6 pomysłów na przedzielenie pokoju – jak sprytnie podzielić pokój?

Duża przestrzeń jest wygodna i daje wiele możliwości aranżacji. Czasem jednak w takich przestronnych pomieszczeniach brakuje odrobiny prywatności. Przedzielenie pokoju to prosty sposób na uzyskanie dodatkowego kącika i nadanie pokojowi bardziej przytulnego charakteru. Postawienie regału to najbardziej znany pomysł na przedzielenie pokoju. Poznaj pozostałe sposoby na to, jak w szybki i prosty sposób podzielić pokój.

pomysły na przedzielenie pokoju
Fot. KRAMKOWSKA | PRACOWNIA WNĘTRZ
Sprawdź ofertę mebli, dzięki którym kompleksowo urządzisz dom >>

1. Przedzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi

Drzwi przesuwne to najprostszy pomysł na przedzielenie pokoju. Najczęściej są lekkie i dość cienkie (wykonane ze sklejki – lakierowanej lub obłożonej okleiną). Przedzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi nie wymaga dużego nakładu pracy i nie zabiera przestrzeni.

W zależności od wybranego wariantu można postawić na drzwi osadzone w subtelnej ramie lub zamocowane wyłącznie na górnej prowadnicy. W tym drugim przypadku nie mają bezpośredniego kontaktu z podłogą i przesuwa się je po szynie przytwierdzonej do sufitu. Z ich przesuwaniem bez problemu poradzą sobie nawet najmłodsi. Dzięki temu nadają się również do przedzielenia pokoju dla dzieci.

To rozwiązanie sprawdzi się świetnie także w bardzo dużej sypialni – drzwi przesuwne zamontowane tuż przy łóżku pozwolą na szybkie odgrodzenie się od reszty pomieszczenia. Drzwi przesuwne to również jeden z najlepszych pomysłów na to, jak przedzielić pokój z jednym oknem. Można je swobodnie przesuwać na przestrzeni nawet kilku metrów (w zależności od długości prowadnicy, dzięki temu nie zabierają światła na stałe.

Jak zamontować drzwi przesuwne? Sprawdź instrukcję >>

2. Przedzielenie pokoju zasłoną

Zasłony sprawdzają się świetnie nie tylko na oknach. Dzielenie pokoju zasłoną to bardzo estetyczny i praktyczny sposób na subtelne wyodrębnienie wybranej części pomieszczenia od pozostałej.

Przedzielenie pokoju na dwa za pomocą zasłony jest równie proste, estetyczne i praktyczne, co w przypadku drzwi przesuwnych. Wystarczy na suficie zamontować prowadnicę albo karnisz, na których wiesza się zasłonę. To świetny pomysł na wydzielenie strefy relaksu: w sypialni, gabinecie czy salonie. Tekstylna zasłona daje poczucie przytulności i ciepła – świetnie więc sprawdzi się również w pokoju dziecięcym, wyznaczając np. strefę zabawy i relaksu lub snu.

Zasłona to także praktyczny pomysł na to, jak podzielić pokój z jednym oknem. Rozłożysz i złożysz ją jednym ruchem, dlatego nie ograniczy dostępu do dziennego światła.

3. Przedzielenie pokoju meblami

Duże, otwarte przestrzenie dają poczucie swobody i dowolności aranżacji. Kuchnia otwarta na salon czy sypialnia z łazienką to praktyczne rozwiązania królujące w nowoczesnej architekturze. Jednak czasem przedzielenie pokoju na pół staje się niezbędne – na przykład wówczas, gdy w jednym pomieszczeniu pracują lub uczą się dwie osoby.

Przedzielenie pokoju regałem (zamkniętym lub otwartym) to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań: praktycznych i estetycznych. Szeroki regał postawiony bokiem przy jednej ze ścian będzie pełnił jednocześnie funkcję ścianki i mebla do przechowywania dokumentów i innych drobiazgów. To także praktyczny sposób na to, jak podzielić pokój dla rodzeństwa.

4. Przedzielenie pokoju płytą gipsową

Płyta gipsowa to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują stabilnego i w miarę trwałego sposobu na to, jak podzielić pokój bez ściany. Najczęściej wykorzystywane są płyty kartonowo-gipsowe. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania można zaliczyć:

  • niewielki koszt materiałów i prac;
  • łatwy montaż i demontaż;
  • spore możliwości aranżacji – ścianki można stawiać prosto lub tworzyć zakrzywione ściany.

Płyty gipsowe są lekkie i nie obciążają stropu ani podłogi, bez problemu można je również pomalować czy pokryć tapetą, dzięki czemu nie widać, że są dosztukowane. W przypadku zmiany koncepcji aranżacji można je bez problemu zdemontować i przesunąć w inne miejsce. Stawianie ścianek działowych z płyt gipsowych to jeden z najbardziej estetycznych sposobów na to, jak podzielić pokój.

Ścianka może wydzielać tylko część pomieszczenia lub przedzielić pokój na pół na całej jego długości. Jeśli więc szukasz pomysłu na to, jak podzielić pokój (np. dla chłopca i dziewczynki, gdy już dorosną i nie chcą dzielić wspólnej przestrzeni), ścianka gipsowa będzie odpowiedzią na pytanie, jak zrobić dwa pokoje z jednego dużego.

Ścianki gipsowe są dość lekkie, dlatego nie powinno się wieszać na nich ciężkich przedmiotów. Jednak ozdobne plakaty, zdjęcia czy makramy lub łapacze snów mogą się na nich znaleźć bez problemu.

Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku? >>

5. Przedzielenie pokoju szafą

Duża szafa może pełnić podwójną funkcję: ścianki i miejsca do przechowywania rzeczy osobistych. Jak przedzielić pokój szafą? Wszystko zależy od koncepcji. Szafa, w zależności od rodzaju i wyglądu, może być wykorzystana podobnie jak regał. Można postawić ją bokiem na jednej ze ścian, dzieląc w ten sposób pomieszczenie na pół.

Jeżeli pokój jest bardzo duży i posiada dwa wejścia (np. w mieszkaniu w starej kamienicy), ogromna szafa z drzwiami przesuwnymi na szerokość całego pokoju zastąpi ściankę działową. Aby rozwiązanie zyskało na estetyce (w końcu w drugiej części pokoju widoczne będą plecy ściany), warto dostawić do niej drugą i połączyć je właśnie tylnymi częściami. Zamiast drugiej szafy można zastosować także regał, zasłonę czy panele.

6. Przedzielenie pokoju panelami

Równie często wykorzystywanym pomysłem na to, jak przegrodzić pokój, są specjalne panele. Przypominają wyglądem standy reklamowe czy parawany i mogą być wykonane z różnych materiałów.

Takie rozwiązanie jest stosowane najczęściej w miejscach pracy – biurach typu open space czy w gabinetach, w których pracuje kilka osób. To nowoczesny i elegancki sposób na oddzielenie od siebie miejsc pracy. Panele mogą być montowane na stałe (np. za pomocą nóżki przytwierdzanej do podłogi), mogą również być mobilne.

pomysły na przedzielenie pokoju
Fot. stopsun

Pomysłów na to, czym przedzielić pokój czy biuro jest sporo. Drzwi przesuwne czy zasłona to doskonałe rozwiązanie do pomieszczenia z jednym oknem. Te elementy są mobilne, dlatego w każdej chwili można odzyskać dostęp do światła. Szafy, regały, panele i ścianki gipsowe to z kolei rozwiązania idealne dla tych, którzy zastanawiają się, jak przegrodzić pokój na stałe, jednak bez konieczności dobudowania prawdziwej ściany działowej.

Tutaj znajdziesz materiały i akcesoria wykończeniowe do domu >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Dzielić można na dziesiątki sposobów. Warto wiedzieć też...jak tego nie robić. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach częstym błędem jest dzielenie przestrzeni różnymi rodzajami podłogi. Zmniejsza to optycznie przestrzeń i tworzy nierzadko wizualny chaos. Sprytnym zabiegiem może być zastosowanie w całym mieszkaniu tej samej podłogi. Dobrze sprawdzą się w tej roli panele winylowe. Dlaczego? Szukając odpowiedzi, warto zajrzeć do pierwszego linka po wstukaniu w wyszukiwarkę hasła "podłoga winylowa arbiton".
  • Dodano 22 dni temu

Zobacz więcej produktów