Oszczędność wody w gospodarstwie domowym – czysty zysk!

Według danych GUS statystyczny Polak zużywa dziennie do 150 litrów wody. Te wartości wydają się abstrakcją, jednak nabierają realnych kształtów, kiedy patrzymy na rachunki. Coraz wyższe koszty eksploatacyjne to nie tylko wina podnoszonych cen. To w dużej mierze zasługa nas samych, domowników, a także nieekonomicznych rozwiązań sanitarnych, które stanowią podstawowe wyposażenie wielu łazienek i kuchni. Jak odwrócić ten trend i oszczędzać wodę oraz pieniądze, a także zadbać o środowisko naturalne?

jak oszczędzać wodę, ekologiczny dom, sposoby na oszczędzanie wody

Zmień swoje nawyki

Źródłem problemu marnotrawstwa wody często jesteśmy my sami. Wystarczy zakręcić kurek podczas mycia zębów czy golenia, myć dłonie nie pod maksymalnym strumieniem a odkręconym do połowy, a wannę wypełniać do 1/3 wysokości. Warto też częściej decydować się na szybki prysznic, a pralkę ładować do pełna, a nie wrzucać jedynie kilka ciuchów wymagających odświeżenia. W kuchni zamiast rozmrażania mięsa w naczyniu z wodą lepiej wyjąć porcję indyka nieco wcześniej, a tę zużytą po gotowaniu brokułów czy deszczówkę wykorzystać do podlewania ogrodu. Przygodę z oszczędzaniem warto zacząć właśnie od takich małych kroczków.

sposoby na oszczędzanie wody, jak oszczędzać wodę w łazience, ekologiczny dom

Ogranicz przepływ wody w baterii umywalkowej

Skutecznym sposobem na oszczędzanie wody w łazience jest również zakup baterii, która wyposażona jest nie tylko w perlator, lecz także ogranicznik przepływu. Napowietrzająca funkcja perlatora w połączeniu z mechanicznym zmniejszeniem wypływu pozwala obniżyć zużycie nawet do 5,7 l/min – podczas gdy w armaturze pozbawionej tej innowacji wynosi ono od 10 do 12 litrów! Tego typu technologia, stosowana w rozwiązaniach oferowanych przez GROHE, np. w kolekcjach Eurodisc, Cosmopolitan i Eurostyle. Technologia kryjąca się pod nazwą GROHE EcoJoy generuje oszczędności, nie obniżając przy tym komfortu użytkowania. Zazwyczaj wykorzystuje się ją w bateriach umywalkowych, ponieważ zastosowanie jej w armaturze wannowej lub kuchennej znacznie wydłużyłoby napełnianie wanny lub dużych garnków.

ekologiczna łazienka, bateria oszczędzająca wodę, bateria umywalkowa

Ogranicznik przepływu może być również częścią strefy kąpieli wyposażonej w kabinę prysznicową. W takim przypadku jest on montowany na wejściu wody do głowicy natrysku i pozwala na znaczną oszczędność wody. Dla deszczownic jest to zaledwie 9,5 l/min., natomiast dla pryszniców ręcznych, w zależności od modelu, będzie to od 9,5 do nawet 6,6 l/min., przy zachowaniu pełnego przepływu.

Zainwestuj w inteligentne baterie

Bateriami oszczędzającymi wodę nazywane są również baterie termostatyczne oraz baterie bezdotykowe. Pierwsze wzbogacone są w termostat, którego zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury strumienia bez względu na skoki ciśnienia w instalacji. Przykładem tego jest armatura GROHE Grohtherm Cube, która umożliwia szybkie ustawienie pożądanego przepływu bez generowania strat w trakcie regulacji. Woda zaraz po odkręceniu kurka osiąga wymagane parametry, co w skali roku przekłada się na nawet kilkaset litrów zaoszczędzonej wody, a to oznacza także mniejsze koszty i mniej zmarnowanego czasu.

bateria termostatyczna, prysznic w łazience, łazienka z prysznicem

Baterie bezdotykowe, takie jak GROHE Eurosmart CE czy GROHE Bau CE, dzięki zamontowaniu czujnika podczerwieni także są przepisem na eko wnętrze! Strumień zostaje uruchomiony dopiero po wykryciu ruchu rąk użytkownika, a przepływ zamykany jest z momentem ich odsunięcia spod kranu. Takie udogodnienie zminimalizuje zjawisko marnotrawstwa wody, np. podczas mycia zębów czy usuwania zarostu. Zda to egzamin w łazience dla gości czy w mieszkaniu zapominalskich, którym zdarza się przeoczyć konieczność zakręcenia wody. Do armatury elektronicznej marka GROHE oferuje również pilot zdalnego sterowania, pilot zdalnego sterowania, który pozwala na szybkie dostosowanie funkcji do indywidualnych preferencji, a ponadto daje dostęp do statystyk zużytej wody i danych eksploatacyjnych baterii.

Spłukuj WC ekonomicznie

Wbrew pozorom zjawisko marnotrawstwa wody występuje nie tylko w strefie umywalki czy zlewozmywaka. Około 30% rachunku stanowi kwota za wodę przeznaczoną na spłukiwanie WC. Dlatego warto wymienić stary stelaż ze spłuczką na nowy – szczególnie taki, który jest wyposażony w dwupojemnościowy zakres spłukiwania: połową zbiornika lub całością, co w przypadku fabrycznych ustawień GROHE Rapid SL wynosi 3 oraz 6 litrów. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, którego efekty pozwolą zmniejszyć wydatki, a przy tym będą przejawem troski o środowisko naturalne.

W oszczędnej i ekologicznej strefie toalety nie może również zabraknąć przycisku spłukującego z funkcją Start/Stop. Pozwala on na zatrzymanie przepływu wody w dowolnie wybranym momencie – wystarczy jedynie nacisnąć ponownie przycisk. Takie udogodnienie wyróżnia m.in. systemy GROHE Skate Cosmopolitan i daje możliwość pełnej kontroli, jeśli chodzi o dozowanie wody w czasie spłukiwania.

Pij wodę z kranu

Kolejny przepis na oszczędne gospodarowanie wodą polega na gaszeniu pragnienia w bardziej ekologiczny sposób. Picie wody jest ważne, ale niekonieczne jest kupowanie plastikowych butelek, które potem rujnują naszą planetę. Warto uświadomić sobie, że do produkcji jednego, litrowego pojemnika wypełnionego krystalicznym płynem potrzeba aż... 7 litrów wody użytkowej! Zamiast tego, lepiej czerpać filtrowaną wodę prosto z kranu, co umożliwia system GROHE Blue Home. Jest on wyposażony w specjalny filtr, który usuwa chlorany i inne substancje, a dodatkowo poprawia smak. Co więcej, saturator – w zależności od upodobań – może wzbogacić strumień o bąbelki CO2 dla uzyskania wody gazowanej czy lekko gazowanej, a chłodziarka zapewni idealną temperaturę wody. To więc praktyczny sposób na eliminację plastiku, ograniczenie zużycia wody i koniec z noszeniem ciężkich zgrzewek ze sklepu.

Postęp technologiczny i coraz większa ilość sprzętów elektronicznych wymusiła konieczność szukania sposobów na redukcję wykorzystania energii. Ma to przełożenie na eliminację niepotrzebnych wydatków i więcej pieniędzy w portfelu. Tych oszczędności warto jednak szukać też na innym polu, bo na zmniejszeniu zużycia wody zyskają zarówno domownicy, jak i środowisko naturalne. Wystarczy zmienić nawyki, a stare baterie i spłuczki zastąpić nowymi, by gospodarstwo domowe odegrało świadomą i ważną rolę w ochronie naszego klimatu.

>> GROHE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze