Co szukasz?
Zobacz także

Ekologiczne wykończenie wnętrz – w jakie materiały warto zainwestować?

Ekologia jest trendy, a tryb życia podparty ideami zero waste i zasadą reduce, reuse i recycle to nie tylko zmniejszenie wykorzystania zasobów i większości rynkowych dobrodziejstw. Oprócz zakręcania kurka podczas mycia zębów i segregowania śmieci można zrobić coś jeszcze – stosować naturalne materiały wykończeniowe oraz te o niskim stopniu przetworzenia, a także wybierać firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój. Wśród nich znajdują się marka Cosentino wraz z konglomeratem kwarcowym Silestone® LOFT opracowanym w innowacyjnej technologii HybriQ+.

kuchnia eklektyczna, beżowa kuchnia, jaki blat do kuchni

Ekologia i materiały wykończeniowe

Ekologia i urządzanie mieszkania to pojęcia, które mogą mieć wspólny mianownik w postaci odpowiednich materiałów wykończeniowych. Takich, które są jak najmniej przetworzone, naturalne, a ich kolejne etapy produkcji nie obciążają znacząco środowiska. Mogą to być zarówno prawdziwe drewno, kamień oraz korek, jak i farby bez lotnych związków organicznych czy konglomeraty kwarcowe składające się z nieorganicznych osadów mineralnych, a w tym m.in. kwarcu, szkła czy pigmentów.

produkcja, silestone, cosentino

Konglomeraty kwarcowe to naturalne komponenty, które wyróżniają się oryginalną estetyką. Poza fenomenalnym wyglądem cechuje je wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Nie reagują z kwasami, nie wymagają systematycznej impregnacji, a ich nieporowata struktura wykazuje całkowitą higieniczność i nie sprawia kłopotów z utrzymaniem czystości. To powierzchnie odporne na bakterie, zabrudzenia czy zarysowania, a w przypadku kolekcji Silestone® LOFT i technologii HybriQ+ także ekologiczne. Do ich produkcji wykorzystywane są zarówno surowce mineralne, jak i te pozyskane z recyklingu, a same procesy wytwórcze napędzane są energią z odnawialnych źródeł.

Technologia HybriQ+, będąca wynikiem trzech lat pracy ekspertów Grupy Cosentino ds. Innowacji, Produktów oraz Środowiska, bazuje na zmniejszeniu użycia krzemionki, przy jednoczesnym zastosowaniu hybrydowego modelu łączenia surowców mineralnych oraz odzyskanych. To owocuje nie tyle większym bezpieczeństwem pracy w zakładach wytwórczych, ile jeszcze większym wpisaniem się w restrykcyjne zasady dotyczące ochrony środowiska. Wpływa to również na zwiększenie walorów wzorniczych powierzchni Silestone® LOFT, bez obniżania ich jakości i przy zachowaniu 25-letniej gwarancji.

Zobacz nową kolekcję konglomeratów Silestone® Loft >>

Zrównoważony sposób produkcji

W budowlanej eko konwekcji liczą się procesy, którym materiał zostaje poddawany, zanim trafi na ściany, podłogi, kuchenne blaty czy nawet elewacje. Warto zwrócić więc uwagę nie tyle na cechy wybieranego rozwiązania, ile standardy pracy marki – a co za tym idzie strategię zrównoważonego rozwoju i CSR, czyli społeczną odpowiedzialność biznesu. W Cosentino bazuje ona na zasadach zero waste oraz reduce, reuse i recycle, co oznacza, że aż 33% wszystkich odpadów jest odzyskiwanych i przetworzonych, a aż 17% całej produkcji (czyli 145 milionów m2 wyrobów) powstaje z materiałów z recyklingu. By osiągnąć takie liczby, marka Cosentino założyła w 2018 roku własny zakład gospodarki odpadami zlokalizowany w Almerii.

silestone by cosentino, cosentino, zrównoważony rozwój

Ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko odnoszą się także do energii elektrycznej, która w 100% pochodzi z odnawialnych źródeł, co pozwala na oszczędności do nawet 12,45 GWh w skali roku. Dotyczy to też wody! 99% zasobów wykorzystanych do produkcji Cosentino ponownie jest używane, a każda kropla pochodząca z recyklingu nie idzie na zmarnowanie. Stosuje się ją do podlewania terenów zielonych wokół parku technologicznego w Almerii.

Działania podejmowane przez Cosentino prowadzą również do ograniczenia emisji dwutlenku węgla uwalnianego do otoczenia. To łącznie aż 15 512 ton mniej CO2; głównie dzięki własnemu zakładowi gospodarowania odpadami, instalacji energooszczędnej technologii LED czy wdrożeniu inicjatywy Sustainable Mobility, która polega na wprowadzeniu bardziej zrównoważonych metod transportu produktów. Dzięki nim możliwa jest redukcja takiej ilości CO2, którą wyemitowałyby codzienne loty z Almerii do Los Angeles w przeciągu... 12 lat!

Jakość potwierdzona

Ekologiczne rozwiązania do domu nie oznaczają aranżacji wnętrz wyłącznie przy pomocy drewna i korka. Takie zakupy nie muszą być też czasochłonne i wymagać godzinnych analiz składów oraz konsultacji. Wystarczy sprawdzić, czy wybierany produkt oznaczony jest eko certyfikatami. Dla Cosentino są nimi m.in. normy ISO 14001, certyfikacja LEED potwierdzająca, że firma promuje zrównoważone podejście, Greenguard określający materiały, które mogą być używane w pomieszczeniach zamkniętych i utrzymują jakość powietrza, czy deklaracja EDP (Environmental Product Declaration) przyznana rozwiązaniom Silestone i Dekton. To dokument opisujący wpływ produktu na środowisko podczas jego całego cyklu życia. Z punktu widzenia konsumenta oznacza on większą świadomość ekologiczną oraz pewność co do redukcji negatywnego oddziaływania budynku na otoczenie.

jaki blat do kuchni, blat kuchenny, blat z konglomeratu

Korzyści z eko rozwiązań

Korzyści dla środowiska to jedno. Inwestycja w materiały, takie jak cegła, kamień czy konglomerat kwarcowy Silestone® LOFT imitujący beton zwróci się również w postaci klimatycznej aranżacji zapewniającej sporą dawkę naturalności! Wnętrza z ich udziałem są zdecydowanie przyjemniejsze w odbiorze wizualnym i gwarantują wewnętrzną harmonię; bo im więcej powierzchni nawiązujących do piękna przyrody, tym domownicy lepiej się czują. Rozwiązania tego typu często stanowią też narzędzie do realizacji koncepcji „mindfulness” mówiącej o osiągnięciu stylistycznej równowagi, a przede wszystkim są trwałe i nie trzeba ich wymieniać co kilka lat.

Ekologia to świadomy wybór. To wiedza oraz inwestycja w trwałość i jakość. To oszczędności i troska o wszystko, co nas otacza. W przypadku domu można rozumieć ją w szerszym pojęciu. Nie tylko jako ograniczenie zużycia zasobów takich, jak energia czy woda, lecz także staranna selekcja materiałów wykończeniowych i postawienie na firmy, których CSR (Corporate Social Responsibility) wyznacza nowy kierunek produkcji – produkcji odpowiedzialnej oraz zorientowanej na zasoby ludzkie, środowisko i relacje z innymi. Takie aranżacje cieszą oko, dbając jednocześnie o zdrowie i naturę.

>> COSENTINO <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Mam wrażenie, że coraz więcej firm podchodzi poważnie do kwestii materiałów. Miałam dom budowany pod klucz przez DD Projekt i jakość użytych materiałów jest naprawdę świetna.
  • Dodano 9 dni temu