Co szukasz?
Zobacz także

Cegła dekoracyjna – fakty i mity. Co warto wiedzieć o płytkach typu stara cegła?

Cegła dekoracyjna pozwala stworzyć ciekawe aranżacje zarówno we wnętrzach, jak i wokół domu. Istnieje jednak wiele mitów związanych z jej zastosowanie, pielęgnacją i montażem. Dziś obalamy kilka z nich i przypominamy, dlaczego płytki imitujące cegłę to zawsze dobry pomysł na dekorację ściany i nie tylko.

stara cegła, ceglana ściana, płytki ceglane

Czym jest cegła dekoracyjna?

Cegła dekoracyjna to cementowe płytki, które do złudzenia przypominają autentyczną, starą cegłę. To rozwiązanie, które pojawia się we wnętrzach od lat i wcale nie traci na popularności. Cegiełka jest ponadczasowa i pasuje do wielu stylów aranżacyjnych, stając się efektowną alternatywą dla płytek, tapet czy dekoracyjnych tynków. Marka Elkamino stworzyła kolekcje płytek Stara Cegła, które są naturalnie nierówne, mają nieregularne krawędzie oraz inne niedoskonałości, dzięki czemu wyglądają wyjątkowe realistycznie.

W ofercie sklepu znaleźć można imitacje starej cegły w wielu wariantach różniących się od siebie między innymi kolorem i strukturą. Pozwala to na stworzenie wymarzonej ceglanej aranżacji w różnych odsłonach. Jeśli chcesz wykorzystać tego typu płytki, to z pewnością masz wiele pytań. Czy z montażem poradzi sobie amator? Gdzie można je ułożyć? Czy trudno utrzymać je w czystości? Czytaj dalej i sprawdź, jak obalamy 5 mitów związanych z płytkami imitującymi cegłę.

ceglana ściana, cegła dekoracyjna, cegła w kuchni

MIT 1. – cegła dekoracyjna nie nadaje się do kuchni i łazienki


Po odpowiednim zaimpregnowaniu płytki imitujące cegłę można położyć w każdym pomieszczeniu.


Istnieje przekonanie, że ceglane płytki nie sprawdzą się w łazience czy kuchni. Nie trzeba jednak obawiać się, że narażone na działanie wody czy wilgoci zniszczą się, czy zmienią swój pierwotny wygląd – warto pamiętać, że z tego samego materiału wykonuje się przecież elewacje czy elementy architektury ogrodowej, musi być więc trwały i odporny. Po ułożeniu i zafugowaniu płytek należy je zaimpregnować specjalnym preparatem zabezpieczającym, który stworzy na ich powierzchni warstwę ochronną i będzie chronić cegłę przed zabrudzeniami czy nasiąkaniem wodą. Bez problemu można więc zaaranżować piękną ceglaną ścianę tuż nad kuchennym blatem czy w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki.

Płytki Stara Cegła mogą stać się świetnym dopełnieniem aranżacji kuchni czy łazienki – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na styl rustykalny czy industrialny. Możesz zamontować je na kuchennych backsplashu, wykorzystać jako tło dla rodzinnych zdjęć czy pamiątek, a nawet ułożyć na ścianie sąsiadującej z wanną, optycznie wyróżniając strefę kąpieli. Cegła znakomicie izoluje, jest ciepła i nie traci swojej naturalnej barwy – z pewnością stanie się wymarzoną ozdobą każdego wnętrza i wprowadzi sielski, przytulny klimat.

cegła w kuchni, ceglana ściana w kuchni

MIT 2. – płytki imitujące cegłę można montować wyłącznie we wnętrzach


Cegłę dekoracyjną można stosować tak samo wewnątrz, jak na zewnątrz domu.


Płytki Stara Cegła marki Elkamino wykonane są z trwałego cementu, a przez to nadają się zarówno do dekoracji wnętrz, jak i stosowania na zewnątrz. Możesz wykorzystać je do wykończenia elewacji domu, tarasu lub balkonu, ogrodowej altany, parapetów, elementów małej architektury, a nawet ścieżek w ogrodzie. Ze względu na dostępność płytek ściennych, podłogowych, schodowych oraz parapetowych, możliwości jest naprawdę mnóstwo!

Cegłę ułożoną na zewnątrz należy zabezpieczyć specjalnym impregnatem, który zapewni powierzchni wodoodporność, olejoszczelność, a nawet ochronę przed plamami czy zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Spowolni też proces starzenia materiału i ułatwi jego konserwację. Tak przygotowane płytki będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Co więcej, w zależności od preferencji, impregnaty pozwalają uzyskać efekt matowy lub z połyskiem – możesz więc wybrać taki produkt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

płytki imitujące cegłę, cegła na schodach

MIT 3. – układanie cegły dekoracyjnej to zadanie dla profesjonalisty


Płytki imitujące cegłę można z powodzeniem ułożyć samodzielnie.


Nie podlega wątpliwości, że specjalista nie będzie miał problemu z pokryciem ściany ceglanymi płytkami. Montaż płytek Stara Cegła jest jednak na tyle prosty, że może go wykonać nawet osoba bez doświadczenia w pracach wykończeniowo-budowlanych. Samo ich układanie jest natomiast dużo łatwiejsze niż przykładowo układanie ceramicznych kafelków.

Przed montażem ceglanych elementów należy odpowiednio przygotować ścianę, na której mają one być ułożone: wyczyścić ją i zagruntować. Następnie za pomocą pacy całą jej powierzchnię trzeba pokryć specjalnym klejem do płytek. Teraz można przejść do układania poszczególnych cegiełek, a następnie do ich fugowania. Po zaledwie kilku godzinach ściana cieszy piękną ceglaną kompozycją!

Sprawdź, jak ułożyć płytki imitujące cegłę KROK PO KROKU >>

MIT 4. – płytki typu stara cegła są trudne do utrzymania w czystości


Zaimpregnowane płytki można z łatwością wyczyścić bez użycia specjalistycznych środków.


Płytki Stara Cegła mają bardzo realistyczną, chropowatą strukturę – jak prawdziwa cegła. Może się więc wydawać, że są one trudne do wyczyszczenia, a przez to pokryta nimi ściana po czasie zaczyna wyglądać nieestetycznie. Zaimpregnowane cegiełki są jednak łatwe do utrzymania w czystości.

Ułożone na ścianie wystarczy przetrzeć suchą ściereczką lub omieść miotełką do kurzu, a w przypadku zabrudzeń użyć zwykłej wody. Cegiełki podłogowe można odkurzać, a także przecierać na sucho lub mokro, jak każdy inny materiał – nie wymagają już przeprowadzania żadnych dodatkowych zabiegów. Nie inaczej jest w przypadku pokrytych ceglanymi płytkami elementów znajdujących się na zewnątrz, gdzie narażone są one na większe zabrudzenia, a gdy zajdzie taka potrzeba, wystarczy przetrzeć je na mokro lub obmyć za pomocą myjki ciśnieniowej.

czerwona cegła w kuchni, czerwona cegła nad blatem kuchennym

MIT 5. – płytki imitujące cegłę trzeba kłaść z fugą


Płytki można układać zarówno z fugą, jak i bez.


Na to, jak płytki imitujące cegłę będą prezentowały się na ścianie, wpływ ma nie tylko ich model, ale i sposób układania. To jak zostaną zamontowane, może całkowicie zmienić ich styl – na elegancki lub bardziej surowy. Płytki od Elkamino można zafugować lub nie – wybór należy więc tylko od Ciebie i od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Rezygnując z fugi należy jednak pamiętać, że ze względu na naturalne nierówności płytek, nawet bez tworzenia specjalnych odstępów, powstaną między nimi niewielkie szczeliny.

płytki stara cegła położone na ścianie bez fugi

Istnieje wiele mitów na temat cegły dekoracyjnej. Tymczasem prawdą jest, że płytki imitujące cegłę tworzą nie tylko piękną ozdobę ściany, ale są też łatwe w montażu oraz pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu, jak również w aranżacji przestrzeni zewnętrznej.

>> ELKAMINO <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracja ścian
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracja ścian
Komentarze

Zobacz więcej produktów