Czego szukasz?
Cersanit
Cersanit
Opublikowany:  

Ekologiczne baterie łazienkowe, które oszczędzają wodę i pieniądze. Sprawdź, jak wybrać najlepsze!

Choć szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie czy zakręcanie kurków podczas mycia zębów są dobrymi nawykami ograniczającymi zużycie wody, to sama zmiana przyzwyczajeń często okazuje się niewystarczająca. Lepiej połączyć siły i – wraz z wprowadzeniem nowej rutyny – sięgnąć po odpowiednią armaturę. Mowa o ekonomicznych i ekologicznych bateriach łazienkowych. Sprawdź, na czym polega sekret ich oszczędnego działania i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie!

Woda i powietrze – tajemnica mniejszego zużycia

Ekonomiczna bateria łazienkowa to ta, która wyposażona jest w perlator, określany też jako aerator czy napowietrzacz. Zobaczysz go, zaglądając pod wylewkę armatury, ponieważ jest to specjalne sitko umieszczane na jej końcu. Ten element ma kluczowe (z punktu widzenia oszczędzania wody) zadanie, ponieważ miesza ją z powietrzem. Dzięki temu zużycie wody może być niższe nawet o 40-60% i to bez uszczerbku na komforcie użytkowania, bo strumień pozostaje silny i obfity.

Jaki perlator wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale nie każdy zda celująco egzamin w teście na praktyczność. Sięgaj więc po solidne, sprawdzone marki. Jedną z nich jest Cersanit. Baterie z kolekcji takich jak ZEN, MODUO, czy INVERTO zostały wyposażone przez producenta w Perlator Water Save, który ogranicza wypływ wody do 6 l/min, co w efekcie prowadzi do oszczędności na poziomie aż 3 litrów! W skali roku taka wartość może przyczynić się do zaoszczędzenia nawet do 3200 litrów przez jedną osobę, co w przełożeniu na finanse okaże się sporym wzmocnieniem domowego budżetu.

Bateria natryskowa termostatyczna ścienna VIRGO czarna

Bateria natryskowa termostatyczna ścienna VIRGO czarna

619 zł
Bateria wannowo-natryskowa termostatyczna ścienna VIRGO chrom

Bateria wannowo-natryskowa termostatyczna ścienna VIRGO chrom

619 zł
Bateria umywalkowa sztorcowa, wysoka VIRGO chrom

Bateria umywalkowa sztorcowa, wysoka VIRGO chrom

499 zł
Bateria umywalkowa sztorcowa VIRGO czarna

Bateria umywalkowa sztorcowa VIRGO czarna

409 zł

Solidne „serce” baterii, czyli głowica

Istnieje jeszcze jedna ważna cecha określająca ekonomiczną baterię łazienkową. To szczelność! Przeciekające krany stanowią źródło strat nawet do kilku albo kilkudziesięciu litrów wody na dobę. Nie wspominając już o innych kłopotach i kosztownych naprawach, które za sobą pociągają.

Żeby nie myśleć o awariach oraz kapaniu wody z kranu, postaw na solidne „serce” armatury łazienkowej, czyli głowicę Cersanit Water Save, która odpowiada za regulowanie strumienia, sprawne mieszanie wody ciepłej oraz zimnej, a także gwarantuje optymalną szczelność i trwałość na lata. Ten bardzo ważny element baterii zbudowany jest z dysków ze stopów ceramicznych, które – w przeciwieństwie do rozwiązań uszczelkowych – są mniej narażone na uszkodzenia.

Charakterystyczny dla głowic ceramicznych Cersanit Water Save jest dwustopniowy system otwierania wypływu wody, co pozwala na szybką regulację parametrów strumienia, a tym samym ogranicza marnotrawstwo. Wystarczy, że lekko uniesiesz dźwignię baterii, by strumień był o połowę mniejszy od pełnego. Dopiero po całkowitym podniesieniu uzyskasz pełną objętość. W ten sposób możesz dostosowywać ją do potrzeb.

Mechanizm dwustopniowej regulacji w głowicy Cersanit Water Save to kolejny krok ku oszczędnościom w domowym budżecie. Jego zastosowanie zapewnia kontrolę wypływu, a to rzutuje na obniżenie zużycia zarówno wody, jak i energii. Poziom tych oszczędności może sięgać nawet do 50%!

Termostat dla oszczędności i bezpieczeństwa

Kolejny punkt na mapie ekonomicznej łazienki to bateria termostatycznaw kolekcji ZEN i VIRGO. To rodzaj armatury, w której możesz ustawić stałą temperaturę wody, dzięki czemu strumień przez cały czas użytkowania (i nawet zaraz po odkręceniu pokrętła) ma tę samą wartość. Nie musisz więc manewrować kurkiem czy czekać aż z wylewki wypłynie odpowiednio gorącą czy zimna woda. To oszczędność czasu i koniec niewykorzystanych przepływów!

Baterie termostatyczne sprawdzają się szczególnie pod prysznicem, bo właśnie tam z reguły minuty dłużą się w oczekiwaniu na optymalną temperaturę wody. W tych miejscach może również dochodzić do oparzeń czy przypadkowych spadków ciśnienia, co skutkuje falą lodowatego i mało przyjemnego strumienia. Termostaty zapobiegają takim sytuacjom. W armaturze Cersanit służy temu np. blokada temperatury przy 38°C, dzięki czemu oprócz oszczędności zniwelujesz też ryzyko oparzeń, co istotne jest zwłaszcza w łazienkach, z których korzystają dzieci lub osoby starsze.

Nikola Spierewka - ekspert Homebook.pl

Nikola Spierewka - ekspert Homebook.pl

Termostaty z uwagi na swoją funkcję w dużej mierze wpływają na oszczędności oraz niskie rachunki. To patent na realne obniżenie zużycia zarówno wody, jak i energii niezbędnej do podgrzania strumienia. Ten krótki czas reakcji, konieczny od osiągniecia pożądanej temperatury, przekłada się również na korzyści ekologiczne – zyskują więc nie tylko użytkownicy łazienki, lecz także środowisko naturalne.

Bateria umywalkowa sztorcowa ZEN chrom

Bateria umywalkowa sztorcowa ZEN chrom

419 zł
Bateria umywalkowa sztorcowa ZEN gun metal

Bateria umywalkowa sztorcowa ZEN gun metal

489 zł
Bateria wannowo-natryskowa termostatyczna podtynkowa ZEN chrom, z boksem

Bateria wannowo-natryskowa termostatyczna podtynkowa ZEN chrom, z boksem

759 zł
Bateria wannowo-natryskowa termostatyczna podtynkowa ZEN czarna, z boksem

Bateria wannowo-natryskowa termostatyczna podtynkowa ZEN czarna, z boksem

829 zł

Dłuższa gwarancja = mniej wydatków

Formalności w kontekście aranżacji ekologicznej i ekonomicznej łazienki też są ważne! To dlatego podczas zakupu zwróć uwagę na warunki gwarancji, aby mieć pewność, że nie tylko otrzymasz pomoc w razie awarii, lecz także nie nadwyrężysz domowego budżetu przez naprawy. Im dłuższą ochroną objęta jest armatura, tym lepiej – dzięki temu prawdopodobieństwo, że będzie służyć przez lata jest większe.

Standardowe warunki gwarancyjne wynoszą dwa lata. To okres niedający całkowitego spokoju, jeśli chodzi o awarie. Niestety, z reguły właśnie po tym czasie dochodzi do pierwszych problemów, dlatego znacznie lepiej inwestować w baterie z wydłużonym okresem ochronnym. Tym sposobem wizję zakupu nowego wyposażenia czy remontu odsuniesz o kolejnych kilkadziesiąt miesięcy. W Cersanit taki czas wynosi 5 lat na głowicę oraz aż 12 lat na korpus, co daje nie tylko pewność co do jakości, ale też przesądza o długim użytkowaniu.

Ekologiczne potwierdzenie, czyli certyfikat WRAS

Formalności w kontekście ekologii mogą dotyczyć także innych składowych baterii łazienkowych, czyli wężyków, które w armaturze Cersanit zgodne są ze standardami WRAS (Water Regulations Advisory Scheme). Do ich produkcji użyte zostały materiały przyjazne dla środowiska, które poza tym, że nie emitują żadnych szkodliwych substancji i nie zmieniają smaku oraz zapachu strumienia, to także są wyjątkowo trwałe i gwarantują komfort użytkowania przez wiele lat. Atestowany certyfikatem WRAS materiał Eco EPDM w połączeniu z baterią z perlatorem czy termostatem będzie dowodem na to, że Twoja łazienka jest ekologiczna od A do Z.

czarne baterie łazienkowe, czarna bateria prysznicowa

Dużo mówi się o aranżacyjnej ekonomii i konieczności stosowania ekologicznych rozwiązań we własnym domu. Warto rozpocząć przygodę z takimi wnętrzami od łazienki, bo to właśnie w tym pomieszczeniu zużywa się najwięcej wody. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz mnóstwo pieniędzy, lecz także jeszcze lepiej zatroszczysz się o środowisko. Możesz więc „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – wystarczy, że zainwestujesz w odpowiednią armaturę!


Artykuł powstał we współpracy z marką Cersanit.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności