✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Porta Drzwi
Porta Drzwi
Opublikowany:  

Niewidoczne drzwi, czyli minimalistyczny trend 2022. Jak stylowo ukryć je w swoich projektach?

Trendy na 2022 rok stawiają na minimalistyczny design i nowoczesne wzory. To ukłon w stronę natury oraz funkcjonalności. W segmencie drzwi ma to odzwierciedlenie w postaci skrzydeł zlicowanych ze ścianą, które dyskretnie wtapiają się w przestrzeń. W jakich wnętrzach sprawdzą się takie rozwiązania?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – co to takiego?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą to tzw. drzwi dyskretne. To rodzaj skrzydeł, w których ościeżnica, odpowiedzialna za stabilność i szczelność, jest schowana. Dzięki temu prosta krawędź skrzydeł w momencie ich zamknięcia tworzy z płaszczyzną ściany jednolitą powierzchnię – co jest widoczne szczególnie, jeśli obydwa elementy pokryte są takim samym wykończeniem. W przypadku modelów PORTA HIDE strefę przejścia akcentują wówczas jedynie klamka, a także cienka szczelina wyznaczająca granicę drzwi.

Drzwi tego typu wyróżnia jeszcze jeden zasadniczy element. To ukryte zawiasy, które idealnie dopasowują się do otworu, nie odstają i nie szpecą jednolitej powierzchni skrzydeł. W efekcie rozwiązanie całkowicie stapia się z aranżacją, pozostawiając pole do popisu w przypadku dalszej stylizacji pomieszczeń.

Drzwi ukryte PORTA HIDE występują w trzech standardowych wymiarach: 70, 80 i 90 cm, w opcji bezprzylgowej, czyli takiej, która pozwala na otwarcie na zewnątrz, oraz w wersji z przeciw przylgą, dzięki której skrzydła otwierają się do wewnątrz. Ich montaż jest prosty i pozwala na instalację w ścianie murowanej albo tej wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych o grubości wynoszącej minimum 52 mm.

Kasia Orwat - ORWAT DESIGN

Kasia Orwat - ORWAT DESIGN

Minimalizm wciąż zyskuje na popularności, choć w innej formie niż jeszcze kilka lat temu. Aranżacje nie są już tak surowe i chłodne, zdecydowanie chętniej sięgamy po „przytulny minimalizm”, który wciąż opiera się na stonowanej kolorystyce, funkcjonalności i wizualnej lekkości, ale nie brakuje w nim ciepłych akcentów. Drzwi ukryte to dobre rozwiązanie do tak urządzonego wnętrza, dyskretnie wtopione w ścianę mogą stać się odpowiedzią na różne potrzeby, bo zapewniają pełną swobodę aranżacji. Pokryte farbą, tapetą, lamelami - ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.

Jak ciekawie ukryć drzwi?

Efekt „niewidocznych drzwi” można uzyskać w bardzo łatwy sposób. Takim zabiegom sprzyja technologia wykonania skrzydeł. W PORTA HIDE polega ona na przygotowaniu powierzchni do różnego rodzaju obróbek wykończeniowych, w tym malowania, tapetowania, nakładania tynków ozdobnych czy naklejania efektownych dekoracji. Możesz też wybrać klasyczne drzwi pokryte białym lakierem Premium, co pozwoli dyskretnie wtopić je w jasne tło.

Do wykończenia drzwi PORTA HIDE w opcji do samodzielnego wykonania możesz wykorzystać ciekawe fototapety, a także popularne materiały, jak lakierowane szkło, fornir czy zwykły spray, przy pomocy którego wyczarujesz nowoczesne graffiti. Przydatne okazać się mogą również panele ścienne, struktury imitujące beton, eleganckie sztukaterie czy klasyczne boazerie. Pamiętaj jednak, że wszelkie nanoszone aplikacje nie mogą przekroczyć dopuszczalnego maksymalnego obciążenia wynoszącego do 40 kg. Dzięki temu skrzydła będą działać prawidłowo.

Sposób na ukrycie drzwi najlepiej uzależnić od oczekiwanego rezultatu. W całkowicie minimalistycznej scenerii, gdzie dominują gładkie i płaskie powierzchnie, egzamin zdadzą nasycone kolory farby lub efektowne tapety; zbudują wrażenie głębi i przełamią monotonię aranżacji. We wnętrzach industrialnych oraz loftowych, strzałem w dziesiątkę stanie się surowa betonowa ściana wyłożona panelami imitującymi cement lub pomalowana strukturalną farbą w odcieniach szarości.

Jeśli wolisz bardziej naturalny klimat, sięgnij po drewniane lamele. Te stylowe elementy dekoracyjne są teraz na czasie! Nie dość, że urozmaicą wystrój, to też poprawią akustykę przestrzeni i zdynamizują powierzchnię. Ściana zamieni się dzięki nim w atrakcyjną płaskorzeźbę.

A może jednak wyeksponować?

Drzwi ukryte nie muszą jednak pozostawać we wnętrzarskim cieniu. Choć zostały tak zaprojektowane, by mogły niczym kameleon wtopić się w klimat wystroju i pozostać niezauważone, to dzięki możliwościom samodzielnego wykańczania mogą też stać się nietuzinkową ozdobą DIY projektu. Akcentując ich obecność przy pomocy całkowicie innego wykończenia, zyskasz niepowtarzalną stylizację oraz rozwiązanie, którego nie znajdziesz nigdzie indziej! To doskonały sposób na indywidualizację wnętrza. Ograniczeniem w tej twórczej zabawie będzie wyłącznie wyobraźnia.

Do jakich wnętrz pasują drzwi z ukrytą ościeżnicą?

Ukrycie drzwi w płaszczyźnie ściany gwarantuje efekt zupełnej spójności, który będzie korzystnie prezentował się w aranżacjach nowoczesnych oraz minimalistycznych. Takie skrzydła perfekcyjnie współgrają z oszczędnym designem kierunków, lecz nie oznacza to, że sprawdzą się wyłącznie w przestrzeniach, gdzie dominują reguły dekoracyjnej redukcji. Wręcz przeciwnie, drzemiący w nich potencjał warto wykorzystać w stylizacjach z wyrazistym charakterem; eklektycznych, art déco oraz modern classic. Ich obecność nie przyćmi uroku zastosowanych detali.

Warto pamiętać o tym, że drzwi wtopione w płaszczyznę ściany zapewnią wizualne powiększenie przestrzeni, co z pewnością mogą wykorzystać zarówno ci, który kochają przestronność, jak i ci, których mieszkania nie grzeszą rozmiarem. Zastosowanie tego samego, jasnego wykończenia na powierzchniach ścian i drzwi, optycznie otworzy wnętrze i odmieni propozycje aranżacji. Pokój wyda się na większy, niż jest w rzeczywistości.

Wybór jednakowego wykończenia na ścianie oraz drzwiach to też patent na zakamuflowanie przejścia np. pomiędzy sypialnią a garderobą, kuchnią a spiżarką czy domowym biurem i salonem. W ten sposób możesz też ukryć skrzydła prowadzące do piwnicy, garażu albo pralni czy połączyć biura w budynkach użyteczności publicznej. Dzięki temu zamaskujesz to, czego nie chcesz eksponować, nie zaburzając przy tym harmonii wystroju.

Ukryte drzwi mają jeszcze jedno ważne zastosowanie! Sprawdzą się w pokoju dziecka. Dzięki możliwości ich samodzielnego wykańczania żadne aranżacyjne metamorfozy nie będą straszne. Powierzchnia może zmieniać się w zależności od wieku czy pasji nastolatka – a to wszystko bez kosztownych remontów oraz kucia.

Drzwi były i nadal są koniecznym elementem wyposażenia mieszkań i domów. Nie muszą to być jednak tylko narzędzia funkcjonalne – coraz częściej to rozwiązania, które zachwycają stylem! Tak jest w przypadku najnowszego trendu, czyli drzwi z ukrytą ościeżnicą. Te niewidoczne skrzydła to wnętrzarski must have 2022 roku. Zastosuj je tam, gdzie rządzi minimalizm, metraż jest ograniczony lub celem jest całkowita harmonia. Efekt wow murowany!


Artykuł powstał we współpracy z marką PORTA.


Inne artykuły w tej kategorii