Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Gorące lato. Przyjemne dla urlopowiczów, szczególnie dokuczliwe dla tych, którzy muszą spędzać je w mieście, w mieszkaniu, domu. Wiatraki, klimatyzatory, nawodnienie - to jedno. Drugie to ochrona przed promieniami słonecznymi. Właściwie zabezpieczając okna, możemy zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń. Rolety, markizy i okiennice sprawią, że spędzanie sezonu letniego w mieszkaniu stanie się bardziej znośne.

Osłony okienne to rozwiązanie stare jak świat. Znane było na długo przed pojawieniem się elektryczności, klimatyzatorów, wiatraków. Nie umniejsza to jednak jego skuteczności. Nie przepuszczą promieni słonecznych, zapobiegną przed przegrzaniem, mogą stanowić skuteczną ochronę przed owadami, tłumią hałas, zapewnią ochronę naszej prywatności, a nawet bezpieczeństwo. Pomagają także zimą, chroniąc przed chłodem, stając się dodatkową warstwą izolacyjną. Poza tym pełnią funkcje estetyczne. Jest z czego wybierać! Do najpopularniejszych orasz szczególnie polecanych rozwiązań należą: rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, markizy, okiennice oraz moskitiery.

Spojrzenie z zewnątrz

Możliwości i zmiennych jest wiele, ale skupmy się na najważniejszym. Które z rozwiązań zapewni nam najlepszą ochronę przed upałem? Jak wskazuje Aleksandra Stabrawa-Zaczyńska, projektant z pracowni Stabrawa.pl, najlepszym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. „Bardzo skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki nim, dobierając oprawę okna (tkaniny, rolety rzymskie), można się kierować tylko walorami estetycznymi. Jest to jednak rozwiązanie, które nie zawsze można zastosować, szczególnie w budynkach wielorodzinnych” – podkreśla. Owszem, montaż przesłon zewnętrznych jest możliwy zarówno w przypadku budynków nowopowstających, jak i dawno już wybudowanych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na nie podczas budowy, pozostawimy sobie więcej możliwości aranżacyjnych. Zadaniem rolety jest przechwytywanie promieni słonecznych zanim te dosięgną okna. Szacuje się, że dzięki temu może ona ochłodzić wnętrze nawet o 7° oraz zaciemnić je w 100%. Dodatkowe systemy antywłamaniowe takich rolet zapewnią nam również poczucie bezpieczeństwa.

Podobne funkcje pełnią markizy zewnętrzne. Nie przepuszczają promieni słonecznych, zapobiegają nagrzewaniu się szyby, a co za tym idzie - pomieszczania. Produkowane mogą być z materiałów umożliwiających funkcjonowanie przy dziennym świetle, czyli nie zaciemniających wnętrza, jednak zapewniających odizolowanie przed wzrokiem ciekawskich. Przy bardziej zaawansowanych systemach opartych o materiały nietransparentne na regulację stopnia zaciemnienia wnętrza pozwala nam zdalne sterowanie pilotem.

Domy jednorodzinne można wyposażać również w urokliwe okiennice. Modele jedno- lub dwuskrzydłowe nadadzą budynkowi nieco starodawny, intrygujący charakter. Obecnie produkowane okiennice najczęściej wykonywane są z aluminium, często też z drewna. Złożone odbijają promienie słoneczne, zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza oraz zaciemniają. Jeżeli nie chcemy odcinać się od dziennego światła, wybierzmy okiennice z lamelkami.

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, zwłaszcza w zabudowie biurowej, ale również mieszkalnej, są umieszczane bezpośrednio na szybie folie okienne. Mocowane z zewnątrz redukują promienie UV, a także bez straty na widoczności dla przebywających wewnątrz osłaniają pomieszczenie przed spojrzeniami ciekawskich.

Bo liczy się wnętrze

Osłony montowane wewnątrz pomieszczeń tworzą zupełnie oddzielną kategorię. Z jednej strony możemy postawić na umieszczanie bezpośrednio na ramie okiennej rolety zwijane. Czy sprawdzą się podczas upałów? Tak, o ile w opisach produktowych znajdziemy określenie „zaciemniające”. „Dobrym rozwiązaniem są rolety zaciemniające wykonane z tkaniny, które od wewnętrznej strony pokryte są warstwą z posrebrzaną powłoką, odbijającą promienie słoneczne. Są montowane bezpośrednio do ramy okiennej, dzięki czemu promienie słoneczne nie dostają się do wnętrza” - mówi Aleksandra Stabrawa-Zaczyńska. Aby jednak spełniały swoją funkcję, należy odpowiednio je dopasować. „Zamawiając roletę z tkaniny typowo zaciemniającej, musimy tak ją dobrać, aby była nieco szersza niż okno - nie kupujmy rolety o szerokości szyby, inaczej po bokach będzie przenikało światło” – tłumaczy Sabina Szymonowicz, kierownik działu obsługi klienta marki Dekoria.pl.

Jedną z atrakcyjnych opcji są także rolety typu dzień–noc, zbudowane z nachodzących na siebie, przypinających żaluzję podłużnych pasów tkaniny. Stosowanie naprzemiennie materiału zaciemniającego lub rozpraszającego umożliwia całkowite zaciemnienie pokoju lub cieszenie się promieniami słonecznymi – w zależności od potrzeb.

Z drugiej kuszą nas rolety rzymskie. Idea rolety rzymskiej łączy w sobie funkcje estetyczne oraz ochronne. „Idealnym rozwiązaniem na obniżenie temperatury w mieszkaniu są rolety rzymskie zaciemniające wykonane z tkaniny dimout. Pozwolą zatrzymać słońce na zewnątrz i tym samym obniżyć temperaturę w mieszkaniu” – podpowiada Sabina Szymonowicz. W pełni zaciągnięte zapewnią nam temperaturową ulgę, na dodatek prezentują się pięknie, nęcąc mnogością wzorów, kolorów, faktur. Mocowane bezpośrednio nad oknem przysłaniają całą jego szerokość, tym samym nie pozwalając na jego otworzenie na oścież, jednak podczas upałów mało kto decyduje się na otwieranie okien.

Nie zapominajmy o żaluzjach, które ostatnio zupełnie zmieniły swój charakter. Aluminium, drewno, bambus, tkanina, PVC, żaluzje pionowe lub poziome – przed sklepową półką spędzimy długie godziny. Do tego dochodzi szeroki wybór okiennic wewnętrznych oraz szalenie popularnych shutterów.

RAUVISIO crystal

RAUVISIO crystal

Nie lekceważmy potrzeby ochrony przed upałami. Rolety, tak czy owak stosowane w większości gospodarstw, warto doposażyć w materiał zaciemniający. To rozwiązanie chroni nie tylko nas, ale i nasz portfel, wpływając na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a dodatkowo spełniając funkcje estetyczne oraz ochronne.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności