BLACK WEEK
Produkty przecenione
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Lustro w sypialni – 5 pomysłów na aranżację sypialni z lustrem

Lustro jest jednym z najbardziej ponadczasowych elementów dekoracji wnętrz – nie tylko jest użyteczne, ale też rozświetla i optycznie powiększa wnętrze. W ostatnich latach szczególnie chętnie wykorzystywane jest przez stylistów w aranżacjach sypialni zarówno w wersji wiszącej, stojącej, jak i w meblach czy nawet na suficie. Podpowiadamy, gdzie umieścić lustro w sypialni, aby uzyskać ciekawy efekt.

lustro okrągłe w sypialni

Wszystko, co musisz wiedzieć o lustrach, znajdziesz w artykule Lustra – odkryj stylowe i modne lustra do każdego wnętrza


1. Lustro na ścianie w sypialni

Lustro nad łóżkiem w sypialni można powiesić na kilka sposobów. Lustro wieszane płasko na ścianie nad zagłówkiem może być alternatywą dla obrazu. To zawieszone pod kątem nad wezgłowiem pozwala obserwować powierzchnię łóżka. Lustra do sypialni na ścianę chętnie wieszane są też naprzeciwko łóżka, np. nad toaletką czy komodą, lub na ścianach po jego boku, np. w otoczeniu obrazów, gdzie uzupełniają sypialnianą galerię.

Jakie wiszące lustra do sypialni są najmodniejsze? Na topie są lustra w stylu midcentury modern, czyli m.in. lustra okrągłe w sypialni – najlepiej bez ramy lub z cienką, mosiężną lub wykonaną z drewna teakowego obwódką. Popularne są także lustra do sypialni w złotej ramie o bogatych zdobieniach czy też lustra do sypialni w srebrnej ramie.

2. Lustro na suficie w sypialni

Szukasz odważnego rozwiązania do sypialni? Postaw na lustro na suficie. Ze względów technologicznych, utrudnione może być przyklejenie szklanej tafli lustra na całej powierzchni sufitu w sypialni. W takim przypadku dobrym wyborem może być zastosowanie lustra o mniejszych wymiarach, np. wielkości łóżka, bezpośrednio nad nim. Można też sięgnąć po alternatywne produkty, a więc np. wysokiej jakości samoprzylepną folię lustrzaną czy lustro pleksi. Ciekawie prezentują się także zgrupowane nad łóżkiem plafony świetlne z lustrzaną powłoką.

3. Szafa z lustrem do sypialni

Szafa z lustrem do sypialni jest dobrym sposobem na rozświetlenie i powiększenie optyczne niewielkiego i ciemnego pomieszczenia. To także bezpieczne rozwiązanie dla osób, które chciałyby wprowadzić lustra do sypialni, ale nie mają pomysłu, jak zastosować je na ścianie czy w wersji stojącej. Szafę z dużym lustrem, np. z drzwiczkami lustrzanymi, można postawić naprzeciwko łóżka. Dzięki czemu pokój wyda się dłuższy i zyskamy widok na łóżko. Warto jednak wiedzieć, że takie ustawienie lustra niezgodne jest z zasadami feng shui (zobacz niżej). Jeśli chcemy rozjaśnić światłem naturalnym sypialnię, warto ustawić szafę lustrzaną naprzeciwko okna.

4. Stojące lustro do sypialni

Wśród najbardziej popularnych, instagramowych dekoracji wnętrz są obecnie lustra stojące do sypialni oraz lustra wiszące, ale oparte o ścianę, a nie powieszone. Powinny one być duże – im większe, tym lepiej, a także posiadać ramę, np. dekoracyjną złoconą, minimalistyczną mosiężną, rustykalną ze starego drewna czy elegancką z drewna egzotycznego.

Lustra dekoracyjne do sypialni można ustawić na podłodze naprzeciwko łóżka, tuż obok łóżka czy też w rogu pomieszczenia. Jeżeli w sypialni nie ma toaletki, przy ozdobnym lustrze stojącym do sypialni warto ustawić niską komodę czy szafkę, na której miejsce znajdą kosmetyki czy biżuteria. Jeżeli w sypialni mamy ustawione otwarte wieszaki na ubrania, warto lustro postawić tuż obok nich.

5. Lustro na całą ścianę w sypialni

Wśród pomysłów na zastosowanie luster w sypialni często w aranżacjach profesjonalnych projektantów znaleźć można lustrzane ściany. Lustro na całą ścianę w sypialni, podobnie jak np. duża szafa z lustrzanymi drzwiczkami, może spełniać kilka funkcji – odbijać obraz, optycznie powiększać wnętrze, ale też je doświetlać odbitymi promieniami słonecznymi czy ze sztucznego oświetlenia.

Wśród aranżacji z lustrem w sypialni na całej ścianie znaleźć można propozycje nie tylko z gładką, jasną taflą lustrzaną, ale też z połączeniem na jednej powierzchni kilku czy kilkunastu luster fazowanych, przydymionych czy wglądających jak nadgryzione zębem czasu. Chętnie stosowane są także lustrzane ściany ze szprosami, które imitują okna starego typu.

Lustro w sypialni a feng shui

Do ograniczonego stosowania luster w sypialni przyczyniało się w minionych latach rozpowszechnienie zasad filozofii feng shui, a więc starej, chińskiej praktyki planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Zgodnie z nią źle usytuowane lustro w sypialni może przyczynić się u osób wrażliwych nie tylko do kłopotów ze snem i zdrowiem, ale też do… zdrady. Specjaliści feng shui odradzają zatem stosowanie luster, które odbijają obraz śpiących osób.

lustro okrągłe nad łóżkiem

Pomysł wieszania czy ustawiania luster w sypialni zyskuje stale na popularności. Nie zawsze jednak tak było – odbijająca obraz tafla najczęściej miejsce znajdowała w łazience, przedpokoju czy też garderobie, gdzie była najbardziej użyteczna. Współcześnie, gdy bardziej niż kiedykolwiek zaczynamy doceniać wpływ światła naturalnego na nasze samopoczucie oraz odbiór wnętrz, lustra pojawiają się w sypialniach w rozmaitych wersjach i nie tylko na ścianach.

Tu znajdziesz lustra do garderoby, salonu i sypialni >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Sypialnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Sypialnia
Komentarze

Zobacz więcej produktów