Idealne krzesła do Twojej jadalni już od 119zł 🤩
PORTA DRZWI
PORTA DRZWI
Opublikowany:  

Drzwi szklane – design i światło w centrum uwagi. Dlaczego warto wybrać je do domu?

Kilka lat temu przeszklenia z impetem wkroczyły w branżę budowlaną w postaci wielkoformatowych szyb. Jak się okazuje, to był dopiero początek trendu, bo dziś moda na szklane elementy wykończeniowe rozkwita. Przykładem tego są drzwi szklane – niegdyś stosowane wyłącznie w biurowcach, obiektach handlowych czy usługowych. Czy sprawdzą się w domach prywatnych i zapewnią te same funkcje co ich klasyczne odpowiedniki?

Czym charakteryzują się drzwi ze szkła hartowanego?

Myśląc o szklanych drzwiach, w głowie każdego pewnie tli się wspomnienie mało wytrzymałych przeszkleń stosowanych kilkadziesiąt lat temu. Szklane wstawki niejednokrotnie padały ofiarą dziecięcej kłótni z bratem lub siostrą albo – przez nieuwagę lub w wyniku wesołych harców maluchów – zamieniały się w drobny mak. To jednak przeszłość, bo obecnie przeszklenia cechuje bardzo wysoka wytrzymałość podyktowana użyciem szyb hartowanych.

Szkło hartowane to coś innego niż zwyczajne szkło. To innowacyjny materiał, który przetrwa długą próbę czasu. Jego właściwości są zasługą odpowiedniej obróbki termicznej, która polega na nagrzaniu materiału do bardzo wysokich temperatur (sięgających nawet kilkuset stopni Celsjusza), a następnie szybkim schłodzeniu w wyniku czego powierzchnia zyskuje na odporności. W rezultacie szyba jest niemal niemożliwa do stłuczenia, a jej parametry są porównywalne do wariantów wykonanych z drewna.

Drzwi szklane – czym różnią się od drzwi przeszklonych?

Drzwi szklane to obszerna pula możliwości, przy czym łatwo je pomylić z rodziną podobnie brzmiących produktów, a mianowicie skrzydeł przeszklonych. Choć w obydwu rozwiązaniach szkło jest najważniejszym elementem, to sama konstrukcja modeli będzie całkowicie inna.

W drzwiach przeszklonych bazą jest rama wykonana z drewna lub odpowiedniej płyty. Przykładem tego mogą być modele PORTA VERTE HOME w czarnej okleinie SUPER MATT, których ciemną konstrukcję złożoną z ramiaków poziomych i płycin przedzielają szyby z hartowanego szkła o grubości 4 mm.

W wariantach szklanych mowa o skrzydle stworzonym z jednej transparentnej tafli bez ramy, jak w przypadku PORTA GLASS, albo o rozwiązaniach w wąskiej metalowej ramie lub udekorowanej ciekawymi szprosami dzielącymi szybę na mniejsze pola, jak np. PORTA LOFT STALOWE. Ostanie to tzw. drzwi szklane loftowe, które (mimo jasno wskazującej nazwy) sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach z industrialnym sznytem.

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Nikola Spierewka - ekspert Homebook.pl

Nikola Spierewka - ekspert Homebook.pl

Charakterystycznymi elementami drzwi szklanych są okucia, które bardzo często stanowią jedyną dekorację skrzydła. Modele wyróżniają efektowne lub minimalistyczne zawiasy, a także oryginalne klamki, pochwyty czy antaby. Te detale muszą współgrać z wystrojem, bo niejednokrotnie – mimo niewielkiego formatu – naznaczają aranżacyjne ramy przestrzeni.

Drzwi szklane wewnętrzne – Twój patent na światło i przestrzeń

Szkło jest narzędziem wizualnej gry. Niezależnie od tego, w jakiej postaci się pojawi, pomoże w optycznym powiększeniu pomieszczenia oraz rozświetleniu go. Ten iluzoryczny efekt powoduje, że bardzo często drzwi szklane wewnętrzne stosuje się w mniejszych, ciasnych pokojach pozbawionych okna. Mowa o wiatrołapach, garderobie czy osobistej łazience. Dzięki transparentnym skrzydłom pokoje nie tracą dostępu do naturalnych promieni, a przez to są przyjemniejsze w odbiorze i bardziej słoneczne.

Pełną transparentność skrzydeł można odczytywać jako atut. Dla niektórych jednak to całkowite przepuszczanie światła, a tym samym i totalna widoczność tego, co dzieje się we wnętrzu, nie będzie dobry zabiegiem. Nie oznacza to jednak tego, że nowoczesne drzwi szklane do pokoju będą złym pomysłem. Żeby zapewnić nieco intymności, warto postawić na oryginalne szyby matowe lub tafle dymione dostępne w kolekcji PORTA GLASS. Modele zapewnią intymność w miejscach takich jak łazienka, sypialna czy domowe biuro, a jednocześnie nie ograniczą przepływu światła.

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Drzwi PORTA GLASS

Do loftu i nie tylko, czyli potencjał aranżacyjny szklanych drzwi

Drzwi szklane PORTA mają wiele zalet stylistycznych. Wszystkie wiążą się z neutralnym charakterem rozwiązania, co przekłada się na możliwości użycia niemal w każdej estetyce – od nowoczesnej, po industrialną, retro czy nawet rustykalną.

W nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach drzwi szklane powinny mieć prostą, pozbawioną zbytniej dekoracyjności formę. Dobrym wyborem będzie transparentne skrzydło PORTA GLASS z matową szybą i subtelnymi okuciami w czarnym odcieniu. Wariant ciekawie wyróżni się na gładkich płaszczyznach jednokolorowych ścian czy powierzchniach z betonu lub cegły, otwierając tym samym drogę dla ciemnych dekoracji i wykończeń, co efektownie zespoli wystrój.

Do jakiego jeszcze stylu pasują drzwi szklane? Loft to odpowiednia przestrzeń dla stylizowanych modeli PORTA LOFT STALOWE. Efektowne szprosy oraz pochwyty będą świetnym uzupełnieniem wnętrz, w których czuć industrialnego ducha budowanego obecnością ścian z pustaków lub betonu, odsłoniętych systemów wentylacji czy rur i elementów konstrukcyjnych.

Nowoczesne drzwi szklane – nie tylko efektowne, ale też praktyczne

To, co istotne w przypadku szklanych drzwi to też funkcjonalność. Proces hartowania materiału wpływa na świetne parametry techniczne skrzydeł – niejednokrotnie nawet lepsze od właściwości, jakimi wyróżniają się drewniane czy metalowe alternatywy.

Szklane drzwi PORTA są bezpieczne, trudno je uszkodzić pod wpływem czynników mechanicznych, a w razie rozbicia materiał pęka na wiele drobnych i nieostrych kawałków ograniczających skaleczenie. Szyba jest dodatkowo wysoce odporna na wilgoć, przez co skrzydło zdaje celująco egzamin w łazience, a same drzwi są łatwe w pielęgnacji; nie wymagają ciągłego polerowania czy stosowania impregnatów lub specjalnych środków czyszczących, są też odporne na odkurzanie czy przecieranie.

Czy drzwi szklane wewnętrzne mają jakieś wady?

Niektóre skrzydła szklane mogą niewystarczająco tłumić hałasy docierające z sąsiadujących pokoi, jednak problem nie dotyczy wszystkich dostępnych rozwiązań. Żeby zapewnić optymalne parametry w zakresie dźwiękoszczelności, najlepiej wybrać drzwi szklane z ościeżnicą. Dzięki temu nie trzeba będzie dodatkowo wygłuszać czy wyciszać przestrzeni, a należyty komfort akustyczny zostanie zachowany. Warto mieć też na uwadze sam montaż, bo jakiekolwiek błędy związane z nieodpowiednią regulacją skrzydeł czy ościeżnicy mogą wpłynąć na mniejszą szczelność.

Drzwi szklane doświetlają ciemne pokoje, są bezpieczne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. W przeciwieństwie do drewna nie jest im straszna wilgoć, a dzięki odpowiednim wykończeniom pozwalają zachować dozę prywatności. Mają więc wszystkie cechy idealnych skrzydeł, a na dodatek są szalenie modne. Takie zestawienie cech oznacza tylko jedno: perfekcyjne uzupełnienie aranżacji.


Artykuł powstał we współpracy z marką PORTA.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności