Czego szukasz?
Zobacz także
OkapyKuchenne.pl
OkapyKuchenne.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Okap blatowy – co to takiego? Sprawdź i odkryj innowacyjne rozwiązania do kuchni

Dobry okap to sprzęt, który pozwoli uniknąć zapachu przypalonego mięsa i ograniczy osadzanie się tłuszczu na meblach i ścianach. Jest niezbędny, gdy uwielbiasz kulinarne eksperymenty i sprawdza się, gdy rozpoczynasz kuchenną przygodę. Nie musi jednak wisieć nad kuchenką czy płytą indukcyjną – teraz coraz częściej stawia się na bardziej innowacyjne alternatywy, czyli okapy blatowe. Czym są i czy warto je kupić?

Okap blatowy, czyli…

Kategoria okapów jest dość rozbudowana, ale od wielu lat dominował w niej silny trend skierowany w stronę rozwiązań podszafkowych oraz kominowych. Działały sprawnie i wydajnie, nie zajmowały zbyt wiele miejsca, przez co stały się produktami uniwersalnymi. Ostatnimi czasy popularność tych standardowych sprzętów maleje. Powód jest prosty: we wnętrzach coraz częściej stawia się na niebanalny design, który w parze z efektownym wzornictwem oferuje znaczną funkcjonalność. W przypadku okapów czołowym reprezentantem tego nurtu jest okap blatowy, który instalowany jest na równi z płytą indukcyjną lub kuchenką.

Okapy blatowe dzieli się na dwa typy rozwiązań. Pierwsze to warianty montowane na blacie w niewielkiej odległości od płyty grzewczej. Na czas gotowania możesz je wysunąć, by skutecznie pozbyć się niezbyt przyjemnych aromatów. Druga kategoria to okapy blatowe zintegrowane na stałe z płytą grzewczą. Są częścią powierzchni grzania, nie zajmują zbyt wiele miejsca w przestrzeni roboczej i stanowią spójny element całości.

W zależności od wybranego modelu urządzenia mogą pracować w trybie wyciągu (jak np. Elica Nikola Tesla Switch) lub pochłaniacza, przez co nie wymagają podłączenia do wentylacji, czego przykładem jest model Elica Nikola Flame. Istnieją też warianty, takie jak Elica GetUp, które mogą działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Ich zaletą jest funkcja Connectivity pozwalającą na sterowanie rozwiązaniem przy pomocy aplikacji Elica lub poprzez komendy głosowe.

Dyskretnie ukryty potencjał

Okap blatowy, niezależnie czy sięgniesz po wariant zintegrowany z blatem, czy model, który jest częścią płyty indukcyjnej, stanowi formę gadżetu kuchennego – gadżetu nie tyle praktycznego, ile designerskiego! Jego dekoracyjny potencjał tkwi nie tylko w futurystycznym koncepcie i innowacyjności, lecz także szlachetności materiałów, z których najczęściej wykonywane są produkty. Mowa o odpornym i trwałym szkle hartowanym czy stali nierdzewnej, która spotęguje wrażenie elegancji w pomieszczeniu. Rozwiązania staną się ważnym, estetycznym elementem umiejętnie zaprojektowanej kuchni, która poza swoimi podstawowymi funkcjami, odgrywa rolę pomieszczenia reprezentacyjnego – okap w takiej scenerii z pewnością będzie grał pierwsze skrzypce i przyciągnie spojrzenia!

Okap dyskretnie wkomponowany w linię płyty indukcyjnej lub blatu jest trendy! Design tego typu skutecznie urzeczywistnia minimalistyczne koncepcje i świetnie pasuje do wnętrz urządzonych pod dyktando nowoczesnych wpływów. Będzie pasował zwłaszcza tam, gdzie kuchenne sprzęty AGD, takie jak lodówka czy piekarnik, są ukryte za linią frontów meblowych, albo w mieszkaniach, gdzie kulinarne serce domu połączone jest z centrum relaksu, czyli salonem. W takich przestrzeniach tradycyjny, wiszący nad kuchenką okap mógłby zaburzać panującą we wnętrzu harmonię. Z wariantem montowanym na stałe w blacie czy zintegrowanym z płytą nie ma mowy o takim efekcie.

ELICA NikolaTesla One indukcyjna płyta z okapem BL/A/83

ELICA NikolaTesla One indukcyjna płyta z okapem BL/A/83

7998 zł
ELICA NikolaTesla Switch indukcyjna płyta z okapem BL/A/83

ELICA NikolaTesla Switch indukcyjna płyta z okapem BL/A/83

13499 zł
Okap blatowy ELICA GETUP BLGL/A/90

Okap blatowy ELICA GETUP BLGL/A/90

7989 zł
ELICA NikolaTesla Flame gazowa płyta z okapem BL/F/88

ELICA NikolaTesla Flame gazowa płyta z okapem BL/F/88

7499 zł

Do każdej kuchni

Do jakiej kuchni będzie pasował okap blatowy? Ze stylistycznego punktu widzenia minimalistyczny design produktów powoduje, że można je wykorzystać jako element pomieszczeń, w których dominują nowoczesne akcenty, zasady redukcji oraz geometryczne linie. To więc dobry wybór do aranżacji utrzymanych w ryzach nurtów loftowych, industrialnych, eklektycznych czy modernistycznych. To pole do manewru poszerzają także różne warianty kolorystyczne rozwiązań. Ciemne wersje okapu można skonfrontować z surowym betonem, kamieniem czy grafitowymi detalami, np. armaturą czy małym AGD. Takie połączenia dodadzą wnętrzu wyrazistości i zdynamizują go. Białe wykończenie to z kolei przepis na niebanalny kontrast w kuchniach zdominowanych przez szarości i czernie, albo modne uzupełnienie przestrzeni total white. Będzie też pasować do wnętrz vintage czy skandynawskich.

Z praktycznego punktu widzenia okap blatowy to nie tylko świetne rozwiązanie do przestronnych aranżacji, w których kuchnia i salon tworzą spójną całość połączoną modną wyspą. To także patent na oszczędność miejsca na niewielkim metrażu! Pusty obszar nad płytą lub kuchenką można wykorzystać do innych, bardziej użytecznych celów – np. montując w tej strefie dodatkową szafkę na przyprawy czy półkę, na której ulokujesz przydatne podczas gotowania chochle i miseczki.

Niewidoczny, ale wydajny

W urządzeniach o sporym ładunku estetycznych wartości drzemie też techniczny potencjał i wydajność, których efektem jest czyste powietrze; pozbawione zapachów i oparów powstałych w czasie kulinarnych eksperymentów. Czuwają nad tym m.in. 10-stopniowa regulacja poziomów wchłaniania w urządzeniu Elica Nikola Tesla Switch czy funkcja High performance, która jest dostępna w wariancie okapu blatowego Elica GetUp. Dzięki odpowiednio wysokiej mocy zasysania z kulinarnej przestrzeni w okamgnieniu znikną aromaty intensywnego gotowania, smażenia czy nawet grillowania, tłuszcz nie osadzi się na meblach, a para wodna nie zachwieje ich jakością. To nie tyle przedłuży trwałość kuchennej zabudowy, ile też ograniczy konieczność częstego sprzątania.

Blatowe wersje okapów spełniają kryteria produktów, które sprawdzą się na kuchennym polu! Są ekonomiczne, czego potwierdzeniem jest oznaczenie w klasie energetycznej A+. Ich mały pobór energii oznacza możliwość puszczania wodzy kulinarnej fantazji bez obaw o to, że rachunki drastycznie wzrosną. Tym, co je wyróżnia, jest również cicha praca, co w przestrzeniach łączących strefę gotowania z salonem jest na wagę złota! Urządzenia takie jak Elica Nikola Tesla One generują maksymalny hałas na poziomie 59 dB, co nie zakłóci nawet snu osób drzemiących na sofie w pokoju dziennym obok!

Okapy blatowe jeszcze do niedawna uznawane były za nowość na rynku sprzętów AGD. Teraz traktuje się je jak praktyczne gadżety, które nie tylko usprawniają smakowite eksperymenty, ale też uatrakcyjniają kuchenną rzeczywistość! To produkty innowacyjne, wydajne i stylowe. Krótko mówiąc – obowiązkowe w modnych aranżacjach.


Artykuł powstał we współpracy z Okapykuchenne.pl


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności