Pokój Dziecka - Modne wyposażenie wnętrz
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Sufit podwieszany - wady i zalety

Ukryje niedoskonałości pomieszczenia, zasłoni instalacje, wytłumi i zaizoluje. Sufit podwieszany, choć w pierwszej chwili kojarzyć się może ze siermiężnością rozwiązań dekoracyjnych poprzedniej epoki, jest w stanie znacząco wpłynąć na estetykę naszego wnętrza. Jeśli się nad nim głębiej zastanowić, wychodzi, że ma więcej zalet niż wad. Znacznie więcej.

salon w stylu nowoczesnym z podwieszanym sufitem
Sufit podwieszany może w ogromnej mierze wpłynąć na to, jak odbieramy przestrzeń.

Zalety sufitu podwieszanego

 • Ciekawy efekt dekoracyjny

Można by pomyśleć, że za budową podwieszonego sufitu optować będą ci dysponujący wysokimi mieszkaniami, po których bez skrupułów hula zarówno wiatr, jak i pogłos. Wzdłuż ścian montujemy ramy, do nich mocujemy płytę kartonowo-gipsową, niżej budujemy sufit i po sprawie. Nic bardziej mylnego! Skorzystać z podwieszanego sufitu mogą zarówno ci chcący mieszkanie skrócić, ale też pragnący je optycznie powiększyć. Konstrukcja pozwala na swobodne formowanie kształtów, łuków. W tym form ozdobnych. Odpowiednio zaprojektowany doda centymetrów, ważne jednak, by skosy i półcienie zostały umieszczone w miejscu wskazanym przez architekta, a nie tam gdzie się Kowalskiemu bardziej podoba.

salon w stylu vintage z podwieszanym sufitem

Sam sufit, prócz skrócenia wnętrza, bardzo skutecznie wpływa na jego podział. Wyznaczona przez niego linia dzielić może pomieszczenie np. pod względem pełnionych przezeń funkcji. To szczególnie istotne w przypadku otwartych, pozbawionych ścian przestrzeni. „Sufit podwieszany powinien być zaprojektowany w taki sposób, by spójnie łączył się z całą koncepcją i wystrojem wnętrza – wskazuje Maciej Brzostek. Tylko prosta i elegancka forma sprawi, że będzie dodatkiem do całości, a nie najważniejszym elementem dekoracji. Sufit podwieszany, który wynika np. z układu ścian, wydziela pomieszczenia, staje się w jakimś stopniu odbiciem podłóg lub dekoracji ściennych, czyli nie jest zrobiony w przypadkowy sposób, będzie dobrze wyglądał w każdym pomieszczeniu, nie zmieniając jego proporcji” – mówi ekspert z pracowni bm2 brzostek maciej.

 • Pomysł na dekoracyjne oświetlenie sufitowe

Aspekty dekoracyjne mają niebagatelne znaczenie również w przypadku oświetlenia. „Obniżenie sufitu pozwala na zastosowanie szerokiej gamy opraw oświetleniowych oraz efektów świetlnych - podkreśla Kinga Śliwa, architekt z pracowni Art&Design Kinga Śliwa. Dzięki takiemu sufitowi nie jesteśmy ograniczeni tylko i wyłącznie do opraw nastropowych. Mamy możliwość skorzystania z szerokiej palety opraw do wbudowania, takich jak popularne oczka halogenowe lub opraw typu „downlight”. Pozwala to na budowanie klimatu i nastroju wnętrza światłem. Od oświetlenia ogólnego przez oświetlenie akcentujące, aż do podświetleń liniowych, które potrafią w plastyczny sposób wydobyć fakturę i kolor” – podsumowuje.

kuchnia w stylu nowoczesnym z podwieszanym sufitem
ZOBACZ-> Oświetlenie !
 • Sposób na maskowanie przewodów instalacyjnych i krzywego sufitu

Podwieszany sufit sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeb coś ukryć. I nie chodzi tu o skarby. Pod osłoną podwieszanej konstrukcji skryć możemy poplamiony, krzywy, brzydki i popękany sufit.

Do czego jeszcze sprawdzi się tego typu zabudowa? „Mając do dyspozycji np. wysoki salon i kuchnię, można w prosty i elegancki sposób ukryć sporo instalacji: oświetlenie, wentylację, klimatyzację, kino domowe czy elektryczne rolety, co sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach” – podpowiada Maciej Brzostek. Jeśli zależy nam zamaskowaniu przewodów instalacyjnych, a chcielibyśmy uniknąć kucia, postawmy więc na tego typu sufitową zabudowę. Należy jednak uważać z ingerowaniem w wysokość pomieszczenia. „Błędem jest obniżanie sufitu na dużych fragmentach lub po całości w niskich mieszkaniach. Lepiej w takim momencie obniżyć go tylko na fragmencie, gdzie konieczne jest schowanie jakichś instalacji” – podkreśla.

nowoczesny korytarz z podwieszanym sufitem
* **Wyciszenie sufitu i zmniejszenie rachunków**

Sufit podwieszany nie tylko pełni role dekoracyjno-maskujące, wytłum ...
 • Wyciszenie sufitu i zmniejszenie rachunków

Sufit podwieszany nie tylko pełni role dekoracyjno-maskujące, wytłumia pomieszczenie (to przydatne zwłaszcza w kuchni i łazience), niweluje zjawisko pogłosu, ale także „pozwala na zmniejszenie wysokich wnętrz, czego rezultatem może być ograniczenie zużycia energii cieplnej” – na co zwraca naszą uwagę Kinga Śliwa. W celach izolacyjnych przestrzeń między starym sufitem a nowym możemy wypełnić materiałem ociepleniowym. Przyda się to zarówno latem, jak i zimą, korzystnie wpływając na rachunki klimatyzacyjno-grzewcze.

Wady sufitu podwieszanego

W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci konieczne jest zastosowanie materiałów na nią odpornych. Błąd w wyborze płyty może nas słono kosztować. Inną sprawą jest stabilność konstrukcji, istotna szczególnie w przypadków starego budownictwa. Należy się upewnić, że strop, do którego chcemy przytwierdzić podwieszany sufit, wytrzyma dodatkowe obciążanie.

Warto też pamiętać, że nie wszystkie rury instalacyjne możemy skryć pod kartonowo-gipsową konstrukcją. Problematyczne są przede wszystkim przewody gazowe. Bez stosownych zezwoleń nie możemy ich zabudować. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii spółdzielni lub skonsultować się z instalatorem.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
super sprawa, rewelacyjnie to wygląda, podłoga też mi się bardzo podoba, teraz zwracam na to uwagę bo szukam czegoś ciekawego co moge położyć u siebie, ma ktoś moze deskę z artcore ?
 • Dodano 4 lata temu
Sufity podwieszane są fajne, owszem, ale w wysokich pomieszczeniach. Wiem, ze panuje na nie moda, ale robić taki sufit przy 2,60 mija się z celem. My mamy 2,80 i wtedy ma to sens, bo nie pomniejsza się przestrzeni. My mamy akurat wyspę sufitową z Rigips. Mają fajne pomysły na sufity http://www.rigips.pl/systemy-rigips,SufityPodwieszane.htm#1 Wyspa świetnie wygląda, w sumie dzięki kształtowi i światłom to chyba największa ozdoba salonu.
 • Dodano 4 lata temu
warto też zainteresować się alternatywa dla podwieszanych czyli sufitami napinanymi :) mój znajomy jak mi o tym opowiadał to miał ciężką przeprawę, bo jak to folię wieszać na suficie? Nie chciało mi się wierzyć. ale potem pokazał mi, jak to u niego wygląda i zachorowałem na to
 • Dodano 4 lata temu
mnie się zwłaszcza podoba możliwość zrobienia nadruku w sufitach DPS, wygląda świetnie! a nie wiecie, czy da sie na kartongipsie? bo mi się wydaje że nie, ale wole sie upewnić
 • Dodano 4 lata temu
to zależy ale raczej nie można. a na pewno ten nadruk nie będzie taki trwały jak na napinanym.
 • Dodano 4 lata temu
Na podwieszanym możesz mieć grafikę, jak sobie sam namalujesz :P No i w sumie może to dobrze wyglądać, ale jest problem taki, że jakby się coś stało i trzeba było zdemontować część, to musisz zdjąć całość i po grafice nic nie zostaje.
 • Dodano 4 lata temu
a jak to jest w przpadku takich sufitów od dps na przykład? jak się zaleje to chyba każdy sufit jest do wymiany nie?
 • Dodano 4 lata temu
No właśnie nie, napinany odpinasz w jednym miejscu, zlewasz to, co zalało, czyścisz i wpinasz z powrotem. Powłokę trzeba podgrzać, żeby wróciła do kształtu ale poza tym wszystko zostaje jak było. Można to zrobić nawet samemu chociaż wiadomo że lepsza jest opcja zawołania ekipy (masz to na gwarancji)
 • Dodano 3 lata temu
A propos tematu to tu jest bardzo fajny, krótki artykuł o tym właśnie, co mogą znieść sufity napinane dps http://blog.dpsceilings.com/poradniki/wytrzymalosc-sufitow-napinanych-dps/ :)
 • Dodano 3 lata temu
Dych
 • Dodano 2 lata temu
Wybitnie nie podobają mi się. Jak dla mnie niemal same wady.
 • Dodano 2 miesiące temu

Zobacz więcej produktów