Czego szukasz?
Zobacz także
FAKRO
FAKRO
Opublikowany:  

Rolety zaciemniające w kolorze Veri Peri – połączenie, które warto wykorzystać we wnętrzach

W kolorach drzemie ogromna siła. Jedne pobudzają do działania, inne pomagają się odprężyć, a kolejne sprzyjają kreatywności. W przypadku Veri Peri, czyli Koloru Roku 2022 wybranego przez Instytut Pantone, symbolika i moc mają podwójne znaczenie. Barwa, wybrana po pandemicznej fali oraz izolacji, miała stać się odcieniem oznaczającym wyjście z impasu, ma rozbudzać nadzieję, a także stanowić pomost między światem rzeczywistym oraz wirtualnym, do którego jeszcze mocniej wtargnęliśmy przez kilkanaście ostatnich miesięcy. Jak wykorzystać potencjał tej tonacji?

Kolor roku 2022 – moda na Veri Peri

Veri Peri to radośnie brzmiąca nazwa najmodniejszego koloru 2022 roku, który jest połączeniem fioletu z subtelnymi pigmentami błękitnych i czerwonych tonów. Z tej kombinacji powstała magnetyzująca mieszanka pozwalająca na przełamanie nudnych i utartych już wnętrzarskich schematów. To z jednej strony atut, a z drugiej też przeszkoda, bo z Veri Peri trzeba postępować ostrożnie. Potrzebne są estetyczny zmysł, umiejętność łączenia odcieni i nieco aranżacyjnej wprawy.

Co oznacza tajemniczy odcień Pantone 17-3938, czyli Veri Peri? Specjaliści Instytutu określili go jako barwny katalizator kreatywności, narzędzie do pobudzania autorefleksji, a jednocześnie środek tonalnego ożywienia otoczenia i symbol odrodzenia z pandemicznej rzeczywistości ostatnich miesięcy. Taki ładunek we wnętrzach oznacza tylko jedno: oryginalność!

Czy Veri Peri to kolor dla każdego i sprawdzi się wszędzie? I tak, i nie. To zależy m.in. od wielkości pomieszczenia czy charakteru lokatorów. Uroczy fiolet zdecydowanie częściej wybiorą osoby odważne, twórcze i niebojące się zmian. Barwa w mniejszych dawkach nie zaszkodzi jednak też bardziej spokojnym osobowościom – mogą sięgnąć po nią nawet ci, którym daleko do miana estetów obeznanych ze sztuką urządzania domu. Jeśli zastosujesz ją w nadmiarze, możesz przytłoczyć wystrój, zwłaszcza jeśli chodzi o ciemne pokoje i mieszkania o niezbyt pokaźnym metrażu.

Fiolet w praktyce – rolety zaciemniające w kolorze Veri Peri

Fiolet z domieszkami niebieskich płatków barwnika pospolitego oraz niuansami czerwonych akcentów nie jest oczywistym środkiem wnętrzarskiego wyrazu – wręcz przeciwnie! Po kolory tego typu jeszcze do niedawna sięgali nieliczni, stosując je głównie w roli niewielkich elementów aranżacji, które dynamizują wystrój i zapewniają poczucie figlarnej świeżości. Właśnie od takiej zabawy warto zacząć eksperymenty z Veri Peri! To bezpieczne podejście z gwarantem efektu „wow”.

Dla ożywienia wystroju przy użyciu koloru Veri Peri wystarczą dywan, fotel, poduszka czy wazon. Ich obecność przełamie monotonię aranżacji i ciekawie ożywi całość. Podobną funkcję spełnią dekoracje okienne, w tym zasłony czy rolety zaciemniające ARF od Fakro. Taka stylowa osłona nie dość, że ochroni przed promieniami słonecznymi, to też wprowadzi do wnętrza przyjemny półmrok, co pozwoli wykreować idealne warunki do odpoczynku czy romantycznych chwil z bliską osobą.

Rolety zaciemniające mają tę przewagę nad innymi konkurencyjnymi osłonami okiennymi, że ich położenie można dowolnie regulować – w zależności do potrzeb. Całkowicie zasunięte ochronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pokoju, zbudują intymny klimat we wnętrzu, a w sypialni wpłyną na lepszą regenerację i zdrowy sen, bo nie wpuszczą do pomieszczenia promyków słońca o poranku. Z kolei częściowo odsłonięte zagwarantują odpowiednią dozę światła, rozjaśnią wnętrze, a nawet posłużą jako narzędzie ochrony przed spojrzeniami sąsiadów.

FAKRO

Roleta zaciemniająca na okno dachowe ARF


Zaletą rolet zaciemniających Fakro ARF w odcieniu Veri Peri jest ich stylistyczna neutralność. Ten z pozoru odważny i trudny kolor ma ogromny potencjał! Można go umiejętnie łączyć z wieloma innymi tonacjami – zarówno jeśli chodzi o wykończenie ścian, jak i odcień stolarki okiennej. Dobrze wypadnie w połączeniu z bielą, drewnem, różnymi wersjami szarości (od antracytu, po stal) i czernią. To samo dotyczy pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, takich jak meble, ozdoby czy tekstylia.

Do jakiego stylu pasują rolety w kolorze Veri Peri?

Veri Peri jest kolorystycznym pomostem pomiędzy światem wirtualnym oraz rzeczywistym. To dlatego celująco zda egzamin we wnętrzach nowoczesnych, zdominowanych przez akcenty połyskującego chromu, surowego kamienia, chropowatego betonu czy grafitowego gresu. Magnetyzujący fiolet rolet zaciemniających od Fakro subtelnie ociepli taki wystrój, pozostawiając w nim jednak sporo współczesnego ducha. Podobny efekt uzyskasz w monochromatycznych wnętrzach opanowanych przez biel oraz szarości.

rolety zaciemniające, fioletowe rolety, okna dachowe

Fioletowe rolety zaciemniające Fakro ARF możesz też wykorzystać w projektach klasycznych, glamour, art déco i tych, gdzie panuje przytulny klimat scandi czy romantycznej Prowansji. Veri Peri połącz z naturalnymi wykończeniami z drewna, akcentami złota oraz odcieniami piasku, kawy z mlekiem czy nawet kolorami, które wydają się nie pasować do intrygującego fioletu. Mowa o miętowym, szałwiowym, koralowym czy niebieskim. Z ostatnimi zbudujesz intrygujący wystrój o energetyzującym oddziaływaniu – idealny w pokoju dziecka czy eklektycznym salonie.

Żeby osiągnąć spójność we wnętrzu, warto wykorzystać kolor Veri Peri w minimum dwóch miejscach. Zastosuj go nie tylko w formie rolet zaciemniających, lecz także użyj w postaci poduszek, miękkiej narzuty przykrywającej sofę czy lampy. Takie powtórzenie odcienia zbuduje poczucie harmonii niezależnie od stylu i będzie receptą na wystrój, któremu nie będą straszne wahania trendów.

Moda na niebanalne aranżacje trwa w najlepsze! W ten trend świetnie wpisuje się Veri Peri, czyli najgorętszy odcień 2022 roku. Jego popularność jest tym większa, że oprócz fascynującego mariażu barw które go tworzą, kolor ma głębokie przesłanie – niesie nadzieję na lepsze jutro. Wystarczy więc wykorzystać go w postaci dodatków, narzuty na łóżko, lampy czy rolety zaciemniającej, by nijaki wystrój zyskał charakteru i pozytywie wpływał na wszystkich domowników.


Artykuł powstał we współpracy z marką Fakro.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności