Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Cerrad
Cerrad
Opublikowany:  

Jakie płytki wybrać – matowe, satynowe, lappato czy polerowane?

Płytki ceramiczne to jeden z najlepszych mieszkaniowych wyborów – niezależnie od tego, czy chodzi o wykończenie podłogi w salonie, czy ścian w łazience. Są trwałe, niemal niezniszczalne i łatwo się je czyści. Imitują szlachetne kamienie, naturalne drewno czy surowy beton i występują w bogatej palecie odcieni. Tym, co je różni, są jednak nie tylko format, wzory czy tonacje, lecz także sposób wykończenia obejmujący warianty matowe, satynowe, lappato oraz polerowane. Co to oznacza? Odpowiemy na przykładzie propozycji Cerrad.

Jakie właściwości mają płytki matowe?

Płytki matowe są bardzo odporne na ścieranie oraz zarysowania. Posadzka i ściany wyłożone takimi płytkami są również łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają stosowania inwazyjnych detergentów. Matowe wykończenie ogranicza także widoczność smug i zacieków w miejscach mocno nasłonecznionych, co jest sporym plusem, jeśli chodzi o utrzymanie nieskazitelnego porządku.

Softcement graphite 60 x 60

Softcement graphite 60 x 60

Softcement silver 60 x 60

Softcement silver 60 x 60

Softcement white 60 x 60

Softcement white 60 x 60

Softcement silver patchwork 60 x 60

Softcement silver patchwork 60 x 60

Ważnym parametrem określającym płytki matowe jest antypoślizgowość, dlatego też najczęściej poleca się je do miejsc intensywnie użytkowanych, technicznych i narażonych na częsty kontakt z wodą. Mowa o łazience, salonie, kuchni i garażu, a także przestrzeniach przydomowych, takich jak taras, schody czy balkony. Takie mrozoodporne powierzchnie uchronią domowników przed niefortunnymi upadkami. Warto również pamiętać, że wszystkie płytki Cerrad, także te matowe, nie będą wrażliwe na wahania temperatur i nie odbarwią się na skutek działania promieni UV.

Matowe wykończenie sprawdzi się we wnętrzach inspirowanych minimalistycznym kierunkiem – zwłaszcza jeśli powierzchnia płytek, tak jak Cerrad Softcement, przypomina beton. Dzięki temu z łatwością podkreślisz surowy i poprzemysłowy charakter aranżacji. Brak połysku będzie również sprzyjał spotęgowaniu autentyczności, co ma miejsce w przypadku gresów drewnopodobnych Cerrad Libero lub klinkierów Cerrad Notta. Nic wówczas nie odwróci uwagi od efektownego usłojenia i sęków, które nawiązują do surowców występujących w przyrodzie.

Libero bianco 20 x 160

Libero bianco 20 x 160

Libero beige 20 x 240

Libero beige 20 x 240

Libero sabbia 20 x 240

Libero sabbia 20 x 240

Libero marrone 20 x 160

Libero marrone 20 x 160

Gdzie sprawdzą się płytki satynowe?

Satyna to rodzaj wykończenia, będący połączeniem właściwości płytek matowych oraz polerowanych, który charakteryzuje się gładkością oraz brakiem odbicia światła. Efekt ten, nazywany również „baby face”, jest wynikiem polerowania powierzchni. Powstała faktura jest aksamitna i przyjemna w dotyku. Jeśli więc szukasz kompromisu między matem i blaskiem – płytki satynowe to idealne rozwiązanie! Jest to alternatywa bardziej wymagająca niż mat, ponieważ charakteryzują ją niższy współczynnik antypoślizgowości oraz większa podatność na zabrudzenia. Ogromną zaletą jest za to spektakularny wygląd! Z tego względu płytki tego typu sprawdzą się jako dekoracyjna okładzina ścienna w łazience czy backsplash, czyli przestrzeń pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem roboczym w kuchni. Świetnie prezentować się będą pod postacią szlachetnego białego marmuru – jak w przypadku kolekcji Cerrad Calacatta White.

Calacatta gold 60 x 60

Calacatta gold 60 x 60

Calacatta gold 120 x 120

Calacatta gold 120 x 120

Calacatta white 60 x 60

Calacatta white 60 x 60

Calacatta white 120 x 120

Calacatta white 120 x 120

Co to są płytki lappato i gdzie je stosować?

Powierzchnia płytek o wykończeniu lappato jest półpolerowana. W praktyce oznacza to, że odbija promienie światła jedynie częściowo. Taki wygląd uzyskuje się poprzez częściowe spolerowanie szkliwa na powierzchni płytki – nierównomierna faktura sprawia, że wizualny efekt odbicia można porównać do poruszonej tafli wody. Dzięki temu płytki lappato – w zależności od kąta padania światła – przyjemnie się mienią, ukazując oczom niebanalne refleksy. Dekoracyjny charakter rozwiązania potęguje również mnogość opcji kolorystycznych, co potwierdza oferta marki Cerrad, w której znajdują się m.in. kolekcje Apenino imitujące beton w odsłonie szarości lub brązu.

Apenino bianco

Apenino bianco

Apenino antracyt

Apenino antracyt

Apenino gris

Apenino gris

Apenino rust

Apenino rust

Płytki o wykończeniu lappato – mimo dyskretnych wybłyszczeń – są strażnikami funkcjonalności, przez co nadają się do wielu pomieszczeń. Zdadzą egzamin zarówno w kuchni, salonie czy łazience, gdzie ograniczą ryzyko poślizgnięć, jak i na schodach zewnętrznych oraz tarasach, ponieważ są odporne na wahania temperatury. Przetrwają więc wiele długich i mroźnych zim, a także upalnych wakacji. Warto jednak pamiętać, że takie płytki półpolerowane ułożone na podłodze mogą wymagać nieco większego wysiłku przy czyszczeniu, ze względu na fakturę.

Czym wyróżniają się płytki polerowane?

Płytki polerowane powstają w wyniku polerowania całej powierzchni, przez co wyróżniają się błyszczącą fakturą, która potęguje wrażenie elegancji we wnętrzu. To idealne narzędzie do podkreślenia klimatu glamour czy zabawy proporcjami pomieszczenia. Odbijające światło, jasne płaszczyzny Cerrad Masterstone będą tworzyć iluzoryczne wrażenie powiększonego i rozświetlonego metrażu, co korzystnie wpływa na odbiór przestrzeni. Z kolei ciemne warianty Cerrad Marquina gold zagwarantują efekt głębi, a tym samym zbudują atmosferę tajemniczości i intymności.

Masterstone Graphite 120 x 120

Masterstone Graphite 120 x 120

Masterstone Silver 120 x 120

Masterstone Silver 120 x 120

Masterstone White 120 x 120

Masterstone White 120 x 120

Masterstone Silver waves 30 x 120

Masterstone Silver waves 30 x 120

Polerowane powierzchnie wyróżnia niski współczynnik antypoślizgowości, dlatego nie należy ich stosować na posadzkach w łazience, a także podłogach narażonych na wilgoć, zachlapania oraz zmienne warunki atmosferyczne. Zdecydowanie lepszym zabiegiem będzie wyłożenie ich na ścianach, gdzie zamienią się w nietuzinkową ozdobę aranżacji.

Marquina gold 120 x 120

Marquina gold 120 x 120

Marquina gold 60 x 120

Marquina gold 60 x 120

Marquina gold poler 30 x 30

Marquina gold poler 30 x 30

Marquina gold 30 x 30

Marquina gold 30 x 30

Płytka płytce nierówna – nawet jeśli wybierane rozwiązania są wykonane z tego samego materiału! O ich funkcjonalności decydować będzie rodzaj wykończenia powierzchni, dlatego przed zakupem warto dostosować swój wybór do przeznaczenia pokoju i warunków, jakie w nim panują. To wpłynie na bezpieczeństwo, komfort eksploatacji i charakter aranżacji.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności