Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Kenwood
Kenwood
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Dobry mikser ręczny – recenzja modelu Kenwood Chefette Lite


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kenwood.


Wygodny, poręczny i przede wszystkim wydajny mikser ręczny jest jednym z podstawowych sprzętów kuchennych, niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym. Jakie cechy powinno mieć takie urządzenie, by trudne kuchenne zadania nie były mu straszne? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdziliśmy to na przykładzie miksera ręcznego Kenwood Chefette Lite. Dokładnie przetestowaliśmy go dla was, by przekonać się, czy sprosta wymaganiom zarówno początkujących kucharzy, jak i osób, które są mistrzami we własnej kuchni. Sprawdź, jak model wypadł w naszej recenzji i w postawionych przed nim próbach – szybkim ubijaniu piany, przygotowaniu gładkiego ciasta naleśnikowego, mieszaniu składników na babkę oraz sernik.

Mikser ręczny Kenwood Chefette Lite– pierwsze wrażenie

Do naszego testu wybraliśmy model Kenwood Chefette Lite HMP34.A0WH. Jest to mikser ręczny z możliwością połączenia z automatycznie obracającą się misą. Zdecydowaliśmy się przyjrzeć temu konkretnemu modelowi ze względu na to, że jest on na tyle prosty, że powinien sprawdzić się u „niedzielnych kucharzy” i osób początkujących, ale jednocześnie na tyle zaawansowany technologicznie, że może być także dobrym wyborem dla osób nieco bardziej wprawionych w kuchni. Połączenie sprawnego i wygodnego miksera ręcznego ze stojakiem z misą powinno dawać też większą wygodę pracy (mniej obciążać dłonie i ramiona) i przyspieszać przygotowanie potraw (mamy wolne ręce, więc możemy na boku przygotowywać składniki), co jest cenne niezależnie od stopnia zaawansowania umiejętności gotowania i pieczenia.

Elementy i przystawki

W skład zestawu Kenwood Chefette Lite HMP34.A0WH wchodzi:

  • mikser o mocy 450 W,
  • misa ze stali nierdzewnej o pojemności 3,4 l i technologią automatycznego obracania się (umożliwiają to białe ząbki dookoła rantu),
  • podstawa do miksera i misy, pozwalająca połączyć je w wygodny robot kuchenny,
  • zestaw 2 klasycznych przystawek do ubijania ze stali nierdzewnej,
  • zestaw 2 mieszaków w kształcie haka idealnych do wyrabiania i zagniatania ciasta, również wykonanych ze stali nierdzewnej;
  • czytelna instrukcja obsługi w języku polskim.

Elementy modelu wyglądają solidnie i są wykonane z dobrej jakości tworzyw. Mikser wygodnie trzyma się w dłoni dzięki dużej rączce. Łatwo też montuje się go na podstawie (wystarczy nałożyć), ale po wpięciu nie przesuwa się ani z niej nie spada.

Sama podstawa wydaje się lekka, ale dzięki przyssawkom na spodzie nie przesuwa się po blacie w czasie pracy urządzenia. Od razu rzuciło nam się w oczy także to, że stojak nie jest scentrowany, tylko lekko wychylony w prawo. Prawdopodobnie zastosowano takie rozwiązanie po to, by mieszadła i ubijaki dobrze zbierały składniki z jej boków i równomiernie wszystko mieszały.

Montaż i demontaż poszczególnych elementów jest szybki i intuicyjny. Warto zwrócić uwagę na przyciski blokad zabezpieczających przed przypadkowym wypięciem miksera lub podniesieniem podtrzymującego go ramienia podczas pracy urządzenia. Guziki są duże, ale tak ulokowane, że niemożliwe jest nawet przypadkowe wciśnięcie ich w trakcie miksowania.

Warto wspomnieć także o długości przewodu robota – ma on ok. 120 cm długości, więc zapewni komfortową pracę i swobodę ruchów także przy pracy ręcznej (bez wykorzystania podstawy z obrotową misą).

Wielkość i waga

Mikser KenwoodChefette Lite HMP34.A0WH jest na tyle lekki, że swobodnie można go trzymać jedną ręką. Sam waży ok. 0,9 kg, a wraz ze wszystkim pozostałymi elementami ok. 2 kg.

Model jest też wyjątkowo zgrabny, co ułatwia jego przechowywanie. Sam mikser ma w przybliżeniu wymiary 19x14x9 cm (DxWxS). Stojak na misę także jest nieduży. Niska wysokość (ok. 22 cm) pozwala łatwo schować go do każdej szafki, a długość ok. 30 cm i szerokość ok. 20 cm sprawiają, że z łatwością mieści się na blacie i zajmuje niewiele miejsca roboczego. Będzie więc idealny do małej kuchni. Naszym zdaniem Kenwood Chefette Lite HMP34.A0WH można nawet trzymać cały czas na wierzchu, gdyż prezentuje się schludnie i nie zagraca przestrzeni.

Szczególnie dobrze wygląda srebrna misa obrotowa ze stali nierdzewnej. Ma ona średnicę ok. 20 cm (nie licząc ząbkowanego rantu) i pojemność 3,5 l, przy czym przestrzeń robocza (zasięg mieszadeł) to jakieś 1,5 l. Taka wielkość jest wystarczająca przy przygotowywania ciast, omletów i naleśników dla 4-osobowej rodziny. Przy większej liczbie domowników lub bardziej profesjonalnym wykorzystaniu warto jednak rozważyć większe roboty Kenwood z misami o pojemności nawet do 5l.

Montaż elementów

Mieszadła wpina się do miksera klasycznie, wciskając je w otwory montażowe. By je wypiąć, trzeba jednak zwolnić przycisk blokady znajdujący się z przodu urządzenia (przed regulacją).

By zamocować misę i mikser na stojaku nie trzeba wielkiej filozofii. Elementy po prostu nakłada się na podstawę. Najpierw należy umieścić na niej misę, po czym opuścić ramię docelowo podtrzymujące mikser. By to zrobić, należy zwolnić blokadę na boku urządzenia. Następnie można bezpiecznie zamocować sam mikser. Aby go zdjąć, konieczne jest wciśnięcie przycisku odblokowującego znajdującego się z tyłu ramienia. Jest to intuicyjne i wygodne.

Regulacja i szybkość obrotów

Mikser ręczny Kenwood Chefette Lite HMP34.A0WH ma 5-stopniową regulację obrotów, które ustawia się za pomocą wygodnego przełącznika. Różnica w szybkości między każdym stopniem jest wyraźna. Tryb maksymalny zapewnia szybkie ubijanie i mieszanie. Nie powoduje jednak nadmiernego przegrzewania się urządzenia.

Dodatkową opcją jest tryb pulsacyjny – uruchamiany przy przytrzymywaniu przycisku oznaczonego czerwoną literką „P” (i wyłączany przez jego puszczanie). Idealnie sprawdza się przy składnikach, które należy rozdrabniać stopniowo lub które są zbyt twarde do rozdrobnienia w trybie pracy ciągłej.

Próba 1. Ubijanie piany

Ubijanie piany to podstawowa czynność, konieczna do zrobienia omletu, biszkoptu i innych popularnych ciast. Nie jest to trudne i zdoła to zrobić każdy, nawet przeciętny mikser, jednak gdy mamy mało czasu, liczy się także szybkość.

Ubijanie piany z białek

By precyzyjnie ubić pianę, skorzystaliśmy z ubijaczek i najszybszych obrotów (producent zaleca 4 lub 5). 3 jajka ubijaliśmy z niewielką szczyptą soli niecałą minutę. 10 jajek zmieniło się w sztywną pianę w niecałe 3 minuty. Piana była ubita na sztywno, równomiernie, bez dużych bąbli. Ładnie odchodziła od miski ze stali nierdzewnej.

Urządzenie przy tak długiej ciągłej pracy na najwyższym ustawieniu prędkości nie zrobiło się nawet lekko ciepłe, co dobrze świadczy o mocy silnika i wydajności sprzętu.

Ubijanie piany z aquafaby

Wypróbowaliśmy zdolności Kenwood Chefette Lite HMP34.A0WH także na wegańskiej wersji piany z białek, a więc aquafabie (wody po cieciorce). Również wykorzystaliśmy tu najwyższe obroty miksera. Zgodnie z przewidywaniami, aquafaba ubijała się dłużej niż kurze białko, jednak jakość piany była podobna. Ubicie na sztywno trwało ponad 10 minut, jednak długa praca urządzenia nie spowodowała przegrzania sprzętu. Zgodnie z instrukcją zrobiliśmy jednak krótką przerwę w ubijaniu po 6 minucie pracy miksera.

Próba 2. Ciasto na naleśniki

Ciasto naleśnikowe to klasyk, który wcale nie łatwo jest wykonać poprawnie. Przede wszystkim zależy nam na uniknięciu grudek z mąki. Do tego konieczne są wysokie obroty (w przypadku Kenwood Chefette Lite HMP34.A0WH skorzystaliśmy z poziomu 5) oraz szybkie poruszanie mikserem. W tym wypadku tę drugą wytyczną załatwiła za nas obrotowa misa. Poznaliśmy też powód tego, że podstawa stojaka nie jest scentrowana – dzięki temu masa miksuje się równomiernie i jest naprawdę gładka. Na bokach nie pozostają żadne grudki mąki.

Stopniowe wsypywanie i wlewanie składników do misy także nie sprawiło problemów. Nie było chlapania ani gwałtownych rozbryzgów. Dzięki temu, że mieliśmy wolne ręce (brak konieczności trzymania miksera) praca szła szybko i była wygodna. Przygotowanie ok. 1 litra ciasta naleśnikowego trwało nie dłużej niż minutę.

Efekt był przy tym bardziej niż zadowalający, ciasto wyszło wyjątkowo gładkie i idealnie lejące, całkowicie bez grudek.

Próba 3. Mieszanie ciasta

Po tym, jak przetestowaliśmy już zdolności ubijania urządzenia, przyszła pora na przyjrzenie się pracy mieszadeł do ciasta. Mają one kształt wygiętych haków, by dobrze wyrabiać nawet twarde składniki. Zgodnie z instrukcją w urządzeniu za ich pomocą można przygotowywać zarówno ciasta w proszku, ciasta typu francuskiego (z dużą ilością masła), jak i twardsze ciasta typu keks, a nawet ciasto na drożdżowe wypieki w tym chleb. Postanowiliśmy wykonać dwa popularne ciasta o różnej konsystencji, by sprawdzić możliwości mieszadeł – miękki sernik oraz twardszą babkę z mąką kartoflaną.

Kenwood Chefette Lite vs. sernik

Do początkowego rozdrobnienia zbitego twarogu (do misy włożyliśmy ok. 500 g sera) wykorzystaliśmy mieszadła w kształcie haków oraz ustawienie pulsacyjnego. Wciskając przycisk oznaczony czerwonym „P”, stopniowo rozgnietliśmy ser na mniejsze kawałki (warto pamiętać, by przed włączeniem trybu pulsacyjnego uprzednio wybrać prędkość obrotów, inaczej przycisk nie zadziała). Dzięki temu twaróg nie puścił soku i kawałki sera nie zaczęły pływać w „wodzie”.

Następnie na automatycznym ustawieniu 5 za pomocą tych samych haków zmiksowaliśmy ser wraz z żółtkiem na gładką masę. Zaskakująco szybko twaróg zaczął zmieniać się w gładką i puszystą masę.

Później, kolejno dodając pozostałe składniki, zmniejszyliśmy prędkość urządzenia, aby uniknąć rozchlapywania. Całe przygotowanie surowego ciasta trwało nie dłużej niż 5 minut.

Kenwood Chefette Lite vs. babka

Babka z dodatkiem mąki ziemniaczanej jest ciastem trudniejszym w przygotowaniu i twardszym. Ucieranie ciasta za pomocą haków trwało ok. 3-4 minut, jednak wymagało stałych obrotów na maksymalnej prędkości 5.

Trzeba przyznać, że technologia obrotowa i haki dobrze sprawdzają się, jeśli chodzi o zgarnianie ciasta z brzegów. Nie trzeba było ciągle zagarniać łyżką mąki do środka misy, jak to zdarza się przy innych robotach.

Łatwo było także dodawać poszczególne składniki, by mąka nie pyliła, zmniejszaliśmy obroty do 2 w trakcie jej dosypywania. Okazało się to skuteczną strategią.

W czasie zagniatania robot stał się jedynie lekko ciepły. Trzeba jednak przyznać, że była to już czwarta czynność wykonywana za jego pomocą tego dnia.

Mikser ręczny Kenwood Chefette Lite - użytkowanie

Nasza recenzja byłaby oczywiście niekompletna bez krótkiej refleksji odnośnie do łatwości i wygody użytkowania. Urządzenie bez dwóch zdań jest poręczne i znacznie przyspiesza zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane prace kuchenne. Obsługa jest intuicyjna i wygodna.

Moc i regulacja

Już na pierwszy rzut oka widać, że urządzenie ma dobry silnik (450W), bo nie przegrzewa się w trakcie pracy, a przyspieszanie obrotów zachodzi niemal natychmiastowo. Mikser może pozostawać włączone nawet przez 6 minut bez przerwy na najwyższych obrotach.

Poziom hałasu

Na standardowych obrotach 1-3 mikser jest dość cichy, jednak w przypadku 5 robi już sporo hałasu. Korzystanie z niego w nocy lub przy śpiącym małym dziecku raczej nie będzie możliwe.

Bezpieczeństwo

Dzięki licznym blokadom praca z mikserem ręcznym KenwoodChefetteLite HMP34.A0WH na stojaku jest bezpieczna. Ramię trzymające mikser nie porusza się bez zwolnienia przycisku z tyłu urządzenia. Samego miksera także nie da się odpiąć bez wciśnięcia guzika blokady.

Przystawki do ubijania i mieszania ciasta nie mogą zostać wypięte podczas pracy urządzenia. Blokada znajdująca się przy regulacji obrotów nie może zostać zwolniona, jeżeli urządzenie jest włączone.

Utrzymanie miksera w czystości

Na szczególną uwagę zasługuje tu misa ze stali nierdzewnej. Składniki nie przywierają do niej tak mocno, jak do plastiku. Można ją także myć w zmywarce. Nie należy jednak szorować jej powierzchni drucianymi gąbkami lub szczotkami, gdyż może to powodować zarysowania.

Mieszadła, które również wykonane są ze stali nierdzewnej, także myje się szybko (można ręcznie, można w zmywarce). Pozostałych elementów (korpusu i podstawy) nie należy zanurzać w wodzie. Czyści się je za pomocą np. wilgotnej szmatki. Warto podkreślić, że stojak i sam mikser nie mają zbyt wielu żłobień ani fikuśnych ozdobników, co sprawia, że ewentualne zabrudzenia zmywa się szybko i łatwo, a brud nie wnika w żadne szczeliny.

Mikser ręczny Kenwood Chefette Lite – czy warto? U kogo się sprawdzi?

Naszym zdaniem urządzenie jest warte zakupu, szczególnie jeśli jesteś na początku rozwoju swoich kulinarnych umiejętności. Sprzęt nie jest bowiem przesadnie zaawansowany (nie pogubisz się w mnogości opcji i nie kupujesz przystawek do skomplikowanych prac, z których nie będziesz korzystać), ale pozostaje bardzo funkcjonalny. Sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Będzie dobrze odpowiadać potrzebom singli oraz niedużych rodzin.

Zdecydowanie polecamy KenwoodChefette Lite HMP34.A0WH także osobom, które mają małą kuchnię lub niewielką przestrzeń roboczą. Dzięki swoim małym wymiarom mikser zajmuje niewielką część blatu, na którym spokojnie zmieszczą się również składniki.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kenwood.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Sponsorowane Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Sponsorowane Trendy kuchenne 2024 – zdradzamy sekrety najmodniejszych aranżacji wnętrz

Trendy kuchenne 2024 – zdradzamy sekrety najmodniejszych aranżacji wnętrz

Mała przestrzeń, wielkie możliwości. Najlepsze stoły rozkładane do małych pomieszczeń.

Mała przestrzeń, wielkie możliwości. Najlepsze stoły rozkładane do małych pomieszczeń.

Sponsorowane Jaki ekspres do 3000 zł? Sprawdzamy modele: De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.60.B, Philips Latte Go 5400 i Siemens EQ.6 Plus TE653M11RW

Jaki ekspres do 3000 zł? Sprawdzamy modele: De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.60.B, Philips Latte Go 5400 i Siemens EQ.6 Plus TE653M11RW

Ile kosztuje fotel bujany?

Ile kosztuje fotel bujany?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.