Czego szukasz?
Kaisai
Kaisai
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Pompa ciepła, czyli ogrzewanie przyszłości. Zobacz, dlaczego warto w nią zainwestować!

Zmieniająca się rzeczywistość zmusza nas do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym problemy związane z rosnącymi kosztami ogrzewania domu staną się mniej odczuwalne. Choć cel wydaje się trudny do osiągnięcia, bo instalacja grzewcza musi być nie tylko ekonomiczna, ale też ekologiczna, to dobra wiadomość jest taka, że idealny system istnieje. To pompa ciepła, czyli ogrzewanie przyszłości, które celująco zdaje egzamin z wydajności, efektywności oraz oszczędności. Zobacz, dlaczego warto w nią zainwestować!

Pompa ciepła – alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych i oszczędnych systemów będących alternatywą dla kotłów węglowych, peletowych oraz gazowych. Służy do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz do podgrzewania wody użytkowej i pozwala nawet czterokrotnie obniżyć koszty eksploatacji domu, co w perspektywie wciąż rosnących cen paliw, takich jak m.in. węgiel, olej opałowy czy gaz, plasuje mechanizm wśród rozwiązań najczęściej wybieranych przez inwestorów. Dotyczy to nie tylko nowych domów, lecz także tych, w których instalacje są przestarzałe, a co za tym idzie – nieefektywne.

Ile trzeba zapłacić za ogrzewanie przyszłości, jakim jest pompa ciepła? Ceny kompletnych pomp ciepła w stosunku do innych rozwiązań stają się coraz bardziej korzystne. W szczególności, gdy weźmiemy pod uwagę oszczędność dużej ilości miejsca potrzebnego do magazynowania opału.

Rodzaje pomp ciepła – ekologiczne źródła energii

W kategorii pomp ciepła można wyróżnić kilka rodzajów rozwiązań. Czynnikiem determinującym klasyfikację jest tzw. dolne źródło ciepła, czyli skąd pompa ciepła pozyskuje darmową energię, którą wykorzysta do ogrzania budynku.

Rozróżniamy pompy ciepła gruntowe (energia pozyskiwana jest z glikolu krążącego w rurach zakopanych w ziemi), czyli glikol-woda, pompy ciepła woda-woda, oraz powietrze-woda. Te ostatnie pozyskują energię z powietrza zewnętrznego. Takie rozwiązanie nie wymaga drogich prac ziemnych, więc koszt takiego systemu jest najniższy.

Systemy wykorzystują naturalną energię pochodzącą ze środowiska, przez co uznawane są za jedne z najbardziej ekologicznych, bo w procesie pozyskiwania energii nie produkuje się dymu, popiołu ani innych niekorzystnych substancji będących zagrożeniem dla otoczenia.

Pompa ciepła – jak to działa? Sprawdzamy!

Kluczem innowacyjności rozwiązania jest system działania opierający się na prawach fizyki, a właściwe termodynamiki. Żeby je zrozumieć, trzeba wiedzieć, że cały system składa się z trzech głównych elementów: dolnego i górnego źródła, a także kompresora, w którym najważniejszą funkcję spełnia czynnik roboczy. Cały obieg bazuje na wykorzystaniu energii naturalnej pozyskanej z dolnego źródła ciepła (powietrza, gruntu czy wody), a następnie „przepompowaniu jej” do górnego źródła i rozprowadzaniu przy pomocy wybranych odbiorników, takich jak grzejniki czy tzw. podłogówka. To proces odwrotny do pracy… lodówki!

Pytanie tylko, jak możliwe jest grzanie, gdy za oknem temperatura spada mocno poniżej zera? Niektóre modele mogą pozyskiwać ciepło nawet wtedy, gdy mróz szczypie w oczy, a słupki wskazują -20°C! Przy takich wartościach powietrzna pompa ciepła Kaisai, jednego z producentów segmentu RAC, CAC i OZE, osiąga nawet 57°C temperatury wody systemu grzewczego.

Samo grzanie to jednak tylko początek listy korzyści, jakie zapewnia pompa ciepła. Rozwiązania mogą spełniać więcej niż jedną funkcję, czego przykładem jest m.in. model split, marki Kaisai. To kompaktowa pompa ciepła, która może grzać oraz chłodzić pomieszczenia, a także – dzięki wbudowanemu zasobnikowi – dostarczać domownikom ciepłą wodą użytkową. To oznacza efektywne ogrzewanie w sezonie zimowym, a także przyjemne ochładzanie wnętrza w czasie letnich upałów.

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła Kaisai poza podstawowymi funkcjami, jakimi są grzanie, chłodzenie czy produkcja ciepłej wody użytkowej, znacząco podnoszą jakość życia poprzez dodatkowe udogodnienia. Są nimi np. funkcje kalendarza, które pozwalają na dokładne programowanie temperatury zarówno w budynku, jak i w zbiorniku c.w.u., funkcja wakacyjna pozwalająca na obniżenie temperatury w czasie nieobecności domowników, np. podczas urlopu, czy funkcje szybkiego podgrzania wody użytkowej, która całkowicie wyeliminuje problem długiego czekania na odpowiednią temperaturę strumienia.

Dlaczego instalacja pompy ciepła się opłaca?

Pompy ciepła mają bardzo dużo zalet, co wpływa na ich coraz większą popularność. Największym plusem jest to, że rozwiązania nie wymagają dostarczania paliw, bo pozyskują nawet do 80% energii z zasobów naturalnych, np. powietrza, a koszt eksploatacji takiego systemu da się wyeliminować poprzez wykorzystanie domowej fotowoltaiki w tzw. systemie domu pasywnego lub zeroemisyjnego. W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych zapewnia to obniżenie rocznych kosztów ogrzewania budynku do kilkudziesięciu procent.

Oszczędność wynikająca z zastosowania systemów bazujących na wykorzystaniu pompy ciepła to wynik innowacyjnych technologii. W rozwiązaniach Kaisai są to m.in. ekologiczne czynniki chłodnicze (R32 i R290) oraz inne energooszczędne mechanizmy, które klasyfikują produkty w najwyższej klasie energetycznej A+++. Ta zaleta przekłada się też na podniesienie wartości finansowej budynku, a tym samym może oznaczać większe powodzenie w przypadku sprzedaży obiektu.

Ogrzewanie przyszłości, czyli 100% wygody dla domowników

Tradycyjne systemy grzewcze wymagające ciągłego nadzoru i składowania opału bywają uciążliwe w obsłudze i niezbyt praktyczne w codziennym użytkowaniu. Ogrzewanie przyszłości ma być wygodne! W tym aspekcie pompa ciepła również nie ma sobie równych, bo nie musisz niczego magazynować i transportować, dbać o zapasy, ani regularnie czyścić kotła.

Cały system bazuje na kompaktowej jednostce, która nie dość, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca, to jest też niemal bezobsługowa i nie generuje uciążliwego hałasu. To więc nie tylko całkowite odejście od kotłowni pełnych kurzu i dymu, ale też pełna swoboda w zakresie aranżacji pomieszczenia gospodarczego.

Pompa ciepła to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania

Czy pompa ciepła jest bezpieczniejsza niż zwykły kocioł? Tak! Jej zastosowanie nie rodzi ryzyka zaczadzenia czy zatrucia. To urządzenie bezemisyjne, które nie oddaje do otoczenia żadnych niekorzystnych substancji, w postaci pyłów, kurzu czy dymu, co tym samym wiąże się z eliminacją smogu oraz gwarancją czystego powietrza. Co więcej, taki system – w przeciwieństwie do tradycyjnego kotła na węgiel, pellet czy ekogroszek – nie wymaga stałego nadzoru oraz nie stwarza zagrożenia pożarowego czy wybuchu, zarówno jeśli chodzi o zapłon składowanego opału, jak i samego urządzenia.

Łatwy montaż? Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła

Warto pamiętać, że nie każdą pompę ciepła montuje się w ten sam sposób. Nie bez powodu największą popularnością cieszą się pompy powietrzne, które w odróżnieniu od pozostałych systemów są zdecydowanie mniej pracochłonne i kapitałochłonne. Nie wymagają kosztownych odwiertów i instalowania specjalnych mechanizmów w gruncie, jak w przypadku pomp gruntowych, a w przeciwieństwie do mechanizmów czerpiących energię z wody nie są obarczone koniecznością budowania studni. Są tańsze w zakupie i instalacji, a przy tym równie trwałe, sprawne oraz wygodne i ekonomiczne.

Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych na etapie projektu domu czy jego remontu. Od tego zależy wiele – zwłaszcza w kontekście finansowym, kiedy koszty energii szybują w górę. To dlatego warto sięgnąć po systemy Kaisai, czyli pompy ciepła, które bazują na tym, co najlepsze – środowisku naturalnym. Takie ekologiczne podejście przekłada się na komfort życia i wiąże się z mnóstwem ekonomicznych zalet.


Artykuł powstał we współpracy z marką Kaisai.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności