Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Futon – japoński materac o wielu zaletach i zastosowaniach we wnętrzu

Futon, czyli japoński materac z naturalnych materiałów, w Kraju Kwitnącej Wiśni znany jest co najmniej od czterystu lat. W Europie stał się modny w ostatnich sezonach wraz z popularyzacją wabi-sabi, czyli filozofii nieidealności, a także japandi, czyli stylu łączącego japońskie zamiłowanie do minimalizmu ze skandynawską przytulnością. Co to jest futon? Ile kosztuje japoński materac? Jakie ma zalety i wady w opiniach użytkowników? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące modnego japońskiego materaca.

sofa futon na stelażu
Fot. Ola Bakulska 2

Futon – co to jest?

Futon to tradycyjne japońskie posłanie. Składa się na nie cienki materac i kołdra. Na noc rozkłada się je na słomkowych matach, a rano zwija, by zaoszczędzić miejsce. Cały zestaw tworzą:

  • słomiana mata tatami;
  • cienki bawełniany materac shikibuton – jego grubość to 5-8 cm, dzięki czemu rano można go łatwo zrolować i przechować np. w szafie;
  • pikowana gruba kołdra lub narzuta kakebuton;
  • poduszka makura – wypełniona łuską gryki.

Materac z zestawu jest stosunkowo twardy. Poza Japonią słowo futon jest najczęściej stosowane jako określenie wyłącznie materaca japońskiego, czyli shikibuton. Futon został wynaleziony już na przełomie XVI i XVII wieku i do dziś cieszy się ogromną popularnością w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego współczesne odmiany coraz częściej goszczą również w Europie.

Futon – najpopularniejsze rodzaje japońskich materaców

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materaców futon. Należą do nich:

Futon klasyczny

Klasyczne, japońskie modele materaców futon są wykonane wyłącznie z ekologicznych, naturalnych materiałów. Pokrowiec jest szyty najczęściej z bawełnianego płótna, a wypełnienie stanowi sprasowane runo bawełniane lub wełna, rzadziej słoma, puch lub filc.

Do wypełniana materaców japońskich, tzw. futonowych, stosuje się również cienkie warstwy włókien kokosowych lub konopnych, a nawet końskie włosie, piankę lateksową lub termoelastyczną. Ich pokrowce, podobnie jak w Japonii, są wykonywane z bawełny lub płótna, ale zdarzają się również modele z pokryciem lnianym. Tradycyjne japońskie futony kładzie się na podłodze wyścielonej wcześniej matą tatami.

Futon zachodni

Futon typu zachodniego jest grubszy niż w klasycznej wersji, co znacznie zwiększa komfort podczas używania. Modele te przeważnie stosowane są na nieskładanych drewnianych lub metalowych ramach łóżka lub na rozkładanych stelażach sof, ale równie dobrze można je położyć na podłodze z matą tatami.

Zachodnią wersję z oryginałem łączy całkiem sporo: to przede wszystkim naturalna struktura (bez sprężyn) i dodatku sztucznych materiałów. Materac w „zachodniej” wersji jest grubszy dzięki dodatkowej warstwie wyściółki. Jest bardziej elastyczny niż tradycyjny futon, a także bardziej wytrzymały. Materac w tej wersji zwykle umieszcza się na drewnianej ramie, a nie macie, a także nie składa się go rano.

To, jaki futon wybrać, zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Miłośnikom japońskiego minimalizmu bez wątpienia do gustu przypadnie tradycyjna wersja lub model zbliżony do niej.

Futon – do spania czy do siedzenia?

Można pokusić się również o dodatkowy podział na futony do spania i siedzenia:

  • futon do spania – to klasyczne zastosowanie japońskiego materaca. Jest nie tylko praktyczny, ale również bardzo wygodny!
  • futon do siedzenia – wygoda i popularność materaców futon sprawiła, że są wykorzystywane również na inne sposoby – np. do wyścielenia siedziska. Dzięki temu, że futon jest elastyczny, z łatwością dopasujesz go do kształtu fotela czy sofy! Mogą wypełniać również stelaże do łóżek, jak klasyczne materace!

Zobacz również: Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie! Sprawdź 10 mebli i dodatków

Materac nawierzchniowy 140x200 cm Atlav wysokoelastyczny

Materac nawierzchniowy 140x200 cm Atlav wysokoelastyczny

257 zł
Cena regularna: 279 zł
Najniższa cena: 279 zł
Materac nawierzchniowy 200x200 cm Atlav wysokoelastyczny
4.8 / 5

Materac nawierzchniowy 200x200 cm Atlav wysokoelastyczny

309 zł
Cena regularna: 329 zł
Najniższa cena: 329 zł
Materac nawierzchniowy 180x200 cm Atlav wysokoelastyczny

Materac nawierzchniowy 180x200 cm Atlav wysokoelastyczny

305 zł
Cena regularna: 329 zł
Najniższa cena: 329 zł
Materac nawierzchniowy 160x200 cm Atlav wysokoelastyczny

Materac nawierzchniowy 160x200 cm Atlav wysokoelastyczny

267 zł
Cena regularna: 289 zł
Najniższa cena: 289 zł

Futon – jakie są zalety japońskiego materaca?

Tradycyjne łóżka zajmują sporo miejsca - dlatego w niewielkich mieszkaniach najczęściej rezygnuje się z nich na rzecz składanych wersalek. Różnica w komforcie spania jest jednak dość spora. Materac futon, choć jest cienki, jest bardzo wygodny. Dlatego stanowi dobrą alternatywę dla łóżka i wersalki, będąc rozwiązaniem kompromisowym. Jak śpi się na materacu futon? Opinie użytkowników dość jednoznacznie wskazują na to, że to bardzo wygodne rozwiązanie!

Do zalet japońskiego materaca futon można zaliczyć:

  • niską wagę – dzięki temu materac futon bez problemu przesunie nawet dziecko. W odróżnieniu od klasycznych łóżek z materacem, futon w każdej chwili możesz również poskładać i przechować w innym miejscu, np. gdy potrzebujesz dodatkowego miejsca do ćwiczeń. Dodatkowa korzyść to możliwość wietrzenia materaca: wystarczy przerzucić go przez barierki na balkonie czy tarasie, a nawet rozłożyć na suszarce do bielizny;
  • mobilność – materac futon możesz zabierać ze sobą np. na wakacyjne wyjazdy. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że wyśpisz się doskonale, niezależnie od tego, gdzie będziesz nocować!
  • dodatkowe zastosowanie – ten japoński materac możesz traktować również jako dodatkowe miejsce do spania dla gości. Gdy nie jest używany, wystarczy go zrolować i schować, np. za szafę, a gdy będzie potrzebny - rozwiniesz go jednym ruchem!
  • właściwości prozdrowotne – zastosowanie w większości modeli wyłącznie naturalnych materiałów sprawia, że są one wolne od chemikaliów, a przez to bezpieczne nawet dla osób bardzo wrażliwych;
  • doskonałą cyrkulację powietrza – dzięki temu latem nie pocisz się, śpiąc na nim, zimą zaś materac się nie wychładza;
  • idealną twardość – choć jest to pojęcie względne i uzależnione od indywidualnych preferencji, to twardość materaca sprzyja komfortowi osób zmagających się z bólami kręgosłupa.

Futon – czy ma jakieś wady?

Materac typu futon ma też kilka cech, które można zaliczyć do potencjalnych wad. Wśród nich można wymienić:

  • tendencję do ugniatania się - użytkownicy materaca futon opiniują, że ma on tendencje do ugniatania się w miejscach największego nacisku ciała na powierzchnię. Dlatego niezbędne jest comiesięczne przewracanie go ze spodu na wierzch, a także częste ugniatanie i rolowanie, by uniknąć tworzenia się wgłębień;
  • niską odporność na wilgoć - ze względu na użycie naturalnych materiałów należy unikać zamoczenia materaca. Po kontakcie z wodą (lub innym płynem) może on wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli więc na powierzchni materaca pojawią się plamy lub zabrudzenia, usuwa się je suchą szmatką lub sodą oczyszczoną;
  • kilkuletnia trwałość - teoretycznie jest ona porównywalna do żywotności standardowych materaców piankowych czy lateksowych. Jednak to, jak szybko zużyje się materac, zależy w dużej mierze od wagi osoby, która go użytkuje. Im jest lżejsza, tym dłuższa będzie żywotność materaca!

Futon – jak go wykorzystać we wnętrzach?

Popularność stylu japandi oraz filozofii wabi-sabi sprawiają, że projektanci wnętrz, a także osoby urządzające swoje domy coraz częściej szukają mebli nawiązujących do stylistyki japońskiej. Materac japoński, który do niedawna stosowany był wyłącznie jako łóżko futon, obecnie wykorzystywany jest również w innych rolach.

Sofa futon

Kanapa i sofy rozkładane z materacem futon to jedna z najpopularniejszych propozycji. Dzięki swojej wielofunkcyjności (w nocy rozkłada się je do spania, a za dnia są meblem wypoczynkowym) i sposobowi rozkładania przypominają popularne wersalki czy tzw. amerykanki.

Fotel futon

Kolejną ciekawą propozycją jest fotel z materacem futon. Największą popularnością cieszą się fotele wyglądające jak kokon uszyty z japońskiego materaca!

Łóżko futon

Materac futon w „zachodniej” wersji jest grubszy niż japońska, klasyczna wersja: może mieć nawet kilkanaście cm grubości. W połączeniu z pikowaniem sprawia to, że staje się świetną, praktyczną ozdobą sypialni, ale także każdego innego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Materac futon rewelacyjnie prezentuje się na łóżku z drewnianą lub metalową ramą!

Lampa podłogowa Shinds biało-złota

Lampa podłogowa Shinds biało-złota

619 zł
Lampa podłogowa Catnes czarno-złota

Lampa podłogowa Catnes czarno-złota

619 zł
Lampa podłogowa Catnes biało-złota

Lampa podłogowa Catnes biało-złota

619 zł
Lampa podłogowa Cosmo 3382

Lampa podłogowa Cosmo 3382

859 zł

Futon dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Czy materac futon dla dzieci to dobry pomysł? Jak najbardziej! Świetnie zastąpi klasyczne łóżka dziecięce, minimalizując ryzyko upadku z wysokości.

Klasyczne łóżka i materace dla dzieci nie dają tylu możliwości, ile materac futon. Maluch może korzystać z niego bezpiecznie i samodzielnie, bez ryzyka uderzenia się o ramy czy szczebelki. Skakanie po materacu nie spowoduje również uszkodzeń, jak w przypadku tradycyjnego łóżka: połamany stelaż czy szczebelki nie będą zagrożeniem.

Sprawdź: Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Poznaj najważniejsze zasady doboru

Futon – ile wynosi cena i od czego zależy?

Cena materaca futon zbliżona jest do ceny, którą trzeba zapłacić za dobrej jakości klasyczny materac piankowy czy lateksowy. Koszt futonu będzie uzależniony przede wszystkim od jego typu, tj. czy będzie wykonany wyłącznie ze standardowych surowców (np. bawełny), czy też z dodatkiem wkładek – lateksowych czy z włókna kokosowego. W wycenie istotne będą również rozmiar materaca oraz jego grubość. Z wyższymi kosztami muszą liczyć się także osoby, które chcą kupić futon wykonany wyłącznie z certyfikowanych i ekologicznych tkanin.

Ceny futonu jednoosobowego, czyli o wymiarach 80 x 200 cm czy 90 x 200 cm, zaczyna się od ok. 400 złotych za wersję klasyczną, czyli wypełniony wyłącznie bawełną. Taki sam materac japoński dwuosobowy o wymiarach 140 x 200 cm czy 160 x 200 cm kosztuje ok. 600-700 złotych.

Modele z wkładkami lateksowymi są droższe – za wersję dla jednej osoby trzeba zapłacić ok. 600 złotych, a za dwuosobową nawet 800-1000 złotych. Futon do łóżeczka dziecięcego czy niemowlęcego, czyli o wymiarach 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm, kosztuje ok. 300-350 złotych za sztukę.

Co wybrać pod futon?

Sposób użytkowania materaca futon zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Możesz użytkować go klasycznie – czyli kładąc na specjalnej macie, która izoluje go od podłogi. Nowoczesne i najczęściej spotykane rozwiązanie to specjalny stelaż pod futon. Jeszcze innym sposobem korzystania z materaca futon jest zakup dedykowanej ramy łóżka – dzięki temu całość wygląda spójnie i estetycznie.

Rozważasz zakup materaca futon i zastanawiasz się, czy warto? Zalet tego rozwiązania jest więcej niż potencjalnych wad. Warto więc przetestować to rozwiązanie i przekonać się, czy dobre opinie mają pokrycie w rzeczywistości!


Inne artykuły w tej kategorii

Jak urządzić wąską łazienkę?

Jak urządzić wąską łazienkę?

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

15 pomysłów na oryginalne wnętrze w stylu glamour

15 pomysłów na oryginalne wnętrze w stylu glamour

Parkiet czy panele, czyli jak wybrać podłogę?

Parkiet czy panele, czyli jak wybrać podłogę?

Systemy ogrzewania domu. Które rozwiązanie wybrać?

Systemy ogrzewania domu. Które rozwiązanie wybrać?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać na jesień i zimę 2020/2021? Doradzamy

Jaki grzejnik elektryczny wybrać na jesień i zimę 2020/2021? Doradzamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.