🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Geberit
Geberit
Opublikowany:  

Toaleta dla wymagających – o czym trzeba pamiętać, urządzając łazienkę dla seniora?

Zastanawiasz się, jak powinna być urządzona łazienka dla seniora? A może szukasz specjalnych rozwiązań, skrojonych na miarę potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi? Sprawdź koniecznie, jak wybrać odpowiednią toaletę, by Twoi bliscy korzystali z łazienki łatwo, bezpiecznie i higienicznie.

Urządzasz toaletę dla wymagających? Na to musisz zwrócić uwagę

Możliwość wygodnego i samodzielnego korzystania z toalety to podstawa, dlatego urządzając łazienkę dla osoby starszej czy ograniczonej ruchowo, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór takich elementów jak: rodzaj toalety, przycisk spłukujący czy stelaż podtynkowy. Priorytetem jest miska ustępowa i to na niej skupimy się w dzisiejszym poradniku. Jeśli zastanawiasz się, jaka toaleta dla seniora sprawdzi się najlepiej w łazience bliskiej Ci osoby, tutaj znajdziesz odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Czasami urządzając łazienkę dla osoby starszej, trzeba też pamiętać o potrzebach pozostałych domowników, którzy również z niej korzystają. Sprawdź koniecznie, jakie dodatkowe funkcjonalności można wprowadzić do tej przestrzeni, by jej użytkowanie było jak najbardziej komfortowe dla wszystkich mieszkańców.

Toaleta dla seniora. O czym pamiętać, wybierając miskę ustępową?

Osoby starsze mogą mieć specjalne potrzeby, ze względu na ograniczone możliwości ruchowe. To nie zmienia jednak faktu, że chcą korzystać z toalety bez niczyjej pomocy. Często jest możliwe, wystarczy zastosować kilka praktycznych udogodnień. Jakich?

Najważniejsza jest odpowiednia miska ustępowa. Odpowiednia, czyli taka, która umożliwi wygodne korzystanie z WC. Przede wszystkim powinna być zamontowana na dopasowanej do potrzeb wysokości. Zazwyczaj mocuje się ją nieco wyżej niż tradycyjnie, tak, by senior mógł wygodnie na niej usiąść i z łatwością wstać. W tej strefie nie może też zabraknąć specjalnych uchwytów i poręczy, które ułatwią poruszanie się. Można zainstalować je w ścianie, stelażu lub w podłodze.

Wysokość montażu miski to nie wszystko, ważny będzie również sam model. W łazience seniora dobrze sprawdzi się miska o wydłużonym kształcie – zwłaszcza jeśli użytkuje ją osoba, która przesiada się z wózka lub porusza się z balkonikiem. Trzeba też pamiętać, by skompletować miskę z odpowiednią deską klozetową czy specjalnym siedziskiem, dzięki którym korzystanie z toalety będzie maksymalnie bezpieczne.

Toaleta NOVA PRO PREMIUM – dobry wybór do łazienki seniora

Wybierając odpowiedni model miski ustępowej, weź pod uwagę toaletę NOVA PRO PREMIUM marki KOŁO. To polecane rozwiązanie do łazienki użytkowanej przez osoby starsze. Model jest owalny, umieszczony na stelażu i znajduje się nieco wyżej, a to zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo codziennego korzystania z toalety.

Dodatkową zaletą jest też podwieszany montaż – dzięki temu sprzątanie tej strefy jest o wiele łatwiejsze. Wysoką higienę zapewnia też sama konstrukcja miski, która jest bezkołnierzowa. To technologia Rimfree®, dzięki której ilość trudnodostępnych miejsc zostaje zminimalizowana, a utrzymanie toalety w czystości jest bardzo proste. Całość wygląda bardzo estetycznie, bo mocowanie i elementy konstrukcyjne pozostają ukryte.

Odpowiednią toaletę docenią nie tylko seniorzy!

Wiele ze wspomnianych rozwiązań sprawdzi się nie tylko w łazience dla seniora czy osoby z niepełnosprawnością ruchową. Podwieszane modele misek ustępowych zamontowane nieco wyżej, będą też świetnym rozwiązaniem dla domowników obdarzonych wysokim wzrostem.

Projektując toaletę, warto też pomyśleć o dodatkowych ułatwieniach, które docenią wszyscy domownicy. Jednym z nich może stać się toaleta myjąca, np. Gebert AquaClean. To praktyczne połączenie miski ustępowej oraz bidetu, które oszczędza miejsce w łazience. Używając toalety myjącej, można regulować temperaturę i intensywność strumienia wody oraz powietrza suszącego. Ciekawą opcją jest też moduł Geberit DuoFresh, który skutecznie odświeża powietrze.

Urządzenie wygodnej łazienki dla seniora nie jest łatwym zadaniem. Przemyślany wybór odpowiedniej toalety to zaledwie początek całego procesu aranżacji, a zarazem absolutna podstawa. Samodzielność, wygoda i bezpieczeństwo – czasami potrzeba naprawdę niewiele, by na dobre zmienić codzienny komfort bliskiej osoby.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania łazienki dla osób starszych? Przeczytaj nasz poradnik >>


Artykuł powstał we współpracy z marką Geberit.


Inne artykuły w tej kategorii