10 praktycznych cech baterii kuchennych, które zwiększą funkcjonalność strefy mycia

Praktyczność – to właśnie ona bierze górę, gdy wybieramy baterie do kuchni. Szukają jej zarówno raczkujący dopiero pasjonaci kulinarnych eksperymentów, jak i mistrzowie smacznych potyczek. Wszystko dlatego, że nowoczesne udogodnienia i funkcjonalne gadżety sprawiają, że codzienna krzątanina ma zdecydowanie milszy przebieg, a sprzątanie po kolacji nie zajmuje już tyle czasu, co zawsze. Jakie baterie kuchenne ułatwią życie? Jakie zapewnią więcej komfortu, a jakie staną się ciekawym usprawnianiem? Poznajcie propozycje marki GROHE.

kuchnia w stylu industrialnym

Funkcjonalna bateria kuchenna – co powinien mieć każdy kran?

Jeszcze kilka lat temu, głównym zadaniem armatury kuchennej było zapewnienie stałego dostępu do wody. Dziś kran to inwestycja w design oraz funkcjonalność związaną z rozwiązaniami ułatwiającymi codzienność, ograniczającymi przepływ czy gwarantującymi długie użytkowanie. Liczą się jakość materiału oraz solidność wykonania. Standardem jest perlator napowietrzający strumień, a także estetyka całkowicie dopasowana do wystroju pomieszczenia. Co jeszcze znajduje się na liście funkcji i cech, w które obowiązkowo powinna być wyposażona bateria kuchenna?

1. Głowica ceramiczna

Ze zlewu korzystasz nawet kilkadziesiąt razy dziennie; myjesz owoce, płuczesz warzywa, napełniasz garnek czy podlewasz kwiatki. Element ten, jak każdy inny tak intensywnie użytkowany, narażony jest na uszkodzenia oraz awarie, dlatego istotne jest, aby wybierać rozwiązania wyróżniające się wysoką jakością, zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowe komponenty, takie jak głowica. Jest ona odpowiedzialna za regulowanie strumienia, mieszanie zimnej oraz ciepłej wody, a także odpowiednią szczelność kranu. Nie każda głowica zapewni jednak niezawodność. Jedyną słuszną inwestycją są głowice ceramiczne! Działają płynnie, pozwalają na precyzyjną zmianę ustawień, a w przypadku GROHE, dzięki technologii SilkMove, gwarantują nawet 20 lat bezproblemowej eksploatacji!

czarna bateria

2. Powłoka ułatwiająca czyszczenie

Niezawodność to jedno. W każdej kuchni istotną kwestią jest też porządek, a ten – jak wiadomo – w strefie zlewozmywaka jest trudny do osiągnięcia. Osady i twarda woda, a także intensywna eksploatacja mogą znacząco obniżyć estetykę w przestrzeni roboczej, dlatego każdy, kto nie lubi bałaganu, powinien wybrać baterie ze specjalistycznymi powłokami, jak np. GROHE StarLight. Dzięki niej eliminacja zabrudzeń jest dziecinnie prosta, a armatura jest dodatkowo znacznie bardziej odporna na zarysowania i urazy mechaniczne – przetrwa więc nawet najcięższe batalie z pysznymi składnikami w roli głównej.

kuchnia w stylu skandynawskim

3. Wylewka dopasowana do zlewozmywaka

bateria z wysoką wylewką

Aby wygodnie korzystać z baterii kuchennej, warto solidnie przemyśleć rozmiar wylewki. Powinna być na tyle wysoka, aby zapewnić optymalną ilość miejsca do mycia większych blach i garnków, ale jednocześnie też nie powodować rozchlapywania wody dookoła. Pomocne w rozwikłaniu tego dylematu są wymiary komory zlewu. Do głębokich zlewozmywaków dobierz baterie GROHE Eurosmart ze średnią wylewką, przez co nie ograniczysz swobody ruchów, a jednocześnie zapewnisz sobie pełen komfort pracy. Z kolei w przypadku płytkich komór lub modeli o głębokości do 16 cm, egzamin zda GROHE Eurostyle Cosmopolitan, czyli bateria z wysoką wylewką. Da większą przestrzeń mycia, a przy tym uchroni przed zachlapaną posadzką.

4. Obrotowa wylewka

Przydatną funkcją wylewki jest także możliwość jej obrotu. Baterie wyposażone w takie udogodnienia sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku zlewów dwukomorowych, choć w wariantach jednokomorowych także znacząco zwiększą swobodę pracy. Jak to działa? Wylewka w baterii GROHE Essence obracana jest od lewej do prawej strony, a dzięki specjalnemu ogranicznikowi możliwa jest regulacja jej obrotu w jednym z trzech zakresów: 0°, 150°, a nawet 360°. Dzięki temu nie będziemy uderzać wylewką o ścianę lub meble, które są umiejscowione obok zlewu

Armatura kuchenna – jakie funkcje zwiększą wygodę w strefie zmywania?

Poza podstawowymi udogodnieniami baterii kuchennych warto też zainwestować w rozwiązania, które wyniosą kuchenne zmagania na nieco bardziej komfortowy poziom i umilą sztukę kulinarną. Mimo że nie należą one do sanitarnych must have, to znacząco ułatwią wiele prac, a przy tym pozwolą nieco ograniczyć wydatki w domowym budżecie.

5. Wyciągana wylewka

A gdyby tak napełniać wysokie garnki, bez gimnastykowania się przed zlewem? Albo podlewać zioła znajdujące się na blacie bez konieczności wcześniejszego przenoszenia doniczek bliżej kranu? To możliwe – pod warunkiem, że zwiększysz zasięg wylewki. W tradycyjnych modelach baterii kuchennych wynosi on zwykle do kilkunastu centymetrów, ale w przypadku rozwiązań GROHE Concetto jest on nawet dwa razy większy! Dzięki elastycznemu wężowi bez przeszkód nalejesz wodę do wiaderka znajdującego się na podłodze, opłuczesz warzywa leżące w ociekaczu i usprawnisz wiele domowych obowiązków. Potem, po skończonej czynności wystarczy wsunąć wylewkę z powrotem.

bateria z wyciąganą wylewką

A jeśli szukasz jeszcze większej ergonomii podczas kuchennych wyzwań, wybierz baterię z systemem magnetycznego dokowania, której wylewka schowana jest w santoprenowym wężu. GROHE Magnetic Docking w modelach GROHE Essence pozwala na łatwe i precyzyjne dokowanie wysokiej wylewki baterii do pozycji wyjściowej oraz wygodne operowanie jej końcówką. Dzięki temu nie musisz martwić się o prawidłowe odłożenie baterii i szybko wrócisz do kulinarnych eksperymentów.

6. Głowica oszczędzająca wodę

Jeśli komfort, funkcjonalność i modny design są zapewnione, warto też pomyśleć o eko rozwiązaniach innych niż tylko perlator. Jednym z nich jest głowica SilkMove ES, która wyeliminuje zjawisko marnotrawienia ciepłej wody i angażowania energii do jej podgrzania. W bateriach GROHE Eurosmart wyposażonych w technologię SilkMove ES dźwignia ustawiona w pozycji centralnej uruchamia zimną wodę, a nie – jak w przypadku klasycznych rozwiązań – zmieszaną.

bateria oszczędzająca wodę

W tradycyjnych systemach każdorazowe odkręcenie „kurka” wiąże się z rozpoczęciem procesu podgrzewania wody, co pociąga dodatkowe koszty, nawet jeśli tylko płuczesz szczoteczkę do zębów czy myjesz kalosze. Z SilkMove ES ten problem został całkowicie wyeliminowany, bo ciepła woda popłynie dopiero wtedy, gdy przekręcisz dźwignię.

bateria z możliwością zmiany strumienia

7. Możliwość zmiany strumienia

Zlew to przestrzeń, w której nie tylko myjesz naczynia, lecz także wykonujesz szereg innych – mniej lub bardziej kuchennych – czynności, dlatego przydatną funkcją może okazać się ta dająca możliwość zmiany strumienia z normalnego na prysznicowy. W bateriach GROHE Concetto służy temu przełącznik umieszczony na wyciąganej wylewce. Wystarczy go nacisnąć, aby zmienić rodzaj strumienia; miękkim i perlistym skutecznie usuniesz piasek z delikatnych liści sałaty i zrosisz doniczkowe rośliny, a normalnym szybko napełnisz wazon na kwiaty oraz zalejesz zaschnięte naczynia.

>> Kliknij i znajdź idealną baterię do swojej kuchni <<

Baterie kuchenne dla profesjonalistów i entuzjastów gotowania

Kuchnia to także miejsce do zadań specjalnych, szczególnie jeśli smaczne eksperymenty są domeną domowników, a ilość spędzonych w niej godzin przekracza normy. Wówczas nie wystarczą zwyczajne funkcje czy udogodnienia gwarantujące więcej wygody. Warto sięgnąć po zaawansowane narzędzia. W tym przypadku wyciągana wylewka, perlator czy oszczędna głowica to zdecydowanie za mało!

8. Sprężynowa wylewka

W kuchni profesjonalistów, obrotową lub wyciąganą wylewkę zastępują sprężynowe alternatywy, które łączą zalety jednych oraz drugich. To elastyczne propozycje, które mają nieco większe wymiary i wysokie, sprężynowe ramię. Gwarantują znacznie więcej swobody podczas burzy kulinarnych zadań – zarówno w obrębie zlewozmywaka, jak i poza nim. Przykładem takiego rozwiązania jest bateria GROHE Eurocube, wyposażona w przełącznik perlator/natrysk, a także wzbogacona o wylewkę obracaną aż o 360°. To armatura, która poradzi sobie z każdym wyzwaniem – począwszy od usuwania plam na blacie roboczym, a skończywszy na myciu szpinaku.

bateria ze sprężynową wylewką

9. Technologia dotykowa

bateria dotykowa

Jeśli w kuchni masz zawsze „pełne ręce roboty”, zrezygnuj z klasycznych baterii. Lepszym wyjściem będzie armatura z dodatkową funkcją uruchamiania wody poprzez dotknięcie wylewki lub naciśniecie stopą czujnika znajdującego się na dole szafki. Zarówno pierwszy wariant, czyli GROHE Minta Touch z systemem Easy Touch, jak i drugi (GROHE Essence Foot Control) pozwolą na utrzymanie perfekcyjnej czystości oraz otwieranie strumienia bez konieczności „odkręcenia” pokrętła. Uruchomisz więc wodę nawet wtedy, gdy masz palce oblepione ciastem drożdżowym lub ubrudzone sokiem z buraczków! Rozwiązania nie ograniczą też ruchów i nie spowolnią tempa podczas kulinarnej gorączki, a dzięki ceramicznym głowicom są równie funkcjonalne, jak tradycyjne baterie kuchenne.

10. Woda do picia prosto z kranu

Najwięcej praktyczności na każdej płaszczyźnie zapewniają wielozadaniowe produkty. W kuchni, w strefie mycia, są nimi baterie, które spełniają nie tylko podstawowe funkcje, jak umycie dłoni czy napełnienie konewki, lecz także te bardziej zaawansowane – gwarantujące wodę do picia prosto z kranu! Są nimi m.in. system GROHE Red oferujący wrzątek zaraz po naciśnięciu przycisku na baterii, lub GROHE Blue Home wzbogacony o filtr oczyszczający, który usuwa z wody zanieczyszczenia poprawiając jej smak, schładza ją i w zależności od preferencji – nasyca CO2. To przepis na kuchnię bez plastikowych butelek. Gorąca herbata bez czekania na głośne gwizdy czajnika i orzeźwiająca, gazowana lemoniada bez noszenia ciężkich zgrzewek wody ze sklepu.

bateria kuchenna z filtrem

W obliczu innowacyjnych funkcji bateria kuchenna przestała być tylko głównym źródłem wody w kulinarnym sercu domu. Może zastąpić czajnik. Usprawni pieczenie ciast. Oszczędzi czas. Zapewni porządek nawet podczas świątecznej gorączki gotowania i – co najważniejsze – stanie na straży ekologii, bo ograniczy marnotrawstwo wody oraz energii. Dzięki nowoczesnym udogodnieniom armatura może zamienić się w mniej lub bardziej zaawansowane narzędzie, które zwyczajnie... ułatwia życie.

>> GROHE <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze