Czego szukasz?
Zobacz także
OkapyKuchenne.pl
OkapyKuchenne.pl
Opublikowany:  

Jaki okap do jakiego stylu? Przegląd inspiracji

Kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko pijemy poranną kawę – to przede wszystkim przestrzeń, w której spędzamy czas z bliskimi. To radość naszych dzieci oraz miejsce, w którym wspólnie przygotowujemy i celebrujemy codzienne posiłki. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby kuchnia wyglądała estetycznie, a przebywanie w niej stało się komfortowe i bezpieczne dla nas i naszych najbliższych. Kuchnia to serce naszego domu, zadbaj o nią - sprawdź jak pogodzić jej funkcjonalność z estetyką i komfortem pracy.

„W zdrowym ciele zdrowy ducha” mawia pewne przysłowie. Wentylacja w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Szczególnie istotna jest w kuchni, w której nie trudno o wilgoć, opary powstające w trakcie gotowania, czy tłuszcz, które uporczywie osiadają na meblach, wnikają w ubrania, tekstylia a nawet ściany. Brak odpowiedniej cyrkulacji bywa ogromnym problemem. Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie – odpowiednio dobrany i dopasowany do metrażu i parametrów kuchni okap kuchenny.

W poniższym artykule przedstawiamy wyjątkowe propozycje okapów kuchennych, dopasowanych do najpopularniejszych stylów kuchni. A wszystko po to, aby stylistyka szła w parze z funkcjonalnością.

Jaki okap wybrać?

Zanim zaczniemy naszą podróż po świecie okapów kuchennych oraz ich stylach, musimy przybliżyć – choć w minimalnym stopniu – kilka informacji merytorycznych. Wybierając okap kuchenny musimy wiedzieć, że standardowo okap może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. W wielu budynkach mieszkalnych podłączanie okapu do kanału wentylacyjnego jest zabronione, ponieważ mieszkania wyposażone są w wentylację zbiorczą. Oznacza to, że powietrze usuwane z jednego mieszkania wtłaczane jest do pozostałych mieszkań na innych kondygnacjach, co wpływa na blokowanie się naturalnego przepływu powietrza. W takim wypadku jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest montaż okapu o obiegu zamkniętym, czyli pochłaniacza. Okap kuchenny w formie wyciągu podłączony do wentylacji może pracować wyłącznie, gdy w bloku lub domu przewidziany został niezależny kanał wentylacyjny.

Po zapoznaniu się z powyższymi aspektami technicznymi, możesz przejść do wyboru stylu okapu kuchennego. Bogaty wachlarz modeli okapów pozwoli Ci dobrać odpowiedni okap do Twojej kuchni. Wśród najpopularniejszych typów okapów znajdziesz: okapy przyścienne (tradycyjne, skośne, okrągłe, prostokątne, rustykalne), okapy wyspowe, okapy blatowe, okapy teleskopowe, okapy do zabudowy, okapy sufitowe, okapy narożne oraz inne.

Jakie są najnowsze trendy? Wśród okapów brylują niezwykłe formy, które często przypominają dzieła artystów. Trafnie dobrane podkreślają styl każdej kuchni.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim swoją aranżację opiera na prostocie i przodującym kolorze białym. Rozświetlone wnętrze, proste formy i kolory – styl skandynawski to absolutny "must have" sezonu. Takie też są okapy dopasowane do danego stylu – spokojne w designie i nawiązujące do nurtu pełnego estetyki i harmonii. Nie sposób w nich znaleźć nowoczesną awangardę czy szalony eklektyzm. Tutaj sprawdzą się zarówno okapy w kolorach białych i czarnych, jak również okapy dyskretnie zabudowane w szafkach czy blatach. Pamiętaj, że styl skandynawski uwielbia drewno oraz wszelkie naturalne tkaniny.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Wśród nowoczesnego designu prym wiodą niestandardowe rozwiązania. „Nowoczesne kuchnie są coraz częściej pomieszczeniami otwartymi na salon lub jadalnię. Co za tym idzie, okapy kuchenne zyskały dodatkowe zadanie – oprócz oczyszczania powietrza w samej kuchni, muszą zapewnić świeżość i odpowiednią wentylację także w pomieszczeniach przyległych” – podkreślają specjaliści sklepu OkapyKuchenne.pl. Rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić. Okapy przybierają często futurystyczne kształty, jednak styl nowoczesny uwielbia również proste formy. Okap wyspowy, przyścienny skośny, ze szkła hartowanego, czy okap do zabudowy - to doskonały sprzymierzeniec nowoczesnych kuchni.

Kuchnia w stylu glamour

Ozdobny i pełen blasku styl glamour na dobre zakorzenił się w światowym designie. I nic w tym dziwnego, skoro wszyscy lubimy otaczać się tym co piękne i luksusowe. Nie oznacza to jednak, iż kuchnia w stylu glamour ma być jedynie przestrzenią ładną. Jako jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu musi być przede wszystkim funkcjonalna. W stylu glamour idealnie sprawdzą się okapy wyspowe oraz przyścienne ze szkła hartowanego – to właśnie tutaj wysoki połysk jest idealnym dopełnieniem całości.

Kuchnia w stylu klasycznym

Kuchnia w stylu klasycznym to ponadczasowe rozwiązanie – sprawdza się zawsze i nigdy nie wychodzi z mody. Klasyka to uniwersalność, gdzie często goszczą kamienne wykończenia, przeszklone szafki czy rzeźbione drewniane fronty. Okap musi być równie elegancki, co funkcjonalny. Idealnie gdyby kolorystycznie nawiązywał do całości – komponował się kolorystyką mebli lub kamienia naturalnego na blatach.

Kuchnia w stylu industrialnym

Surowe, betonowe ściany i szarości – tak w skrócie możemy scharakteryzować styl industrialny. Beton architektoniczny świeci triumfy, a styl industrialny śmiało wkroczył do aranżacyjnej rzeczywistości. Kuchnia w stylu industrialnym, na pierwszy rzut oka jest surowa, zachwyca swoim minimalizmem. Często proste, ale pełne światła wnętrza ożywiamy mocnymi kolorystycznymi akcentami w postaci kolorowych frontów mebli i dopasowanego do nich okapu. Mimo że tego typu stylizacje przemycają odrobinę eklektyzmu coraz częściej pojawiają się jako alternatywa dla nowoczesnych wnętrz.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny wyróżnia niewielka ilość sprzętów o czystej, prostej formie. Meble są funkcjonalne i są praktycznie zupełnie pozbawione zdobień. Prostota formy mebli jest wyraźnie podkreślona doskonałym wykonaniem, ze szczególną dbałością o detal. W kuchni w stylu minimalistycznym dominują stonowane kolory, drewno, zmatowione szkło, aluminium i stal nierdzewna. Doskonale sprawdzą się tutaj okapy kuchenne o prostym designie, zarówno te do zabudowy, jak i okapy blatowe, wyspowe oraz przyścienne o prostej linii.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności