🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wygospodarować miejsce do pracy w mieszkaniu w bloku? Praktyczne porady

"Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu" - powiedział kiedyś francuski filozof Paul d'Holbach. Rzeczywiście, dla wielu ludzi praca oznacza moc satysfakcji, pozytywne zmęczenie i napęd do dalszego rozwoju. Obowiązki zawodowe bywają tym przyjemniejsze, im samo miejsce pracy nam sprzyja.

No dobrze, a jeśli pracujemy w domu? Jak urządzić swój twórczy kącik, aby móc efektywnie wypełniać powierzone zadania? Czy w mieszkaniu blokowym, w którym brak miejsca na osobny gabinet to w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: oczywiście! Ale o tym, w poniższych akapitach.

Biurko w centrum (salonowej) uwagi

Największym pokojem w mieszkaniu zazwyczaj jest salon, zatem kącik do pracy będzie czuł się w nim świetnie. Pisząc kącik, mamy na myśli, dosłownie, umieszczenia biurka w rogu pokoju. Dzięki temu nie będzie dezorganizowało strefy wypoczynkowej. Jeśli decydujesz się na stylowe wolno stojące biurko, możesz z powodzeniem je wyeksponować. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zadbać o komfortowy fotel i odpowiednie oświetlenie, jednak pamiętaj, że salon to pomieszczenie reprezentacyjne. Zainwestuj zatem w design! Niech oprawa Twojego biurka przykuwa wzrok - może być to elegancka mini-biblioteczka, efektowna lampa czy gustowny obraz. Sprzęty takie jak drukarka czy skaner ukryj wewnątrz biurka, lub specjalnie do tego przystosowanej niewielkiej szafce. Wszędobylskie kable to żadna ozdoba! Taka aranżacja przeznaczona jest jednak wyłącznie dla osób uporządkowanych, dla których chaos (nawet ten artystyczny) nie ma racji bytu.

Neutralna kompozycja

Pozostajemy w salonie, jednak przyjrzymy się teraz nieco innej meblowej konfiguracji. Jeśli marzy Ci się biurko dyskretnie wkomponowane w wystrój salonowego wnętrza, zainwestuj w mebel, który sprytnie "ukryjesz" w ciągu szafek. Biurko możesz dopasować samodzielnie do zestawu meblowego lub zainwestować w ciąg komód, które są fabrycznie połączone z wygodnym blatem przeznaczonym do pracy. Wówczas wystarczy dobrać wygodne siedzisko dopasowane do wysokości pulpitu, na ścianie zawiesić kilka półek i voila! Stanowisko gotowe! Jeśli w domu pracujesz okazjonalnie, możesz pokusić się o kupno stolika bądź komody, które są wyposażone w dodatkowy rozkładany blat. W razie potrzeby po prostu go rozłożysz i stworzysz tym samym improwizowane biurko.

Pracowania za woalem

Prezentujemy rozwiązania dla tych, którzy w mieszkaniu lubią mieć wyraźnie wydzielone strefy. Pierwsza propozycja to oddzielenie biurka od reszty pomieszczenia ażurowym regałem. Dzięki niemu kącik będzie bardziej intymny, a nie niezabudowany mebel nie wpłynie znacząco na dopływ światła dziennego do reszty pomieszczenia. Na regale można postawić książki, ułożyć dokumenty czy organizery. Podobnego przepierzenia dokonasz izolując biurko parawanem lub etażerką pełną pnących kwiatów. Bardziej radykalne pomysły to wzniesienie ścianki działowej z ażurowych paneli lub filara z luksferów. Jeśli w pokoju znajduje się niewielka wnęka, wykorzystaj ją, wsuwając tam biurko.

Coś więcej niż biurko

Tego rodzaju aranżacja sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w sypialni. Osoby, które chcą mieć wszystko pod ręką, powinny zainwestować w wygodny sekretarzyk lub sięgający sufitu regał, w który wkomponowany jest blat przeznaczony do pracy. Sekretarzyki są zazwyczaj niezwykle piękne, a przede wszystkim, szalenie pojemne. Liczne szuflady, półki i schowki, pomogą Ci uporządkować przestrzeń i zapanować nad stale gubiącymi się drobiazgami. Na smukłym regale, natomiast, zmieścisz wszystkie książki i dokumenty. Ponadto taka aranżacja ściany jest bardzo spójna i dzięki np. ciekawemu podświetleniu LED, może okazać się dekoracyjnym elementem wnętrza. Dzięki temu, że konstrukcja "pnie się" w górę i nie zajmuje dużo miejsca, świetnie sprawdzi w niewielkich pomieszczeniach.

Parapet w roli głównej

Często zdarza się, że miejsce pod oknem w sypialni pozostaje niewykorzystane. To błąd! Wygodne biurko poczuje się tam znakomicie. Takie ustawienie zapewni pracującemu dopływ naturalnego światła, a czasem - zwłaszcza jeśli za szybą rozciąga się zieleń - przypływ natchnienia. Wysokość biurka, warto dopasować do wysokości parapetu - wówczas zyskasz bardziej przestrzenny pulpit. Stawiając biurko pod oknem, koniecznie zadbaj o rolety, które wraz ze słoneczną wędrówką, będą regulowały natężenie światła w pomieszczeniu. W tym przypadku najlepiej postawić na nowoczesne rolety noc i dzień.

Biurko w sypialni - nieco inaczej

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem lub nocnym markiem, a mieszkasz z partnerem, kącik biurowy w sypialni niekoniecznie jest trafionym pomysłem. Uporczywe stukanie w klawiaturę nie brzmi przecież jak błoga kołysanka. Jeżeli jednak zaczynacie pracę w podobnych godzinach, być może warto to przemyśleć. Niektórzy stawiają biurko w rogu pokoju, inni pod oknem, kolejni umieszczają mebel... w nogach łóżka! Jest to rozwiązanie nieco niekonwencjonalne, jednak, należy przyznać, prezentuje się ciekawie. Dużym plusem ustawienia jest to, że osoba pracująca, zamiast ściany, ma przed sobą otwartą przestrzeń.

Tryb home office - dla jednych koszmar, dla innych marzenie. Bez względu na to, w której grupie jesteś, starannie zadbaj o komfort swojej pracy. Dzięki udanej aranżacji będziesz bardziej wydajny, a zmobilizowanie się do wykonywania codziennych zawodowych obowiązków przyjdzie Ci zdecydowanie łatwiej.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności