🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
ELTAP
ELTAP
Opublikowany:  

Jak urządzić rodzinny salon, by spędzać w nim więcej czasu z bliskimi?

Salon często określany jest sercem domu. To w nim toczą się ważne rozmowy i leniwe popołudnia. Wieczorem przestrzeń zamienia się w salę kinową czy pokój gier, a w ciągu dnia staje się bawialnią i strefą reprezentacyjną, w której przyjmujesz gości. To miejsce wielu funkcji, ale każda z nich sprowadza się do jednego – integracji domowników. Co zrobić, by pokój był bardziej rodzinny i sprzyjał zacieśnianiu więzi?

Urządzasz rodzinny salon? Łącz strefy!

Jeszcze kilka lat temu tworzenie dużej, otwartej strefy dziennej nie było tak modne. Dziś połączenie salonu z jadalnią czy kuchnią to często stosowany zabieg. Chodzi w nim nie tylko o wrażenie przestronności, lecz właśnie możliwość integracji domowników. Takie przenikanie się funkcji poszczególnych pomieszczeń pozwala na spędzanie czasu razem, a tym samym wzmacnia rodzinne relacje i sprzyja rozmowom. To istotne zwłaszcza teraz, w czasach ciągłego pośpiechu i natłoku obowiązków.

Planując wspólną przestrzeń, warto wziąć pod uwagę potrzeby, zainteresowania i wiek wszystkich domowników. Dzięki uwzględnieniu tych trzech aspektów każdy znajdzie w salonie swoje miejsce. Gdy w domu mieszkają małe dzieci, pozostaw obszar na bawialnię, by nie tylko mieć „na oku” pomysły najmłodszych lokatorów, lecz także móc się z nimi bawić w wolnych chwilach. Możesz też zaaranżować kącik biurowy – zwłaszcza gdy jeden z członków rodziny pracuje zdalnie, a odgłosy rozmów i obecność innych mieszkańców nie będą go dekoncentrować.

Narożnik Bonito

Narożnik Bonito

5369 zł
Narożnik Rodrigo

Narożnik Rodrigo

4940 zł
Zestaw Lazaro 3F/1F Puf

Zestaw Lazaro 3F/1F Puf

5020 zł
Sofa Silva

Sofa Silva

3349 zł

Wybierz rodzinne meble wypoczynkowe

W salonie sprzyjającym spędzaniu chwil razem ważne są meble – szczególne te wypoczynkowe. Tutaj egzamin zdadzą rozłożysta, miękka kanapa czy sofa z funkcją spania, która zamieni się w komfortowe łóżko, gdy goście postanowią zostać na trochę dłużej. Jeśli masz na tyle miejsca, postaw na narożnik Bonito w kształcie litery U, stylową „L-kę” Larde od Eltap albo zestawy modułowe, które można układać tak, by optymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Takie rozwiązania zapewnią wystraczającą ilość miejsca dla dużej rodziny oraz gości jednocześnie. Sprawdzą się więc nie tylko na co dzień, lecz także od święta – podczas rodzinnych imprez czy bożonarodzeniowych spotkań.

Przepastne narożniki o kształcie litery U to propozycja do większych salonów. Konstrukcje tego typu mogłyby zagracić ograniczoną przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że gdy powierzchnia jest mała, integracja nie jest możliwa! W takim przypadku ratunkiem są funkcjonalne zestawy – jak np. Eltap Lazaro 3F/1F, na który składają się niewielka sofa, praktyczny puf oraz fotel. Elementy można dowolnie przestawiać dookoła punktu centralnego, czyli stolika kawowego. W ten sposób rozegrasz planszówki czy partie szachów, zapewniając domownikom dostęp z każdej ze stron.

Jeśli mebel ma być salonową wyspą relaksu dla wszystkich domowników, oznacza to, że będzie intensywnie eksploatowany i narażony na rozmaite czynniki – zwłaszcza jeśli lokatorami są małe dzieci. W związku z tym kluczowy jest dobór solidnego obicia. Materiał powinien być trwały, odporny na plamy oraz zadrapania. Sięgnij po tkaniny hydrofobowe, dzięki którym zabrudzenia nie będą straszne. Jeśli jesteś właścicielem czworonogów, zadbaj dodatkowo o to, by powierzchnie nie łapały sierści i nie były podatne na ścieranie. Zrezygnuj więc z ekoskóry, a zamiast niej wybierz gładkie i przyjemne w dotyku tekstury, np. welur, welwet czy szenil.

Stwórz wspólne miejsce do „nicnierobienia”

W przypadku mebli słowem klucz jest indywidualizacja. Każdy przecież ma swoją receptę na spędzanie wolnego czasu. Dorośli docenią obecność ruchomych zagłówków w narożniku Rodrigo Eltap, które będzie można dostosować do aktualnej pozycji. Dzięki temu bóle szyi i kręgosłupa nie będą już tak bardzo doskwierać. Mebel ma dodatkowo głębokie siedziska, a także profilowane oparcia, przez co czytanie książek czy gazet będzie jeszcze większą przyjemnością. Młodsi także skorzystają z tych ergonomicznych właściwości – będą mogli wygodnie leżeć lub siedzieć, grając przy tym na konsoli czy czatując ze znajomymi.

Narożnik Eltap Rodrigo można wyposażyć w funkcje spania, co sprawdzi się w reprezentacyjnych salonach, które często odgrywają rolę dodatkowej sypialni. Ta zaleta oznacza jednak nie tylko dodatkowe łóżko dla przyjezdnych. Mebel po rozłożeniu zamieni się w wyjątkowo komfortową przestrzeń do wspólnego oglądania filmów i pomieści wielopokoleniową rodzinę. Miękkie siedzisko wypełnione sprężynami falistymi i pianką T30 odporną na odkształcenia spowoduje, że domowe seanse nie będą miały końca.

Przyciągnij domowników

Istnieje jeszcze jeden ważny element wpływający na integrację. To estetyka, czyli szerokie pojęcie obejmujące kolorystykę pomieszczenia, wykończenie mebli i rodzaj dodatków. Żeby we wnętrzu chciało się przebywać, zadbaj o wrażenie przytulności. Pomocne będą w tym neutralne kolory bieli, szarości i barwy ziemi, ożywione akcentami wyrazistej czerni, a także rozmaitymi fakturami. Taką wielowymiarowość zbudujesz, sięgając po włochaty dywan, welwetowe poduszki i przyjemne w dotyku pledy, którymi można się okryć podczas długich, wieczornych rozmów.

Nie bez znaczenia będą też kształty. Zamiast ostrych rantów, które staną się zagrożeniem szczególnie dla małych dzieci, sięgnij po szalenie modne w tym sezonie obłości, w tym przysadziste stoliki o organicznej linii czy komfortowe sofy Silva, marki Eltap. Miękkie kontury i delikatne przejścia mebla kojarzą się z wygodą i wręcz zachęcają do tego, by w nich zatonąć i choć na chwilkę odpocząć. Ten wizualny magnes będzie jeszcze silniejszy, gdy wykończysz sofę przyjemną w dotyku tkaniną w naturalnych, łagodnych odcieniach karmelu, pudrowego różu czy écru.

Atutem sofy Silva są nóżki! Ten element wpływa na atrakcyjność mebla oraz jego wizualną lekkość, co otwiera możliwości zastosowania produktu. Stylowy wypoczynek sprawdzi się szczególnie w mniejszym salonie, gdzie w połączeniu z efektowym pufem nie tylko zapewni optymalną ilość miejsca, ale też nie zagraci powierzchni. Dzięki odsłonięciu podłogi optycznie powiększysz metraż.

W rodzinnym salonie centralnymi punktami są meble wypoczynkowe! To one zachęcają do relaksu, rozmów i rozrywki, integrują oraz umilają przebieg spotkań. Muszą więc być wygodne, stylowe, dopasowane do potrzeb każdego domownika i wykonane z solidnych materiałów, by przetrwały wiele pokoleń. Dzięki nim wspólne spędzanie czasu będzie nie tylko przyjemniejszym, ale również znacznie częstszym doświadczeniem.


Artykuł powstał we współpracy z marką Eltap.


Inne artykuły w tej kategorii