Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Tajniki pracy architekta wnętrz – rozmowa z Magdaleną Naporą z MaNaZa Studio

Wykańczasz wymarzone mieszkanie? Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz? Odpowiedzi szukamy u źródła! Sprawdź, na czym polega praca projektanta i dowiedz się, jak znaleźć tego idealnego. Przeczytaj naszą rozmowę z Magdaleną Naporą, właścicielką pracowni MaNaZa Studio.

mgr inż. arch. Magdalena Napora | MaNaZa Studio

mgr inż. arch. Magdalena Napora | MaNaZa Studio

Swoją przygodę z projektowaniem rozpoczęłam na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po studiach zakończonych uzyskaniem tytułu mgr. inż. architekta otworzyłam autorską pracownię, która realizuje kompleksowe projekty wnętrz budynków mieszkalnych i usługowych.

Specjalizuję się w tworzeniu fotorealistycznych wizualizacji. Dzięki nim jeszcze przed powstaniem wymarzonego wnętrza możemy zobaczyć oraz zdecydować, jak chcielibyśmy, by wyglądało, gdy będzie już gotowe.

Homebook: Przekonać nieprzekonanych: wykańczam wymarzone mieszkanie. Czy pomoc architekta jest mi niezbędna?

Magdalena Napora: Warto wykorzystać doświadczenie projektanta, aby nie popełnić błędów. Dzięki temu koszt projektu, jaki poniesiemy, finalnie staje się inwestycją. Projektując wymarzone mieszkanie lub dom, musimy mieć świadomość, że będziemy w nim spędzać większość swojego życia. Szczególnie teraz, kiedy coraz częściej pracujemy z domu. Każdy lubi komfort i estetyczne rozwiązania. Często mamy swoje pomysły, zbiór wyszukanych inspiracji, ale nie mamy pojęcia, jak stworzyć z tego spójną całość.

Często słyszę od klientów: „podoba mi się tyle różnych rozwiązań i sama nie wiem, na które się zdecydować”. Tu na pomoc przychodzą nam fotorealistyczne wizualizacje. Dzięki nim szybko rozwiążemy dylemat wyboru, bowiem układ ścian konstrukcyjnych oraz rozstaw okien narzuca pewne rozwiązania z góry. W ten sposób łatwo możemy się przekonać, że część naszych pomysłów jest po prostu niemożliwa do realizacji w tym konkretnym wnętrzu.

H.: Jak wygląda wycena pracy architekta? W jaki sposób się to oblicza?

M.N.: Każdy projektant ma swój własny cennik wynikający z doświadczenia, jakie posiada oraz umiejętności przygotowania fotorealistycznych wizualizacji. Jeżeli ciekawi nas, ile będzie kosztowało przygotowanie projektu w wybranym przez nas biurze, należy wysłać plan mieszkania lub domu wraz z krótkim opisem, które pomieszczenia chcemy zaaranżować. Dobrze jest dołączyć ulubione inspiracje. Pomogą one określić styl, który najbardziej nam się podoba, i w którym będziemy czuć się dobrze.

H.: Konkurencja na rynku architektów wnętrz jest coraz większa. Na co zwrócić uwagę, wybierając specjalistę?

M.N.: Dzięki Pinterestowi, Instagramowi, Facebookowi oraz innym portalom pełnym inspiracji bardzo łatwo jest odnaleźć stylistykę, w której czujemy się dobrze. Natrafiając na wizualizacje, warto sprawdzić, z jakiego biura projektowego pochodzą. Myślę, że to najlepsza droga do znalezienia swojego idealnego projektanta.

H.: Które style architektoniczne są najbardziej lubiane przez Polaków? Które wykorzystuje Pani w swojej pracy najczęściej?

M.N.: Myślę, że nie ma jednego faworyta. Obecnie modne jest łączenie i przeplatanie się elementów z różnych stylów. Ja sama zachęcam moich klientów, aby nie bali się zestawiać ze sobą tego, co pozornie wydawać by się mogło zupełnie niedobrane. Dom, w którym przebywamy na co dzień, powinien być odbiciem tego, co siedzi w naszej głowie. Nie kopiujmy zatem bezmyślnie wnętrz z katalogów, w których po prostu nie będziemy czuli się dobrze. Zresztą te za a parę lat przestaną być modne.

H.: Skąd czerpie Pani inspiracje w swojej pracy?

M.N.: Ze wszystkiego, co mnie otacza. Mam w głowie folder o nazwie inspiracje i wrzucam do niego wszystko, co mnie zachwyci. I tam spokojnie sobie czeka, aż znajdzie się wnętrze, w którym dane rozwiązanie, kolorystyka lub materiał sprawdzi się idealnie.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności