Ogrodzenia z modnego betonu architektonicznego – montaż krok po kroku

Beton architektoniczny to jeden z największych bestsellerów ostatnich lat. Czasem pojawia się we wnętrzach jako zwieńczenie przestrzeni industrialnych bądź minimalistycznych, innym razem tworzy fantastyczną oprawę dla domów i ogrodów - również w formie designerskich ogrodzeń. Oprócz oczywistych zalet wizualnych, warto docenić jego solidność, która w kontekście projektowania ogrodzeń pozostaje niezwykle istotna. Wiele osób zastanawia się jednak, jak powinien przebiegać montaż tego typu elementów. Wraz z firmą Walmar zdradzamy, w jaki sposób należy wznosić ogrodzenia z betonu architektonicznego - krok po kroku - aby cieszyły swoją trwałością przez długie lata.

ogrodzenie z betonu architektonicznego

Dlaczego warto zdecydować się na betonowe ogrodzenie palisadowe?

Duże wymiary bloczków, jakie firma Walmar ma w swojej ofercie, pozwalają na sprawną budowę trwałego ogrodzenia, zaś zastosowanie w produkcji keramzytu sprawia, że elementy są lekkie, przez co można zaoszczędzić na transporcie paletowym. Co równie istotne, keramzyt ma właściwości dźwiękochłonne - zatem ogrodzenie zbudowane w ten sposób skutecznie wytłumi hałasy z ulicy. Oprócz tego, warto pamiętać, że każdy z elementów jest wykonywany ręcznie, przez co cechuje je niepowtarzalność i unikatowość. Ponadto kolor bloczków może pochwalić się naturalnym odcieniem betonu architektonicznego - żaden z nich nie jest fabrycznie malowany. Firma Walmar dysponuje innowacyjną metodą odlewu z monolitu bloczków, które po zmontowaniu wystarczy wypełnić betonem. Oznacza to zatem znaczną oszczędność czasu - nie trzeba murować ogrodzenia i kolejno okładać go płytami.

ogrodzenie z betonowych bloczków

Montaż betonowego ogrodzenia w kilku najważniejszych krokach

Beton architektoniczny to inwestycja na długie lata. Aby jednak modne ogrodzenie mogło cieszyć solidnością, należy zacząć od szczegółowego przeanalizowania etapów jego montażu. Na początek warto pamiętać, aby ogrodzenie było wznoszone zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2000r., Nr 106, poz. 1126 z późniejszymi zm.), natomiast całość prac powinien wykonywać specjalista dysponujący odpowiednimi kwalifikacjami. Na czym jednak dokładnie polega sztuka montażu betonowego systemu ogrodzeń? Oto kilka najważniejszych wskazówek:

Krok 1

Zanim zajmiesz się montażem ogrodzenia, zajmij się wylaniem fundamentów - zgodnie ze sztuką budowlaną. Konieczne jest bowiem, aby zbrojenie słupków było zespolone z fundamentem. Co więcej, zanim przystąpisz do montowania ogrodzenia zadbaj o izolację fundamentu i w razie potrzeby przeszlifuj bloczki.

Krok 2

Pamiętaj, że pierwsza warstwa elementów ogrodzenia powinna być idealnie wypoziomowana. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów z ostatecznym kształtem i nierównościami parkanu. Ponadto, należy zwrócić uwagę, aby wewnętrzna powierzchnia łącząca elementy ogrodzenia została uszczelniona silikonem zewnętrznym i mrozoodpornym - przed późniejszym zalewaniem betonem o klasie B20, którego powierzchnia powinna być zaciągnięta i zatarta.

betonowe ogrodzenie

Krok 3

Podczas montażu kolejnych elementów ogrodzenia warto jest sprawdzić tzw. kierunek lica muru, czyli widocznej zewnętrznej powierzchni ściany. Dzięki temu całość będzie prezentować się spójnie. Możesz zauważyć nieznaczne różnice w odcieniach poszczególnych elementów, jeśli zatem zależy Ci na harmonii kolorystycznej, zestaw odpowiednio ze sobą bloczki. Pamiętaj jednak, że w ich naturalnym kolorycie tkwi cały urok. Dzięki unikatowej strukturze bloczków nie znajdziesz tu dwóch identycznych elementów. Różnice w kolorystyce i strukturze wyrobów pojawiają się za sprawą wahań zastosowanej ilości składników naturalnych, użytych do produkcji poszczególnych elementów i nie świadczy to o jakichkolwiek brakach materiału.

Krok 4

Elementy ogrodzenia powinny być montowanie liniowo. Zanim jednak przystąpisz do zalania bloczków betonem, wewnątrz zroś je wodą. Jako, że bloczki są puste w środku, każdy z elementów powinien zostać wypełniony wcześniej wspomnianym betonem klasy B20. Takie wypełnienie musi mieć lepką konsystencję - dzięki temu odpowiednio złączy poszczególne elementy. Aby lekko zagęścić beton warto robić to warstwowo, przy pomocy listwy.

ogrodzenie z betonu architektonicznego

Krok 5

Słupki należy wypełniać betonem do wysokości jednego lub dwóch elementów i każdorazowo zagęszczać ich wypełnienie listwą. Jednorazowo można skleić maksymalnie dwa bloczki. Po upływie 48 godzin bloczki należy wypełnić betonem do połowy ostatniego elementu. Kolejno można przystąpić do sklejania pozostałych fragmentów, aż do uzyskania planowanej wysokości, przestrzegając wcześniejszych zaleceń. Warto pamiętać, że podczas montażu istnieje możliwość wbudowania w słupek skrzynki pocztowej, domofonu, kabla lub pustych rur wiodących (montażowych).

Krok 6

Na ostatnią warstwę ułożonych bloczków należy ułożyć beton do jej górnego brzegu. Po związaniu materiału można nałożyć daszki bądź inne elementy wykończeniowe, używając elastycznego silikonu przeznaczonego do tego rodzaju wykończeń.

ogrodzenie z betonu

Krok 7

Pamiętaj, że system ogrodzeniowy powinien być poddany impregnacji. Zanim zatem jej dokonasz, całość powinna być chroniona przed opadami atmosferycznymi. Zaleca się, aby proces impregnacji został przeprowadzony po wyschnięciu ogrodzenia, czyli po około dwóch tygodniach.

Krok 8

Jednym z ostatnich etapów jest montaż bram i przęseł, którego można dokonać po pełnym zawiązaniu się betonu. W słupkach można wiercić otwory wiertarką bezudarową.

betonowe bloczki na ogrodzenie

Czystość wykonywania prac

Podczas montażu bloczków powinno się zwracać szczególną uwagę na czystość i estetykę wykonywanej pracy. Beton wypełniający bloczki nie powinien wylewać się przez fugi, natomiast wszelkie powstałe zabrudzenia należy usuwać od razu i nie dopuszczać do ich zasychania. Jednocześnie bardzo istotne jest, aby używać delikatnych środków czyszczących. Preparaty o silnym działaniu mogą mieć negatywny wpływ na strukturę i wygląd bloczków.

Beton architektoniczny – temperatura i warunki atmosferyczne

Podczas montażu ogrodzenia nie wolno zapominać o temperaturze panującej na zewnątrz. Nie zaleca się wznoszenia systemów ogrodzeniowych jeśli temperatura powietrza lub temperatura elementów systemu jest niższa niż +5ºC i wyższa aniżeli +20ºC. Istotne jest również, aby podczas prac unikać silnego nasłonecznienia. Świeży beton powinien być chroniony przed silnym promieniowaniem słonecznym. A wszystko po to, aby nie wysychał zbyt szybko i mógł się równomiernie wiązać. Oprócz tego, pod wpływem warunków atmosferycznych na betonowych elementach mogą pojawić się delikatne przebarwienia, widoczne jako biały osad. Tego rodzaju wykwity powstają na elementach w skutek działania naturalnych procesów i nie świadczą o ich niższej jakości. W większości przypadków wykwity te znikają pod wpływem normalnych czynników atmosferycznych.

Beton architektoniczny to materiał modny, elegancki i z charakterem! Doskonale odnajduje się wśród naturalnej zieleni i idealnie sprawdza się jako element wykończeniowy w przydomowej przestrzeni. Wraz z firmą Walmar masz zatem okazję na zaprojektowanie ogrodzenia z wielką klasą - zarówno w kontekście estetyki, jak i solidności.

<< Ogrodzenia z betonu architektonicznego WALMAR >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze