⌛ Ostatni dzień promocji! CYBER MONDAY do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Galeria Wnętrz Domar
Galeria Wnętrz Domar
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wykreuj wnętrze za pomocą światła

Światło pełni szczególną funkcję we wnętrzach. Jest kreatorem, „artystą” aranżacji. Niezależnie od tego czy jesteśmy fanami jasnych loftów i skandynawskich przestrzeni, czy preferujemy nowoczesność to właśnie światło sprawia, że wnętrze nabiera magii.

Istnieje wiele ciekawych, estetycznych oraz praktycznych rozwiązań, które pozwalają przemycić do pomieszczeń przysłowiową „grę świateł”. Nowoczesne osłony wewnętrzne i zewnętrzne umożliwiają rozproszenie światła lub całkowite zaciemnienie. Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną i praktyczną. Kiedy dodamy do tego oświetlenie nasz dom stanie się miejscem wyjątkowo przytulnym.

Garść okiennych inspiracji

Salon jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. To tutaj rozgrywają się wszystkie codzienne sprawy. W pokoju dziennym przyjmujemy gości, bawimy się z dziećmi, czy po prostu oglądamy ulubione filmy. Nic dziwnego, że w tak reprezentacyjnym miejscu szukamy rozwiązań doskonałych o szerokim zastosowaniu. Idealnym pomysłem na zaaranżowanie okna w salonie mogą okazać się żaluzje drewniane umożliwiające kontrolę nad padaniem światła. Ponadczasowa elegancja sprawdzi się szczególnie w okresie letnim, w którym pragniemy odrobiny odpoczynku od ostrego słońca. W mocno nasłonecznionych salonach żaluzja drewniana stanie się gadżetem wyjątkowo przydatnym. Kolejną ciekawą inspiracją okienną są rolety rzymskie, które zastąpią standardowe firany i zasłony. Z ich pomocą dodamy przytulności aranżacji i rozproszymy promienie słoneczne. Jeżeli lubimy proste, sprawdzone sposoby warto wyposażyć okna w rolety tkaninowe. Rolety Dzień-Noc pozwalają „operować” naświetleniem wnętrza. W zależności od ustawienia dekoru okiennego możemy tworzyć w pomieszczeniu odpowiedni dla siebie klimat. Nic nie przeszkodzi nam w podczas drzemki na kanapie, czy podczas oglądania filmu.

W łazience osłona okienna jest koniecznością. Chroni nas nie tylko przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale i wprowadza wyjątkowy nastrój. W naszym pokoju kąpielowym powinniśmy czuć się wyjątkowo komfortowo i intymnie. Jednocześnie musimy pamiętać o trudnych warunkach panujących w łazience. Wilgotne środowisko nie sprzyja niektórym dekoracjom okiennym. Częstym wyborem i dobrym pomysłem na okno łazienkowe są żaluzje aluminiowe, które po zamknięciu stworzą nam przyjemny, bezpieczny azyl. Rolety tkaninowe zaciemniające (podgumowane lub z metalizowaną powierzchnią) to kolejny sposób na zapewnienie odpowiednich warunków podczas codziennych pielęgnacji.

W sypialni wybór osłon okiennych ma kluczowe znaczenie. To tutaj odpoczywamy i ładujemy baterie. Sen jest bardzo ważny dla naszego funkcjonowania, dlatego musimy zapewnić sobie maksimum komfortu. Aby rano nie obudziły nas pierwsze promienie słoneczne warto osłonić okna roletami zaciemniającymi, żaluzjami lub niezwykle efektownymi plisami. Te ostatnie w zależności od wybranego materiału stworzą sprzyjającą wypoczynkowi, przyjemną atmosferę.

Gabinet to miejsce skupienia i aktywnej pracy. Słońce i monitor nie jest dobrym połączeniem. Podobnie jak całkowite odcięcie się od światła. Kompromisem może okazać się folia refleksyjna, często stosowana w nowoczesnych biurach.

Minimalizm jest obecnie szalenie modny. Jeżeli chcemy wprowadzić do wnętrza estetykę i prostotę zrezygnujmy z osłon wewnętrznych na rzecz rozwiązań montowanych na dworze. Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe latem ochronią nas przed wpadającym słońcem i obniżą temperaturę wewnątrz, natomiast w zimie pomogą utrzymać ciepło w naszym mieszkaniu. W gorące dni ochłodę zapewnią nam również markizy pionowe. Niezwykle efektowne i praktyczne spotykają się z coraz większym uznaniem. Markizy tarasowe i pergole pozwalają na komfortowy wypoczynek na łonie natury nawet w upalne dni. Różnego rodzaju moskitiery ochronią natomiast przed insektami pozwalając na intensywną cyrkulację powietrza.

Dom pełen słońca, czyli o oświetleniu we wnętrzu

Rozpraszające mrok lampy wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. Oświetlenie ma ogromne znaczenie w aranżacyjnej rzeczywistości. Wpływa na dobre samopoczucie człowieka i pozwala na wygodne funkcjonowanie. Aby zapewnić odpowiednie warunki warto przemyśleć usytuowanie, rodzaj oraz barwę poszczególnych punktów świetlnych we wnętrzu. I tak aby światło nie raziło możemy wykorzystać lampy stojące, podłogowe z nisko umieszczonym źródłem światła lub kloszem skierowanym w dół. Najlepiej w tym celu wykorzystywać lampy z niewidoczną żarówką.

O oświetleniu możemy myśleć w trzech kategoriach: ogólnym, miejscowym (kierunkowym) i dekoracyjnym. Główne oświetlenie ma za zadanie oświetlić pomieszczenie równomierne. W efekcie powinno być stosunkowo intensywne i mocne. We wnętrzach rolę ogólnego oświetlenia pełnią lampy wiszące, żyrandole, oprawy sufitowe lub wbudowane punkty świetlne. Dające rozproszone światło lampy są bazą pod dalszą oświetleniową aranżację. Oświetlenie miejscowe możemy znaleźć je wszędzie tam gdzie pracujemy. Takimi miejscami są: blat kuchenny, lustro w łazience biurko lub łóżko. W zależności od potrzeb wybieramy wtedy lampki stołowe, lampy podłogowe lub meblowe. Oświetlenie dekoracyjne uwypukla detale architektoniczne, struktury powierzchni, podkreślają kolor, kształt oraz eksponuje przedmioty. Obrazy, rzeźby, a nawet półki z książkami mogą być delikatnie podkreślone świetlną linią. W tym celu sprawdzą się reflektorki, lampki na wysięgach oraz listwy ledowe.

Rozmieszczenie oświetlenia zależne jest w dużej mierze od ilości i rozmieszczenia okien w pomieszczeniach. Im mniejszy dostęp do światła dziennego, tym więcej lamp powinniśmy zaplanować. Szczególnie w miejscach, w których wykonujemy ważne czynności – malujemy się, gotujemy, czytamy.

Za pomocą oświetlenia możemy również budować przestrzeń. Jeśli mamy niskie pomieszczenie warto optycznie go powiększyć wykorzystując lampy oświetlające także sufit. Ciekawie skomponowane z sufitem listwy ledowe wprowadzą do wnętrza nowoczesność. W wąskim pokoju warto pamiętać o mocniejszym doświetleniu jednej z dłuższych ścian. Wówczas pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie szerszego. Barwa oświetlenia również ma znaczenie. Może pobudzać do pracy lub skłaniać do wypoczynku. Barwa to również efekt aranżacyjny, stosowany przede wszystkim w nowoczesnych stylizacjach.

Dom (wy)kreowany

Osłony okienne i oświetlenie to duet idealny. Zarówno za pomocą zasłon jak i oświetlenia jesteśmy w stanie stworzyć odpowiedni nastrój. Relaks, praca czy zabawa będzie jeszcze bardziej efektywniejsza.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności