Schody drewniane czy betonowe? Wybieramy schody wewnętrzne

Choć wchodzeniu po drabinie nie sposób odmówić uroku, to takie rozwiązanie na stałe byłoby dość kłopotliwe. Sprawdzi się raczej w kawalerce, w przypadku antresoli, ale nie w „wielkoformatowych” domach. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na więcej niż jeden poziom, musimy jeszcze przemyśleć rodzaj konstrukcji. Wbrew pozorom „beton czy drewno?” to wybór nie tylko estetyczny.

Schody? Już dawno przestały pełnić funkcję jedynie użytkową. Traktujemy je jako istotny element aranżacji wnętrza.
Schody? Już dawno przestały pełnić funkcję jedynie użytkową. Traktujemy je jako istotny element aranżacji wnętrza.

Beton mniej lub bardziej surowy

Odpowiedź na pytanie „betonowe czy drewniane?” wykracza poza dziedzinę estetyki - zacznijmy więc od tych najbardziej od niej oddalonych kwestii. Schody przydadzą się bowiem już na etapie budowy. Aby ułatwić przenoszenie materiałów oraz przeprowadzanie prac na poszczególnych piętrach, wykonujemy najczęściej schody żelbetowe. Wystarczy stan surowy – wykończymy je już po szpachlowaniu i malowaniu ścian lub ułożeniu posadzki (i to dowolnym materiałem), dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że je uszkodzimy.

Drewniane kombinacje

Konstrukcje betonowe cenimy więc za ich funkcjonalność. Z kolei schody drewniane umożliwiają nam większą swobodę w zakresie formy i kształtu. Do budowy schodów posłuży nam drewno lite lub klejone, a z gatunków: buk, jesion, orzech, mahoń, iroko. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie materiału (warstwa lakieru, bejcy, oleju), dzięki czemu nie będzie szarzał oraz stanie się mniej podatny na uszkodzenia. Tym samym konstrukcje drewniane są nieco bardziej „kłopotliwe” niż betonowe – wymagają pielęgnacji.

Schody drewniane zazwyczaj mają konstrukcję samonośną, co oznacza, że nie potrzebujemy dodatkowych zbrojeń czy umocnień, nie musimy ich też planować na etapie budowy. Wystarczy zamówić je kilka tygodni wcześniej (lub kilkanaście – przy bardziej skomplikowanym projekcie), dostarczane są na miejsce w formie gotowych elementów i tu składane.

Konstrukcje żelbetowe dostępne są jako monolityczne lub prefabrykowane, tzn. wykonywane na miejscu, na placu budowy lub dostarczane w formie gotowych elementów z zakładu produkcyjnego. O schodach betonowych musimy pamiętać już na etapie projektowania wnętrza lub co najwyżej – stanu surowego. Łączy się je z konstrukcją budynku, co wymaga przygotowania zbrojenia (wypuszczanego ze ścian lub stropu; zbrojenie należy uwzględnić również w przypadku, gdy budowę schodów odkładamy na później). Samo wykonanie schodów jest dość proste, choć wymaga nieco czasu – z ich użytkowaniem musimy odczekać przynajmniej kilka dni.

Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie to najczęściej wyższe koszty – a czasami stanowi jedyne możliwe wyjście przy danym typie budownictwa. „Drewniane schody są o wiele droższe w wykonaniu i wymagają uwagi przy użytkowaniu, ale w przypadku lekkich konstrukcji szkieletowych domu są niezastąpione” – tłumaczy Magdalena Ćwiżyk ze STUDIA MAC.

Oczywiście, można je zamontować w dowolnym momencie, jednak – przyznajmy – najbardziej przydadzą się na etapie doprowadzania stanu surowego do stanu „używalności”. Wtedy jednak mogą ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu, np. wskutek zachlapania zaprawą gipsową. Przed użytkowaniem należy je więc dokładnie zabezpieczyć. Najczęściej drewniane schody montuje się już po wykonaniu posadzek, dzięki czemu drewno nie wchłania wilgoci technologicznej.

Co lepsze?

Powróćmy do zagadnienia estetyki. Betonowe czy drewniane? Drewniane czy betonowe? Które z nich sprawdzą się we wnętrzu? Weźmy pod uwagę przede wszystkim kwestię gabarytów. Konstrukcje betonowe są cięższe, bardziej masywne, nie poleca się ich więc do niewielkich pomieszczeń – przytłaczałyby i zbytnio zdominowałyby przestrzeń. Nie stanowi to jednak reguły. Możemy wykonać np. misterne schody spiralne, które – mimo betonowej konstrukcji – będą prezentować się dość lekko, niecodziennie. Jak podpowiada Edyta Malec z pracowni emDESIGN, beton dobrze czuje się w prostych stylizacjach. „Schody betonowe to zwykle bardzo surowy i prosty element wnętrza. Ze względu na swą masywność wymagają większych, otwartych przestrzeni. W moim odczuciu taki betonowy akcent bardzo dobrze wkomponuje się nie tylko we wnętrza nowoczesne i minimalistyczne, ale może również pięknie podkreślić stylistykę glamour” – mówi. Drewniane konstrukcje z zasady zaś są planowane jako lżejsze, ażurowe, pozwalające na swobodne przenikanie światła, przezierność. Nie zawłaszczają przestrzeni, nie muszą wcale stanowić dominanty wnętrza, a raczej jego detal, ozdobę.

Zwróćmy uwagę także na kwestię wykończenia. Wybierając schody betonowe, wcale nie jesteśmy „skazani” tylko i wyłącznie na beton. Nadamy im pożądany wygląd, wykończając stopnie i podstopnice za pomocą drewna, aluminium, płytek ceramicznych lub kamiennych bądź nawet wykładziny dywanowej. Spore możliwości aranżacyjne daje nam też beton architektoniczny. Jeśli zaś jesteśmy zdecydowani na drewno, nie zakrywajmy go innym materiałem – drewno broni się samo, niezależnie od stylu czy charakteru wnętrza.

Pamiętajmy, że schody wcale nie muszą pełnić tylko jednej, oczywistej funkcji. Sprawmy, aby ich rola we wnętrzu była większa. Konstrukcja schodów może organizować przestrzeń, np. oddzielając salon od jadalni. Pomyślmy również nad wykorzystaniem miejsca pod nimi. „Niezależnie od wybranej konstrukcji - betonowej lub drewnianej - króluje trend całkowitego zabudowywania przestrzeni pod schodami – podkreśla Magdalena Ćwiżyk ze STUDIA MAC. Otwarte półki i szafki w różnych kształtach i kolorach, rozmieszczone asymetrycznie, są ostatnio najpopularniejszym rozwiązaniem dla tego typu przestrzeni.”

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Drewniane najlepsze! http://inspiracjewnetrzarskie.pl/schody/
  • Dodano 4 lata temu
My zdecydowaliśmy się na schody dywanowe drewniane i jestem nimi zachwycona, zamawialiśmy wykonanie w tej firmie - http://schodypalacowe.pl/schody-dywanowe/ polecam jak najbardziej
  • Dodano 12 miesiący temu

Zobacz więcej produktów