Jak czyścić żaluzje? Proste i szybkie sposoby na osłony okienne

Często wydaje nam się, że czyszczenie żaluzji to trudne i czasochłonne zadanie. Nic bardziej mylnego! Wspólnie z firmą ANWIS podpowiadamy jak szybko i sprawnie zadbać o ich ładny i czysty wygląd.

mała sypialnia, szare zasłony
źródło: Adobe Stock

Żaluzje to niewątpliwie trend - są bardzo efektowne, można je dopasować do każdego stylu wnętrza. Z pewnością będą jego istotną i mocną dekoracją, bez względu na to, jaki kolor osłony wybierzemy. Czy się kurzą? Jak każdy przedmiot w domu. Omiecenie ich raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy by utrzymać osłony w czystości. Jeśli jesteśmy uczuleni na kurz i roztocza, postępujmy z nimi podobnie jak z meblami w naszym domu.

Jak sprawnie usunąć kurz z powierzchni lamel?

Do czyszczenia żaluzji wystarczy nam miotełka do kurzu lub ściereczka z mikrofibry. Aby porządki poszły sprawnie, warto ustawić osłonę w pozycji zamkniętej. W ten sposób szybko odkurzymy jej całą powierzchnię. Na początek obracamy lamele przodem do wnętrza i czyścimy je od góry do dołu. Następnie powtarzamy tą samą czynność po odwróceniu żaluzji na drugą stronę. Tym razem wygodniej nam będzie wykonywać ruchy z dołu do góry. W ten sposób będziemy czyścili osłonę zgodnie z kierunkiem układania się lamel. Przy szybkim wycieraniu zapobiegnie to przypadkowemu uszkodzeniu żaluzji, w szczególności gdy lamele wykonane są z delikatnego materiału, np. aluminium. Równie sprawdzonym sposobem będzie użycie odkurzacza wyposażonego w delikatną szczotkę. Przed przystąpieniem do porządków, zwróćmy jednak uwagę na to, czy zmniejszyliśmy moc ssania a końcówkę pozbawiliśmy zanieczyszczeń.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Innym sposobem na usunięcie delikatnych zabrudzeń są szczotki do żaluzji. Z powodzeniem sprawdzą się do każdego rodzaju poziomych osłon: drewnianych, bambusowych czy aluminiowych. Wykonane są z kilku rzędów równolegle położonych wałków, którymi możemy sprzątać na sucho i na mokro. Najbardziej rozbudowane modele pozwalają wyczyścić do siedmiu pasów lamel jednocześnie (zarówno od spodu, jak i od góry).

fot. dedoma.pl
Dowiedz się więcej o osłonach montowanych wewnątrz >>

Czyszczenie żaluzji na mokro

Co powinniśmy zrobić jeśli żaluzje były użytkowane w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni a na ich powierzchni osadził się tłuszcz? W tym celu warto użyć wody lub odpowiednich środków czyszczących (o odczynie zbliżonym do neutralnego). Mogą to być gotowe nawilżone ściereczki lub wilgotna szmatka nasączona płynem do mycia naczyń. Wówczas żaluzję również powinniśmy ustawić w pozycji pionowej, zapewniając sobie łatwy dostęp do każdej lameli. Przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro warto pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu. Przy kontakcie z wodą może się rozmazywać, co utrudni nam porządki. Jeśli zdecydujemy się na zdjęcie żaluzji z okna, powinniśmy uważać, aby mechanizm osłony, np. silnik nie uległ zamoczeniu.

Sprzątanie żaluzji poziomych nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy robić to systematycznie, a co ważne korzystać ze sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko i skutecznie zadbamy o estetyczny wygląd osłony. Raz na jakiś czas warto również pamiętać o przetarciu mechanizmów i drobnych części żaluzji na sucho – wówczas okno będzie wyglądać na schludne i zadbane.

>> ANWIS <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Mnie pomaga specjalna szczotka do żaluzji, doradził mi ją sam producent żaluzje, u którego zamawiałem je. Najlepiej dociera do wszystkich miejsc i możemy pozbyć się kurzu. Żaluzje odnowiły nasze wnetrze, które nabrało nowego klimatu dzięki nim i jest tak bardziej elegancko. Żaluzje zamawiałem w AGATA ROLETY. Dobra cena i wysoka jakość.
  • Dodano wczoraj