Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czy warto zainwestować w odkurzacz centralny - wady i zalety

Budując albo kupując nowy dom lub mieszkanie, często stajemy przed dylematem: czy warto zainstalować odkurzacz centralny? Rozwiązanie to nie jest jeszcze bardzo popularne, ale wciąż zyskuje nowych zwolenników. Nic dziwnego, na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo wygodne. Czy taki typ odkurzacza jest przereklamowany czy warto zamontować go w swoich czterech ścianach? Przyjrzyjmy się jego największym zaletom i wadom.

Czy odkurzacz centralny ma jakieś wady?

Czynnikiem, który może najbardziej zniechęcać do tego typu inwestycji, jest - rzecz jasna - cena. Koszt odkurzacza centralnego to nawet 5 tysięcy złotych plus montaż (ceny odkurzaczy tradycyjnych, tych z najwyższej półki, to maksymalnie 3 tysiące złotych, więc opcja centralna to znacznie wyższa inwestycja). Instalacja odkurzacza montowana jest w podłodze i ścianach – jeśli montujemy ją podczas budowy nowego domu to koszt nie jest taki duży, jeśli jednak chcemy zamontować odkurzacz centralny w miejscu, gdzie już mieszkamy i wszystko jest urządzone, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem zniszczeń podczas kucia ścian i podłogi. Odkurzacze centralne nie wymagają częstego serwisowania, ale jeśli pojawi się konieczność naprawy, również wiąże się to z wysokim kosztem (warto rozważyć też dostępność firm serwisujących w naszej okolicy - w dużych miastach to oczywiście nie problem, ale w bardziej odległych miejscowościach mogą po prostu nie działać żadni serwisanci - wtedy do kosztu naprawy trzeba doliczyć także koszt dojazdu.

Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BCHF220B Readyy'y

Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BCHF220B Readyy'y

649 zł
Odkurzacz bezprzewodowy AMICA VM 9011 JORAN PET TURBO Hand Stick

Odkurzacz bezprzewodowy AMICA VM 9011 JORAN PET TURBO Hand Stick

799 zł
Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BBS61PET2 Unlimited ProAnimal

Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BBS61PET2 Unlimited ProAnimal

1469 zł
Odkurzacz bezprzewodowy BEKO VRT94929 VI

Odkurzacz bezprzewodowy BEKO VRT94929 VI

1249 zł

Największe zalety odkurzacza centralnego

Najczęściej wymienianą przez użytkowników odkurzacza centralnego zaletą jest brak konieczności dźwigania. Pomocne jest to zwłaszcza przy odkurzaniu schodów lub sięganiu na wysokość (np. odkurzaniu kloszy lamp czy futryn drzwi) – nie podnosimy całego urządzenia, tylko sam wąż.

Kolejną istotną zaletą takiego rozwiązania jest mniejsza ilość kurzu w domu wynikająca z braku cyrkulacji zużytego powietrza. W przypadku tradycyjnych, przenośnych odkurzaczy, nawet najlepsze filtry nie zapobiegają wydmuchiwaniu kurzu na zewnątrz urządzenia, czyli wprost do pomieszczenia, w którym odkurzamy. Odkurzacz centralny filtruje powietrze i odprowadza je na zewnątrz budynku. To rozwiązanie idealne dla alergików. Ogromną zaletą odkurzacza centralnego jest dużo mniejszy hałas niż w przypadku zwykłych odkurzaczy. Nie jest to oczywiście rozwiązanie bezgłośne, ale wielu użytkowników twierdzi, że jest w stanie odkurzać nie budząc śpiących dzieci. Na korzyść odkurzacza centralnego przemawia także minimalna ilość opróżnianych worków. Zbiornik, w którym osadza się kurz, wystarczy opróżniać 2-4 razy w roku. Rozwiązanie to wydaje się być bardziej ekologiczne niż odkurzacz tradycyjny, w którym wymiana worków jest częsta i wiąże się z koniecznością wyrzucania starych i kupowania nowych.

Robot mopujący iROBOT Braava Jet m6 (6138)

Robot mopujący iROBOT Braava Jet m6 (6138)

1899 zł
Robot sprzątający iROBOT Roomba i5+ (i565840)

Robot sprzątający iROBOT Roomba i5+ (i565840)

2269 zł
Robot odkurzający MIELE Scout RX3 HomeVision

Robot odkurzający MIELE Scout RX3 HomeVision

2589 zł
Robot odkurzający MIELER Scout RX3 Runner

Robot odkurzający MIELER Scout RX3 Runner

2459 zł

Czy warto zainwestować w odkurzacz centralny?

Zarówno zakup odkurzacza centralnego jak i montaż oraz serwisowanie nie należą do najtańszych, ale wygoda, komfort i bardziej skuteczne sprzątanie oraz jego skrócony czas wydają się być tego warte. Budując nowy dom często nie możemy sobie od razu pozwolić na takie wydatki, dlatego warto zamontować na początku samą instalację (aby uniknąć późniejszych komplikacji i konieczności kucia podłóg i ścian), a sam odkurzacz zakupić wtedy, kiedy w naszym budżecie znajdą się na to środki. Warto wziąć też pod uwagę instalację takiego urządzenia we wstępnym kosztorysie budowy domu lub urządzania - być może jest jakiś inny element, z którego na chwilę obecną możemy zrezygnować (na przykład dlatego, że wcale nie jest nam potrzebny) właśnie na rzecz odkurzacza centralnego.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności