Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
DRE
DRE
Opublikowany:  

Aneks kuchenny czy osobna kuchnia – które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Pełni wiele funkcji; jest przestrzenią przyrządzania potraw, w czasie imprez skupia wszystkich gości, a podczas rodzinnych uroczystości stanowi tło długich rozmów. O jej wyglądzie, układzie i wyposażeniu decyduje mnóstwo czynników, ale najważniejsze z nich to te, które odpowiadają na indywidualne potrzeby domowników. Co więc wybrać: aneks czy osobne pomieszczenie?

Czy warto wybrać aneks kuchenny?

Kuchenny aneks hołduje zasadzie tworzenia otwartych przestrzeni, które integrują domowników. Dzięki połączeniu osobnych stref powstaje rozświetlone, widne i przestronne pomieszczenie, gdzie nawet mały metraż nie jest przeszkodą. Brak ściany działowej pozwala na zaoszczędzenie kilku metrów kwadratowych i wizualnie powiększa całość.

Scalenie kuchni z pozostałą częścią mieszkania wymaga przemyślanego wystroju – dotyczy to zarówno mebli czy płytek, jak i drzwi. Skrzydła warto umiejętnie wkomponować w ścianę, tak by nie „rzucały się w oczy”, albo wybrać modele o takim samym wykończeniu, co zabudowa. Do białych frontów pasować będą połyskujące drzwi w tym samym kolorze, a w typowo nowoczesnym lokum pełnym szarości sprawdzą się np. propozycje DRE UNI. Z kolei w dyskretnym ukryciu przejścia pomocne staną się alternatywy DRE SARA ECO, które można pomalować na dowolny kolor lub pokryć tapetą – pozwala na to ich odpowiednio przygotowana powierzchnia.

Problemami w harmonijnej koncepcji kuchnia-salon mogą być jednak bałagan oraz zapachy unoszące się podczas gotowania. By zneutralizować niemiły bukiet przypalonej pieczeni lub warzyw, warto pomyśleć o wydajnym okapie oraz wentylatorze. Na bałagan ratunek jest tylko jeden – systematyczne sprzątanie. Wówczas niezapowiedziani goście nie będą musieli oglądać stosu garnków i naczyń po zjedzonym obiedzie.

Jak połączyć kuchnię z salonem lub jadalnią?

Żeby połączyć kuchnię z resztą domu, warto postawić na wyspę lub barek. Funkcję naturalnej bariery, która nie zabierze cennej przestrzeni, spełnią również stół, otwarty regał, kanapa, inny rodzaj płytek podłogowych, przedłużony blat roboczy czy – bardziej praktyczne rozwiązanie – drzwi przesuwne lub drzwi przeszklone DRE BERGE. Te drugie zablokują możliwość przedostawania się nieprzyjemnych zapachów, a jednocześnie nie pozbawią domowników stałego kontaktu z osobami przebywającymi w pozostałej części domu.

Czy osobna kuchnia to dobry pomysł?

Wnętrzarskie przeciwieństwo, czyli osobna kuchnia, to rozwiązanie, które ustrzeże domowników przed unoszącymi się aromatami smażonej ryby i widokiem brudnych szklanek. To więc gwarancja tego, że nawet jeśli znajomi wpadną z nieplanowaną wizytą, to nie przestraszy ich krajobraz „po burzy”, czyli walce z kulinarnymi smakołykami. Taka możliwość to też znacznie wyższa ochrona sprzętów elektronicznych przed parą wodną oraz... dzieci, których ciekawość pcha do szuflad z ostrymi akcesoriami. W tym wypadku wystarczy zamknąć drzwi i gotowe!

Pomysł zamknięcia kuchni przekłada się również na odizolowanie tej części mieszkania, a tym samym osób przyrządzających posiłki. Jedni uznają to za wadę ze względu na utratę kontaktu z gośćmi. Inni, to że nikt nie patrzy im na ręce, traktują jako zaletę.

Jak oddzielić kuchnię od reszty mieszkania?

Najskuteczniejszą barierą oddzielającą te niezależne pokoje są drzwi. Właściciele większych kuchni z dużym oknem mogą sobie pozwolić na drzwi pełne, natomiast posiadacze mniejszych przestrzeni pozbawionych dopływu naturalnego słońca powinni zastanowić się nad montażem wariantów drzwi z przeszkleniami. Modele szklane lub ze szklanymi wstawkami wpuszczą nieco światła, a przy okazji sprawią, że wnętrze zyska na lekkości i będzie wydawać się na przestronniejsze oraz mniej klaustrofobiczne.

Przeszklenia w drzwiach należy dobrać w zależności od ilości potrzebnego światła, a także charakteru aranżacji. W nowoczesnych realizacjach dobrym wyjściem będą skrzydła DRE RIM z poziomym pasem szkła, bądź DRE ILIS lub DRE VETRO D2 z pionowymi listwami. Takie geometryczne niuanse mogą stać się punktem wyjścia dla pozostałych dekoracji.

Jeśli w pomieszczeniu przeważają zaoblenia, motywy marynistyczne lub zwyczajnie brakuje im „bigla”, warto zainwestować w modne drzwi z bulajem DRE SILIA lub DRE UNI. Niewielkie okienko, które kojarzy się z architekturą okrętową, rozświetli przestrzeń i będzie doskonałym zabiegiem, dla tych, którzy preferują nietuzinkowe pomysły. Oryginalna alternatywa przełamie monotonię minimalizmu czy surowość stylu nowoczesnego.

W tradycyjnych koncepcjach egzamin zdadzą modele DRE NESTOR lub DRE AURI zbudowane z poprzecznie ułożonych paneli, których wypełnieniem może być matowa szyba. Solidna konstrukcja ramowych skrzydeł szczególnie dobrze wypadnie w drewnianym wykończeniu – zwłaszcza jeśli podłogę zdobią płytki imitujące popularne gatunki dębu czy orzecha.

Zarówno kuchnia osobna, jak i kuchnia z aneksem mają mnóstwo zalet oraz wad. Wybór powinien być wypadkową indywidualnych preferencji, dostępnego metrażu, ilości czasu spędzanego w kulinarnym sercu domu, a także charakteru aranżacji czy dyscypliny, jeśli chodzi o utrzymanie porządku, bo idealne rozwiązanie to takie, które będzie w pełni dopasowane do stylu życia domowników.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności