Co szukasz?
Zobacz także

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne? Omawiamy 4 najciekawsze rozwiązania

Drzwi przesuwne to modny sposób podziału przestrzeni. Ruch odbywa się w nich po linii prostej (wzdłuż ściany), a odpowiedzialne za to są specjalne prowadnice. Nie ma więc mowy o blokowaniu mebli czy ograniczeniu powierzchni manewrowej. Takie modele dają większą swobodę urządzania i gwarantują ciekawy efekt wizualny. Co jeszcze je wyróżnia i gdzie warto je zastosować?

podwójne drzwi przesuwne, naścienne drzwi przesuwne
System przesuwny Porta BLACK

W jakich wnętrzach sprawdzą się drzwi przesuwne?

Przesuwny system otwierania zyskał na popularności, zwłaszcza wśród właścicieli małych mieszkań. Dzięki temu, że skrzydła przesuwają się wzdłuż ściany, możliwe jest zaoszczędzenie sporej powierzchni, która w przypadku niewielkiego metrażu jest na wagę złota. Daje to też więcej możliwości aranżacyjnych, bo w bezpośrednim sąsiedztwie można ulokować meble czy dekoracje, a sama konstrukcja nie blokuje innych przejść, więc sprawdzi się np. obok drzwi wejściowych.

W ostatnim czasie drzwi przesuwne zyskały na popularności. W naszej pracowni stosujemy je bardzo często do rozdzielenia kuchni od salonu lub spiżarni, wtedy zazwyczaj wybieramy drzwi z prowadnicą w stylu loftowym. Kształt i kolor dobieramy w zależności od stylu wnętrza i upodobania inwestorów. Wyróżniamy prowadnicę ścienną i sufitową. Decyzja o tym, którą należy zastosować w dużej mierze zależy od możliwości konstrukcyjnych pomieszczenia. Przy wyborze drzwi przesuwnych najlepiej zacząć od ustalenia możliwości technicznych drzwi, później estetycznych. Kolejny aspekt to ilość miejsca na przesunięte skrzydło. Polecamy by już na etapie projektowym zdecydować, w którą stronę będziemy przesuwać drzwi i tak przygotować aranżację, żeby pamiętać o tej dodatkowej wolnej przestrzeni na ścianie. Ważne, by nie zapomnieć o włącznikach i gniazdach elektrycznych. Powinny być usytuowane w taki sposób, aby móc swobodnie przesunąć drzwi.

Funkcje drzwi przesuwnych nie ograniczają się tylko do oddzielania pomieszczeń. Takie modele mogą stać się ruchomą ścianą, która – w zależności od potrzeb – zagwarantuje dozę prywatności lub scali pokoje, budując przestronną i otwartą strefę. Zdadzą egzamin w domach, mieszkaniach, biurach, a nawet wnękach czy szafach, bo dopasują się zarówno do standardowych przegród, jak i tych o nietypowych wymiarach.

Gdzie jeszcze możesz zastosować drzwi przesuwne? Właściwie wszędzie! Dzięki temu przeciągi nie będą straszne. To zapewni bezpieczeństwo i ograniczy głośne trzaśnięcia – co może okazać się również zaletą dla rodziców małych buntowników. Korzyści z ich użytkowania docenią także osoby poruszające się na wózku.

Jakie zalety mają drzwi przesuwne?

  • pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach,
  • nie blokują wąskich przejść i nie kolidują z meblami;
  • w zależności od potrzeb dzielą lub łączą pomieszczenia, przez co optycznie je powiększają – jest to szczególnie efektowne w przypadku drzwi podwójnych;
  • spełnią nie tylko funkcje drzwi, lecz także parawanu czy ścianki działowej;
  • łatwo je dopasować – nawet w przypadku przegrody o niestandardowych wymiarach;
  • eliminują możliwość głośnego trzaskania (np. w razie przeciągów);
  • mogą być ciekawą dekoracją lub elementem całkowicie niewidocznym; wtopionym w płaszczyznę ściany.

Jaki rodzaj drzwi przesuwnych wybrać?

Najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed zakupem drzwi przesuwnych, dotyczy głównie ich walorów estetycznych. Istnieje bowiem kilka wariantów, a każdy z nich różni się od siebie wyglądem oraz sposobem montażu. Pod tym względem wyróżnia się drzwi przesuwne wewnątrzścienne oraz dwa typy drzwi przesuwnych naściennych.

1. Drzwi przesuwne wewnątrzścienne

Drzwi przesuwne wewnątrzścienne to tzw. drzwi ukryte. Po otwarciu (a właściwie przesunięciu) są całkowicie niewidoczne. W propozycjach marki PORTA składają się nie tylko ze skrzydła, lecz także tunelu oraz specjalnej kasety konstrukcyjnej, która musi zostać obudowana ścianką karton-gips. W związku z tym na system KOMPAKT warto zdecydować się jeszcze na etapie planowania aranżacji. Konstrukcja zapewnia jednak najlepszą oszczędność miejsca, bo pozwala na obustronne zagospodarowanie powierzchni przy ścianie, w której zainstalowana jest kaseta.

drzwi przesuwne wewnątrzścienne
System przesuwny Porta KOMPAKT
Wybierz najlepsze drzwi przesuwne do Twojego mieszkania >>

2. Drzwi przesuwne naścienne z widoczną prowadnicą

Drzwi przesuwne naścienne to druga alternatywa. Wyróżnia je prostszy montaż, który polega na przymocowaniu do ściany nad przegrodą drzwiową specjalnej szyny. Podczas otwierania skrzydła przesuwane są na ścianę obok, co jest równoznaczne z tym że nie może na niej wisieć żaden obraz czy mebel. Na korzyść rozwiązania przemawia jednak możliwość szybkiego dopasowania do wnętrza.

W drzwiach tego typu prowadnice i cały mechanizm przesuwu mogą być widoczne i niezwykle efektowne, nie tylko stając się dekoracją wnętrza, ale wręcz nadając przestrzeni określonego charakteru, czego przykładami są systemy BLACK oraz SLIDE. Ich wygląd musi być spójny z pozostałą częścią wystroju, więc warto dobierać je w zależności od charakteru pomieszczeń.

drzwi przesuwne barn door, system przesuwny
System przesuwny Porta BLACK typ Rea

BLACK to widoczny system przesuwu, który sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych, industrialnych, boho oraz loftowoych. Wszystko dzięki umiejętnemu połączeniu czarnych metalowych elementów i rolek, które wyróżnią się na tle skrzydeł PORTA wykończonych białym lakierem Premium lub farbą akrylową UV. Ich stylistyka inspirowana jest designem drzwi typu barn doors (drzwi od stodoły), które stanowią najgorętszy trend ostatnich lat.

Bardziej minimalistyczny i nowoczesny efekt (jednak z zachowaniem widoczności mechanizmu przesuwu) zapewnia system SLIDE. Jego działanie opiera się na stylowej prowadnicy przymocowanej do ściany, która w zestawieniu z dębowym wykończeniem drzwi PORTA podkreśli elegancki klimat klasycznej czy modernistycznej przestrzeni.

drzwi przesuwne
System przesuwny SLIDE

3. Drzwi przesuwne naścienne z niewidoczną prowadnicą

Całkowitą dyskrecję zapewnia system EFEKT. To nowość w sprzedaży, a zarazem niezwykle minimalistyczne rozwiązanie, gdzie system prowadnic jest ukryty w konstrukcji skrzydła. Dzięki temu skrzydła wyglądają jakby lewitowały nad posadzką! To estetyczne rozwiązanie zda egzamin w nowoczesnych aranżacjach, gdzie urządzający chcą zachować czystość form oraz stawiają na oszczędny design.

Jak skonstruowane są takie drzwi przesuwne? Główny element jezdny, wózek górny jest przymocowany do ściany, natomiast prowadnica górna zamontowana jest w skrzydle drzwi. Jest ona ukryta we frezowaniu, które pozostaje niewidoczne po instalacji, co zapewnia estetyczny i minimalistyczny efekt. By drzwi mogły swobodnie przesuwać się po podłożu, w dolnej krawędzi skrzydła umieszczono dwa wózki dolne. O ich stabilność dba natomiast prowadnik w podłodze, który ogranicza możliwość posuwu we właściwej płaszczyźnie, czyli tylko wzdłuż dolnej prowadnicy umieszczonej pomiędzy wózkami.

Takie rozwiązanie można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli postawisz na wykończenie białym lakierem i jasne tło, nie dość, że optycznie powiększysz przestrzeń, to stworzysz modny wystrój total white. Możesz też umiejętnie wyeksponować skrzydła na ciemniejszych płaszczyznach lub zdecydować się na drewniane okleiny PORTA, które do złudzenia przypominają prawdziwe deski.

drzwi przesuwne z ukrytą prowadnicą, drzwi przesuwne do łazienki
System przesuwny EFEKT

Które z drzwi wybrać? Jeśli projektujesz mieszkanie albo planujesz gruntowny remont, postaw na modele przesuwne wewnątrzścienne. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo miejsca i uzyskasz minimalistyczny efekt. Podobny rezultat (jednak bez inwazyjnych modernizacji) osiągniesz, inwestując w skrzydła przesuwne naścienne PORTA z systemem SLIDE lub EFEKT. Jeśli natomiast przejście pomiędzy pokojami ma być atutem pomieszczenia, a wewnątrz dominują wpływy boho, rustykalne czy vintage strzałem w dziesiątkę będzie mechanizm BLACK.

>> PORTA DRZWI <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów