Letnie must have w Twoim ogrodzie! ☀️
Häfele
Häfele
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić kuchnię? Wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji i oświetleniu


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Häfele.


W gotowaniu często jest miejsce na radosne improwizacje. Działa tu inwencja, wrodzone wyczucie smaku, umiejętność łączenia różnych przepisów w całkiem nowe danie czy sprawność w dostosowywaniu pomysłu na posiłek do tego, co mamy w lodówce. O ile doświadczony szef kuchni eksperymentując, ma szansę na kulinarny sukces, o tyle urządzając kuchenne wnętrza, warto trzymać się sprawdzonych zasad i niezawodnych, pozbawionych niepotrzebnego ryzyka przepisów. Razem z ekspertami Häfele podpowiadamy najważniejsze z nich.

Po pierwsze – mądra organizacji przestrzeni

Tradycyjna czy nowoczesna, skandynawska czy angielska? Obojętnie, jaki styl kuchni najbardziej przypadnie nam do gustu, sposób jej urządzenia powinien zostać podporządkowany funkcjom, które spełnia. Jeśli chcemy poczuć się w swojej kuchni szefem, powinniśmy przede wszystkim zaprojektować wnętrze zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, którego wierzchołki wytyczają trzy najważniejsze elementy wyposażenia: lodówka, zlewozmywak i kuchenka z piekarnikiem. Obracając się w takim trójkącie podczas przygotowywania posiłków, oszczędzamy czas i energię. Wszystko mamy przecież pod ręką i w zasięgu wzroku.

W dobrze urządzonej kuchni wyróżniamy też pięć roboczych stref, dla których Häfele stworzyło wyjątkowo praktyczne systemy meblowe, pozwalające na zorganizowanie wnętrza wolnego od bałaganu, ograniczeń i defektów w postaci niewykorzystanego miejsca. Założeniem projektantów było przede wszystkim perfekcyjne dopasowanie komponentów systemu, gwarantujące maksymalną dostępność i pojemność mebli oraz najwyższa precyzja ruchu poszczególnych elementów, przekładająca się na ergonomię użytkowania kuchni oraz bezpieczeństwo.

Podnośnik FreeSpace
Häfele

Podnośnik FreeSpace

Podnośnik Free fold
Häfele

Podnośnik Free fold

Megapojemne szuflady Moovit MX
Häfele

Megapojemne szuflady Moovit MX

Megapojemne szuflady Matrix P
Häfele

Megapojemne szuflady Matrix P

Free Space, Matrix S oraz sprytne, niskie cargo

Układ kuchennych stref roboczych jest stały i zgodny z ruchem wskazówek zegara (osoby leworęczne obierają kierunek przeciwny). Pierwsze od wejścia usytuowane są: strefa zapasów z lodówką, zamrażarką oraz pojemną szafką spiżarnianą, w której lądują przyniesione ze sklepu produkty oraz strefa przechowywania, mieszcząca podstawowe sprzęty i naczynia kuchenne w łatwo dostępnych szafkach.

W dolnych korpusach świetnie sprawdzają się szuflady Matrix S, które nawet w pełni obciążone i maksymalnie wysunięte – zachowują wyjątkową stabilność. Ich dodatkową zaletą są podwyższenia w postaci relingów, możliwość zastosowania szuflad wewnętrznych oraz personalizacja wnętrza przy pomocy specjalnie regulowanych wkładów, które uporządkują zawartość.

W górnych, podwieszanych szafkach warto zamontować podnośnik Free Fold, który pozwala bardzo cicho, sprawnie i bez użycia dużej siły unosić wysokie dwuczęściowe fronty meblowe. Produkowany przez Häfele, miniaturowy Free Space to z kolei najmniejszy bezzawiasowy podnośnik na rynku, sprawdzający się nawet w bardzo płytkich korpusach. Free Space zajmuje tylko 63 mm wnętrza szafki i pozwala na dźwiganie frontów do 10,7 kg, przez co daje szansę wszechstronnego projektowania zarówno estetycznych, jak i bardzo funkcjonalnych szafek.

Następna w kolejności jest strefa zmywania, która poza zlewozmywakiem i zmywarką powinna zapewniać miejsce na przechowywanie detergentów oraz kosze do segregacji śmieci i odpadów. Dobrze sprawdzają się tu zaproponowane przez Häfele systemy niskiego cargo, czyli wąskie kosze, których zawartość da się wysunąć jednym ruchem. Dzięki swoim niestandardowym wymiarom sprytnie pomagają zorganizować każdą, nawet pozornie trudną do zagospodarowania przestrzeń.

Dwie ostatnie strefy, zwane sercem kuchni, to strefa przygotowywania wyposażona w blat roboczy i szuflady (np. na przyprawy) oraz strefa gotowania i pieczenia z kuchenką, piekarnikiem, ale też szafkami na garnki, piekarskie formy i blachy. Warto zauważyć, że w tych strefach również świetnie zadziała wspomniany system szuflad Matrix S, który gwarantuje użytkownikom mnóstwo możliwości wewnętrznej konfiguracji. Co ciekawe, Matrix S przechowuje nie tylko sztućce, talerze, garnki czy produkty spożywcze, ale też mniejsze i większe sprzęty kuchenne.

Po drugie – właściwe oświetlenie wnętrza

Elementem ergonomii w dobrze urządzonej kuchni jest także oświetlenie, które stanowi funkcjonalne wsparcie dla wszystkich wybranych rozwiązań. Opracowany przez Häfele nowoczesny system oświetlenia meblowego Loox5 oferuje ogromny zakres potencjalnych zastosowań i pełną swobodę projektowania oświetlenia kuchennej przestrzeni, którą obowiązkowo trzeba wyposażyć w różne rodzaje światła.

Pod uwagę należy wziąć nie tylko oświetlenie ogólne, ale też właściwe zaopatrzenie w światło wybranych punktów tworzących strefy robocze, takich jak: blat, stół, kuchenka, czy zlewozmywak. Osobną kwestią jest też dekoracyjne wykorzystanie oświetlenia, podkreślające charakter kuchennej aranżacji i architekturę pomieszczenia.

Oświetlenie LED
Häfele

Oświetlenie LED

Oświetlenie punktowe LED
Häfele

Oświetlenie punktowe LED

Oświetlenie Loox LED w szufladzie i pod szafkami
Häfele

Oświetlenie Loox LED w szufladzie i pod szafkami

Oświetlenie Loox LED
Häfele

Oświetlenie Loox LED

ABC oświetlenia, czyli co i jak należy wyjaśnić

Po pierwsze warto skierować światło na powierzchnie robocze, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo przygotowywania posiłków. W strefie roboczej wskazane jest mocne światło, najlepiej o neutralnym lub chłodnym zabarwieniu, które działa pobudzająco i idealnie nadaje się do pracy. Ważne, by takie miejsca, jak długi, kuchenny blat oświetlać równomiernie.

Jeśli nasz projekt uwzględnia szafki wiszące, najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie taśm LED w profilach lub regularnie rozmieszczonych opraw punktowych skierowanych wprost na jego powierzchnię. Umieszczone w meblach oprawy LED harmonijnie połączą się z oświetleniem pomieszczenia. Ich przemyślana konstrukcja i długa trwałość zapewniają bezawaryjną eksploatację.

Odnalezienie potrzebnych sprzętów i produktów w strefie przechowywania, zmywania lub gotowania zbyt często bywa w kuchni wyzwaniem. Głębokie szafki i półki kryją nadmiar garnków, naczyń, sztućców, kuchennych narzędzi, produktów i przypraw. Sposobem na dobrą organizację przestrzeni jest doświetlenie ich wnętrza taśmami LED. Wpuszczone w boki korpusów w żaden sposób nie przeszkodzą w montażu półek czy prowadnic.

Coraz większą popularnością cieszy się także energooszczędne oświetlenie samych szuflad. Zintegrowane światło znacząco poprawia widoczność ich wnętrza, oferując większy komfort, zwłaszcza przy przygaszonym oświetleniu ogólnym. Światło, podobnie jak to działające w lodówce, automatycznie włącza się i wyłącza po otwarciu szuflady.

Dobrze wyposażone, funkcjonalne wnętrze to nie tylko klucz do aranżacyjnego sukcesu, ale też sposób na codzienną wygodę – przemyślane rozwiązania meblowe Häfele sprawią, że Twoja kuchnia wzniesie się na zupełnie nowy, wyższy poziom komfortu. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, co jeszcze kryje się w bogatej ofercie marki Häfele i znajdź idealne wyposażenie do swojej kuchni.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Häfele.Inne artykuły w tej kategorii
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

  • Informacje o promocjach
  • Aktualności w ofercie
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności