🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Galeria Wnętrz Domar
Galeria Wnętrz Domar
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić funkcjonalny, przytulny i bezpieczny pokój dla ucznia?

Pokój dziecka to przestrzeń, która stymuluje ciekawość wobec świata i rozbudza w głowie coraz to nowe, intrygujące pytania. Gdy myślimy o wrześniu pobudzamy swoje skojarzenia w kierunku szkoły, zeszytów, podręczników i biurka szkolnego, jednak jak wiadomo nie tylko wokół tych przedmiotów toczy się życie ucznia. Bo oprócz odrabiania lekcji musi być czas i na kloców układanie oraz nowych modeli sklejanie. Zaaranżowanie takiej przestrzeni okazać się może sporym problemem, ponieważ pragniemy aby było w niej funkcjonalnie, bezpiecznie i ciepło. Jak tego dokonać? Z radami Galerii Wnętrz DOMAR to naprawdę zaczyna wydawać się proste i możliwe.

Nieważne czy pokój dziecka jest w rozmiarze XL czy dysponujesz małą przestrzenią do zagospodarowania. Może znajdujesz się w grupie osób, które poszukują rozwiązania na długie lata i mebli rosnących razem z dzieckiem lub wręcz odwrotnie - zmieniasz wyposażenie pokoju wraz z sezonem. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które bez względu na to w jakiej grupie jesteś, na pewno przypadną Ci do gustu.

##Jak urządzić funkcjonalny pokój dziecka?

Mnóstwo pomysłów, inspiracji i rad od znajomych. Bycie rodzicem w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Z każdej strony a to reklama, a to nowe badania, a to książka jak rozmawiać, jak wychowywać, jak kształcić. I jak w tym wszystkim znaleźć rozsądek przy dylemacie urządzania pokoju dziecka? Jest na to zdrowe rozwiązanie, aby właśnie udać się po rozsądek. Już kilkadziesiąt lat temu padały zdania, że forma wynika z funkcji. A jeżeli coś jest funkcjonalne to i dobre. Tego założenia w tym przypadku należy się trzymać i nie sięgać po sztywne rozwiązania. Bo niekoniecznie to co u Oli jest fajne sprawdzi się u Kasi czy Jasia. Dlatego pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to udać się po radę do dziecka. Zapytać jaką przestrzeń lubi, na czym lubi siedzieć, czy woli skromne biurko czy potrzebuje dużego blatu do swych rysunków. Może marzą mu się na ścianach regały albo tapety i plakaty? Szczegółowy wywiad pozwoli na zbadanie potrzeby dziecka i ustalenie w którym miejscu biurko, łóżko a gdzie zabawki i szkolna teczka.

##Jak zbudować przytulną przestrzeń w pokoju dziecka?

Gdyby sięgnąć do lat dzieciństwa to pierwsze co wpada na myśl to słowa komfort i wygoda. Brzmi znajomo? W rezultacie jakiekolwiek przeprowadzimy w głowie kalkulacje to sprowadzimy je do jednego równania – by po powrocie ze szkoły można było sobie położyć plecak, usiąść, odrobić lekcje i odpocząć czy to przy lekturze czy na wygodnym krześle. Ot cała filozofia. A przytulnie dzieje się wtedy, gdy pokój urządzony jest w równowadze. Tak jak w salonie sofa, w łazience wanna a w kuchni stół tak i w pokoju dziecka są priorytety. Tutaj skupienie powinno odbywać się wokół dwóch stref. Jedna z nich to nauka, rozwój, taka bajkowa czytelnia. Druga z kolei to zabawa, odpoczynek i relaks. Gdy je wydzielimy to wtedy sięgnąć można po przeróżne dodatki. A to poduszki, a to ramki, drabinki, kolorowe regały i szafki.

##Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka?

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka ma wymiar dwojaki. Z jednej strony chodzi o dobre rozplanowanie przestrzeni, odpowiednie poprowadzenie kabli i ich schowanie. Z drugiej strony bezpieczeństwo to takie uczucie, gdzie można spokojnie zdrzemnąć się w swoim kąciku snów. Zadbajmy najpierw o pierwszą perspektywę - szczególnie w przypadku najmłodszych uczniów warto unikać mebli wykonanych z płyt wiórowych, sklejek i wszelkich innych sztucznych tworzyw, ponieważ możemy narazić dziecko na szkodliwe i toksyczne substancje. W trakcie zakupów lepiej dopytać sprzedawcę jakim lakierem czy farbą pokryte są meble. Natomiast spokojny i bezpieczny sen zagwarantuje wygodne łóżko, dlatego w tej kwestii nie warto oszczędzać. Dobrym pomysłem jest wybranie się na zakupy wraz z dzieckiem, aby wspólnie zdecydować co dla niego nie tylko jest bezpieczne ale i najlepsze.

##Jak urządzić strefę do nauki dla dziecka?

Cisza, szepty, gwary czy donośna muzyka? Jest taka jedna przestrzeń, która sprzyja w większości przypadków temu aby efektywniej zapamiętać, ze zrozumieniem przeczytać lub barwnie napisać. Strefa nauki w pokoju dziecka nie ma być szarym i ponurym biurem a przestrzenią, która zachęca do tego aby doświadczać nowego poprzez kolejne linijki obrazów i lektur. Zacznijmy więc od podstawowego pytania - gdzie postawić biurko? Bo na nim i notatnik, lampka, pióro i książka do polskiego a w jego obszarze także leży plecak i śniadaniówka czasem. Warto wokół biurka zostawić wolną przestrzeń, która pozwoli dziecku swobodnie poruszać się w nauki strefie. Móc przejść, położyć niezbędne rzeczy jak i do wspólnego odrabiania lekcji zaprosić kolegów. Biurko powinno stać w ustronnym miejscu, które jest pozbawione rozpraszających bodźców. Uczeniu sprzyja także, gdy dziecko ma ze swojego krzesła widok przez okno. Niech strefa nauki będzie obfitować w dobrą energię i światło.

Podczas odrabiania lekcji dziecko spędza wiele godzin przy biurku. Tutaj niezwykle ważna jest postawa i odpowiedni dobór krzesła. Istotnym w tym przypadku jest dobór takiego siedziska, aby było ono dopasowane do wzrostu ucznia jak i jego preferencji, nie tylko estetycznych.

Kolejną zagadką jest pytanie co wybrać do pokoju dziecka - szafki, półki czy regały? I jak to zwykle w tego typu tematach bywa - to zależy. Przede wszystkim od wieku dziecka, bo jeżeli to jeszcze czas przedszkolaka to w zupełności wystarczy skromny regał. Gdy mamy do czynienia z dzielnym uczniem podstawówki i gimnazjum wtedy na pewno dodatkowe, z większą ilością półek i szuflad przydadzą się szafki. Jednak należy pamiętać, aby nie było ich za dużo, bo szkoda przysłaniać przestrzeń dziecka tylko szkolnymi materiałami. Swobodę i pasję musi przecież także rozwijać poprzez ruch i beztroską zabawę.

##Jak połączyć strefę nauki i zabawy w pokoju dziecka?

Dzieci to energia pomysłów, którym niestraszna nuda. Aby zaspokoić ich potrzeby trzeba nie tylko śledzić ich dynamiczne i różne z dnia na dzień potrzeby, ale także obserwować co w tej materii nowego i ciekawego. A jak już wiedza pełna w tym temacie można skierować kroki po rozwiązanie problemu. W pokoju dziecka najprostszym sposobem na połączenie strefy nauki i zabawy jest ułożenie ich po przeciwnych stronach. Z jednej strony ulokować biurko, regały na książki oraz pomoce naukowe a z drugiej wstawić pudła i kartony z zabawkami, grami i instrumentami. Na cokolwiek się zdecydujesz i tak najważniejszy jest w tym ład i porządek oraz to aby pokój był przede wszystkim miejscem, do którego dziecko wraca z uśmiechem.

Galeria Wnętrz DOMAR to jedyne miejsce we Wrocławiu, w którym pod jednym dachem, w centrum miasta znajdziecie ponad 100 sklepów z szeroką ofertą produktów wyposażenia wnętrz – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna. Dzięki różnorodności produktów, stylów i rozwiązań, również cenowych, każdy ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie.

Starsze rodzeństwo nastoletnie coraz częściej gości swoich przyjaciół. Warto zatem myśleć o meblach wielofunkcyjnych, np. skrzynia czy też wspomniany już kontener na kółkach, które mogą być zarówno schowkiem jak również siedziskiem czy też stolikiem. Warto mieć dodatkowe miejsca do siedzenia w postaci składanych krzeseł zawieszonych na hakach na ścianie- nie zajmują wówczas tak dużo miejsca - albo kilku puf, których kształt pozwoli na ustawianie jednej na drugą ,kiedy nie będą potrzebne.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności