Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Lazienkaplus.pl
Lazienkaplus.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Rodzaje baterii wannowych – jaką wybrać?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Lazienkaplus.pl.


Ścienna, sztorcowa, a może wolnostojąca? Z termostatem czy z perlatorem? Z klasyczną słuchawką czy z deszczownicą? Która bateria wannowa jest najlepsza? I którą wybrać, by w nawet niewielkiej domowej łazience poczuć się jak w prawdziwym salonie SPA? Podpowiadamy.

Baterie wannowe – podział ze względu na sposób montażu

Rynek akcesoriów łazienkowych jest niezwykle bogaty i może pochwalić się całkiem pokaźnym zbiorem różnorodnych baterii wannowych. Aby z morza możliwości wyłowić najlepszy model, powinieneś trzymać się kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim bateria wannowa powinna dobrze wyglądać. Wizualny aspekt jest bardzo ważny, ponieważ to on w dużej mierze przesądza o tym, jak będziesz czuć się we własnej łazience. Armatura łazienkowa powinna dyskretnie spajać i dopełniać wystrój całego wnętrza, być symboliczną wisienką na torcie. Przy czym wcale nie jest istotne, czy będzie oszczędna i minimalistyczna, czy wprost przeciwnie – bogato zdobiona, o nieoczywistej formie czy w krzykliwym kolorze. Wszystko zależy od tego, jaki styl preferujesz i jak bogatą masz wyobraźnię.

Kolejna zasada jest jeszcze bardziej istotna. Otóż bateria wannowa musi być dopasowana do konkretnej wanny – do jej wymiarów, rodzaju i ustawienia. Od tego, jaki masz model wanny, zależy nie tylko rodzaj, ale też sposób montażu samej baterii. Tu możliwości jest kilka: baterie wannowe można montować do ściany, do wanny lub do podłogi.

Bateria wannowa ścienna

Najbardziej popularnym modelem baterii wannowych są baterie montowane do ściany. Ten typ baterii obejmuje dwie mniejsze podgrupy: baterie wannowe natynkowe i podtynkowe.

  • Bateria wannowa natynkowa – to model o klasycznym wyglądzie, a zatem cała konstrukcja, czyli kran, uchwyty, wąż prysznicowy i słuchawka, znajdują się na widoku. Ze względu na niską cenę i bardzo prosty sposób montażu (bezpośrednio do instalacji), ten rodzaj baterii wannowej jest najchętniej wybierany przez konsumentów. Zakup baterii natynkowej rozważ przede wszystkim wtedy, gdy masz dość dużą łazienkę, urządzoną w klasycznym stylu, a także gdy zależy Ci na szybkiej wymianie armatury, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.
  • Bateria wannowa podtynkowa – to rozwiązanie zdecydowanie bardziej dyskretne i estetyczne, dlatego chętnie wybiera się je do nowoczesnych, minimalistycznych łazienek oraz tych, które mają mocno ograniczony metraż. Tutaj cały mechanizm sterujący ukryty jest w ścianie, a na zewnątrz widać tylko wylewkę, maskownicę i uchwyty sterujące. Montaż baterii podtynkowej jest zdecydowanie trudniejszy niż montaż baterii naściennej, dlatego warto go zaplanować odpowiednio wcześnie – przed położeniem glazury. Wybierając ten typ baterii trzeba również liczyć się z bardziej kłopotliwym serwisowaniem. W razie awarii raczej nie obejdzie się bez zrywania płytek.

Bateria wannowa stojąca (nawannowa, sztorcowa)

Nieco rzadziej spotykanym rodzajem baterii są eleganckie baterie nawannowe, zwane też stojącymi lub sztorcowymi. Montuje się je nie w ścianie, a w specjalnych otworach ulokowanych na obrzeżu wanny (lub rzadziej, na podwieszonej półce). Sam montaż nie jest trudny, ale bateria musi znajdować się w pobliżu instalacji łazienkowej, do której jest podłączona systemem odpowiednich wężyków. Pamiętaj również, że baterie sztorcowe nie są lekkie, dlatego przed zakupem upewnij się, czy Twoja wanna utrzyma takie obciążenie.

W grupie baterii nawannowych znaleźć możesz modele jedno-, trój-, cztero- i pięciootworowe, różniące się zestawem funkcji. Możesz więc wybrać prosty model jednootworowy, w którym korpus wyposażony jest w mieszacz albo skusić się na bardziej rozbudowaną wersję z oddzielnym natryskiem, wylewką czy regulatorem strumienia wody.

Bateria wolnostojąca

Wyjątkową prezencją, ale też niecodziennymi gabarytami, może pochwalić się bateria dedykowana wannom wolnostojącym, szczególnie tym ustawionym w znacznym oddaleniu od ściany. To bardzo eleganckie, chociaż niestety dość drogie rozwiązanie, przeznaczone przede wszystkim do przestronnych łazienek, urządzonych w stylu salonu kąpielowego.

Z uwagi na to, że bateria wolnostojąca jest instalowana w podłodze, jej montaż trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie (najlepiej na wstępnym etapie realizacji), aby właściwie dostosować instalację wodną i podprowadzić niezbędne przyłącza.

Rosnąca popularność wanien wolnostojących sprawia, że oferta dedykowanych im baterii jest bardzo rozbudowana. Możesz tu wybierać między różnokolorowymi wersjami jedno- i dwuuchwytowymi, utrzymanymi w stylu minimalistycznym, klasycznym, retro, a nawet glamour.

Jak wybrać najlepszą baterię wannową? - infografika

Funkcje baterii wannowych

Jeśli kąpiel ma być prawdziwą przyjemnością, a nie jedynie koniecznym zabiegiem higienicznym, pomyśl o baterii wannowej, która może pochwalić się nie tylko atrakcyjnym designem, ale też ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim:

  • Bateria wannowa z termostatem – utrzymuje stałą, określoną przez Ciebie temperaturę wody podczas całej kąpieli (nawet wtedy, gdy w międzyczasie nastąpiła przerwa w dostawie wody). To rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza wtedy, gdy masz dzieci i chcesz ochronić je przed przypadkowym poparzeniem. Baterie termostatyczne nie są tanie, ale w ostatecznym rozrachunku pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na energii i samej wodzie.
  • Bateria wannowa z deszczownicą – przyda się przede wszystkim w łazienkach tych osób, które wykorzystują wannę również w charakterze prysznica i lubią, kiedy całe ciało obmywa konkretny, szeroki strumień wody. Jest nieoceniona, gdy chcesz uwolnić się od stresu i prawdziwe wypocząć po ciężkim, męczącym dniu. Sama deszczownica montowana jest do baterii na wysięgniku, który umożliwia płynną regulację wysokości i dostosowanie jej do własnych potrzeb.
  • Bateria wannowa z perlatorem – to doskonała propozycja dla osób oszczędnych. Perlator to niewielkie urządzenie wyglądające jak sitko. Zamontowane na końcu wylewki delikatnie napowietrza wodę, dzięki czemu zużyjesz jej zdecydowanie mniej.
  • Bateria wannowa bezdotykowa – wyposażona jest w czułą fotokomórkę, która uruchamia strumień wody, gdy tylko podstawisz rękę pod wylewkę. Nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych ruchów! To rozwiązanie bardzo ekonomiczne i wygodne, chociaż niekoniecznie wtedy, gdy chcesz napełnić całą wannę wodą, bez konieczności stania w łazience.
  • Bateria wannowa ze składaną wylewką – to alternatywa dla klasycznych baterii naściennych. Dzięki składanej wylewce optycznie zyskujesz kilka dodatkowych centymetrów w łazience, a dodatkowo ograniczasz ryzyko uderzenia się o kran podczas kąpieli.

Jak wybrać baterię wannową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bateria wannowa, oprócz tego, że powinna się ładnie prezentować i spełniać istotne dla Ciebie funkcje, powinna być również jak najbardziej wytrzymała i bezawaryjna, aby nie trzeba jej było wymieniać już w kilka miesięcy po zamontowaniu. Aby ocenić solidność baterii wannowej przyjrzyj się następującym elementom:

  • Materiałowi, z którego została wykonana. Najbardziej wytrzymałe są baterie mosiężne (z dużą domieszką miedzi), pokryte dodatkowo trwałą powłoką chromową. Mosiądz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wykazuje właściwości antykorozyjne i antybakteryjne, dlatego jest najbardziej higieniczną opcją dla Twojej łazienki.
  • Głowicy, czyli sercu baterii wannowej. To ona odpowiada za regulowanie strumienia wody i kontrolę temperatury, czyli mieszanie wody ciepłej i zimnej. Bardzo wysoką wytrzymałością, niską awaryjnością i dobrą ochroną przed przeciekaniem może pochwalić się głowica ceramiczna. To porządny mechanizm, który z całą pewnością można zaliczyć do grupy długodystansowców, chociaż niezbyt dobrze znosi osadzający się kamień.
  • Wydajności przepływu, wyrażonej w litrach na minutę. Co oczywiste, najlepiej by wydajność była jak najwyższa – oznaczona klasą A. Parametr ten oznacza, że przepływ wynosi ok. 15 litrów wody na minutę. Z zasady największą wydajnością przepływu mogą poszczycić się baterie podtynkowe.

Bardzo istotnym parametrem, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest też zasięg wylewki. Wylewka powinna być na tyle długa, by woda swobodnie spływała na dno wanny, a nie lała się po ściance czy rozchlapywała po brzegu wanny.

Jak widać, wybór najlepszej baterii wannowej wcale nie jest łatwy. Przed podjęciem decyzji warto poradzić się specjalistów, np. z Łazienkaplus.pl – lidera na rynku wyposażenia łazienek.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Lazienkaplus.pl.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Sponsorowane Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Sponsorowane Trendy kuchenne 2024 – zdradzamy sekrety najmodniejszych aranżacji wnętrz

Trendy kuchenne 2024 – zdradzamy sekrety najmodniejszych aranżacji wnętrz

Mała przestrzeń, wielkie możliwości. Najlepsze stoły rozkładane do małych pomieszczeń.

Mała przestrzeń, wielkie możliwości. Najlepsze stoły rozkładane do małych pomieszczeń.

Sponsorowane Jaki ekspres do 3000 zł? Sprawdzamy modele: De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.60.B, Philips Latte Go 5400 i Siemens EQ.6 Plus TE653M11RW

Jaki ekspres do 3000 zł? Sprawdzamy modele: De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.60.B, Philips Latte Go 5400 i Siemens EQ.6 Plus TE653M11RW

Ile kosztuje fotel bujany?

Ile kosztuje fotel bujany?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.