Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czy warto zainwestować w odkurzacz centralny - wady i zalety

Budując albo kupując nowy dom lub mieszkanie, często stajemy przed dylematem: czy warto zainstalować odkurzacz centralny? Rozwiązanie to nie jest jeszcze bardzo popularne, ale wciąż zyskuje nowych zwolenników. Nic dziwnego, na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo wygodne. Czy taki typ odkurzacza jest przereklamowany czy warto zamontować go w swoich czterech ścianach? Przyjrzyjmy się jego największym zaletom i wadom.

Czy odkurzacz centralny ma jakieś wady?

Czynnikiem, który może najbardziej zniechęcać do tego typu inwestycji, jest - rzecz jasna - cena. Koszt odkurzacza centralnego to nawet 5 tysięcy złotych plus montaż (ceny odkurzaczy tradycyjnych, tych z najwyższej półki, to maksymalnie 3 tysiące złotych, więc opcja centralna to znacznie wyższa inwestycja). Instalacja odkurzacza montowana jest w podłodze i ścianach – jeśli montujemy ją podczas budowy nowego domu to koszt nie jest taki duży, jeśli jednak chcemy zamontować odkurzacz centralny w miejscu, gdzie już mieszkamy i wszystko jest urządzone, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem zniszczeń podczas kucia ścian i podłogi. Odkurzacze centralne nie wymagają częstego serwisowania, ale jeśli pojawi się konieczność naprawy, również wiąże się to z wysokim kosztem (warto rozważyć też dostępność firm serwisujących w naszej okolicy - w dużych miastach to oczywiście nie problem, ale w bardziej odległych miejscowościach mogą po prostu nie działać żadni serwisanci - wtedy do kosztu naprawy trzeba doliczyć także koszt dojazdu.

BOSCH Athlet BCH86HYG1

BOSCH Athlet BCH86HYG1

1199 zł
BISSELL Crosswave Pet Pro 2225N

BISSELL Crosswave Pet Pro 2225N

1109 zł
Odkurzacz ręczny BLACK & DECKER DVJ215J-QW

Odkurzacz ręczny BLACK & DECKER DVJ215J-QW

240 zł
Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BBS61PET2 Unlimited ProAnimal

Odkurzacz bezprzewodowy BOSCH BBS61PET2 Unlimited ProAnimal

1399 zł

Największe zalety odkurzacza centralnego

Najczęściej wymienianą przez użytkowników odkurzacza centralnego zaletą jest brak konieczności dźwigania. Pomocne jest to zwłaszcza przy odkurzaniu schodów lub sięganiu na wysokość (np. odkurzaniu kloszy lamp czy futryn drzwi) – nie podnosimy całego urządzenia, tylko sam wąż.

Kolejną istotną zaletą takiego rozwiązania jest mniejsza ilość kurzu w domu wynikająca z braku cyrkulacji zużytego powietrza. W przypadku tradycyjnych, przenośnych odkurzaczy, nawet najlepsze filtry nie zapobiegają wydmuchiwaniu kurzu na zewnątrz urządzenia, czyli wprost do pomieszczenia, w którym odkurzamy. Odkurzacz centralny filtruje powietrze i odprowadza je na zewnątrz budynku. To rozwiązanie idealne dla alergików. Ogromną zaletą odkurzacza centralnego jest dużo mniejszy hałas niż w przypadku zwykłych odkurzaczy. Nie jest to oczywiście rozwiązanie bezgłośne, ale wielu użytkowników twierdzi, że jest w stanie odkurzać nie budząc śpiących dzieci. Na korzyść odkurzacza centralnego przemawia także minimalna ilość opróżnianych worków. Zbiornik, w którym osadza się kurz, wystarczy opróżniać 2-4 razy w roku. Rozwiązanie to wydaje się być bardziej ekologiczne niż odkurzacz tradycyjny, w którym wymiana worków jest częsta i wiąże się z koniecznością wyrzucania starych i kupowania nowych.

IROBOT Roomba 974

IROBOT Roomba 974

1599 zł
Robot sprzątający ROBOROCK S6 Max V Czarny

Robot sprzątający ROBOROCK S6 Max V Czarny

2287 zł
IROBOT Roomba e5

IROBOT Roomba e5

1199 zł
Robot sprzątający NEATO ROBOTICS Botvac D4 Connected

Robot sprzątający NEATO ROBOTICS Botvac D4 Connected

1899 zł

Czy warto zainwestować w odkurzacz centralny?

Zarówno zakup odkurzacza centralnego jak i montaż oraz serwisowanie nie należą do najtańszych, ale wygoda, komfort i bardziej skuteczne sprzątanie oraz jego skrócony czas wydają się być tego warte. Budując nowy dom często nie możemy sobie od razu pozwolić na takie wydatki, dlatego warto zamontować na początku samą instalację (aby uniknąć późniejszych komplikacji i konieczności kucia podłóg i ścian), a sam odkurzacz zakupić wtedy, kiedy w naszym budżecie znajdą się na to środki. Warto wziąć też pod uwagę instalację takiego urządzenia we wstępnym kosztorysie budowy domu lub urządzania - być może jest jakiś inny element, z którego na chwilę obecną możemy zrezygnować (na przykład dlatego, że wcale nie jest nam potrzebny) właśnie na rzecz odkurzacza centralnego.


Inne artykuły w tej kategorii