo chłodnej palecie barw, całość fantastycznie ociepla podłoga wyłożona panelami SWISS KRONO 4922 Dąb Downing. To właśnie dzięki niej przestrzeń nabrała przytulnych nut, które w tego typu projektach są niezwykle istotne.

Funkcjonalny salon z balkonem w małym mieszkaniu na wynajem

Niewielki salon został podzielony na kilka funkcjonalnych stref. Mamy tutaj zatem zarówno kącik wypoczynkowo-telewizyjny, jak i strefę kuchenną i jadalnianą. Na prawej ścianie architekt zdecydował się zaprojektować pojemną zabudowę meblową sięgającą samego sufitu. Można tu dostrzec zarówno szafki otwierane nowoczesną metodą tip on, jak i otwarte półki dedykowane książkom czy bibelotom. Aby ułatwić korzystanie ze ściennych skrytek, zdecydowano się na wykorzystanie wysokiej, stabilnej drabiny zamocowanej na przysufitowej, metalowej rurce. Drabina pełni również funkcję ciekawego akcentu we wnętrzu, który może być wykorzystywany np. jako wieszak na koce i pledy.

Ściany salonu zostały pomalowane trzema doskonale dopasowanymi do siebie odcieniami. W roli głównej występują tu trzy różne tonacje farby MAGNAT: Ceramic Care A1 Szlachetna biel, Ceramic Care A14 Jasny kalcyt oraz Ceramic Care A18 Odważny onyks. Dzięki takiemu doborowi barw baza jest stonowana, ale z charakterem. Projektując przestrzeń, projektant nie zapomniał o balkonie. Loggia będąca urokliwym przedłużeniem salonu została zwieńczona kaskadami kwiatów i wyposażona w hamak, na którym można odpocząć w ciepły, słoneczny dzień.

Jak urządzić kuchnię w mieszkaniu na wynajem?

Jednym z najbardziej efektownych elementów we wnętrzu są zgrabne, kręcone schody prowadzące na antresolę. Ażurowe stopnie w kolorze pudrowego różu nawiązują nieco do nowojorskiej, loftowej estetyki utrzymanej w konwencji retro. Co ciekawe, pod schodami zostało przewidziane miejsce dla psa bądź kota, co z pewnością ucieszyłoby miłośników zwierząt domowych. Na przeciwko schodów swoje miejsce znalazł niewielki kącik kuchenny. Projektant zdecydował się na układ mebli w kształcie litery L, który powszechnie uważany jest za jeden z najbardziej ergonomicznych. Ścienna zabudowa meblowa pełni tutaj również funkcję skrytek kuchennych. Oprócz tego w dolnym rzędzie szafek designer wygospodarował miejsce na m.in. płytę indukcyjną AMICA PI3510U, piekarnik AMICA 1103165 Kompakt inox X-type, a także zmywarkę 45 DIM404O i lodówkę podblatową UM130.3 tej samej marki.

Lampa Wisząca Volta 5 Azzardo beton jasnoszary BP-9095

Lampa Wisząca Volta 5 Azzardo beton jasnoszary BP-9095

319 zł
MAGNAT CERAMIC CARE

MAGNAT CERAMIC CARE

Jesion Santiago

Jesion Santiago

Sofa Guy różowa

Sofa Guy różowa

3082 zł 3852 zł

Mieszkanie na wynajem z motywem Wrocławia

Warto zwrócić uwagę, że niezwykle znamiennym motywem przewodnim małego mieszkania pozostaje klimat Wrocławia. Projektant postąpił tak z rozmysłem, przewidując, że właściciele mieszkania mogą wynajmować je krótkoterminowo, np. wyjeżdżając na kilkutygodniowe wakacje. I tak też w apartamencie znalazło się ścienne odwzorowanie jednego z wrocławskich murali, a także mapa miasta i nawiązanie do charakterystycznego neonu „Dobry wieczór we Wrocławiu”. Podobny zabieg sprawia, że wnętrze nabiera indywidualnego rysu i staje się doskonałym lokum do wynajęcia, np. przez portal Airbnb.

Aranżacja mieszkania na wynajem z kącikiem telewizyjnym

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszych akapitach, we wnętrzu nie zabrakło kącików: jadalnianego oraz telewizyjnego. Obie przestrzenie są do siebie idealnie dopasowane – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i stylistycznym. Co ciekawe, strefa TV pełni również rolę ergonomicznej przestrzeni do pracy. Wydłużony bok szafki może służyć za biurko, doskonale doświetlone naturalnymi promieniami wpadającymi przez ogromne połacie okien. Pomysł nieoczywisty i doskonały w swej prostocie!

Przytulna sypialnia na antresoli w mieszkaniu na wynajem

Ponad częścią dzienną wznosi się antresola, która pełni oczywiście funkcję strefy sypialnianej. W rolę subtelnego przepierzenia, które oddziela sypialnię od reszty mieszkania, wcieliła się ażurowa balustrada oraz pasmo zieleni stworzone z roślin doniczkowych. Co jeszcze powinno być w mieszkaniu do wynajęcia? Aby wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni, architekt postawił na zaprojektowanie mebli na wymiar – zarówno niewielkiej szafy, jak i szafek połączonych z salonowym modułem ściennym.

Uwagę zwraca tu również miękki, szary zagłówek za łóżkiem oraz... system do wciągania na górę kuchennej tacy! Designer ukrył go w jednej z szafek, tak aby domownicy nie musieli nosić po schodach np. gorącej herbaty. Z tej perspektywy doskonale widać również ciekawe wykończenie podłogi w przedpokoju, która została opatrzona prawdziwym wzorniczym hitem nadchodzących sezonów – gorsecikami marki PARADYŻ.

Piekarnik kompaktowy z funkcją kuchenki mikrofalowej AMMB44E2GCI X-TYPE

Piekarnik kompaktowy z funkcją kuchenki mikrofalowej AMMB44E2GCI X-TYPE

Płyta indukcyjna Amica PI3510U

Płyta indukcyjna Amica PI3510U

Zmywarka do zabudowy Amica DIM404O

Zmywarka do zabudowy Amica DIM404O

JEDNOUCHWYTOWA BATERIA KUCHENNA DN 10 KLUDI ZENTA BLACK & WHITE

JEDNOUCHWYTOWA BATERIA KUCHENNA DN 10 KLUDI ZENTA BLACK & WHITE

mała łazienka w mieszkaniu do wynajęcia

Łazienka z różowym akcentem

Łazienka, choć niewielka, została zaprojektowana w sposób bardzo wygodny. Projektant postawił tu przede wszystkim na wzorniczą prostotę, która w kameralnych przestrzeniach sprawdza się najlepiej. Elementem bazowym, który fantastycznie powiększa łazienkową przestrzeń wizualnie są jasne, wielkoformatowe płytki od PARADYŻ – Motivo Grys Rekt. Na podłodze zagościły z kolei wcześniej wspomniane modne gorseciki od tej samej firmy.

Warto zwrócić uwagę, że designer zaprosił do wnętrza niewielką, zgrabną armaturę. Postawił m.in. na prostokątną nablatową umywalkę TWINS 50x46 L51150000 oraz doskonale doskonale dopasowaną do niej geometryczną, czarną baterię KLUDI ZENTA. Wiele lekkości wniosły z kolei do łazienki funkcjonalna, przeszklona kabina oraz okazałe lustro pozbawione ramy. Uwagę zwracają natomiast różowe płaszczyzny, które dodają całości przyjemnego bigla i harmonizują z wystrojem części dzienno-sypialnianej.

JEDNOUCHWYTOWA BATERIA UMYWALKOWA DN 10 KLUDI ZENTA BLACK & WHITE

JEDNOUCHWYTOWA BATERIA UMYWALKOWA DN 10 KLUDI ZENTA BLACK & WHITE

UMYWALKA TWINS 60 CM, Z MISĄ PROSTOKĄTNĄ, Z OTWOREM, Z PRZELEWEM

UMYWALKA TWINS 60 CM, Z MISĄ PROSTOKĄTNĄ, Z OTWOREM, Z PRZELEWEM

Motivo Crema Ściana Rekt.

Motivo Crema Ściana Rekt.

MISKA USTĘPOWA LEJOWA RIMFREE LIFE!, WISZĄCA, BEZ WEWNĘTRZNEGO KOŁNIERZA

MISKA USTĘPOWA LEJOWA RIMFREE LIFE!, WISZĄCA, BEZ WEWNĘTRZNEGO KOŁNIERZA

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy? Nowoczesne projekty mają to do siebie, że są tworzone w oparciu o rozwiązania coraz bardziej ergonomiczne. Innowacyjne materiały pozwalają na dostosowanie zabudowy meblowej do wnętrz nieustawnych i trudnych w urządzeniu. Wszystko to, wraz z doskonale przemyślanym projektem architekta pozwala na tworzenie przestrzeni modnych i komfortowych – podobnie jak powyższy, nietuzinkowy koncept.


Inne artykuły w tej kategorii