Baterie termostatyczne – zbędny kaprys czy praktyczny element wyposażenia łazienki?

Łazienkowe wnętrza to współcześnie prawdziwe królestwa funkcjonalności! Pełne doskonałego wzornictwa i ergonomicznych rozwiązań, gwarantują komfort na zupełnie innym poziomie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jedną z innowacji, która coraz częściej pojawia się w łazienkowych wnętrzach są baterie termostatyczne. W jaki sposób działają i dlaczego mają tak duże znaczenie w kontekście wygody i bezpieczeństwa podczas kąpieli? Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej i odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tego typu armatury.

łazienka w stylu minimalistycznym

Nowoczesne baterie termostatyczne —w jaki sposób działają?

Jak rynek sanitarny długi i szeroki, tyle znajdziesz na nim rozmaitych wariantów armatury łazienkowej. Baterie termostatyczne to jednak jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które wnosi do łazienki zupełnie nową jakość i w bezpieczny sposób dba o komfort użytkowników. Głównym zadaniem baterii termostatycznych jest eliminowanie nagłych skoków temperatury. Zwykle pojawiają się one, gdy podczas brania kąpieli, jeden z pozostałych domowników uruchomi urządzenie, które zacznie pobierać wodę, np. zmywarkę, spłuczkę czy baterię kuchenną. Powoduje to nagły spadek ciśnienia w instalacji i gwałtowną zmianę temperatury przepływu w słuchawce lub deszczownicy – strumień w mgnieniu oka może zrobić się zbyt gorący lub lodowaty.

Baterie termostatyczne skutecznie zapobiegają takim sytuacjom. Zostały one bowiem wyposażone w termostat, którego najważniejszą częścią jest element termoczuły. Pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa on swoją objętość, natomiast pod wpływem zimnej — zmniejsza. Dzięki temu, w momencie, kiedy wykryje nagły skok temperatury, zwiększy objętość i zapobiegnie strumieniowi zbyt gorącej wody. Analogicznie, kiedy odnotuje nagłe obniżenie temperatury, jego objętość się zmniejszy i otworzy dopływ wody ciepłej, zmniejszając jednocześnie zimnej. Głowica termostatyczna dba więc o to, aby temperatura strumienia wody była zawsze odpowiednio wyregulowana, gwarantując tym samym komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Podczas wyboru baterii termostatycznej, warto zwrócić uwagę na jeden z podstawowych parametrów, jakim jest czas reakcji głowicy. Określa on, ile czasu potrzebuje głowica na wyrównanie temperatury przepływu, od momentu wykrycia jej spadku lub skoku. Wynik powyżej 1,5 – 2 sekund oznacza w praktyce, że zmiana będzie odczuwalna na skórze. Dlatego warto szukać modeli o jak najniższym czasie reakcji. Obecnie, najlepsze głowice na rynku oferuje GROHE — wyrównują one skoki temperatury w zaledwie 0,3 sekundy.

nowoczesna bateria łazienkowa

Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo kąpieli

Niektórym może się wydawać, że baterie termostatyczne będą w łazience niepotrzebnym gadżetem. Wręcz przeciwnie! Tego rodzaju armatura niesie ze sobą realne korzyści dla domowników i to na rozmaitych płaszczyznach.

Po pierwsze: bezpieczeństwo użycia

Dzięki temu, że bateria termostatyczna stale monitoruje i reguluje temperaturę wody, możesz uniknąć sytuacji, w których przyjemny prysznic zamienia się w ukrop. Problem ten, wbrew pozorom nie dotyczy tylko właścicieli domów jednorodzinnych, których instalacja jest znacznie wrażliwsza na zmiany ciśnienia. Funkcja ta okaże się także przydatna podczas awarii sieci wodociągowej, zasilającej osiedla i bloki mieszkaniowe.

Oprócz tego warto pamiętać o najmłodszych użytkownikach. Dzieci nie zawsze potrafią obsługiwać baterie łazienkową. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, wybierz model wyposażony w specjalną blokadę zapobiegającą włączeniu zbyt gorącej wody. Takie rozwiązanie – nazwane SafeStop - proponuje np. GROHE. Ma ono postać przycisku na pokrętle od zmiany temperatury i nie pozwala uruchomić przepływu gorętszego, niż 38°C, bez jego wciśnięcia.

Jeśli szukasz dodatkowego zabezpieczenia, warto zastanowić się nad baterią ze specjalnie izolowaną powierzchnią. Dobrym przykładem jest opracowana przez GROHE technologia CoolTouch, która sprawia, że korpus armatury nigdy nie będzie gorętszy, niż temperatura kąpieli, dzięki czemu nie ma ryzyka przypadkowego oparzenia. Docenią to przede wszystkim wszyscy posiadacze małych dzieci i opiekujący się starszymi osobami, którym często zdarza podeprzeć się ręką o armaturę.

Dodatkową zaletą baterii termostatycznych jest brak wystającego uchwytu, służącego do regulacji parametrów przepływu. Jest to szczególnie przydatne w małych kabinach prysznicowych, w których jeden nieuważny ruch kończy się przypadkową zmianą temperatury wody.

Tutaj znajdziesz wszystkie baterie termostatyczne marki GROHE >>

Po drugie: nowy poziom komfortu kąpieli

Baterie wyposażone w termostat pozwalają na precyzyjne ustawienie ulubionej temperatury wody i utrzymanie jej przez cały czas trwania kąpieli. Mało tego! Po wyłączeniu wody oraz jej ponownym włączeniu, temperatura strumienia będzie identyczna, jak podczas poprzedniej wizyty pod prysznicem. Nie musisz zatem ustawiać jej na nowo, a jedynie cieszyć kąpielą o ulubionych parametrach.

Po trzecie: znaczna oszczędność wody i pieniędzy

Pragniesz żyć w zgodzie z ekologią i jednocześnie mieć wpływ na domowe wydatki związane z użytkowaniem wody? Baterie termostatyczne Ci to ułatwią! Dzięki głowicy termostatycznej możesz w znacznym stopniu przyspieszyć ustawienie odpowiedniej temperatury wody. W skali roku oznacza to nawet do kilkunastu litrów mniej zużytej wody, co jest ukłonem zarówno w stronę ekologicznego trybu życia, jak i Twojego portfela.

A co z wadami?

Baterie termostatyczne są z pewnością droższe od tradycyjnych rozwiązań, jakie na co dzień spotykamy w łazienkach. Zazwyczaj kosztują kilkaset złotych więcej w porównaniu do armatury od tego samego producenta, ale pozbawionej termostatu. Oprócz tego ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Warto bowiem pamiętać, że baterie termostatyczne, poza podłączeniem do wyjść wody, wymagają tzw. kalibracji głowicy.

Na czym to polega? Świeżo wyprodukowana bateria jest zawsze podłączana do wody, testowana i regulowana. Wszystko to ma miejsce jeszcze w fabryce, zanim produkt trafi do sprzedaży. Temperatura i ciśnienie wody wszędzie są inne, dlatego, aby blokada na pokrętle regulacji temperatury spełniała swoje zadanie, należy zmienić fabryczne ustawienie głowicy. Kalibracja głowicy nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy o niej pamiętać.

nowoczesna bateria łazienkowa

Baterie termostatyczne natynkowe i podtynkowe

Zanim wybierzesz odpowiednią baterię termostatyczną, zastanów się nad wyborem optymalnego sposobu montażu. Oferta baterii termostatycznych obejmuje zarówno modele natynkowe, jak i podtynkowe, masz więc pełną dowolność w aranżacji swojej łazienki. Warianty natynkowe montuje się dokładnie tak samo jak tradycyjną armaturę – wystarczy przykręcić je do wyjść wody, wyregulować głowicę, a na ścianie zamocować drążek z deszczownicą (w przypadku systemów natryskowych). Modele podtynkowe wymagają kucia ścian ale oferują znacznie większą wszechstronność, ponieważ możesz ich użyć do obsługi jednego, dwóch, a nawet trzech wyjść wody. Oznacza to, że można do nich przyłączyć zarówno prysznic, jak i deszczownicę, wylewkę wannową, a nawet dysze boczne. Taki model wymaga jednak dokupienia specjalnego elementu podtynkowego oraz dokładnego określenia rozmieszczenia wszystkich elementów w ścianie.

nowoczesna bateria łazienkowa

Wybór baterii prysznicowej i wannowej z termostatem

W ofercie GROHE znajdziesz pełen przekrój baterii termostatycznych, które wychodzą naprzeciw szerokiemu zakresowi oczekiwań. Od klasycznych, natynkowych modeli prysznicowych i wannowych po warianty podtynkowe przeznaczone do obsługi trzech wyjść wody. Serie Grotherm 1000, 2000, 3000 oraz Cube to klasyczna funkcjonalność dostępna w różnych opcjach wzorniczych, dzięki której Twoja łazienka zalśni pełnym blaskiem.

baterie w stylu minimalistycznym

Dla szukających bardziej kompleksowych rozwiązań, GROHE przygotowało systemy prysznicowe składające się z baterii termostatycznej, drążka, deszczownicy na ramieniu i słuchawki z wężem prysznicowym. Pozwolą one na swobodne wyposażenie kabiny prysznicowej, a dla szukających większej elastyczności, przygotowano systemy z dodatkową wylewką, które sprawdzą się również w wannach. Serie Euphoria, Rainshower i New Tempesta oferują duży wybór modeli o zróżnicowanej funkcjonalności, wymiarach i wzornictwie.

Osobom, które są spragnione nowoczesnych, sprytnych rozwiązań, z pewnością spodoba się grupa produktów SmartControl, które oprócz funkcjonalności termostatu oferują innowacyjny system obsługi. Baterie pozwalają na zapamiętywanie ustawień kąpieli i używanie kilku wyjść wody jednocześnie – np. deszczownicy i prysznica ręcznego. Dostępne są zarówno w wariancie natynkowym, jak i podtynkowym, jako element całego systemu.

Łazienki pełne innowacyjnych rozwiązań sprawiają, że zwykła kąpiel zyskuje zupełnie nową jakość! Baterie termostatyczne GROHE pozwolą cieszyć się idealną temperaturą wody, unikając nagłych skoków temperatury. To zaleta niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia komfortu kąpieli, jak i bezpieczeństwa wszystkich domowników – także dzieci i osób starszych. Co więcej, pozwolą Ci one zapamiętywać ulubione ustawienia kąpieli, dbając przy tym o mniejsze zużycie cennych naturalnych zasobów. W efekcie, korzystanie z przyjemności, jaką daje kąpiel będzie bezpieczniejsze, wygodniejsze i oszczędne.

>> GROHE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze