Czego szukasz?
Sklep Świat Kwiatów
Sklep Świat Kwiatów
Opublikowany:  

Jak stworzyć własny warzywnik? Smaczne i zdrowe warzywa uprawiane z siewu

Ogród warzywny stanowi nieocenione źródło smacznych i zdrowych plonów, które można wykorzystać na wiele sposobów. Uprawa własnych warzyw nie jest zarezerwowana tylko dla osób z wieloletnim stażem w ogrodnictwie. Mniej doświadczeni ogrodnicy również mogą czerpać satysfakcję z samodzielnej uprawy pysznych jarzyn. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, by zbiory w przydomowym warzywniku zachwycały smakiem i wyglądem. Skorzystaj z naszych rad, na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu warzywnika. W procesie tworzenia własnego ogródka bardzo ważne są sprawdzone nasiona.

Kiedy wysiewamy nasiona warzyw

Pytanie o porę siewu, jest zadawane przez wiele osób, chcących założyć własny zakątek z warzywami. I słusznie. Jest to jeden z kluczowych warunków pełnego sukcesu uprawy. Informacje, kiedy wysiać daną odmianę zazwyczaj znajdujemy na opakowaniu nasion, ale zapoznanie się z podstawowymi regułami uprawy znacznie ułatwia prowadzenie warzywnika.

Wymagania młodych roślin nieco różnią się od dorosłych form. Aby nasiona wykiełkowały, potrzebują wilgoci i ciepła oraz dostatecznej dawki słońca. Nieodpowiednia temperatura, susza czy brak światła mogą szybko zniszczyć nasze marzenia o bujnie rosnących warzywach. Wybierając gatunki warzyw, które chcemy mieć na swojej działce, trzeba zwrócić uwagę, czy jest to roślina do wysiewania w gruncie, czy do produkcji rozsady.

Przygotowanie sadzonek warzyw należy rozpocząć wcześniej, już pod koniec zimy, wykorzystując do tego ciepłe, domowe parapety. Dzięki temu ciepłolubne warzywa, takie jak pomidory czy papryka zaowocują w odpowiednim dla nich terminie.

Warzywa uprawiane z rozsady:

 • Papryka
 • Ogórek
 • Dynia i cukinia
 • Por
 • Seler korzeniowy
 • Kapusta głowiasta
 • Kalafior
 • Brokuły
 • Sałata

Warzywa uprawiane z siewu do gruntu:

 • Marchew
 • Pietruszka korzeniowa i naciowa
 • Fasola szparagowa i na suche ziarno
 • Groch
 • Bób
 • Burak ćwikłowy
 • Szpinak
 • Koper ogrodowy
 • Szczypiorek
 • Szczaw

Odpowiednie miejsce na wysiew warzyw

Warzywnik to miejsce, które powinno być dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Dobry dostęp do promieni słonecznych zapewnia lepszy smak i aromat warzyw oraz obfitość witamin i soli mineralnych w ich składzie. Zagony z warzywami najlepiej ulokować w zakątku działki, możliwie najdalej położonym od ruchliwej ulicy, gdzie unoszą się zanieczyszczenia. W okolicy nie powinny znajdować się też duże drzewa i krzewy, które będę zabierać warzywom wodę i składniki pokarmowe.

Ziemia w warzywniku jest szczególnie istotna. Żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże o odpowiednim pH to połowa naszego sukcesu. Poza tym, miejsce do założenia grządek trzeba odpowiednio przygotować przez odchwaszczenie, usunięcie kamieni i gałęzi. Ziemię do uprawy warzyw dokładnie spulchniamy i rozluźniamy. Po wszystkich zabiegach teren należy wyrównać i wyznaczyć plan grządek.

Jak wysiewać nasiona warzyw

Nasiona warzyw siejemy zarówno do doniczek, jak i bezpośrednio do gruntu. Uprawy zaczynające życie w pojemniku wymagają dobrej jakości, lekkiego podłoża, które ułatwi im kiełkowanie. Do produkowania rozsad nadają się wszystkie płytkie doniczki paletki wysiewne. Bardzo ważna jest głębokość, na jaką wysiejemy nasiona. Drobne ziarenka sieje się bardzo płytko lub wciska w wierzch podłoża. Większe ziarna powinny być przykryte 0,5-1 cm warstwą ziemi. Równomierny wysiew nasion to żmudna praca, ale warta poświęcenia odrobiny uwagi.

Po siewie ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Ziemia, w której kiełkują nasiona, musi być delikatnie wilgotna. Miejsce uprawy powinno być ciepłe, odsunięte do przeciągów. Po pojawieniu się liści siewki wymagają pikowania.

Innym sposobem wyhodowania warzyw, jest siew do gruntu. Do tej metody nadają się gatunki dobrze znoszące niższe temperatury i nietolerujące przesadzania. Przed siewem przygotowujemy glebę, dokładnie ją odchwaszczając i przekopując. W zależności od gatunku, nasiona sieje się gniazdowo lub rzędami. Zbyt gęste wschody powinny być przerwane, by roślina miała miejsce do wzrostu.

Przy wybieraniu nasion warzyw, powinniśmy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Wybieramy nasiona renomowanych firm, z długą datą przydatności do siewu. Jakość nasion to gwarancja szybkich, równych wschodów i zdrowo rozwijających się roślin.

W oczekiwaniu na zbiory

Warzywa, jak wszystkie inne rośliny potrzebują odpowiednich warunków wzrostu. Samo wysianie nasion jest niewystarczające. Chcąc cieszyć obfitymi plonami, musimy zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację warzywnika. Koniecznością będzie pielenie, nawadnianie oraz nawożenie dostosowane do uprawianych gatunków. Niekiedy potrzebna będzie ochrona przed szkodnikami np., ślimakami czy oprysk przeciwko chorobom. Do zabezpieczania warzyw możemy wykorzystać naturalne środki i metody, co pozwoli na wyhodowanie ekologicznych, zdrowych i smakowicie wyglądających jarzyn.

Zalety własnego warzywnika

Decyzja o ogrodzie warzywnym jest często związana z dbałością o własne zdrowie. Świeże i smaczne warzywa, których pochodzenia jesteśmy pewni, są zdecydowanie lepsze od produktów sklepowych. Jędrne, w pełni dojrzałe, pełne aromatu warzywa to inspiracja do poznawania nowych dań i smakowych eksperymentów. Kuchnia obfitująca w jarzyny sprzyja zachowaniu zdrowia, dobrej kondycji i urody.

Odpowiednio zaplanowane wysiewy i sadzenie roślin zagwarantują nam stały dostęp do różnorodnych warzyw, od wiosny do jesieni. Początkowo ogródek warzywny nie powinien być przesadnie rozległy. Na start wystarczy kilka zagonów i podstawowe gatunki, które dobrze znamy. Z roku na rok możemy rozszerzać poletka i próbować nowych odmian.

Obcowanie z naturą oraz wysiłek, jaki musimy włożyć w uprawę warzyw, poprawia wytrzymałość na stres i odciąża psychicznie. Wyhodowanie własnych warzyw to fascynująca przygoda, która może stać się pasją na długie lata. Świat warzyw jest niezwykle bogaty, oferuje wiele gatunków świetnie plonujących w przydomowych ogródkach. Wybór nasion jest ogromny, a ograniczeniem może być tylko metraż naszej działki.


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Świat Kwiatów.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności