Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Klimatyzacja w domu - wady i zalety

Klimatyzacja nie jest wolna od mankamentów. Większość z nich wynika jednak z nieumiejętnego użytkowania systemu.

Klimatyzatory mogą pobierać powietrze z pomieszczenia, w których są zainstalowane, aby je następnie schłodzić oraz dodatkowo nawilżyć lub – w przypadku systemu zbudowanego z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej – wpuszczać do pomieszczenia świeże powietrze pochodzące spoza budynku. Urządzenie obsługuje jedno pomieszczenia lub cały budynek, w zależności od wybranego wariantu i zaawansowania systemu. Nikogo nie dziwią już także urządzenia wyposażone w elementy grzejne, dzięki którym dogrzejemy pomieszczenia w okresie większego zapotrzebowania na ciepło lub jeszcze przed sezonem grzewczym.

Na jaki program ustawić pracę klimatyzatora? Na taki, dzięki któremu będziemy czuli się najlepiej! Najzdrowsza dla naszego organizmu jest temperatura ok. 20-24 st. C zimą oraz 23-26 st. C latem. Z kolei wilgotność powietrza powinna utrzymać się na poziomie 40-60 proc. Jak podkreśla Tomasz Lenarczyk, Sales and Product Manager w Panasonic Appliances Air Conditioning Europe, prawidłowa nastawa temperatury oraz zachowanie odpowiednich parametrów związanych z wilgotnością sprawią, że klimatyzacja będzie dla nas w pełni bezpieczna. „Nie warto przesadzać z ochładzaniem pomieszczenia, gdy na zewnątrz panuje uciążliwy upał. Gwałtowna zmiana temperatury naraża nas na niepotrzebne infekcje i przeziębienie. Z kolei chcąc zapobiec wysuszeniu powietrza, wystarczy przed zakupem zwrócić uwagę, czy wybrany klimatyzator jest wyposażony w funkcję pozwalającą regulować wilgotność w pomieszczeniu, a w większości urządzeń jest to standard. I na koniec pamiętajmy o regularnym czyszczeniu filtrów i okresowych przeglądach” – wylicza.

High tech

Producenci służą podpowiedzią dotyczącą optymalnych nastaw: urządzenia zazwyczaj pracują w jednym z kilku trybów lub dostosowują parametry pracy, „odgadując” nasze potrzeby. Nowoczesne urządzenia i systemy są bowiem naszpikowane czujnikami: czujkami temperatury i wilgotności powietrza oraz detektorami ruchu. Jeśli w pomieszczeniu przebywa większa liczba osób, klimatyzator działa z większą mocą, aby nie doprowadzić do wzrostu temperatury. Zaś w momencie, gdy wychodzimy z pokoju na czas dłuższy niż np. 20 min., zaczyna pracować na „mniejszych obrotach”, aby nie doszło do niepotrzebnego zużycia energii (więcej energii urządzenie spożytkowuje na wyłączenie i ponowne załączenie niż pracę ze zmniejszoną mocą).

SUPER COOL FSC03

SUPER COOL FSC03

1649 zł
ARGO ISIDE

ARGO ISIDE

1550 zł
SUPER COOL FSC19.2SC

SUPER COOL FSC19.2SC

4690 zł
FSC14.2

FSC14.2

2990 zł

Oczywiście, możliwe jest także sterowanie za pomocą pilota, a nawet laptopa, tabletu czy smartfona. Klimatyzatory w tym temacie nie pozostają w tyle za innymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Specjalne aplikacje na Androida lub iOS pozwalają na wręcz dziecinnie prostą obsługę i to w zasadzie z każdego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do internetu. Nie musimy się więc głowić, czy wyjeżdżając na urlop, aby nie zapomnieliśmy o wyłączeniu klimatyzatora.

Rewolucja także w designie

W ciągu kilku ostatnich lat wiele wydarzyło się w dziedzinie designu urządzeń. Nieforemne pudła o sporych rozmiarach już dawno odeszły do lamusa. Na ich miejscu na sklepowych półkach widzimy eleganckie klimatyzatory w wersji slim (o grubości nawet tylko 160 mm), jednostki w różnych kolorach (już nie tylko nieśmiertelne biele, szarości, ale i intensywna czerwień oraz głęboka czerń), czasami wzbogacone o element panelu w formie lustra (lub nawet – zdjęcia rodziny lub ukochanego zwierzaka, jeśli preferujemy takie rozwiązania).

Z drugiej strony, klimatyzator nie zawsze możemy nazwać „ozdobą”. Jak więc dopasować go do aranżacji wnętrza? „Urządzenia powinniśmy dobierać, kierując się wystrojem i stylem – podpowiada Anna Sadowska z pracowni Urządzamy Pod Klucz. Style klasyczne czy romantyczne dekoracyjne nie powinny przyciągać uwagi urządzeniami chłodzącymi. Warto dobrać je stonowane, dopasowane kolorem do koloru ściany. Najtańszą opcją będzie biały kolor urządzenia na białej ścianie. Droższe będą lakierowane na inny kolor ściany lub np. oklejone lustrem. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych czasem można sobie pozwolić na zaakcentowanie bardzo ładnego, dekoracyjnego urządzenia” – kontynuuje.

Wentylator sufitowy LEDS C4 XALOC czarny 1320 mm

Wentylator sufitowy LEDS C4 XALOC czarny 1320 mm

2219 zł

Jeśli jednak klimatyzator jako element wyposażenia kłóci się z naszym poczuciem estetyki, zawsze możemy wybrać urządzenie schowane w suficie powieszanym.

Czy szkodzi? To zależy od nas

Na szczęście między bajki możemy włożyć opinie, jakoby klimatyzacja szkodziła domownikom. O ile, oczywiście, nie zapomnimy o odpowiedniej konserwacji systemu oraz okresowych przeglądach. Podstawową regułą jest tu: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zaniedbujmy instalacji klimatyzacyjnej, inaczej już po niedługim czasie będziemy mogli zauważyć u domowników dokuczliwe dolegliwości: katar, kaszel, zawroty głowy. Zanieczyszczenie systemu może się też przyczynić do rozwoju i pogłębienia alergii, szczególnie u dzieci. Konserwacja jest istotna także w jakości powietrza. Przynajmniej dwa razy do roku należy czyścić filtry powietrza, a najlepiej raz na rok zlecać czyszczenie przewodów instalacyjnych profesjonalnej firmie. Umożliwi to wyeliminowanie wirusów i bakterii z powietrza, przynajmniej w pewnym stopniu. Co interesujące, klimatyzator może nawet uzdatnić powietrze oraz oczyścić je z zanieczyszczeń, zarodników pleśni lub dymu papierosowego (odpowiada za to system kilku filtrów).

Nie tylko zalety

Wśród wad instalacji, oprócz wspomnianej konieczności regularnych przeglądów i czyszczenia, możemy wymienić również hałas. Na decybele będziemy narzekać szczególnie przy urządzeniach starszego typu. Wybierając klimatyzator, warto więc zwrócić uwagę na to, czy urządzenie emituje dźwięki poniżej 35 dB. Poza tym sprawdźmy pobór mocy, inaczej nasze rachunki za prąd znacznie się zwiększą. Tak naprawdę na to, jak działa system, decydujący wpływ mają więc sami użytkownicy. Nietrudno zaniedbać klimatyzację – wtedy przynosi więcej szkód niż pożytku.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności