Czego szukasz?
Zobacz także
Garden Space Garden Space
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sezon grillowy rozpoczęty! Wybieramy najlepsze grille

Zbliżająca się majówka, coraz śmielej wyglądające zza chmur promienie słońca i zazieleniające się drzewa to oczywiste znaki, że pora rozpocząć sezon grillowy! Każdy zaprawiony w bojach miłośnik przysmażonych kiełbasek i rumianych warzyw wie, że wtedy bez dobrego sprzętu ani rusz. Jaki grill będzie więc najlepszy?

Najpierw potrzeby, potem zakupy

Wprawdzie w grillowaniu to podobno Amerykanie nie mają sobie równych, to jednak Polacy skutecznie depczą im po piętach. Sztukę idealnego barbecue doskonalą bowiem już od wiosennych dni kwietnia, a kończą dopiero na ostatnich podrygach jesieni. W tej smacznej uczcie najważniejsze jest nie to, co na ruszcie – ale sam ruszt i jego parametry. Żeby wybrać najlepszy model, warto zacząć od odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.

Pierwsze z nich dotyczy tego, jak dużą przestrzeń do grillowania posiadasz. Od tego zależeć będzie wielkość sprzętu. Jeśli ten obszar to specjalnie wydzielona strefa do grillowania pod chmurką, gdzie w centralnym miejscu ma stać grill, śmiało możesz pokusić się o zaawansowane urządzenia ze wzmocnioną konstrukcją oraz kółkami, dzięki którym z łatwością przesuniesz grilla. Mniejsze rozmiary zdadzą egzamin w niewielkich przydomowych ogródkach, a także w sytuacjach, gdy zależy Ci na mobilności i możliwości przewożenia.

Kolejną istotną kwestią jest średnia liczba osób, które będą smakowały grillowanych pyszności. Jeśli jesteś pasjonatem barbecue, a imprezy w Twoim ogrodzie gromadzą spore ilości znajomych i przyjaciół, na nic zdadzą się niewielkie grille na trójnogu, które po jednym sezonie wylądują na śmietniku. W takim przypadku lepszym pomysłem będą rozwiązania wyposażone w więcej palników, jak np. 4-palnikowy grill ogrodowy PALERMO lub 6-palnikowy grill CESARO od Marroni Grills®, dostępne w ofercie sklepu Garden Space. Zasada jest taka, że im więcej osób na Twojej liście gości, tym większy powinien być grill.

Grill węglowy, gazowy czy elektryczny?

Rodzaj wybieranego grilla to kolejny punkt, który musisz przeanalizować podczas poszukiwań najlepszego modelu. Do wyboru masz – jeszcze do niedawna bardzo popularne – grille węglowe, które powoli wypierane są przez warianty gazowe. Dlaczego? Mimo że to rozwiązania przystępne cenowo, mobilne, niewymagające podłączenia i dostępne niemal od ręki, to niestety wymagają żmudnego procesu rozpalania, a stosowane do tego celu podpałki zawierają w sobie szkodliwe substancje, które mogą przenikać do jedzenia.

grill ogrodowy, jaki grill wybrać, najlepszy grill

Dymu oraz ognia nie wymagają grille elektryczne. Szybko się nagrzewają, są łatwe w obsłudze i pozwalają w prosty sposób przygotować wiele rozmaitych pyszności, bez konieczności rozpalania. Musisz tylko podłączyć je do prądu. Wielu jednak uważa, że takiej metodzie grillowania daleko do tradycyjnej i zdecydowanie wolą inną alternatywę – grill gazowy. Łączy on zalety obydwu rozwiązań, ponieważ umożliwia przyrządzanie dań zbliżonych smakiem do tych z wariantów węglowych, a przede wszystkim daje możliwość kontrolowania temperatury. To urządzenie gotowe do pracy w kilka chwil. Nie trzeba przy nim czekać, aż podpałka się wypali, a węgiel nagrzeje. Zamiast gniazdka elektrycznego potrzebuje jedynie butli z gazem, którą z łatwością kupisz na stacjach benzynowych czy w marketach.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Materiał to kolejne kryterium, które będzie kluczowym czynnikiem w wyborze idealnego grilla – a idealny tzn. trwały, i takie też powinny być wszystkie elementy Twojego barbecue; począwszy od obudowy oraz rusztu, a skończywszy na palnikach i pozostałych detalach. Gorsza jakość to nie tylko większa awaryjność, ale też stracone pieniądze, bo taki grill będzie nadawał się do użytku przez zaledwie jeden sezon lub mniej. Co więc wybrać? Do solidnych surowców zaliczane są stal nierdzewna, a także żeliwo. Są odporne na działanie wysokich temperatur, korozję oraz zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli wykonane z nich będą elementy takie jak ruszt, palniki czy zewnętrzna obudowa, możesz mieć pewność, że sprzęt posłuży wiele długich lat.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów?

Fani grillowania mają swoje wymagania, którym nie podołają stare grille węglowe. Współczesne urządzenia to zaawansowane sprzęty, które wręcz pomagają w przygotowywaniu doskonałych potraw – i mowa nie tylko o kiełbaskach, lecz także aromatycznych rybach, karkówkach czy befsztykach. Sam ruszt to więc nie wszystko. Oprócz niego liczą się dodatkowe udogodnienia, do których zaliczyć można funkcjonalny termometr znajdujący się na pokrywie urządzenia MILAZZO, dostępnego w ofercie sklepu Garden Space. Zapewni on pełną kontrolę tego, co dzieje się wewnątrz grilla i zapobiegnie przesuszeniu czy przypaleniu.

Pomocne okażą się także zastosowane w wariancie profesjonalnej kuchni BBQ SICILIA obrotowe rożna pozwalające na urozmaicenie grillowego menu, czy szafki, lodówka oraz długi blat usprawniające sztukę kulinarną. Takie dodatkowe powierzchnie zawsze są przydatne podczas gotowania – nie tylko w czasie przyrządzania potraw, lecz także do ustawiania naczyń czy akcesoriów.

Grill ogrodowy gazowy MILAZZO 5-palnikowy

Grill ogrodowy gazowy MILAZZO 5-palnikowy

3070 zł 3790 zł
Grill ogrodowy gazowy CARINI 6-palnikowy

Grill ogrodowy gazowy CARINI 6-palnikowy

3637 zł 4490 zł
Grill ogrodowy gazowy CESARO PRO 6-palnikowy

Grill ogrodowy gazowy CESARO PRO 6-palnikowy

6877 zł 8490 zł
Grill ogrodowy gazowy - kuchnia BBQ SICILIA PRO 5-palnikowa

Grill ogrodowy gazowy - kuchnia BBQ SICILIA PRO 5-palnikowa

20161 zł 24890 zł

Co jeszcze się sprawdzi? Palniki boczne zastosowane we wszystkich grillach MARRONI! Ten niepozorny element usprawni przyrządzanie kremowych sosów barbecue czy dipów, a nawet przyda się do zagotowania wody na herbatę, gdy impreza przedłuży się, a wieczór będzie chłodniejszy. Można go też wykorzystać do szybkiego podgrzania zupy czy smażenia mieszanki warzyw w woku, ograniczając przy tym konieczność udawania się do kuchni.

Grillowanie to jedna z ulubionych narodowych dyscyplin Polaków. Jednak jak w każdym sporcie, tak i w tym, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Dobry grill to więc podstawa. Najlepszy okazuje się ten gazowy – zwłaszcza jeśli jest wykonany z solidnych materiałów i wielkością, mobilnością oraz technologicznym zaawansowaniem odpowiada na potrzeby użytkowników.


Artykuł powstał we współpracy z Garden Space.


Inne artykuły w tej kategorii